Niezależne forum mieszkańców Kwidzyna i nie tylko :-)

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Archiwizacja materiału zdjęciowego
PostNapisane: 20 grudnia 2006, o 10:58 
Offline

Dołączył(a): 10 kwietnia 2006, o 08:44
Posty: 7167
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
Darek poruszył w jednym z podpisów pod zdjęciem ciekawy temat archiwizacji zdjęć zapisanych cyfrowo. W związku z tym mam do Was pytanie drodzy fotografowie:

Jak zabezpieczacie swoje foty przed ich utratą? Czy nagrywanie np. na CD jest bezpieczne?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 20 grudnia 2006, o 11:00 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 marca 2006, o 12:48
Posty: 13854
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
moim zdaniem, najlepszą metodą jest zakup droższych płyt, ja osobiście stosuje płytki Verbatim.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 20 grudnia 2006, o 11:08 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 marca 2006, o 08:55
Posty: 2969
Lokalizacja: 214
Płeć: Mężczyzna
Tak, zapis plików na CD lub lepiej na DVD zwłaszcza, że nawet te lepsze/droższe nie kosztują więcej niż kilka PLN.
Dla pewności warto nagrać dwa egzemplarze gdyby ten jeden jedyny wpadł w ręce dzieci lub uległ innemu wypadkowi.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 20 grudnia 2006, o 11:24 
Offline

Dołączył(a): 10 kwietnia 2006, o 08:44
Posty: 7167
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
Jaka jest trwałość zapisu na CD? Zrobiłem sobie archiwum. Zostało zapakowane, oklejone taśmą i wrzucone na najwyższą półkę w celu zabezpieczenia przed Olusią ;-) Nie chciałbym się obudzić z ręką w nocniku za parę lat jak odpakuję i nie odczytam :neutral:

Oprócz tego trzymam te same foty na dwóch niezależnych kompach. Tak na wszelki wypadek.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 20 grudnia 2006, o 12:28 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 marca 2006, o 08:55
Posty: 2969
Lokalizacja: 214
Płeć: Mężczyzna
idg.pl napisał(a):
Istnieją różne, często sprzeczne ze sobą, opinie o przechowywaniu danych na nośnikach cyfrowych, takich jak płyty CD czy DVD. Ekspert od pamięci masowych w IBM Deutschland, Kurt Gerecke, twierdzi, że aby uniknąć konieczności wypalania nowych CD co kilka lat, do składowania danych lepiej używać taśm magnetycznych.

W jego opinii, wypalane płyty CD, w przeciwieństwie do tłoczonych, mają relatywnie krótki okres trwałości - od dwóch do pięciu lat, w zależności od jakości płyty. Twierdzi on, że żywot takich płyt można jedynie nieznacznie przedłużyć, przechowując je w chłodnym i zaciemnionym miejscu.

Problem leży w degradacji materiału. Dyski optyczne powszechnie używane do wypalania, takie jak CD-R czy CD-RW, mają powierzchnię zapisu składającą się z warstwy barwnika organicznego, która może być modyfikowana przez wypalanie danych. Proces degradacji może 'przesuwać' dane na powierzchni, aż staną się nieodczytywalne dla lasera.

Gerecke twierdzi, że większość tanich płyt sprzedawanych w sklepach dyskontowych czy marketach ma okres trwałości nie przekraczający dwóch lat. Niektóre, lepszej jakości, płyty oferują dłuższy okres trwałości, ale nie przekracza on na ogół pięciu lat. Ponadto odróżnienie płytki CD wysokiej jakości od płytki niskiej jakości jest trudne, ponieważ niewielu dostawców podaje takie informacje.

Także dyski twarde mają swoje ograniczenia. Problem z dyskami twardymi nie dotyczy samych powierzchni zapisu, ale łożyskowania dysku. W dyskach gorszej jakości łożysko zużywa się szybciej. Specjalista z IBM Deutschland rekomenduje używanie dysków o obrotach 7200 na minutę, które mają łożyska najwyższej jakości.

W związku z ograniczoną trwałością wypalanych płytek CD, Gerecke sugeruje używanie taśm magnetycznych, które, według jego zapewnień, maja trwałość od 30 do 100 lat.


Osobiście znam przypadki problemów z odczytem danych z tanich nośników po upływie zaledwie roku od ich nagrania.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 20 grudnia 2006, o 13:19 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 kwietnia 2006, o 16:40
Posty: 1671
Lokalizacja: Dwumiasto
Płeć: Mężczyzna
OK, a jak się nagrywa dane z PC na taśmie magnetycznej?

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 20 grudnia 2006, o 13:28 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 marca 2006, o 08:55
Posty: 2969
Lokalizacja: 214
Płeć: Mężczyzna
Za pomocą streamera na tasiemkach na przykład DDS.
Praktycznie to podstawowy nośnik przy archiwizacji w bankach, urzędach i większych firmach.
Dzięki sprzętowej kompresji danych pojemność zwykłej małej tasiemki to 24GB.
Do zastosowań domowych mało praktyczny.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Streamer


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 20 grudnia 2006, o 13:58 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 marca 2006, o 13:47
Posty: 190
Lokalizacja: Z daleka...
Płeć: Kobieta
Kosztowną, choć moim zdaniem najrozsądniejszą opcją jest wydrukowanie najciekawszych zdjęć. Sama się zbieram do wydrukowania tych najciekawszych od bardzo dawna. Jeśli jednak chodzi o samą archiwizację, to oczywiście najlepiej zainwestować w lepsze płytki.

