Niezależne forum mieszkańców Kwidzyna i nie tylko :-)

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Fraktale - coś na czasie, czyli na długie jesienne wieczory
PostNapisane: 25 września 2012, o 10:11 
"Idzie jesień i długie chłodne wieczory. (...) Jest to więc idealny czas aby zrobić sobie fraktala. Aby go zrobić wystarczy mieć dowolne zdjęcie i aparat z soczewką robiącą pomniejszające zdjęcia. Tworzenie fraktala jest proste.
Należy wielokrotnie powtarzać następujące czynności:
1. Na stole położyć dowolne zdjęcie
2. Wykonać kilka zdjęć tego zdjęcia aparatem z pomniejszającą soczewką a otrzymane zdjęcia ułożyć w określony sposób na stole
3. Przejść do punktu drugiego i powtórzyć proces dla nowego układu zdjęć (czyli wykonać następną iterację tego procesu).

Proste, prawda?

Oczywiście układanie kolejno wywoływanych zdjęć byłby uciążliwe ale do tego służy mały program, który pozwoli ten proces łatwo i szybko przeprowadzić. Program można załadować stąd. Tamże jest również dokumentacja jak z tego programu korzystać.

A teraz przejdźmy do tworzenia pierwszego fraktala. Nazywa się on trójkątem Sierpińskiego, od nazwiska słynnego polskiego matematyka - Wacława Sierpińskiego - jednego z twórców polskiej szkoły matematyki.

Wybieramy słynne zdjęcie gdańskich burłaków lotniskowych:Obrazek

I teraz kolejno klikamy na klawisz "Next iteration" i obserwujemy co się będzie działo:Obrazek


Znowu naciskamy klawisz "Next iteration" i otrzymujemy:Obrazek

Zdjęcia zaczynają się ukłądać w ... piramidę. Odwróconą piramidę. Jedźmy dalej. Zobaczymy do czego to nas doprowadzi:
Obrazek
i dalej:Obrazek
i jeszcze jeden:Obrazek
I jeszcze raz:Obrazek
I po nieskończonej ilości takich układów otrzymamy jedną wielką piramidę z zanurzonymi w niej milionami mniejszych lub większych piramidek.
O prawie tak:Obrazek

Sierpiński zasłynął jako twórca wielu fraktali. Jednym z nich jest fraktal zwany dywanem Sierpińskiego. Do jego wykonania potrzebnych jest naraz osiem zdjęć oraz ułożenie ich znowu w specyficzny sposób.
Wybierzmy sobie zdjęcie z następującym słowem:
Afera
I powtarzamy ten sam proces ale z ośmioma zdjęciami ułożonymi w następujący sposób:Obrazek

Po drugim okrążeniu widzimy:Obrazek
I aby nie przedłużać (zainteresowani mogą sobie załadować tę aplikację i sami przetestować kolejne etapy) zobaczmy ostatni najlepiej widoczny dywan:Obrazek
Prawda, że piękny dywan? Ale jest zła wiadomość, dla tych, którzy chcieliby zamiatać afery pod dywan Sierpińskiego. Nie da się. Ona ma pole powierzchni równe zero. Jest zupełnie przeźroczysty.

Fraktale mają jedną wspólną cechę. Nieskończone powtarzanie itereacji prowadzi do czegoś co się nazywa atraktorem przekształcenia afinicznego. I co jest w tym istotne, to fakt, że od czego byśmy nie wyszli na początku to i tak na końcu otrzymamy identycznego fraktala (proszę to sobie przećwiczyć na dowolnych zdjęciach). Zupełnie jak my sami, Polacy. Najpierw mamy długo oczekiwaną wolność i suwerenność. A potem po wielu iteracjach i tak wpadamy w koleinę braku dla niej poszanowania aż w końcu ją tracimy. Pomyślmy o tym naszym własnym atraktorze w długie jesienne wieczory." (Marek Powichrowski - Inżynier systemów komputerowych)


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Fraktale - coś na czasie, czyli na długie jesienne wiecz
PostNapisane: 25 września 2012, o 19:46 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 maja 2009, o 22:23
Posty: 987
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
MOżna prosić o zdjątka wrzucone na serwery ekwidzyna? Bo, przynajmniej ja, nic nie widzę, a jestem ciekaw...

