Niezależne forum mieszkańców Kwidzyna i nie tylko :-)

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 47 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Zostań dawcą szpiku-to prostsze niż myślisz!
PostNapisane: 16 sierpnia 2010, o 19:11 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 marca 2007, o 15:13
Posty: 2653
Lokalizacja: 85% Røros 15% Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
Przeszczepienie szpiku darem życia

Przeszczep szpiku innego człowieka może uratować życie chorym na białaczkę oraz inne choroby układu krwiotwórczego. Szpik można przeszczepić pod warunkiem identyczności antygenów transplantacyjnych HLA dawcy i biorcy.



Kto może być dawcą szpiku?

Dawcą szpiku może być zdrowa pełnoletnia osoba, która nie przekroczyła 50 roku życia spokrewniona genetycznie (rodzice, rodzeństwo) lub obca niespokrewniona z biorcą. Zgodnie z prawami dziedziczenia tylko co czwarty chory może otrzymać szpik od dawcy spokrewnionego. Pozostali chorzy muszą oczekiwać na znalezienie niespokrewnionego dawcy o identycznych antygenach HLA w Bankach Dawców Szpiku. Im więcej potencjalnych niespokrewnionych dawców szpiku jest zarejestrowanych w Bankach Dawców, tym większe są szanse znalezienia identycznego dawcy niespokrewnionego. Na znalezienie odpowiedniego dawcy niespokrewnionego wpływa częstość występowania podobnych antygenów HLA w określonej populacji. Dlatego najłatwiej jest znaleźć dawce w tym samym obszarze etnicznym ;dla Polaka w Polsce.



Rejestry niespokrewnionych dawców szpiku

Obecnie w świecie chęć bycia dawca szpiku zadeklarowało ponad 10 milionów osób. Prawdopodobieństwo pobrania szpiku od osoby deklarującej chęć oddania szpiku do przeszczepienia wynosi 1:25000. Z inicjatywy osób,które utraciły bliskich z powodu białaczki, powstał w Stanach Zjednoczonych pierwszy rejestr (Bank) ochotników niespokrewnionych dawców szpiku,gromadzący obecnie prawie 4,5 miliona dawców.Powstały nowe banki w Niemczech liczący 2,5 miliona dawców , we Włoszech ponad 300 tys., w Czechach prawie 50 tys., w Polsce (5 rejestrów) ponad 31 tys. W listopadzie 2000 roku na zlecenie Ministerstwa Zdrowia przy Poltransplancie w Warszawie został utworzony Ogólnopolski Centralny Rejestr Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej (OCRDSiKP), obecnie Centralny Rejestr Niespokrewnionych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej (CRNDSiKP), w którym może być zarejestrowany każdy potencjalny dawca szpiku mieszkający w Polsce.



Jak zostaje się dawcą szpiku?

Chęć zostania dawca szpiku deklaruje się przez wypełnienie i przesłanie pod wskazany adres formularza "Oświadczenie woli o wpisanie do Centralnego Rejestru Niespokrewnionych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej (CRNDSiKP)", który można dostać w stacjach krwiodawstwa i Zakładach Opieki Zdrowotnej oraz w Internecie (www.poltransplant.org.pl). Można tez zgłosić chęć zostania dawcą szpiku telefonicznie lub listownie i otrzymać formularz oświadczenia.

Po zarejestrowaniu danych osobowych w Rejestrze, potencjalny dawca zostanie skierowany do określonego Zakładu Opieki Zdrowotnej w pobliżu miejsca zamieszkania. Po zbadaniu i wykluczeniu współistnienia chorób dyskwalifikujących go jako dawcę zostanie pobrana próbka krwi w celu oznaczenia antygenów HLA. Wszystkie wyżej wymienione informacje będą przekazane i zarejestrowane, zgodnie z przepisami o ochronie danych osobowych, w CRNDSiKP. O zmianie decyzji odnośnie chęci oddania szpiku potencjalny dawca powinien powiadomić niezwłocznie CRNDSiKP celem skreślenia go z listy dawców szpiku.

