Niezależne forum mieszkańców Kwidzyna i nie tylko :-)

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Co sądzicie o Sigmie ?
PostNapisane: 6 czerwca 2008, o 05:43 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 kwietnia 2006, o 15:28
Posty: 880
Lokalizacja: Łódź
Płeć: Mężczyzna
Moja lepsza połowa - pasjonatka fotografii - jest od niedawna właścicielką Canona EOS 400D, z obiektywem "kitowym" czyli 18-55.
Doszliśmy ostatnio do wniosku, że to rzeczywiscie "kit" i chcemy kupić bardziej uniwersalne "szkło" (tak to się chyba mówi wśród profesjonałów :razz: ). Wstępny wybór padł na Sigmę 18-200 mm OS, żeby skupić w jednym obiektywie kilka rzeczy na raz i nie biegać po lasach (czy stokach narciarskich) z torbą z różnymi obiektywami.
Ponieważ jednak nie jest to zakup tani, ani prosty, chcielibyśmy poznać opinię tych, którzy coś takiego używają - żeby nie wyrzucić pieniędzy w błoto.
Uśmiechamy się więc uprzejmie do znawców i użytkowników o kilka słów na temat tego obiektywu - czy warto w niego inwestować - czy może wystarczy wersja bez OS? (opcja zdecydowanie tańsza). Przeczytaliśmy już opinie ekspertów na różnych forach, ale uważam, że najlepiej wypowiedzą się ci, którzy używają tego sprzętu na codzień.
Dodam, że aparat nie jest wykorzystywany do profesjonalnych zdjęć, służy do dokumentowania ciekawostek, wydarzeń rodzinnych, czy sportowych, ale używany jest często.

_________________
"...be yourself, no matter what they say ..."
(Sting)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 6 czerwca 2008, o 07:19 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 kwietnia 2006, o 23:21
Posty: 1187
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
tak się zastanawiam co kieruje ludźmi którzy kupują D-SLR i chcą podpiąć tam szkło uniwersalne, na wszystkie okazje i najlepiej już go nie odpinać do końca żywota!!!

nie lepiej kupić zaawansowanego kompakta/hybryde i mieć to wszystko czego chcecie za mniejsze pieniądze i pewnie z większym pożytkiem :)

wypowiadać się w temacie sigmy nie będę bo jestem zdania że jak coś jest do wszystkiego to wiadomo do czego jest a taki hiper-mega-ultra zoom z zakresem 18-200 to już można sobie pomyśleć do czego jest :P

moja rada kupcie 50/1,8 tanie szkło a można się kadrowania na nim nauczyć a nie kręcenia pierścieniem hiper zoom-a ze światłem 6,3 na końcu ;)

a tak na marginesie zastanawialiście się jakiego światła będziecie potrzebować żeby robić foty na 200mm z ręki ze światłem 6,3 dodam że czas to minimum 1/200 czy nawet 1/320 no i na pełnej dziurze to rewelacji nie będzie zapewne jak w kicie :)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 6 czerwca 2008, o 07:21 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 marca 2006, o 12:48
Posty: 13854
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
Jestem szczęśliwym i zadowolonym posiadaczem takiej Sigmy.
Szczegóły dotyczące użytkowania tego obiektywu postaram się napisać w poniedziałek, gdyż właśnie wyjeżdżam.


Pozdrowionka

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 6 czerwca 2008, o 09:56 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2008, o 23:54
Posty: 1567
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
lord vader napisał(a):
tak się zastanawiam co kieruje ludźmi którzy kupują D-SLR i chcą podpiąć tam szkło uniwersalne, na wszystkie okazje i najlepiej już go nie odpinać do końca żywota!!!



Szpan i profesjonalny wyglad?? ;)


Aleksander napisał(a):
czy warto w niego inwestować


chyba nie

ale przeczytaj to

pojde zdaniem za lordem

po co ci lustrzanka i jeden obiektyw do wszystkiego przeciez odbierasz sobie cala zabawe, przyjemnosc i mozliwosc wykonania niektorych zdjec

_________________
L is like LSD - You see more, feel more, and it's easy to become addicted :D

Świat byłby bezpieczniejszy, gdyby przed wejściem do samolotu trzeba by było zjeść kawałek bekonu.
NDIE


