Niezależne forum mieszkańców Kwidzyna i nie tylko :-)

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: MATURA 1949 Fotografie Andrzeja Zakrzeńskiego
PostNapisane: 26 czerwca 2012, o 10:17 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 maja 2007, o 09:25
Posty: 1276
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
Cytuj:
Kilka lat temu pojawił się w internecie anons o licznych zdjęciach z Kwidzyna, co do których ich posiadacz nie ma sprecyzowanych planów.
Inicjatywę podjęła Małgosia Bagińska, (ówczesny administrator Forum e-Kwidzyn), która przejęła zwitek negatywów. Od niej to otrzymałem płytkę CD z cyfrowymi kopiami kilkuset kadrów niestety niezbyt czytelnych.
Były rozliczne propozycje wyeksponowania tych zdjęć na różnych wystawach, lecz przez lata nie doszło do tego.
Z pewnych powodów nie udała się wystawa tych zdjęć w r. 2010, gdy musiałem ograniczyć się do jednorazowego pokazu slajdów na zamkniętym spotkaniu. Pokaz ten wzbudził szczególne zainteresowanie, bowiem oglądany był przez koleżanki i kolegów szkolnych autora zdjęć z lat, gdy wraz z nim byli uczniami kwidzyńskiego LO.
W tym roku, z okazji jubileuszu 75-lecia LO przekazałem tam materiał na wystawę tych fotografii, której w programie zjazdu i obchodów jednak nie widzę. Już wiem, że znowu, a tym razem ktoś inny zadbał o ten stan rzeczy, „gratuluję” i nie widzę potrzeby rozwijania tego tematu.

Korzystając z własnej strony internetowej pragnę mimo wszystko, jednak zaprezentować fotografie maturzysty kwidzyńskiego LO z 1949 roku Andrzeja Zakrzeńskiego jak największej widowni, zwłaszcza w jubileuszowym roku tej, także mojej szkoły.
Uważam, że ta kolekcja fotografii jest częścią kwidzyńskiego dziedzictwa historycznego i jako taka powinna być bez przeszkód dostępna wszystkim, także dla uznania pamięci o tym powojennym młodocianym dokumentaliście. (Od Pani Zakrzeńskiej osobiście usłyszałem jej zgodę na publikację „w godnym celu” zdjęć swego nieżyjącego już męża.) Nie rozumiem powodów, dla których te zdjęcia miałyby pozostawać schomikowane w różnych niedostępnych zbiorach.
Zapraszam zatem do obejrzenia albumu składającego się z wyboru zdjęć przedstawiających „świeżo” spalone kwidzyńskie Stare Miasto (porównane tu ze stanem współczesnym na „zamówionych” fotografiach Adama Kominka), nauczycieli i uczniów pierwszych powojennych klas liceum , wycieczki szkolne i portrety szkolnych przyjaciół. Jednego z nich, Pana Leszka Bielca spotykam na dorocznych zjazdach Klubu Małej Ojczyzny Kwidzyńskiej, który był mi przewodnikiem po tych zdjęciach, a sam ma je w swoim albumie od czasu, gdy je dostał 63 lata temu od ich autora o wdzięcznym szkolnym pseudonimie „Słoń”. Fotografie: TUTAJ


http://jerzykosacz.pl/


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: MATURA 1949 Fotografie Andrzeja Zakrzeńskiego
PostNapisane: 26 czerwca 2012, o 11:21 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 kwietnia 2007, o 00:14
Posty: 1798
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
Dzięki Jerzy,
dzięki Gregor i Komin

_________________
Gdy tak wspominam ten miniony czas
Jak dobrze że to nie poszło w las
Dużo bym dał by przeżyć to znów
Wehikuł czasu - to byłby cud


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron


-->

Forum e-kwidzyn jest własnością Stowarzyszenia Promocji Medialnej e-Kwidzyn. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum. Właściciel Forum nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zgłoś post do moderacji.