Forum e-kwidzyn.pl
http://forum.e-kwidzyn.pl/

Wysokość opłat za odbiór odpadów
http://forum.e-kwidzyn.pl/viewtopic.php?f=127&t=12812

Autor:  simar [ 16 listopada 2012, o 20:47 ]
Tytuł:  Wysokość opłat za odbiór odpadów

Burmistrz Kwidzyna, za naszym pośrednictwem, zwrócił się do mieszkańców o przekazywanie własnych spostrzeżeń: http://www.pulskwidzyna.pl/index.php?art=1435#article

Autor:  drosik [ 16 listopada 2012, o 20:56 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

Poprzez oficjalną stronę kwidzyn.pl też się zwrócił:
Cytuj:
Od 1 lipca 2013 wejdzie w życie ustawa z dnia 1 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2012 r., poz. 391), Zgodnie z nową regulacją wszystkie gminy w Polsce będą odpowiedzialne za odbiór odpadów od swoich mieszkańców. W praktyce właściciele nieruchomości nie będą już podpisywać umów z firmami zajmującymi się wywozem odpadów, a jedynie wnosić osobiście, poprzez zarządcę nieruchomości lub spółdzielnię mieszkaniową opłatę z tytułu odbioru odpadów na rachunek Urzędu Miejskiego w Kwidzynie. Wpływy z tytułu opłat nie będą mogły zostać przeznaczone na inne cele niż organizacja sprawnego systemu odbioru odpadów, ich utylizacji oraz zapewnienie funkcjonowania sieci punktów zbiórki selektywnej (np. na sprzęty RTV lub AGD lub inne odpady niebezpieczne). Podmiot gospodarczy, który będzie odbierać od Państwa odpady zostanie wybrany w drodze przetargu publicznego zorganizowanego przez Urząd Miejski w Kwidzynie
Wysokość opłat za odbiór odpadów będzie wynikać ze stawek, które zostaną ustalone uchwałą Rady Miejskiej w Kwidzynie spośród czterech, przewidzianych przez ustawodawcę, możliwości jej naliczenia:

1. jako ryczałt od nieruchomości
2. w wysokości zależnej od powierzchni lokalu mieszkalnego
3. w wysokości zależnej od ilości zużytej wody w danej nieruchomości
4. w wysokości zależnej od liczby osób zamieszkujących nieruchomość

Czekamy na Państwa sugestie dotyczące wyboru poszczególnej metody określania stawki drogą telefoniczną pod numerem 55 64 64 783.

Zatem możecie zostawiać swoje uwagi w tym temacie, a ja osobiście postaram się je dostarczyć do gabinetu burmistrza.
A może dodać sondę?

Autor:  marmeg [ 16 listopada 2012, o 21:16 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

Myślę, że sonda to najlepsze rozwiązanie. (bo nie można dodawać "głęboko przemyślanych komentarzy").

Autor:  drosik [ 16 listopada 2012, o 21:20 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

W poniedziałek zadzwonię do UM i zapytam czy są zainteresowani opinią forumowiczów.

Autor:  simar [ 16 listopada 2012, o 21:50 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

Dla mnie jest oczywiste, że prośba pojawiła się również na oficjalnej stronie miasta (wtręt zupełnie niepotrzebny :wink: ). A dzwonienie do urzędu i pytanie się o opinie forumowiczów... cóż... czyżby nie byli oni kwidzyniakami? Odpowiedź może być tylko jedna.

Autor:  krzyzak [ 16 listopada 2012, o 21:52 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

Jakaś głupota, żeby naliczać opłaty za śmieci od wielkości (metrażu) mieszkania.

Ja z żoną mieszkamy w mieszkami o powierzchni 65m.
Znam rodzinę sześcioosobową mieszkającą na 50 metrach.

Jestem ciekawy kto produkuje więcej odpadów (śmieci).

Autor:  drosik [ 16 listopada 2012, o 21:58 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

simar napisał(a):
Dla mnie jest oczywiste, że prośba pojawiła się również na oficjalnej stronie miasta (wtręt zupełnie niepotrzebny :wink: ). A dzwonienie do urzędu i pytanie się o opinie forumowiczów... cóż... czyżby nie byli oni kwidzyniakami? Odpowiedź może być tylko jedna.

Oj tam, oj tam :) zadzwonie głównie po to by zapytać się o termin :)

Autor:  catani [ 16 listopada 2012, o 22:20 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

wydawalo mi sie oczywiste, ze ilosc smieci jest wprost proporcjonalna do ilosci mieszkancow domu/mieszkania.

Autor:  drosik [ 16 listopada 2012, o 22:30 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

catani napisał(a):
wydawalo mi sie oczywiste, ze ilosc smieci jest wprost proporcjonalna do ilosci mieszkancow domu/mieszkania.

a gdy będziesz miała dwójkę dzieci na studiach, też będzie takie oczywiste :?: żaden system nie jest idealny.

Autor:  aszastra [ 16 listopada 2012, o 23:00 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

Oczywiście, oprócz ,,nowej ceny" , którą będę musiał płacić za śmieci bardzo mnie interesuje czy w dalszym ciągu będzie się ,,opłacało" segregować śmieci.
U mnie ( domek jednorodzinny - 4 osoby) przy pełnej segregacji śmieci , zawartość pojemnika 120l wywożona jest raz na dwa tygodnie , zapełniony on jest w 80%. Za usługę płacę niecałe 32 zł.
Z tego co wiem nowa ustawa pozwala na wybór jednej i tylko jednej, spośród trzech metod, ustalenia jej wysokości: w oparciu o liczbę mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość; na podstawie powierzchni lokalu mieszkalnego; według ilości zużytej wody.
Moim zdaniem jeśli trzeba wybrać to albo od zużycia wody ( metoda najbardziej miarodajna lecz stwarza ona duże problemy biuralistom ), bądź od ilości mieszkańców.

Po wprowadzeniu nowych przepisów wiem jedno, taniej z pewnością nie będzie :cry:

Autor:  oki44 [ 16 listopada 2012, o 23:30 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

Moim zdaniem wysokość opłaty powinna być wyliczana na podstawie ilości osób w danym mieszkaniu, bo to one generują odpady.
Oddzielnym problemem będzie segregacja śmieci. Motywacja finansowa jest najbardziej skuteczna, jak to teraz zorganizować?

Autor:  krzyzak [ 16 listopada 2012, o 23:35 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

aszastra napisał(a):

Moim zdaniem jeśli trzeba wybrać to albo od zużycia wody ( metoda najbardziej miarodajna lecz stwarza ona duże problemy biuralistom ), bądź od ilości mieszkańców.