Osobiście nagrywam dwie wersje -jedną z TIFF-ami, drugą przeglądową z pomniejszonymi JPG-ami. W ten sposób na jednej płycie mam zarchiwizowane wszystkie zdjęcia, które w razie czego moge modyfikować, a jeśli zdecyduję się już na wydrukowanie lub jakiekolwiek inne wykorzystanie zdjęcia, to sięgam po płytkę z TIFF-ami i nanoszę na nie poprawki z JPG-a


Pozdrawiam!
M.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 20 grudnia 2006, o 15:43 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 kwietnia 2006, o 23:21
Posty: 1187
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
ja zazwyczaj robie w raw-ach na plyki (DVD Verbatim) nagrywam materaial wraz z jpg (obrobionymi i podgladowymi) takie plytki kopiuje na nowe co jakies 3 lata, plytki najlepiej przechowywac w ciemnym suchym miejscu :)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 24 grudnia 2006, o 20:36 
Offline
Przyjaciel forum

Dołączył(a): 6 grudnia 2006, o 13:41
Posty: 14824
Lokalizacja: W-wa.
Płeć: Mężczyzna
Rozwiązanie lord vader jest moim skromnym zdaniem najbardziej ekonomiczne i ze wszech miar profesjonalne jest to tzw. postbackup.
morrigu napisał(a):
najrozsądniejszą opcją jest wydrukowanie najciekawszych zdjęć
z jednym wyjątkiem nie wydruk tylko naświetlenie w labie, natomiast pojawia się problem największy, które zdjęcia to te najciekawsze? nie na moje siły. Pomysł ze stramerem ok tylko że: porządny profesjonalny to ok.10000pln. kaseta prof. ok 250pln. no i obowiązkowo postbackup co 5lat. tylko za jaką cenę??? banki raczej stać na to. :roll:


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 24 grudnia 2006, o 23:37 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 marca 2006, o 08:55
Posty: 2969
Lokalizacja: 214
Płeć: Mężczyzna
Darek napisał(a):
porządny profesjonalny to ok.10000pln.

Na allegro HP STREAMER 20 / 40 GB DLT SCSI Internal to koszt do 150 PLN
kaseta do niego to też grosze więc to raczej też nie problem.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 25 grudnia 2006, o 00:24 
Offline
Przyjaciel forum

Dołączył(a): 6 grudnia 2006, o 13:41
Posty: 14824
Lokalizacja: W-wa.
Płeć: Mężczyzna
Napisałem porządny profesjonalny :idea: jaki użuwa np. archiwum państwowe, GUS itp. Mam podobny do HP f-my Colorado już straciłem kilkaset plików no i to zgrywanie niejednokrotnie całe noce.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 26 grudnia 2006, o 18:40 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 marca 2006, o 08:55
Posty: 2969
Lokalizacja: 214
Płeć: Mężczyzna
Nie twierdzę, że streamer to jedyne słuszne rozwiązanie (wręcz przeciwnie) ale
ze względu na swoje niedomowe zastosowanie są urządzeniami profesjonalnymi. Nie wiem co było powodem
utraty Twoich danych jak również nie wiem jakich urządzeń używa GUS, archiwum państwowe czy banki.
Ja od kilku lat używam sprzętu DDS4 IBM'a oraz HP i nigdy żadnych danych nie straciłem.
Codziennie na te taśmy trafia kilkanaście gigabajtów danych od których zależy "być albo nie być" kilku korporacyjnych spółek.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 26 grudnia 2006, o 18:59 
Offline
Przyjaciel forum

Dołączył(a): 6 grudnia 2006, o 13:41
Posty: 14824
Lokalizacja: W-wa.
Płeć: Mężczyzna
Utratą danych był mój nieprofesjonalizm, robiłem tylko kopie tzw.przyrostowe nie robiłem cyklicznych zwielokrotniających dane. Utratą danych fizycznie było nie odprężenie nośnika przed zapisem, po weryfikacji było ok! ale niedługo.
Ciekawi mnie natomiast Twoja opinia na temat streamerów HP oczywiście tych w dostępnych cenach, oraz procedury bacupu jaki stosujesz.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 25 czerwca 2007, o 18:20 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 lipca 2006, o 16:53
Posty: 69
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
pozostaje jeszcze jeden, aczkolwiek mieszany sposób: użycie kamery miniDV jako streamera

tutaj można przeczytać o tym wiecej: link

_________________
"Dziecko to anioł, którego skrzydła skracają się w miarę wydłużania się nóg." - www.jas.gawronski.az.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  


-->

Forum e-kwidzyn jest własnością Stowarzyszenia Promocji Medialnej e-Kwidzyn. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum. Właściciel Forum nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zgłoś post do moderacji.