Niezależne forum mieszkańców Kwidzyna i nie tylko :-)

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Żywotność akumulatorków.
PostNapisane: 4 sierpnia 2009, o 21:45 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 czerwca 2006, o 19:59
Posty: 542
Lokalizacja: Lepiej nie mówić.
Płeć: Mężczyzna
Posiadam dwa komplety aku do aparatu. Jeden 2000, a drugi 2800. Mam je już dwa lata.
Jak zauważam, to te z większą pojemnością rozładowują się szybciej. Czy już czas na wymianę? Ładuję je praktycznie co tydzień.

_________________
Z drugiej strony Wisły.....,-)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 4 sierpnia 2009, o 22:05 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 czerwca 2007, o 22:03
Posty: 1213
Płeć: Mężczyzna
Zbyszek napisał(a):
Czy już czas na wymianę?


Wygląda na to że tak.. ;)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 4 sierpnia 2009, o 22:24 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 kwietnia 2007, o 00:14
Posty: 1798
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
A jakiej marki aku, bo dwa lata to akumulatorki powinny wytrzymać bez trudu. Bardziej problem krótkiej żywotności akumulatorków bym upatrywał w słabej jakości ładowarce. Niestety większość tzw. procesorowych, 2-4 kanałowych ładowarek to zwykły badziew który z reguły zagotowuje akumulatorki, skracając wydatnie ich żywotność. Może warto pomyśleć najpierw o jakiejś dobrej ładowarce bo zmiana akumulatorków to rozwiązanie na krótką metę. Za jakiś czas kijowa ładowarka i tak je zarżnie.

_________________
Gdy tak wspominam ten miniony czas
Jak dobrze że to nie poszło w las
Dużo bym dał by przeżyć to znów
Wehikuł czasu - to byłby cud


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 4 sierpnia 2009, o 22:36 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 października 2008, o 05:50
Posty: 2681
Lokalizacja: zza roga
Płeć: Mężczyzna
Großvater, najpierw by trzeba się dowiedzieć czy to może są NIMH czy może NICD ?
W zależności od tego jakie są to rodzaje aku są sposoby i na to :)
Jeżeli nie masz ładowarki mikroprocesorowej która nie przeładuje Ci akumulatorów (śmierć od razu) to :
Po pierwsze skorzystaj ze wzoru :

(A*1,4)/B=C
Gdzie :

A-Pojemność Baterii
B-Prąd ładowania (moc ładowarki)
C-Czas ładowania

Wtedy wyjdzie Ci jak ładować te Twoje paluszki ;)
Jeżeli prąd ładowania jest spory (dla palców to około 400mA lub nawet i mniej) to zmień ładowarkę ;)
Jak masz NICD to jeszcze może coś z nich zrobisz (ładowanie -> rozładowywanie kilka razy) ale tylko na dobrej ładowarce i rozładowywarce.
Przy NIMH kaplica. Nie pomaga w/w sposób ;)
Pozdrówka

P.S. Ja mam ładowarkę batimexa ale tam prądy są dużo za duże do paluszków,
bo zaczynają się od 500mA.

_________________
Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.

Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 4 sierpnia 2009, o 22:53 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 czerwca 2006, o 19:59
Posty: 542
Lokalizacja: Lepiej nie mówić.
Płeć: Mężczyzna
Mam ładowarkę batimexa model v-1888. Te aku większe, są NiMH, a te o poj.2000, są firmy Pentagram, ale nigdzie nie mogę odnaleźc opisu jakie są. Generalnie, to +- 48 godzinach ładowania, wytrzymywały na cały dzień. Zdjęcia robione-przez wizjer, zero oglądania w LCD.
Tylko zawsze mnie martwiło, dlaczego diody się świeciły podczas ładowania, nigdy nie zgasły, czy zmieniły kolor,a przede wszystkim to, że akumulatory były gorące.

_________________
Z drugiej strony Wisły.....,-)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 4 sierpnia 2009, o 23:07 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 października 2008, o 05:50
Posty: 2681
Lokalizacja: zza roga
Płeć: Mężczyzna
Zbyszku przeładowujesz i to z kretesem do tego ładowarka V-1888 nie jest automatyczna i nigdy się sama nie wyłączy (czerwona dioda sygnalizuje tylko podłączenie do kontaktu i nie zmienia koloru na zielony ani nie gaśnie po naładowaniu).