Nie wiem czy taka miarodajna.
Masz dom.
W takim razie nie radzę Ci podlewać ogródka,trawnika. klombów z kwiatuszkami.
bo możesz wtedy za śmieci zapłacić :shock: ...... albo jeszcze więcej. :D

Autor:  electro_nick [ 17 listopada 2012, o 00:00 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

A najlepiej na tym wyjdą gospodarstwa z własnym hydroforem. Tak naprawdę wg mnie to po prostu próba zamaskowania podwyżki-czy nagle się zmieni firma odbierająca śmieci? Czy teraz będzie wybór pomiędzy śmieciarzami z tej firmy a innej-nie. Wygląda to na napad na wolny rynek. Co teraz będzie-przetarg na wywóz i utylizacje odpadów, czyli znowu lody. Bo jak do tej pory z tego co pamiętam to był wybór kto i za ile odbiera śmieci. Czy teraz dla jednego domu który zapłaci jak za złoto za odpady 20-osobowej rodziny będzie specjalnie jeździć śmieciarka co drugi dzień? Nie sądzę. Ale przetarg to przetarg-szansa na lody, ekologiczne :573: !

Autor:  aszastra [ 17 listopada 2012, o 00:09 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

krzyzak napisał(a):
aszastra napisał(a):

Moim zdaniem jeśli trzeba wybrać to albo od zużycia wody ( metoda najbardziej miarodajna lecz stwarza ona duże problemy biuralistom ), bądź od ilości mieszkańców.

Nie wiem czy taka miarodajna.
Masz dom.
W takim razie nie radzę Ci podlewać ogródka,trawnika. klombów z kwiatuszkami.
bo możesz wtedy za śmieci zapłacić :shock: ...... albo jeszcze więcej. :D


W domkach jednorodzinnych w większości przypadków pobór wody na ogród mierzony jest przez drugi licznik ( nie liczy się jej do ścieków - mam nadzieję, że i nie liczyło by się jej do śmieci :) ).
Każda z trzech metod ma swoje wady i zalety , niestety jedna z nich wejdzie do użytku :) .
Z tą ustawą wiążę się także wiele innych problemów , chociażby tylko jedna firma może wygrać przetarg na wywóz zanieczyszczeń - nie musi ona pochodzić z danego miasta czy też powiatu, a co za tym idzie niektórzy stracą pracę :sad:

Autor:  MACIEKZB [ 17 listopada 2012, o 07:59 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

Cytuj:
Z tą ustawą wiążę się także wiele innych problemów , chociażby tylko jedna firma może wygrać przetarg na wywóz zanieczyszczeń - nie musi ona pochodzić z danego miasta czy też powiatu, a co za tym idzie niektórzy stracą pracę
Niekoniecznie. Może być tak, że miasto zostanie podzielone na sektory, rejony. Poza tym są jeszcze inne gminy w naszym powiecie, które też będą musiały to wprowadzić. Obowiązek tych zmian dotyczy całego kraju.
Mnie najbliższa jest opcja od ilości mieszkańców. Jednak nie liczę na uczciwość ludzi bo można w takim systemie oszukiwać tym bardziej, że niedługo zniknie nakaz meldunkowy i jak wtedy ustalić ile osób zamieszkuje w poszczególnych mieszkaniach czy nieruchomościach. Tak więc najbardziej optymalna jest wersja z naliczaniem proporcjonalnym do zużycia wody. Brakuje mi opcji ryczałtu od mieszkańca danej gminy i wtedy chyba byłoby najuczciwiej.
Cytuj:
Bo jak do tej pory z tego co pamiętam to był wybór kto i za ile odbiera śmieci.
I wiele osób korzystało z tego i nie wybierało nic. W mieście Kwidzynie tego problemu praktycznie nie ma, bo na bieżąco są sprawdzane umowy na odbiór śmieci a jak jest w gminach to wiedzą wszyscy, którzy np. lubią spacerować po lesie. Często też zdarza się, że mieszkańcy okolicznych gmin, którzy np. pracują w Kwidzynie, przywożą smieci do miasta i podrzucają do pojemników osiedlowych(jeśli jest do nich dostęp) a często po prostu wyrzucają pod tzw. zamykane boksy na śmieci. Przez to zwiększały się koszty wywozu dla spółdzielców, mieszkańców zasobów komunalnych czy wspólnot. Bywa też, że wpychają worki ze śmieciami do pojemników ulicznych. Może rozliczanie będzie nie do końca sprawiedliwe ale skończą się dzikie wysypiska a mieszkamy przecież na tej samej planecie wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za jej stan :razz:

Autor:  krzyzak [ 17 listopada 2012, o 09:10 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

aszastra napisał(a):
W domkach jednorodzinnych w większości przypadków pobór wody na ogród mierzony jest przez drugi licznik ( nie liczy się jej do ścieków - mam nadzieję, że i nie liczyło by się jej do śmieci :) ).

Wiem że wielu ludzi mieszkających w domkach jednorodzinnych korzysta z takiej wody przy pracach domowych, gotowaniu, sprzątaniu, praniu itd........

W blokach takiej możliwości już nie ma.

Autor:  Kropka [ 17 listopada 2012, o 10:06 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

MACIEKZB napisał(a):
Może rozliczanie będzie nie do końca sprawiedliwe ale skończą się dzikie wysypiska a mieszkamy przecież na tej samej planecie wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za jej stan :razz:


Dobry żart z samego rana :)

Może mi ktoś wytłumaczy jak się ma zużycie wody do ilości produkowanych odpadów :?: bo nie widzę w tym żadnego sensu

Autor:  MACIEKZB [ 17 listopada 2012, o 10:11 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

Kropka napisał(a):
MACIEKZB napisał(a):
Może rozliczanie będzie nie do końca sprawiedliwe ale skończą się dzikie wysypiska a mieszkamy przecież na tej samej planecie wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za jej stan :razz:


Dobry żart z samego rana :)
Czyli według Ciebie, pomimo, że będziesz płacić za wywóz śmieci, będziesz wyręczać gminę i nadal będziesz wywozić śmieci do lasu?

Autor:  Kropka [ 17 listopada 2012, o 10:17 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

MACIEKZB napisał(a):
Czyli według Ciebie, pomimo, że będziesz płacić za wywóz śmieci, będziesz wyręczać gminę i nadal będziesz wywozić śmieci do lasu?



A czy uważasz , że problem ten zniknie po wprowadzeniu tych zmian ?
Ja nie wywożę śmieci do lasu , ale wystarczy pospacerować po nim i widać co się dzieje :sad: i uważam , że to się tak szybko nie zmieni - niestety .