Procedura pobierania szpiku

W przypadku ustalenia, ze w którymś z ośrodków zajmujących się przeszczepianiem szpiku znajduje się biorca posiadający identyczne antygeny HLA z dawca zarejestrowanym w OCRDSiKP, zidentyfikowany dawca zostanie powiadomiony o konieczności zgłoszenia się do tego ośrodka. Po wykonaniu końcowych badań potwierdzających dobry stan zdrowia i wykluczeniu nosicielstwa wirusów potencjalny dawca zostanie poproszony o wyrażenie zgody na pobranie szpiku do przeszczepienia. Pobranie szpiku poprzedza zawsze spotkanie informacyjne z dyrektorem Ośrodka Transplantacyjnego i lekarzem pobierającym szpik. Podczas spotkania potencjalny dawca otrzymuje dokładne informacje o technice pobierania szpiku, ewentualnych skutkach ubocznych pobrania i korzyściach dla biorcy. Wtedy honorowy dawca szpiku podejmuje ostateczną decyzję odnośnie oddania szpiku do przeszczepienia dla określonego biorcy. Następnym krokiem procedury przeszczepiania jest intensywne przygotowanie biorcy silnie działającymi lekami do przyjęcia alogenicznego przeszczepu szpiku. Wycofanie w tym okresie zgody dawcy na oddanie szpiku może stanowić dla chorego zagrożenie życia. Szpik do przeszczepienia pobiera się w szpitalu w znieczuleniu ogólnym, komórki krwiotwórcze można pozyskać także z krwi obwodowej, procedura separacji odbywa się w trybie ambulatoryjnym i nie wymaga znieczulenia ogólnego. Następnego dnia po oddaniu szpiku dawca może być wypisany do domu. Wszystkie badania dawcy oraz procedury związane z oddaniem szpiku są opłacane przez budżet państwa.

Czy oddanie szpiku może być niebezpieczne dla dawcy?

Pobranie i przeszczepienie szpiku odbywa się jedynie w upoważnionych Ośrodkach Transplantacji Szpiku według dokładnie określonych medycznych kryteriów. Zabieg pobrania szpiku do przeszczepu jest bezpieczny i nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia i życia dawcy. Komórki szpiku ulegają stałej regeneracji dzięki czemu ubytek szpiku zostaje bardzo szybko wyrównany. Przeszczepienie szpiku od niespokrewnionego dawcy jest anonimowe i nieodpłatne.



Przeszczepianie szpiku w świecie i w Polsce

Od 1987 r. potencjalni ,niespokrewnieni dawcy ze Światowych Rejestrów uratowali życie ponad 8000 chorych. W 1997 r w USA wykonano 1200 przeszczepów od dawców niespokrewnionych wyszukanych z grupy ponad 3 milionów zarejestrowanych dawców. W tym samym roku w Polsce wykonano tylko 2 przeszczepy od dawców niespokrewnionych znalezionych w rejestrach zagranicznych. W 2000 r. w Polsce wykonano 44 przeszczepy allogeniczne szpiku pozyskanego tylko w jednym przypadku od dawcy krajowego. Co roku sześć do dziewięciu osób na każde 100000 ludzi w Polsce, zapada na białaczki i choroby nowotworowe krwi. Dzięki postępowi w transplantologii większość tych chorych może być wyleczona, jeżeli znajdziemy dla nich ofiarnych ochotników, niespokrewnionych dawców szpiku.


Załączniki:
oswiadczenie woli.rar [87.4 KiB]
Pobrane 347 razy
Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 16 sierpnia 2010, o 19:24 
Offline

Dołączył(a): 21 maja 2007, o 20:40
Posty: 3718
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
Zrobiło się głośno.