Czasy ładowania dla prądu

# AA 150mAh # AAA 50mAh # 9V 11mAh

(polecam sprawdzić dokładnie jaki masz prąd ładowania na ładowarce powinno być napisane)

# AAA 180mAh NiCd 5h
# AAA 220mAh NiCd 6h
# AAA 240mAH NiCd 7h
# AAA 300mAh NiCd 8h
# AAA 550mAH NiMH 15h
# AAA 650mAh NiMH 18h
# AAA 700mAh NiMH 20h
# AAA 700mAh NiMH 25h
# AAA 1000mAh NiMH 28h
# AA 600mAh NiCd 6h
# AA 700mAh NiCd 7h
# AA 800mAh NiCd 8h
# AA 950mAh NiCd 9,5h
# AA 1000mAh NiCd 10h
# AA 1300mAh NiMH 13h
# AA 1500mAh NiMH 15h
# AA 1600mAh NiMH 16h
# AA 1700mAh NiMH 17h
# AA 1800mAh NiMH 18h
# AA 2000mAh NiMH 20 h
# AA 2200mAh NiMH 21 h
# AA 2300mAh NiMH 22 h
# AA 2400mAh NiMH 22 h
# AA 2500mAh NiMH 23 h
# AA 2600mAh NiMH 24 h
# AA 2700mAh NiMH 25 h
# 6F22 120mAh NiCd 11h
# 6F22 150mAh NiMH 15h

_________________
Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.

Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 4 sierpnia 2009, o 23:15 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 kwietnia 2007, o 00:14
Posty: 1798
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
GSXR napisał(a):
Großvater, najpierw by trzeba się dowiedzieć czy to może są NIMH czy może NICD ?.


NICD to nie są przypadkiem zabytki, w tej chwili standard to chyba NIMH? Zbyszek wspomina że ma je 2 lata więc podejrzewam że mowa tu o NIMH.
GSXR napisał(a):
...W zależności od tego jakie są to rodzaje aku są sposoby i na to :)
Jeżeli nie masz ładowarki mikroprocesorowej która nie przeładuje Ci akumulatorów (śmierć od razu) to :
Po pierwsze skorzystaj ze wzoru :

(A*1,4)/B=C
Gdzie :

A-Pojemność Baterii
B-Prąd ładowania (moc ładowarki)
C-Czas ładowania

Wtedy wyjdzie Ci jak ładować te Twoje paluszki ;)
Jeżeli prąd ładowania jest spory (dla palców to około 400mA lub nawet i mniej) to zmień ładowarkę ;)
Jak masz NICD to jeszcze może coś z nich zrobisz (ładowanie -> rozładowywanie kilka razy) ale tylko na dobrej ładowarce i rozładowywarce.
Przy NIMH kaplica. Nie pomaga w/w sposób ;)
Pozdrówka...

Matematyka/fizyka swoją drogą ale nie należy zapominać o formowaniu nowiutkich ogniw.
Poza tym coś kojarzę że prąd ładowania nie powinien przekraczać 0,1 pojemności ogniwa (tak było przynajmniej przy ogniwach NICD). Oczywiście uprościłem trochę definicję ładowania bo prąd ładowania ogniwa to jedno a jego pojemność to drugie ale dla przypadku Zbyszka to wyglądałoby to w ten sposób że dla ogniw 2000mAh optymalny prąd ładowania nie powinien przekroczyć 200 mA a dla ogniw 2800mAh - 280 mA. Jeżeli coś przekłamałem to niech osoby bardziej zorientowane - sprostują.

GSXR napisał(a):
...P.S. Ja mam ładowarkę batimexa ale tam prądy są dużo za duże do paluszków,
bo zaczynają się od 500mA.


Proponuję również ładowarki model BC-700, BC-900, drogie ale uważam że warte swej ceny, szczególnie gdy używamy więcej akumulatorków.

Zbyszek napisał(a):
Mam ładowarkę batimexa model v-1888. Te aku większe, są NiMH, a te o poj.2000, są firmy Pentagram, ale nigdzie nie mogę odnaleźc opisu jakie są. Generalnie, to +- 48 godzinach ładowania, wytrzymywały na cały dzień. Zdjęcia robione-przez wizjer, zero oglądania w LCD.


Niestety, model ładowarki ani akumulatorków nic mi nie mówi. Sam uzywam aku Sanyo i jestem zadowolony, dobre sa też ponoć ENERGIZER.
Zbyszek napisał(a):
...Tylko zawsze mnie martwiło, dlaczego diody się świeciły podczas ładowania, nigdy nie zgasły, czy zmieniły kolor,a przede wszystkim to, że akumulatory były gorące.