Autor:  MACIEKZB [ 17 listopada 2012, o 10:26 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

Kropka napisał(a):
MACIEKZB napisał(a):
Czyli według Ciebie, pomimo, że będziesz płacić za wywóz śmieci, będziesz wyręczać gminę i nadal będziesz wywozić śmieci do lasu?



A czy uważasz , że problem ten zniknie po wprowadzeniu tych zmian ?
Ja nie wywożę śmieci do lasu , ale wystarczy pospacerować po nim i widać co się dzieje :sad: i uważam , że to się tak szybko nie zmieni - niestety .
Tak uważam, bo jeśli każde domostwo będzie miało(czy chce czy nie) pojemnik na śmieci to po co wywozić je do lasu?

Autor:  catani [ 17 listopada 2012, o 12:49 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

drosik napisał(a):
a gdy będziesz miała dwójkę dzieci na studiach, też będzie takie oczywiste :?: żaden system nie jest idealny.

jesli "dziecko" studiuje to tam tez produkuje odpady a w dwoch miejscach naraz zameldowane nie bedzie.

Autor:  Kropka [ 17 listopada 2012, o 12:50 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

MACIEKZB napisał(a):
Tak uważam, bo jeśli każde domostwo będzie miało(czy chce czy nie) pojemnik na śmieci to po co wywozić je do lasu?


Właśnie po to , żeby zmniejszyć wydatki ponoszone za wywóz śmieci .
Jestem przeciwniczką tego typu zachowań , ale uważam , że ta zmiana będzie miała wręcz odwrotny skutek .
Społeczeństwo mamy coraz uboższe , pensje stoją w miejscu ( a niby jesteśmy w unii :573: ale do niej nam baaardzo daleko pod każdym względem ) , a niestety wszystko coraz droższe , więc nie jestem pewna , czy każdy będzie taki uczciwy i będzie postępował tak jak należy .
To na tyle mojego wywodu :D Dziękuję za uwagę i czekam na sensowne wyjaśnienie :

Kropka napisał(a):
Może mi ktoś wytłumaczy jak się ma zużycie wody do ilości " produkowanych " odpadów :?: bo nie widzę w tym żadnego sensu

Autor:  marmeg [ 17 listopada 2012, o 12:57 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

catani napisał(a):

w dwóch miejscach naraz zameldowane nie bedzie.


Niedługo meldunki nie będą wymagane i co wtedy?. Z przedstawionych możliwości najlepszą wydaje się opcja ze zużyciem wody.

Autor:  MACIEKZB [ 17 listopada 2012, o 13:12 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

Kropka napisał(a):
MACIEKZB napisał(a):
Tak uważam, bo jeśli każde domostwo będzie miało(czy chce czy nie) pojemnik na śmieci to po co wywozić je do lasu?


Właśnie po to , żeby zmniejszyć wydatki ponoszone za wywóz śmieci .
Jestem przeciwniczką tego typu zachowań , ale uważam , że ta zmiana będzie miała wręcz odwrotny skutek .
Społeczeństwo mamy coraz uboższe , pensje stoją w miejscu ( a niby jesteśmy w unii :573: ale do niej nam baaardzo daleko pod każdym względem ) , a niestety wszystko coraz droższe , więc nie jestem pewna , czy każdy będzie taki uczciwy i będzie postępował tak jak należy .
To na tyle mojego wywodu :D Dziękuję za uwagę i czekam na sensowne wyjaśnienie :

Kropka napisał(a):
Może mi ktoś wytłumaczy jak się ma zużycie wody do ilości " produkowanych " odpadów :?: bo nie widzę w tym żadnego sensu
Czy Ty naprawdę wiesz o czym pisze sie tutaj? Nikt nie będzie się Ciebie pytał czy chcesz pojemnik czy nie. Każde domostwo będzie miało odbierane śmieci i nie będzie można zrezygnować z tego. Nie zmiejszysz sobie wydatków ponoszonych za wywóz śmieci wyrzucając je do lasu. Kwota będzie jedna, dla każdego ta sama, w zależności od wersji na jaką zdecyduje się RM. Natomiast ściąganie należności to inna sprawa i nie będzie to miało wpływ na wywożenie śmieci. Wczytaj się dokładnie o czym jest ten temat a dopiero pisz swoje wywody.

Autor:  agniesz-ka [ 17 listopada 2012, o 13:14 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

Cytuj:
Społeczeństwo mamy coraz uboższe , pensje stoją w miejscu ( a niby jesteśmy w unii :573: ale do niej nam baaardzo daleko pod każdym względem ) , a niestety wszystko coraz droższe , więc nie jestem pewna , czy każdy będzie taki uczciwy i będzie postępował tak jak należy .

Tylko jak ma się zamożność społeczeństwa do takiej elementarnej kultury, przyzwoitości? Nawet nie wiem jak to określić... Spójrz w pojemniki do segregowania odpadów.... Co tam ludziska wrzucają?.... Takie zachowanie nijak się ma, moim zdaniem do zamożności.

Autor:  Kropka [ 17 listopada 2012, o 13:19 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

MACIEKZB napisał(a):
Czy Ty naprawdę wiesz o czym pisze sie tutaj? Nikt nie będzie się Ciebie pytał czy chcesz pojemnik czy nie. Każde domostwo będzie miało odbierane śmieci i nie będzie można zrezygnować z tego. Nie zmiejszysz sobie wydatków ponoszonych za wywóz śmieci wyrzucając je do lasu. Kwota będzie jedna, dla każdego ta sama, w zależności od wersji na jaką zdecyduje się RM. Natomiast ściąganie należności to inna sprawa i nie będzie to miało wpływ na wywożenie śmieci. Wczytaj się dokładnie o czym jest ten temat a dopiero pisz swoje wywody.


Co kolega taki nerwowy ? Jeśli kwota będzie jednakowa dla wszystkich , to po co tych kilka opcji rozliczania ?

marmeg napisał(a):
Z przedstawionych możliwości najlepszą wydaje się opcja ze zużyciem wody.


Jeśli ktoś lubuje się w codziennych kąpielach , praniach i innych tam rzeczach , to jak niby ma to się współmiernie do ilości wytwarzanych przez niego odpadów ? Bzdura jakaś .

Autor:  MACIEKZB [ 17 listopada 2012, o 13:21 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

Kropka napisał(a):
MACIEKZB napisał(a):
Czy Ty naprawdę wiesz o czym pisze sie tutaj? Nikt nie będzie się Ciebie pytał czy chcesz pojemnik czy nie. Każde domostwo będzie miało odbierane śmieci i nie będzie można zrezygnować z tego. Nie zmiejszysz sobie wydatków ponoszonych za wywóz śmieci wyrzucając je do lasu. Kwota będzie jedna, dla każdego ta sama, w zależności od wersji na jaką zdecyduje się RM. Natomiast ściąganie należności to inna sprawa i nie będzie to miało wpływ na wywożenie śmieci. Wczytaj się dokładnie o czym jest ten temat a dopiero pisz swoje wywody.