Może to i dobrze.
http://www.fakt.pl/Doda-blaga-o-szpik-d ... 879,1.html

_________________
Z fal ta najgorzej huczy,
co się ma rozbić na piasku.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 17 sierpnia 2010, o 08:06 
Offline

Dołączył(a): 10 kwietnia 2006, o 08:44
Posty: 7167
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
Czyli:
1. Wpisanie się do rejestru wcale nie oznacza, że zostaniesz dawcą. To tylko rejestr!
2. Jeśli już zostaniesz wybrany przez los jako potencjalny dawca (szanse podobne jak 6-tka w totka), to wtedy podejmujesz decyzję o oddaniu szpiku.
3. Pobranie szpiku odbywa się w znieczuleniu ogólnym, ale nagroda w tym totku jest dużo większa niż w tym zwykłym. Nagrodą jest życie człowieka!

electro_nick, gdzie w pobliżu Kwidzyna pobierają próbki?

_________________
Kwidzynopedia - nasza encyklopedia


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 17 sierpnia 2010, o 09:29 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 sierpnia 2006, o 09:48
Posty: 632
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Kobieta
Jestem już kilka lat zarejestrowana w banku szpiku i nie znalazłam jeszcze genetycznego bliźniaka.
W Kwidzynie nie ma miejsca, gdzie robią badania. Ja zarejestrowałam się przez stronę internetową. Po kilku dniach przyszły patyczki, żeby pobrać samemu próbkę, po wewnętrznej stronie policzka: http://www.dkms.pl/choose.html


A tu strona, gdzie robią badania osobiście: http://www.szpik.info/index.php?option= ... &Itemid=68


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 17 sierpnia 2010, o 09:47 
Offline

Dołączył(a): 10 kwietnia 2006, o 08:44
Posty: 7167
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
dixi napisał(a):
http://www.dkms.pl/choose.html


Ciekawe czy bazy dawców są jakoś sprzężone. Każda ze stron chwali się, że ma potężną bazę, ale czy ośrodki transplantologii poszukujący dawcy sprawdzają w jednej bazie, czy muszą pytać w różnych ośrodkach typujących dawców?

_________________
Kwidzynopedia - nasza encyklopedia


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 17 sierpnia 2010, o 10:42 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 sierpnia 2006, o 09:48
Posty: 632
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Kobieta
Gdzieś czytałam, żeby nie robić badań w kilku miejscach. Lekarze przeszukują różne bazy danych i w momencie, gdy należysz do dwóch, wyskakuje im dwóch potencjalnych dawców, a to już może być problem.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 17 sierpnia 2010, o 12:36 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 marca 2007, o 15:13
Posty: 2653
Lokalizacja: 85% Røros 15% Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
Piotr_J, odpowiadam na pytania:
1 i 2 punkt-masz całkowitą rację.
3 Punkt-teraz rzadko kiedy pobierają szpik z biodra w znieczuleniu ogólnym. Robią to maszynki które podłącza się przez dwa wenflony tak jak przy oddawaniu osocza, bez znieczulenia ogólnego. Próbki Poltransplant pobiera w Gdańsku, koszty dojazdu zwracają, chociaż osobiście nie wiem jak to wygląda-dopiero niedawno sam wysłałem zgłoszenie...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 1 września 2010, o 09:57 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 marca 2007, o 15:13
Posty: 2653
Lokalizacja: 85% Røros 15% Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
Znalazłem sposób na rejestracje jako dawca bez wychodzenia z domu-dla niektórych może być dużo wygodniejsza... No i próbke pobiera się bez igieł i takich tam ;) Oto link
http://www.dkms.pl/index.php?id=314


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2 września 2010, o 09:36 
Offline

Dołączył(a): 10 kwietnia 2006, o 08:44
Posty: 7167
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
electro_nick napisał(a):
Znalazłem sposób na rejestracje jako dawca bez wychodzenia z domu-


Super! Leniwy jestem. :-D

Rejestracja dokonana. Zamówiłem 5 pakietów rejestracyjnych. Gdyby koś miał ochotę z nich skorzystać, to proszę o info przez PW. Jeśli nikt nie skorzysta, to rozdystrybuuję je wśród rodziny i znajomych. Was również do tego zachęcam.

