Niezależne forum mieszkańców Kwidzyna i nie tylko :-)

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Ziemia jest dziełem sztuki
PostNapisane: 20 stycznia 2008, o 17:05 
Jestem przekonany, że nawet najbardziej zaciekli przeciwnicy sztuki abstrakcyjnej, potępiający ją jako niezrozumiałą, bo „nie przemawia” i „nic nie przedstawia”, niejeden raz podziwiali swoiste piękno kory drzewa, kałuży, czy wręcz skupiali się na kolorystyce jakiegoś zacieku na ścianie, choć żaden z tych widoków niczego nie przedstawia, ani nic tu nie ma do zrozumienia.
Ukazał się właśnie album fotograficzny znanej globtroterki Elżbiety Dzikowskiej „Ziemia z bliska” (Wydaw. Pascal, 2007).
Niezwykłej urody książka zawiera perfekcyjne fotografie tworów natury, wykonane przez autorkę w różnych zakątkach świata. Wszystkie ujęcia w zbliżeniu, wykonane obiektywem makro są doskonałej jakości. Oglądanie zdjętych zoomem pni egzotycznych i rodzimych drzew, faktury ziemi i wody, to niczym spacer po renomowanej galerii sztuki abstrakcyjnej.
Album Elżbiety Dzikowskiej przybliża nam niespodziewane piękno Ziemi prezentowane przez nią z bliska, znane tylko tym, którzy potrafią się nad nim pochylić i znajdują czas na skupienie się nad nim. Jej umiejętność fotografowania to nie tylko popis doskonałości, która jest tu niezbędnym środkiem wyrazu w przekazie swojej wrażliwości na piękno widziane w takim zbliżeniu. Po prostu, autorka fotografii pozwala nam widzieć Ziemię jako dzieło sztuki.
Te fotografie, tak naprawdę, to „nic nie przedstawiają” i nie ma tu nic „do zrozumienia”, a oglądanie ich, to jak przyglądanie się w lustrze własnej wrażliwości i podatności na doznania estetyczne, które nam dano, albo nam ich oszczędzono. Tak, jak to bywa z naszymi kontaktami ze sztuką.
Nieraz widzimy, jak sama perfekcyjność posługiwania się aparatem, gdy nie towarzyszy jej wrażliwość fotografa, tworzy dzieła puste i nic nie mówiące, choć są ostre i doskonałe technicznie. Jak powtarza nasz Lord za J.-L. Godardem: "Co po ostrych zdjęciach, kiedy nie ma ostrych pomysłów" .
Fotograficzna opowieść Dzikowskiej o skórze drzew, o piachu i o błocie jest opowieścią o jej czułym widzeniu świata, bez którego byłaby zaledwie jeszcze jedną dziennikarką z aparatem fotograficznym w bagażu.

P.S. Na pewnym forum fotograficznym jest niezwykle interesująca prezentacja dzieł uznanych i historycznych już mistrzów fotografii z „profesjonalnym” omówieniem ich warsztatu, które obnaża schematyzm i pustkę estetyczną różnych współczesnych guru fotografiki, zadufanych w omnipotencję techniki i stereotypy estetyczne.


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 20 stycznia 2008, o 17:33 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 października 2006, o 12:24
Posty: 4882
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
Wpisując się w Twój tok rozumowania, pozwalam sobie, przesłać Ci 370 fotek z dwóch ostatnich pieszych wycieczek brzegami naszej Liwy na odcinku,
jak go nazwałem na mój prywatny użytek: Kwidzyn-Kwidzyn. Nie są to foty artystyczne, lecz opowieść z leśno-wodnej wędrówki i obserwacji piękna naszej Liwy.
http://ktr.net.pl/index.php?option=com_ ... y&catid=74

_________________
"Czym się różni człowiek cywilizowany od kulturalnego? Człowiek cywilizowany jeśli kopnie, to przeprosi, a człowiek kulturalny nie przeprosi, bo nie kopnie"


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 20 stycznia 2008, o 17:46 
Offline
Przyjaciel forum