Co kolega taki nerwowy ? Jeśli kwota będzie jednakowa dla wszystkich , to po co tych kilka opcji rozliczania ?

Jesteś rozbrajająca... :D :D :D

Autor:  Kropka [ 17 listopada 2012, o 13:28 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

MACIEKZB napisał(a):
Jesteś rozbrajająca... :D :D :D


Dziękuję ... jeszcze nie doszłam do siebie po wczorajszym :P

Autor:  MACIEKZB [ 17 listopada 2012, o 13:33 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

...czasem nie ma wyjścia - trzeba znosić siebie... :D

Autor:  catani [ 17 listopada 2012, o 14:10 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

marmeg napisał(a):

Niedługo meldunki nie będą wymagane i co wtedy?. Z przedstawionych możliwości najlepszą wydaje się opcja ze zużyciem wody.

i w tej kwestii niewiele sie zmieni-kazdy normalny czlowiek bedzie jednak zameldowany, bo to daje mozliwosc znalezienia pracy, otrzymania kredytu i wielu, wielu innych rzeczy. tak wiec nie spodziewajmy sie, ze jak obowiazek meldunkowy przestanie obowiazywac to nagle lawinowo zwiekszy nam sie ilosc osob bez meldunku.


MACIEKZB napisał(a):
Kropka napisał(a):
Może mi ktoś wytłumaczy jak się ma zużycie wody do ilości " produkowanych " odpadów :?: bo nie widzę w tym żadnego sensu
Czy Ty naprawdę wiesz o czym pisze sie tutaj? Nikt nie będzie się Ciebie pytał czy chcesz pojemnik czy nie. Każde domostwo będzie miało odbierane śmieci i nie będzie można zrezygnować z tego. Nie zmiejszysz sobie wydatków ponoszonych za wywóz śmieci wyrzucając je do lasu. Kwota będzie jedna, dla każdego ta sama, w zależności od wersji na jaką zdecyduje się RM. Natomiast ściąganie należności to inna sprawa i nie będzie to miało wpływ na wywożenie śmieci. Wczytaj się dokładnie o czym jest ten temat a dopiero pisz swoje wywody.[/quote][/quote]
wciaz nie rozumiem co ma ilosc zuzytej wody do ilosci wytwarzanych smieci ;)

Autor:  MACIEKZB [ 17 listopada 2012, o 14:22 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

catani napisał(a):
wciaz nie rozumiem co ma ilosc zuzytej wody do ilosci wytwarzanych smieci ;)
Ja tego nie wymysliłem więc trudno jest mi to wytłuczyć. Słyszałem uzasadnienie tego mniej więcej takie: jedna osoba zużywa ileś tam wody a x ludzi odpowiednio więcej. Można więc domniemać, że im więcej wody jest zużywane tym więcej ludzi zamieszkuje dane domostwo co przekłada się na ilość produkowanych śmieci.
Co do zameldowania/zamieszkania to moim zdaniem, przy obecnej falandyzacji prawa przez wszystkich, zarówno obywateli i urzędasów, trudno będzie w niektórych przypadkach udowodnić, że mieszka mieszka na stałe x osób w danym miejscu, jeśli nie będzie obowiązku meldunkowego a jeśli jest zużywana woda to znaczy, że ktoś tam mieszka i jest "producentem" odpadów :razz:

Autor:  Kropka [ 17 listopada 2012, o 14:28 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

MACIEKZB napisał(a):
Słyszałem uzasadnienie tego mniej więcej takie: jedna osoba zużywa ileś tam wody a x ludzi odpowiednio więcej. Można więc domniemać, że im więcej wody jest zużywane tym więcej ludzi zamieszkuje dane domostwo co przekłada się na ilość produkowanych śmieci.


Kpina jakaś . Jedna osoba może zużywać tyle wody co trzy w innym gospodarstwie . Niektórzy naprawdę się marnują w tym kraju wymyślając takie dyrdymały . Wystrzelić ich gdzieś w kosmos i niech tam głoszą swoje fanaberie .

Autor:  reflexes [ 17 listopada 2012, o 14:32 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

Cytuj:
Tak więc najbardziej optymalna jest wersja z naliczaniem proporcjonalnym do zużycia wody.

Absolutnie się nie zgadzam, a to tylko dlatego, że mam na przykład znajomego, który nie ma zmywarki, naczynia myje pod bieżącą wodą i lubi sobie poleżeć w pełnej wannie gorącej wody. Ja do zmywania zużywam 15 litrów wody a i kąpiele biorę raczej w wystarczającej ilości wody (nie raz w tygodniu :D ). Jego zużycie wody przy 3 osobach w domu jest sporo wyższe niż w moim domu przy 4 mieszkańcach. Dlaczego on ma płacić za śmieci więcej niż ja?
Jedyne sensowne rozwiązanie to ryczałt od nieruchomości lub od osoby.

Autor:  MACIEKZB [ 17 listopada 2012, o 14:46 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

Mnie się wydaje, że najlepszy byłby ryczałt od osoby bo w jednym mieszkaniu może mieszkać 10 osób a w innym 0.

Autor:  ptomson [ 17 listopada 2012, o 15:00 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

Przepraszam, że wtrącę.
Zapominamy chyba o jednej istotnej rzeczy:Sposoby naliczania opłat nie są wymysłem lokalnym. Ustawa została narzucona Nam przez Unię Europejską i w tejże obowiązują takie, nie inne metody naliczania. Wybór jednej z czterech przedstawionych (nie trzech jak niektórzy sugerują) należy do władz gmin. Każda z tych metod w jakimś stopniu jest niesprawiedliwa dla pewnej, każdorazowo innej grupy mieszkańców, chociaż są sposoby na złagodzenie uciążliwości opłat poprzez wprowadzenie ulg, co jest stosowane na tzw. "zachodzie". Wszystko zależy od zamożności i przychylności samorządów.

Autor:  krzyzak [ 17 listopada 2012, o 15:35 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

marmeg napisał(a):
Z przedstawionych możliwości najlepszą wydaje się opcja ze zużyciem wody.


To tylko Ci się tak wydaje.
To wszystko zależy od tego, gdzie kto mieszka .
Zgadzam się że w domkach jednorodzinnych najlepszy wariant byłby ten ze zużyciem wody.