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 6 czerwca 2008, o 13:00 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 kwietnia 2006, o 15:28
Posty: 880
Lokalizacja: Łódź
Płeć: Mężczyzna
lord vader napisał(a):
nie lepiej kupić zaawansowanego kompakta/hybryde i mieć to wszystko czego chcecie za mniejsze pieniądze i pewnie z większym pożytkiem :)


Kompakta też mamy (Kodak EasyShare 6490) - chodzi o to, żeby mieć możliwość robienia fotek z troche lepszego jakościowo i technicznie aparatu (zresztą - nie pytamy właścicieli Mercedesów, dlaczego wożą nimi np. cement :twisted: ).
Uczymy się "focić" i sprawia nam to frajdę - oczywiście, że ta "dwusetka" nie ma być docelowo jedynym obiektywem - chodzi o to, żeby mieć taki obiektyw w sytuacjach jak pisałem - na zawodach sportowych, na rowerze, czy na stoku nie zawsze jest wygodnie jest jeździć z dużym plecakiem, czy torbą z wieloma "szkłami". Tele i ew. szeroki kąt chcemy w przyszłości kupić canonowski - ale na razie przydałby się "uniwersal". Lustrzankę analogową z teleobiektywem (180) już kiedyś przećwiczyliśmy...
Piszecie o naszej decyzji krytycznie, ale w końcu po coś te obiektywy wyprodukowali :-P ?

Punky - opinię z Optyczne.pl oczywiście znam, chodzi mi bardziej o osobiste doświadczenia - np. czy rzeczywiście są takie okazje, żeby z niego korzystać, czy też przy możliwościach wyboru lepiej kupic dwa "szkła" (choć nie sądzę, żeby to wyszło taniej), bo uniwersalny się niezbyt przydaje w codziennym działaniu itp... Albo ma jakieś wyjatkowe minusy (jak pisze lord vader - "...jak jest do wszystkiego, to jest do niczego...") - ale nie wyczytane, tylko z własnego doświadczenia.

Drosik - czekam z ciekawością na Twoją opinię ! Interesuje nas zwłaszcza stabilizator - czy się przydaje, czy to raczej gadżet z gatunku wodotrysków :grin: .

_________________
"...be yourself, no matter what they say ..."
(Sting)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 6 czerwca 2008, o 17:00 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2008, o 23:54
Posty: 1567
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
no coz jesli masz kase to daruj sobie ta sigme jak czytalem kosztuje ona ponad 2,5 kola
lepiej np tamron jako zamiennik kita 17-50 o swietle 2,8 kumpel ma i chwali
ja uzywam 17-40 L f4 dla mnie tez swietne szklo bo nie potrzebuje swiatla 2,8
do tego tele 70-200 f4 L
to rozsadna propozycja cenowa w sumie za oba uzywane obiektywy zaplacisz tyle ile za ta twoja sigme
800 zeta za tamrona i 1700 za canona
jakos nieporownywalna
mozliwosci takze
chyba warto to przemyslec

_________________
L is like LSD - You see more, feel more, and it's easy to become addicted :D

Świat byłby bezpieczniejszy, gdyby przed wejściem do samolotu trzeba by było zjeść kawałek bekonu.
NDIE


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 6 czerwca 2008, o 19:52 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 kwietnia 2006, o 15:28
Posty: 880
Lokalizacja: Łódź
Płeć: Mężczyzna
punky napisał(a):
no coz jesli masz kase to daruj sobie ta sigme jak czytalem kosztuje ona ponad 2,5 kola


Kasy za bardzo nie mam, ale widziałem w hurtowni taki obiektyw za niecałe 1700. Wiem że Tamron i Canon chodzą w innej klasie, ale właśnie dlatego, żeby na początek mieć coś (w końcu idą wakacje ;) ), chcę się zdecydować na taki uniwersalny. W październiku mam szansę na zakupy w USA i wtedy pomyslę o górnej półce i będę się bawił w makro lub/i tele.