Dołączył(a): 6 grudnia 2006, o 13:41
Posty: 14824
Lokalizacja: W-wa.
Płeć: Mężczyzna
Budslavsky,
Muszę się przyznać że trochę za Tobą tęskniłem :oops:

Budslavsky napisał(a):
niejeden raz podziwiali swoiste piękno kory drzewa


I robią to niezmiennie po dziś dzień {sosna} :grinka:

Budslavsky napisał(a):
które obnaża schematyzm i pustkę estetyczną różnych współczesnych guru fotografiki


Stąd też nasza galeria, żadnego guru tam nie znajdziesz, najwyżej zakochanych w fotografowaniu :grinka: :grinka: :grinka:


Załączniki:
sosna.jpg
sosna.jpg [ 152.48 KiB | Przeglądane 5209 razy ]
Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 20 stycznia 2008, o 18:58 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 marca 2006, o 12:48
Posty: 13854
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
Budslavsky napisał(a):
Ukazał się właśnie album fotograficzny znanej globtroterki Elżbiety Dzikowskiej „Ziemia z bliska” (Wydaw. Pascal, 2007).

o kurna, a pare dni temu o nim czytałem w internecie i oglądałem kilka prac :)

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 20 stycznia 2008, o 20:13 
Darek napisał(a):
..Stąd też nasza galeria, żadnego guru tam nie znajdziesz ..

Pisząc o „guru” miałem na myśli produkujących się na profesjonalnych stronach mędrków apodyktycznie głoszących różne przykazania:
Cytuj:
”na zdjęciu muszą być widoczne oboje oczu”,
„najlepiej jest ustawiać ostrość na najbliższym obiekcie”,
„horyzont musi być prosty”,
„w fotografii stosuje się zasadę, że albo niebo albo ląd”.

Wszystko to prawda, ale gdyby artyzm miał polegać na bezwzględnym i ścisłym stosowaniu się do podobnych zasad, to fotograficy będą tylko operatorami fotografujących automatów, albo już nimi bywają.


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 20 stycznia 2008, o 20:23 
Offline
Przyjaciel forum

Dołączył(a): 6 grudnia 2006, o 13:41
Posty: 14824
Lokalizacja: W-wa.
Płeć: Mężczyzna
Budslavsky napisał(a):
Wszystko to prawda, ale gdyby artyzm miał polegać na bezwzględnym i ścisłym stosowaniu się do podobnych zasad, to fotograficy będą tylko operatorami fotografujących automatów, albo już nimi bywają

Masz rację, prawdziwa sztuka jest wolna od przepisów i kanonów :grinka:


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 22 stycznia 2008, o 08:23 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 kwietnia 2006, o 12:08
Posty: 1762
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
Budslavsky napisał(a):
Pisząc o „guru” miałem na myśli produkujących się na profesjonalnych stronach mędrków apodyktycznie głoszących różne przykazania


Na naszej galerii też zauważyłem paru :-D

Jak dodałem zdjęcie zachodu słońca to "jednemu guru" wylewało się morze z tejże fotki :twisted:


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 22 stycznia 2008, o 08:45 
Offline

Dołączył(a): 22 marca 2006, o 08:53
Posty: 4262
Płeć: Kobieta
jarekm napisał(a):
"jednemu guru" wylewało się morze z tejże fotki


może akurat fala tak "szła" :grinka: :?: :grinka:

_________________
"Jedną z radości przyjaźni jest wiedza, komu powierzyć swój sekret" Alessandro Manzoni


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 22 stycznia 2008, o 09:23 
Offline
Przyjaciel forum

Dołączył(a): 6 grudnia 2006, o 13:41
Posty: 14824
Lokalizacja: W-wa.
Płeć: Mężczyzna
Cytuj:
Jak dodałem zdjęcie zachodu słońca to "jednemu guru" wylewało się morze z tejże fotki :twisted:

No i masz z liścia szlonco jedna :grinka: :grinka: :grinka:


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron


-->

Forum e-kwidzyn jest własnością Stowarzyszenia Promocji Medialnej e-Kwidzyn. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum. Właściciel Forum nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zgłoś post do moderacji.