A w blokach, od ilości mieszkających.
A dlaczego?
Jeżeli chodzi o bloki:
Ja należę do spółdzielni "Pomezania".
W naszej spółdzielni jest jeszcze coś takiego jak "woda administracyjna"
Woda administracyjna to jest taka woda która wpływa do bloku a po spisaniu liczników i rozliczeniu lokatorów wychodzi manko.WYPAROWAŁA!!
I to manko trzeba zapłać. A kto ma zapłacić???
My lokatorzy.
Swego czasu liczniki odczytywali pracownicy wodociągów i nie mogli skasować lokatora więcej jak tyle ile jest na liczniku.

Wodociągi miały dylemat: do bloku przez główny licznik wchodziło 20,30% więcej wody niż ludzie w bloku zużywali (co wynikało z liczników). Co się działo z tą wodą gdzie odparowała???? ;)


Wodociągi dogadały się ze spółdzielnią:
Że szukać przyczyn to oni nie będą, bo to nie każdy ich chce wpuścić do mieszkania, ;) a to nie zawsze lokator jest w domu, ;) a poza tym trzeba by zatrudnić ludzi którzy by szukali przyczyny(złodziei wody) a to są dodatkowe koszty, itd, itd...
Więc wodociągi dogadały się ze spółdzielnią. ;)
Spółdzielnia podjęła uchwałę, i za różnice w wodzie płacą lokatorzy.
A żeby było śmieszniej to ci którzy zużywają więcej wody (odczyt z licznika) muszą zapłacić więcej (dolicza im się więcej tej wody administracyjnej).
A ci którzy zużywają mniej ;) ;) płaca mniej.

Spółdzielnia nam tłumaczy że to są nieszczelne krany i kapią.
W moim przypadku rocznie potrafi nakapać 7-8 metrów.
Gdzie przez rok w kuchni, zimnej wody zużywam 12 metrów.

Jak się pytamy zarząd spółdzielni:
To po co w takim razie liczniki wody, które się legalizuje-wymienia co cztery lata i za które płacimy przez cztery lata.
Spółdzielnia rozkłada ręce i tłumaczy że to są przepisy które uchwaliła rada nadzorcza.

I teraz jeżeli śmieci byłyby zależne od zużytej wody.
To ja w tej sytuacji byłbym podwójnie walony w rogi. :evil: :evil: :)

Autor:  catani [ 17 listopada 2012, o 16:10 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

krzyzak napisał(a):
Zgadzam się że w domkach jednorodzinnych najlepszy wariant byłby ten ze zużyciem wody.

dlaczego?
prosze wytlumacz mi zaleznosc, bo wciaz jej nie rozumiem.
reflexes napisał(a):
Jedyne sensowne rozwiązanie to ryczałt od nieruchomości lub od osoby.

to "od nieruchomosci" jest chyba jeszcze glupsze od tego wyliczanego z zuzytej wody :roll:
mam z boku swojego domu pustostan., z nadanym numerem i w zwiazku z tym bede produkowac wiecej smieci?
moglbys wykazac w jaki sposob?

Autor:  MACIEKZB [ 17 listopada 2012, o 16:11 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

Żeby trochę rozjaśnić(chyba) problem proponuję przeanalizowac poniższy tekst:
Cytuj:
Metoda wyliczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w ramach systemu będzie uzależniona od typu nieruchomości, na której powstają takie odpady. W przypadku nieruchomości zamieszkałych, rada gminy będzie mogła uchwalić jedną stawkę opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi od gospodarstwa domowego. W przypadku, gdy rada gminy nie dokona wyboru tej metody, opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi będzie stanowiła iloczyn:
1) liczby mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość, albo
2) ilości zużytej wody z danej nieruchomości, albo
3) powierzchni lokalu mieszkalnego
i ustalonej przez gminę stawki opłaty.
Stawkę opłaty za gospodarowanie odpadami rada gminy ustala uwzględniając:
1) liczbę mieszkańców zamieszkujących gminę,
2) ilość wytwarzanych na terenie gminy odpadów komunalnych,
3) koszty funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi,
4) przypadki, w których właściciele nieruchomości wytwarzają odpady nieregularnie, w szczególności to, że na niektórych nieruchomościach odpady komunalne powstają sezonowo.
Stawkę opłaty można wyliczyć dwoma metodami, powiązanymi ze sobą:
albo posługując się całkowitą ilością odpadów wytworzonych w gminie, jeśli jest aktualnie znana lub też jednostkowym wskaźnikiem nagromadzenia odpadów.
1. Stawka opłaty [ zł/M ] = koszt systemu K [ zł/] : ilość mieszkańców [ M ]
2. Stawka opłaty [ zł/M ] = {koszt systemu K [zł] : ilość odpadów [ Mg]} x jednostkowy wskaźnik nagromadzenia odpadów [ Mg/M ]

Opłata za gospodarowanie odpadami zależy od ilości zamieszkującychnieruchomość mieszkańców.
Opłata za odpady [ zł ] = ilość mieszkańców [ M ] x stawka opłaty [ zł/M ]
Ustawodawca dopuścił także możliwość obliczania opłaty na podstawie ilości wody zużytej w danej nieruchomości. I tak opłata dla całej nieruchomości obliczana będzie na podstawie całkowitego zużycia wody i stawki opłaty odniesionej do 1 m3 wody. Rozsądnym wydaje się, aby obliczona stawka opłaty była faktycznym odzwierciedleniem ilości odpadów, powinno się więc związać ją z jednostkowym wskaźnikiem zużycia ilości wody przypadającym na mieszkańca jak to wykazano w rozdziale 5.2, dotyczącym sposobu obliczania liczby mieszkańców zamieszkujących nieruchomość.
Opłata za odpady [zł] = zużycie wody w nieruchomości [ m3 ] x stawka opłaty [ zł/m3 ]
Istnieje również wariant umożliwiający obliczenie opłaty za gospodarowanie odpadami w zależności od wielkości powierzchni lokalu mieszkalnego. W krajach zachodnich, w niektórych miastach opłata ta, często powiązana jest z podatkiem katastralnym, dlatego nieruchomości o podobnych powierzchniach, a położone w różnych częściach miasta mają zróżnicowana opłatę za odbiór odpadów. W Polsce można byłoby również przeprowadzić obliczenie opłaty za gospodarowanie odpadami w zależności od wielkości lokalu mieszkalnego, wykorzystując bazę danych znajdującą się w wydziale zajmującym się obliczaniem podatku od nieruchomości. Należałoby zsumować wszystkie powierzchnie mieszkalne w całej gminie i ustalić stawkę opłaty odniesioną do 1 m2 powierzchni lokalu. W efekcie z obliczeń wynikałoby, że opłata za gospodarowanie odpadami w lokalu zamieszkałym przez kilka osób, byłaby wyższa niż dla gospodarstwa jednoosobowego o podobnej powierzchni. Wydaje się, że tego typu sposób liczenia opłaty ma raczej cechy osłony socjalnej dla rodzin wieloosobowych, niż faktycznie odzwierciedla ilość wytwarzanych odpadów i koszty związane z ich zagospodarowaniem.