_________________
"...be yourself, no matter what they say ..."
(Sting)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 6 czerwca 2008, o 20:39 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2008, o 23:54
Posty: 1567
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
Aleksander napisał(a):
Kasy za bardzo nie mam, ale widziałem w hurtowni taki obiektyw za niecałe 1700. Wiem że Tamron i Canon chodzą w innej klasie, ale właśnie dlatego, żeby na początek mieć coś (w końcu idą wakacje ;) ), chcę się zdecydować na taki uniwersalny. W październiku mam szansę na zakupy w USA i wtedy pomyslę o górnej półce i będę się bawił w makro lub/i tele.


jesli wezmiesz ta sigme ,a pozniej bedziesz chcial ja sprzedac to troszke bez sensu
lepiej najpierw wez jeden odloz kase i dokup drugi
ja bym tak zrobil

zwlaszcza ze w stanach jak dobrze wiesz ceny masz o polowe nizsze
na wakacje raczej polecalbym tamrona zamiast kita
nie pozbedziesz sie go szybko - no chyba ze bedziesz zmienial puszke na Full Frame

ale decyzja twoja
pozdrawiam

_________________
L is like LSD - You see more, feel more, and it's easy to become addicted :D

Świat byłby bezpieczniejszy, gdyby przed wejściem do samolotu trzeba by było zjeść kawałek bekonu.
NDIE


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 9 czerwca 2008, o 14:52 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 grudnia 2006, o 00:42
Posty: 135
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
18-200 i tym podobne wynalazki są do wszystkiego, a zarazem do niczego konkretnie. Ani to jasne, ani dobre optycznie.

Punky zapodał dobry zestaw alternatywny :)

lord vader napisał(a):
moja rada kupcie 50/1,8 tanie szkło a można się kadrowania na nim nauczyć a nie kręcenia pierścieniem hiper zoom-a ze światłem 6,3 na końcu ;)


Zakładając, że nowego obiektywu woleliby używać ZAMIAST starego to porada trochę o kant kuli, za wąsko na cropie :)

Podsumowując - odradzam. Jestem za Punky'm.

_________________
http://blog.kamilwysocki.com - blog z wynaturzeniami
http://www.kamilwysocki.com - małe co nieco


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 9 czerwca 2008, o 15:20 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2008, o 23:54
Posty: 1567
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
na canon-board pojawil sie canon 70-200 f4 L za 1200 pln
moze to rozwazysz ;]

_________________
L is like LSD - You see more, feel more, and it's easy to become addicted :D

Świat byłby bezpieczniejszy, gdyby przed wejściem do samolotu trzeba by było zjeść kawałek bekonu.
NDIE


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 9 czerwca 2008, o 18:41 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 kwietnia 2006, o 15:28
Posty: 880
Lokalizacja: Łódź
Płeć: Mężczyzna
punky napisał(a):
na canon-board pojawil sie canon 70-200 f4 L za 1200 pln
moze to rozwazysz ;]


A to już lecę o nim czytać ! Dzięki za info !

_________________
"...be yourself, no matter what they say ..."
(Sting)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 9 czerwca 2008, o 18:51 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 marca 2006, o 12:48
Posty: 13854
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
Stabilizacja się spisuje średnio, ale różnica pomiędzy tymi obiektywami nie polega tylko na posiadaniu stabilizacji, sigma bez stabilizacji jest zdecydowanie wolniejsza i częściej się myli.
Konstrukcja też jest nieco inna, sigma bez OS ma 15 elementów w 13 grupach, a sigma z OS ma 18 elementów w 13 grupach.

W zasadzie koledzy ostro odradzają kupowanie tego obiektywu, pewnie mają rację, że coś co jest do wszystkiego jest do niczego...

Ja go użytkuje i jestem zadowolony, dodam, że używam go głównie na dworze, czyli w sytuacjach, gdzie zazwyczaj jest na tyle, światła, że można spokojnie przysłony f8 ;)
Aha, dodam, że nie jest to mój jedyny obiektyw w warunkach domowych używam 50'tki ze światłem 1,8 (koszt 350 zł nowa)
Minusem tej sigmy jest to, że "wygina" budynki przy 18mm ;)

Ostatnie fotki zrobione tym właśnie obiektywem, możesz pooglądać pod tymi adresami i sam zdecydować, czy kupować, czy nie :)

www.pochod3majowy2008.drosik.net

www.targistaroci2008.drosik.net


Dość dokładne testy obu obiektywów znajdziesz tutaj:
:arrow: Sigma bez OS
:arrow: Sigma z OS

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  


-->

Forum e-kwidzyn jest własnością Stowarzyszenia Promocji Medialnej e-Kwidzyn. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum. Właściciel Forum nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zgłoś post do moderacji.