_________________
Więcej osiągniesz uśmiechem, niż wyrąbiesz mieczem.
Wybrane reportaże:
Teledysk Laury --- Kwidzyn Timelapse --- Mistrzowie Polski 2015
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Fraktale - coś na czasie, czyli na długie jesienne wiecz
PostNapisane: 25 września 2012, o 19:52 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 marca 2006, o 12:48
Posty: 13854
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
uff, a już myślałem, że to tylko u mnie jest ten problem ;)

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Fraktale - coś na czasie, czyli na długie jesienne wiecz
PostNapisane: 25 września 2012, o 20:02 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 maja 2009, o 22:23
Posty: 987
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
No, u kogo, jak u kogo, ale u Ciebie, to raczej by działało, jeżeli oczywiście by działało. Ale mi się tekst pogmatwał :D

_________________
Więcej osiągniesz uśmiechem, niż wyrąbiesz mieczem.
Wybrane reportaże:
Teledysk Laury --- Kwidzyn Timelapse --- Mistrzowie Polski 2015
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Fraktale - coś na czasie, czyli na długie jesienne wiecz
PostNapisane: 25 września 2012, o 20:05 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 5 czerwca 2011, o 22:58
Posty: 1512
Lokalizacja: Tam, gdzie najmniej będziesz się mnie spodziewał
Płeć: Mężczyzna
No mi wcześniej wyświetlały się obrazki i całkiem to fajnie wyglądało, teraz też już nie widzę tych fajnych kombinacji. :(

_________________
https://www.facebook.com/pages/LisuCFH/ ... 732?ref=ts
http://www.youtube.com/user/Lisek90?feature=mhee


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Fraktale - coś na czasie, czyli na długie jesienne wiecz
PostNapisane: 25 września 2012, o 21:23 
Nie rozumiem w czym problem, bo w swoim wpisie skorzystałem po prostu z funkcji img i ja to wszystko widzę.

Znalazłem to na stronach, których przeglądanie mogłoby narazić admina i modów naszego forum o co najmniej nadmierne zaczerwienienie się uszu (z powodów politycznych oczywiście).
Kto nie mdleje w kontakcie z kwestiami politycznymi może odważyć się na odwiedziny w portalu, gdzie gadają wszyscy o wszystkim w sposób dowolny :arrow: http://marekpow.salon24.pl/ Tylko z tego powodu podałem uprzednio jedynie autora, a nie źródło tekstu.


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Fraktale - coś na czasie, czyli na długie jesienne wiecz
PostNapisane: 25 września 2012, o 21:31 
Zdziwiłby się Pan i zaczerwieniłby się wiedząc jakie strony regularnie odwiedza i czyta jeden z "zielonych" :)
Pozdrawiam.


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Fraktale - coś na czasie, czyli na długie jesienne wiecz
PostNapisane: 25 września 2012, o 21:47 
Może serwis z którego korzystasz nie zezwala na tzw. "Hotlinkowanie". Dodaj je jeszcze raz jako załączniki do posta.


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Fraktale - coś na czasie, czyli na długie jesienne wiecz
PostNapisane: 25 września 2012, o 22:28 
Myślę Krzysztof, ze nie ma co tu drążyć. Zainteresowani znajdą to u źródła :arrow: http://marekpow.salon24.pl/


Góra
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  


-->

Forum e-kwidzyn jest własnością Stowarzyszenia Promocji Medialnej e-Kwidzyn. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum. Właściciel Forum nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zgłoś post do moderacji.