Opłata za odpady [zł] = powierzchnia lokalu [ m2 ] x stawka opłaty [ zł/m2 ]
Ustawodawca przewidział również możliwość uchwalenia przez radę gminy jednej stawki opłaty od gospodarstwa domowego. Jest to możliwe i zasadne do wykonania w przypadku gminy o mniej więcej zbliżonym jednostkowym wskaźniku wytwarzania odpadów przez mieszkańców, a więc w dużych miastach stanowiących administracyjnie gminę. Gminy miejsko – wiejskie, o różnej strukturze zabudowy (typowo miejska jako siedziba gminy, pozostała część gminy typowo wiejska) posiadają różne jednostkowe wskaźniki nagromadzenia odpadów dla odrębnych typów zabudowy. Wprowadzenie jednolitej stawki opłat dla całej gminy, może budzić poczucie niesprawiedliwości i sprzeciw wobec takiego sposobu ustalania stawki. W takim przypadku rozsądnym wydaje się ustalenie dwóch różnych stawek dla odrębnych typów jednostek osadniczych. Sposób liczenia opłaty nie będzie się różnił od typowego, czyli
Opłata za odpady [ zł ] = ilość mieszkańców [ M ] x stawka opłaty dla danego typu jednostki osadniczej [ zł/M ]Istnieje również możliwość wprowadzenia opłaty ryczałtowej za gospodarowanie wytwarzanymi odpadami. Szczególnie dotyczy to gmin, w których firmy wywozowe wprowadziły wagowy system pomiaru ilości odbieranych odpadów.

Opłata ryczałtowej za gospodarowanie wytwarzanymi odpadami
W odniesieniu do nieruchomości niezamieszkałych (są to na ogół przedsiębiorstwa, biura, szkoły, uczelnie), na terenie których powstają odpady komunalne, opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi będzie stanowiła iloczyn liczby pojemników z odpadami komunalnymi powstałymi na danej nieruchomości oraz ustalonej uchwałą rady gminy stawki opłaty za pojemnik o określonej pojemności.
Nieruchomości niezamieszkałe Opłata za odpady = Ilość pojemników x częstotliwość odbioru x stawka opłaty
W przypadku nieruchomości w części zamieszkałych i niezamieszkałych (np. budynki w których znajduje się mieszkanie służbowe), opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi stanowić będzie sumę opłat obliczonych zgodnie z zasadami dotyczącymi obu typów nieruchomości. Będzie również możliwe podjęcie przez radę gminy uchwały stanowiącej akt prawa miejscowego, na mocy której ustalony zostanie sposób obliczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi na terenie takich nieruchomości zgodnie z zasadami obowiązującymi dla nieruchomości zamieszkałych albo niezamieszkałych.
Źródło

Autor:  krzyzak [ 17 listopada 2012, o 16:23 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

catani napisał(a):
krzyzak napisał(a):
Zgadzam się że w domkach jednorodzinnych najlepszy wariant byłby ten ze zużyciem wody.

dlaczego?
prosze wytlumacz mi zaleznosc, bo wciaz jej nie rozumiem.


Już o tym pisałem.

krzyzak napisał(a):
Wiem że wielu ludzi mieszkających w domkach jednorodzinnych korzysta z takiej wody przy pracach domowych, gotowaniu, sprzątaniu, praniu itd........

Autor:  catani [ 17 listopada 2012, o 16:30 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

krzyzak napisał(a):
catani napisał(a):
krzyzak napisał(a):
Zgadzam się że w domkach jednorodzinnych najlepszy wariant byłby ten ze zużyciem wody.

dlaczego?
prosze wytlumacz mi zaleznosc, bo wciaz jej nie rozumiem.


Już o tym pisałem.

krzyzak napisał(a):
Wiem że wielu ludzi mieszkających w domkach jednorodzinnych korzysta z takiej wody przy pracach domowych, gotowaniu, sprzątaniu, praniu itd........

taka woda ( ta z podliczniika, na ktora sie powolujesz) jest zuzywana wylacznie do podlewania ogrodka...no chyba, ze cyt."wielu ludzi" ma podlaczona pralke i zmywarke na dworze i rowniez na teren swojego ogrodka ma ich odplyw.

Autor:  krzyzak [ 17 listopada 2012, o 17:31 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

catani napisał(a):
taka woda ( ta z podliczniika, na ktora sie powolujesz) jest zuzywana wylacznie do podlewania ogrodka...no chyba, ze cyt."wielu ludzi" ma podlaczona pralke i zmywarke na dworze i rowniez na teren swojego ogrodka ma ich odplyw.





catani, Dajmy sobie spokój. ;)
:D :D :D

Autor:  electro_nick [ 17 listopada 2012, o 18:18 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

No to napiszę coś ze swojego doświadczenia. Znam ludzi którzy:
-Aby oszczędzić na wodzie kapią kranem cały dzień wannę wody,
-aby oszczędzić na prądzie podłączają komputer lub cokolwiek innego w piwnicy
-aby oszczędzić na ogrzewaniu ogrzewają mieszkanie kuchenką gazową(nie mają gazomierzy).
Podsumowując: Na Polaka nie ma haka. Kto będzie chciał oszukiwać ten oszuka, choćby miało mu zalać dom lub porazić prądem...

Autor:  oki44 [ 17 listopada 2012, o 18:40 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

Cytuj:
Woda administracyjna to jest taka woda która wpływa do bloku a po spisaniu liczników i rozliczeniu lokatorów wychodzi manko.WYPAROWAŁA!!

Kaziu, a zapomniałeś o magnesach neodymowych? Kiedyś to był modny temat, nie wiem jak dzisiaj.

Autor:  catani [ 17 listopada 2012, o 18:42 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

krzyzak napisał(a):
catani napisał(a):
taka woda ( ta z podliczniika, na ktora sie powolujesz) jest zuzywana wylacznie do podlewania ogrodka...no chyba, ze cyt."wielu ludzi" ma podlaczona pralke i zmywarke na dworze i rowniez na teren swojego ogrodka ma ich odplyw.





catani, Dajmy sobie spokój. ;)
:D :D :D

tez tak mysle, bo stosujesz zasade "punkt widzenia zalezy od punktu siedzenia" a ze mieszkasz w bloku to bedziesz wymyslal kontrargumenty....

Autor:  Darek [ 17 listopada 2012, o 19:29 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

oki44 napisał(a):
Cytuj:
Woda administracyjna to jest taka woda która wpływa do bloku a po spisaniu liczników i rozliczeniu lokatorów wychodzi manko.WYPAROWAŁA!!