Może masz uszkodzoną ładowarkę, ale z tego co widzę GSXR używa batimexa więc może coś napisze jak powinna zachowywać się ładowarka w trakcie ładowania i po naładowaniu aku.
To że aku robiły się gorące to zły znak, wygląda na to że się po prostu gotowały. Ładowarki BC-7OO, BC-900 przerywają ładowanie gdy temp. aku wzrośnie zbyt mocno, a później kontynuują ładowanie, dzięki czemu niema ryzyka przegrzania ogniwa.
Pzdr.

_________________
Gdy tak wspominam ten miniony czas
Jak dobrze że to nie poszło w las
Dużo bym dał by przeżyć to znów
Wehikuł czasu - to byłby cud


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 4 sierpnia 2009, o 23:17 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 czerwca 2006, o 19:59
Posty: 542
Lokalizacja: Lepiej nie mówić.
Płeć: Mężczyzna
O! Dzięki za taką tabelę. Na wyjściu jest AA2x(2,8 150mA 0,42VA)
AAA2x(2,8V 50mA 0,14VA)
6F22 2x(9V 11mA 0.1VA)
Na urodziny mam dostac ładowarkę, taką, która po ładowaniu automatycznie ma się wyłączyć.
Akumulatory fundnę sobie nowe, a te już raczej nie są do uratowania?

_________________
Z drugiej strony Wisły.....,-)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 4 sierpnia 2009, o 23:31 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 października 2008, o 05:50
Posty: 2681
Lokalizacja: zza roga
Płeć: Mężczyzna
Nie jest powiedziane Zbyszek musiałbyś kilkakrotnie je naładować (właściwie) i rozładować (też prawidłowo). Może...
Trzymaj się czasów ładowania z tabelki a będzie okiej.
Niestety NIMH mają to do siebie, że nie znoszą przeładowania jak i rozładowania na maxa.

Großvater, ja mam batimexa ale do innych ogniw (mocniejszych).
U mnie wyłącza się automatycznie i potem tylko "podtrzymuje" naładowanie.
Co do teori to do tych moich wyliczeń zawsze dodaje około 1h bo system działa tak na 70~80 % ;)

_________________
Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.

Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 4 sierpnia 2009, o 23:40 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 czerwca 2007, o 22:03
Posty: 1213
Płeć: Mężczyzna
Pamiętajcie tylko żeby stare wyrzucać do odpowiedniego kosza... ;)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 5 sierpnia 2009, o 09:31 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 października 2008, o 20:29
Posty: 1219
Lokalizacja: Berlin
Płeć: Kobieta
Musze powiedziec, ze jestem bardzo zadowolona zarowno z ladowarki jak i akumulatorkow z lidla, wytrzym,uja naprawde sporo a ladowareczka rozladowywuje sama najpierw akumulator do zera a potem laduje i w momencie gdzy zaladuje na full zapala sie inny kolorek diody
obecnie czekam az w lidlu znow sie pojawia AA gdyz wzielam tylko jeden zestaw ale jakos nie sadzilam ze marketowe sa az tak dobre zwykle uzywalam gp albo warka ale okazalo sie ze sa slabsze :)

_________________
Życie jest piękne!


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 5 sierpnia 2009, o 17:00 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 grudnia 2006, o 00:42
Posty: 135
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
Przejechalem juz mnostwo kompletow paluszkow, GP, Energizery, Olympusowe jakies, cuda na kiju, skonczylem na Sanyo Eneloop i poki co nie zamierzam zmieniac - sa rewelacyjne, szczegolnie do lampy (zdarzalo sie caly slub i wesele przeleciec na jednym komplecie, chociaz teraz zmienily miejsce na grip - lampy uzywam moze w 10 zdjeciach na cala impreze). Od poczatku mam je z ladowarka BC-700, o ktorej ktos wspomnial i komplet nie sprawia problemow, laduje 200mA.

Nie wiem jak cenowo stoja do reszty, ale baterie warte kazdej zlotowki.

_________________
http://blog.kamilwysocki.com - blog z wynaturzeniami
http://www.kamilwysocki.com - małe co nieco


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 8 sierpnia 2009, o 11:07 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 października 2006, o 20:00
Posty: 155
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
Zbyszek napisał(a):
.
Akumulatory fundnę sobie nowe, a te już raczej nie są do uratowania?


Mam ładowarkę z funkcja regeneracji oraz pomiaru faktycznej pojemności. Mogę spróbować "naprawić". Ostatnio regenerowałem swoj stary komplet, trwało to 4 dni :) Ale aku działają dużo lepiej.

A jeśli chcesz kupić nowe to tylko Sanyo Eneloop - sa rewelacyjne.

pozdro.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron


-->

Forum e-kwidzyn jest własnością Stowarzyszenia Promocji Medialnej e-Kwidzyn. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum. Właściciel Forum nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zgłoś post do moderacji.