_________________
Kwidzynopedia - nasza encyklopedia


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2 września 2010, o 10:06 
Offline
Przyjaciel forum

Dołączył(a): 20 czerwca 2007, o 06:05
Posty: 2431
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Nie wybrano
Piotr_J napisał(a):
Leniwy jestem.
+
Ja też i przyznam, że raz już kiedyś się zarejestrowałem ale wtedy jeszcze trzeba było jechać na badania chyba do Gdańska. Z jakiegoś powodu nie pojechałem i do dzisiaj mam moralniaka.
Przy okazji tak mi się przypomniało, bo wszędzie się zapewnia, że pobranie szpiku jest praktycznie w 100% bezpieczne i bezbolesne, a znajoma która ostatnimi czasy miała pobierany szpik do badania (podejrzenie białaczki) wspomina, że dość ciężko to przeszła. Samo znieczulenie to rzecz oczywista (i wcale nie bez szkody dla organizmu) ale ona wspominała o koszmarnych bólach w miejscu pobrania owej próbki do badania. Czy ktoś coś na ten temat wie?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2 września 2010, o 10:34 
Offline

Dołączył(a): 10 kwietnia 2006, o 08:44
Posty: 7167
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
reflexes napisał(a):
Czy ktoś coś na ten temat wie?


Co innego próbka, co innego pobieranie szpiku.

Piszą o jakimś bólu (ale czymże on jest kiedy ratujesz człowieka), ale jest też możliwość pobierania z krwi obwodowej.
http://www.dkms.pl/index.php?id=312

_________________
Kwidzynopedia - nasza encyklopedia


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2 września 2010, o 10:39 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 października 2008, o 20:29
Posty: 1219
Lokalizacja: Berlin
Płeć: Kobieta
Cytuj:
Piszą o jakimś bólu (ale czymże on jest kiedy ratujesz człowieka)

Właśnie! Każdy ból można znieść jeśli przeżywa się go w takim celu :D

_________________
Życie jest piękne!


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2 września 2010, o 10:52 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 marca 2007, o 15:13
Posty: 2653
Lokalizacja: 85% Røros 15% Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
Powtarzam jeszcze raz-obecnie bardzo rzadko szpik pobiera się z biodra w znieczuleniu. Przez kilka dni dostajesz zastrzyki które powodują że komórki potrzebne dla biorcy zaczynają krążyć w krwi i właśnie z krwi są pobierane, w ten sam sposób jak osocze czy inne składniki krwi... Żadnego znieczulenia ogólnego...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2 września 2010, o 11:10 
Offline
Przyjaciel forum

Dołączył(a): 20 czerwca 2007, o 06:05
Posty: 2431
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Nie wybrano
Piotr_J napisał(a):
Co innego próbka, co innego pobieranie szpiku.

Piszą o jakimś bólu (ale czymże on jest kiedy ratujesz człowieka), ale jest też możliwość pobierania z krwi obwodowej.

Hopeczka napisał(a):
Właśnie! Każdy ból można znieść jeśli przeżywa się go w takim celu

Ok, ok, ja tylko pytam.
Myślę, że pobranie szpiku do badania i do przeszczepu jest podobne. Na wskazanej stronie napisane jest, że około 20% przypadków załatwianych jest właśnie poprzez pobranie szpiku z grzebienia kości biodrowej.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 2 września 2010, o 11:17 
reflexes napisał(a):
około 20% przypadków załatwianych jest właśnie poprzez pobranie szpiku z grzebienia kości biodrowej.
Gdzieś czytałem, że metoda pobierania jest uzależniona od masy ciała dawcy i biorcy ale szczegółów nie pamiętam. Myślę, że dla bardziej zainteresowanych w google coś się znajdzie ;)


Góra
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 47 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  


-->

Forum e-kwidzyn jest własnością Stowarzyszenia Promocji Medialnej e-Kwidzyn. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum. Właściciel Forum nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zgłoś post do moderacji.