Kaziu, a zapomniałeś o magnesach neodymowych? Kiedyś to był modny temat, nie wiem jak dzisiaj.



Dzisiaj badany jest licznik na magnetyzm własny. Jeżeli majstrowałeś przy liczniku magnesem neodymowym, czeka cię Sąd Grodzki i wysoka kara materialna. Śladów tego magnetyzmu już nie da się usunąć metodą chałupniczą.

Autor:  MACIEKZB [ 17 listopada 2012, o 20:12 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

Darek, a jak u Ciebie Hanka ten problem rozwiązała albo jak planuje to rozwiązać?

Autor:  electro_nick [ 17 listopada 2012, o 20:17 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

Magnesy z tego co pamiętam to bardziej na liczniki elektryczne działały-przynajmniej do czasu... Teraz każdy licznik wody ma prosty system wykrywania próby oszukania magnesem, a elektryczne z tarczą zastąpiły elektroniczne-tam już magnes nie pomoże...

Autor:  krzyzak [ 17 listopada 2012, o 20:35 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

catani napisał(a):
tez tak mysle, bo stosujesz zasade "punkt widzenia zalezy od punktu siedzenia" a ze mieszkasz w bloku to bedziesz wymyslal kontrargumenty....


Oczywiście ! Masz rację!Taką stosuję zasadę.
"punkt widzenia zależy od punktu siedzenia"
Każdy ma prawo przedstawiać-wymyślać swoje argumenty.
Teraz pytanie, które argumenty są mocniejsze?

Ale to chyba dobrze?
Na tym polega dyskusja. ;)



Darek napisał(a):
oki44 napisał(a):
Cytuj:
Woda administracyjna to jest taka woda która wpływa do bloku a po spisaniu liczników i rozliczeniu lokatorów wychodzi manko.WYPAROWAŁA!!

Kaziu, a zapomniałeś o magnesach neodymowych? Kiedyś to był modny temat, nie wiem jak dzisiaj.



Dzisiaj badany jest licznik na magnetyzm własny. Jeżeli majstrowałeś przy liczniku magnesem neodymowym, czeka cię Sąd Grodzki i wysoka kara materialna. Śladów tego magnetyzmu już nie da się usunąć metodą chałupniczą.


Darek! Niby masz rację, ale jak pisze:
electro_nick napisał(a):
Na Polaka nie ma haka. Kto będzie chciał oszukiwać ten oszuka, choćby miało mu zalać dom lub porazić prądem...


I zawsze znajdzie sposób. :D

Autor:  Darek [ 17 listopada 2012, o 20:40 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

MACIEKZB napisał(a):
Darek, a jak u Ciebie Hanka ten problem rozwiązała albo jak planuje to rozwiązać?



Hanka taka głupia nie jest. Problem zimnej i ciepłej wody to liczniki. Problem gazu, co i wywozu nieczystości to ryczałt, zależny od wielkości mieszkania i ilości lokatorów.

PS. CO poza termostatami w lokalach, posiada termostat sterujący węzłem grzewczym.

Autor:  electro_nick [ 17 listopada 2012, o 21:02 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

Dobrze, ale ten termostat jest sterowany tzw "krzywą" i jest to po prostu zależność temp wody na grzejnikach od temperatury zewnętrznej. Na tym nie idzie oszukać.

Autor:  catani [ 17 listopada 2012, o 21:09 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

krzyzak napisał(a):
Oczywiście ! Masz rację!Taką stosuję zasadę.
"punkt widzenia zależy od punktu siedzenia"
Każdy ma prawo przedstawiać-wymyślać swoje argumenty.
Teraz pytanie, które argumenty są mocniejsze?

Ale to chyba dobrze?
Na tym polega dyskusja. ;)

teoretycznie tak.
w praktyce bywa jednak roznie-co widzimy, czesto z Twoim udzialem, tu na forum.

Autor:  electro_nick [ 17 listopada 2012, o 21:20 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

Albo wracamy do tematu albo wycieczki lecą tam gdzie ich miejsce. Catani masz jeszcze jakieś argumenty czy tylko wypominki?

Autor:  krzyzak [ 17 listopada 2012, o 21:50 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

catani napisał(a):
teoretycznie tak.
w praktyce bywa jednak roznie-co widzimy, czesto z Twoim udzialem, tu na forum.


Wolał bym żebyś mówiła cokolwiek na mój temat w swoim imieniu.


electro_nick napisał(a):
Catani masz jeszcze jakieś argumenty czy tylko wypominki?


To był właśnie argument, wyjaśniający wszystko.

catani! Bardzo mi było miło i Pozdrawiam! :607:

Autor:  catani [ 17 listopada 2012, o 23:17 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

krzyzak napisał(a):
Wolał bym żebyś mówiła cokolwiek na mój temat w swoim imieniu.

oczywiscie, bardzo przepraszam, zaraz edtuje jesli jeszcze moge

electro_nick napisał(a):
Catani masz jeszcze jakieś argumenty czy tylko wypominki?

nie mam
natomiast wciaz mam pytanie, na ktore nikt nie odpowiedzial: CO MA ILOSC ZUZYTEJ WODY DO ILOSCI WYPRODUKOWANYCH SMIECI-napeawde mnie to ciekawi.

Autor:  Darek [ 17 listopada 2012, o 23:32 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

catani napisał(a):
CO MA ILOSC ZUZYTEJ WODY DO ILOSCI WYPRODUKOWANYCH SMIECI-napeawde mnie to ciekawi.



To bardzo proste, ktoś kto się często myje, musi się najpierw ubrudzić. A śmieciami człowiek brudzi się najczęściej.

Więc prosty wniosek, ten kto śmieci, zużywa więcej wody.

Autor:  MACIEKZB [ 18 listopada 2012, o 07:19 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

catani, jeśli złożysz oświadczenie, że mieszkasz jako jedyna w swoim domku a będziesz zużywać np. 500m3 wody to nikt Ci nie uwierzy, że mieszkasz sama, gdy zniknie obowiązek meldunkowy :D

Autor:  catani [ 18 listopada 2012, o 12:23 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

......................................................................................................................................................................... ha 8)

Autor:  Piotr_J [ 19 listopada 2012, o 15:33 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

Cytuj:
czeka cię Sąd Grodzki


Dobrze, że nie Sąd Boży. ;) Sądy grodzkie zostały zlikwidowane w 2010 roku.

Słówko ode mnie: za wysoce niesprawiedliwe uważam rozliczanie wywozu wg zużycia wody. Jedna rodzina bierze prysznic 1-2 razy dziennie, inna kąpie się raz w tygodniu, jedni gotują i piorą od rana do nocy, inni stołują się w stołówce szkolnej i zakładowej, barze itp., a pranie robią raz w tygodniu. Jeśli ktoś wykaże jakiekolwiek rzeczywiste (nie statystyczne) powiązanie między zużyciem wody a produkcją odpadów, to ma u mnie piwo.

Czy gmina przewiduje zniżki za odprowadzanie sortowanych odpadów typu plastik, szkło, papier? Jeśli nie, to po jakiego diabła wydawaliśmy te grube miliony na podniesienie świadomości ekologicznej mieszkańców Kwidzyna i uczyliśmy sortować odpady?

Moim zdaniem opłata wg ilości mieszkańców byłaby najrozsądniejsza. Wystarczy raz na pół roku odczytywać na zebraniach wspólnoty lub zebraniach osiedla ilości osób podanych przez sąsiadów, a przemili sąsiedzi na pewno zweryfikują te dane. :)

Autor:  Darek [ 19 listopada 2012, o 15:56 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

Piotr_J napisał(a):
Cytuj:
czeka cię Sąd Grodzki


Dobrze, że nie Sąd Boży. ;) Sądy grodzkie zostały zlikwidowane w 2010 roku.



Nie wiem jak jest na prowincji, u mnie są nadal Sądy Grodzkie.
Co do spraw Bożych nie wypowiadam się nie jestem katechetą. :D


http://www.warszawa.so.gov.pl/xi-wydzia ... otowa.html

Autor:  Piotr_J [ 19 listopada 2012, o 16:03 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

Cytuj:
Nie wiem jak jest na prowincji, u mnie są nadal Sądy Grodzkie.


Na stronie zarządzanej przez cienkiego admina może i są. ;)
XI dla Mokotowa to wydz. karny.

Autor:  Darek [ 19 listopada 2012, o 16:06 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

Nie znam się, jeszcze nie siedziałem :D

Autor:  suchy [ 19 listopada 2012, o 16:08 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

Piotrze co do prania i kąpania w 100% zgadzam się z Tobą,a jeżeli ktoś stołuje się poza domem to nie produkuje odpadów.

Autor:  beria [ 19 listopada 2012, o 19:05 ]
Tytuł:  Re: Odp: Wysokość opłat za odbiór odpadów

Ja myślę, że powienien być ryczałt. Płacony na początku roku za rok poprzedni. Przecież wiadomo ile np taki Kwidzyn wyprodukował śmieci. Wiadomo ile kosztuje wywóz tony śmieci. Więc dzielimy kwotę na ilość mieszkań i domów i po kłopocie. Po co udowadniać kto ile zużył wody i do czego. Dobrze wspomniał mój immiennik o sortowaniu śmieci. Nie raz i nie dwa widziałem jak śmieciarka zabierała wszystkie smietniki naraz tzn. szkło, papier i tworzywa sztuczne a na deser wrzucano odpady ogólne.

Autor:  krzychoo [ 19 listopada 2012, o 19:39 ]
Tytuł:  Re: Odp: Wysokość opłat za odbiór odpadów

beria napisał(a):
Nie raz i nie dwa widziałem jak śmieciarka zabierała wszystkie smietniki naraz tzn. szkło, papier i tworzywa sztuczne a na deser wrzucano odpady ogólne.

To jest prawda.
U mnie też zawsze wyglada to tak że śmieciarka i tak pakuje zawsze wszystko na jedą kipe.

Autor:  Darek [ 19 listopada 2012, o 19:46 ]
Tytuł:  Re: Odp: Wysokość opłat za odbiór odpadów

beria napisał(a):
Ja myślę, że powienien być ryczałt. Płacony na początku roku za rok poprzedni.



I w dodatku powinni płacić tylko ci, którzy ukończyli 67 rok życia :D

Autor:  krzys1 [ 19 listopada 2012, o 19:50 ]
Tytuł:  Re: Odp: Wysokość opłat za odbiór odpadów

krzychoo napisał(a):
beria napisał(a):
Nie raz i nie dwa widziałem jak śmieciarka zabierała wszystkie smietniki naraz tzn. szkło, papier i tworzywa sztuczne a na deser wrzucano odpady ogólne.

To jest prawda.
U mnie też zawsze wyglada to tak że śmieciarka i tak pakuje zawsze wszystko na jedą kipe.



I tak właśnie kończy się nasza segregacja odpadów. :|

Autor:  krzychoo [ 19 listopada 2012, o 20:12 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

Dlatego po co wydawac grube pieniądze na osobne kontenery i robic propagande że trzeba segregować odpady skoro i tak idą do jednego kosza a dopiero na taśmie na wysypisku jest wszystko segregowane.

Autor:  Darek [ 19 listopada 2012, o 20:39 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

krzychoo napisał(a):
Dlatego po co wydawac grube pieniądze na osobne kontenery i robic propagande.


Pamiętaj, że niektórzy dobrze zarabiają na propagandzie.

Autor:  drosik [ 19 listopada 2012, o 21:15 ]
Tytuł:  Re: Odp: Wysokość opłat za odbiór odpadów

krzychoo napisał(a):
beria napisał(a):
Nie raz i nie dwa widziałem jak śmieciarka zabierała wszystkie smietniki naraz tzn. szkło, papier i tworzywa sztuczne a na deser wrzucano odpady ogólne.

To jest prawda.
U mnie też zawsze wyglada to tak że śmieciarka i tak pakuje zawsze wszystko na jedą kipe.

Nie wpadliście na to, że to może być śmieciarka wielokomorowa :?:

Autor:  beria [ 19 listopada 2012, o 21:19 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

Pokaż mi taką na zdjęciu to uwierzę, że taka po Kwidzynie jeździ :) i pokaż, że to tak działa :) najlepiej na jakiejś animacji. :)

Autor:  drosik [ 19 listopada 2012, o 21:22 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

Zadzwoń do ZUO i zapytaj, może mają taką prezentację. Jak Ci odpowiedzą, że nie to powiedz, że drosik może im zrobić taką za friko.

Autor:  krzychoo [ 19 listopada 2012, o 21:24 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

Oglądałem kiedyś reportaz na TVP info i Burmistrz jednego z miast juz nie pamietam jakiego zapytany czemu wszystkie smieci sa wsypywane razem odpowiedział że nie ma innej metody zbierania odpadów ponieważ nie maja tyle osobnych aut na każde odpady i tak musi być.
A z ciekawości sie spytam jak będą podjeżdzali na moje osiedle tą kolorową pomalowaną w grafitii.

Autor:  MACIEKZB [ 20 listopada 2012, o 08:36 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

Faktem też jest, że ludzie do tych pojemników do segregacji też wrzucają różne śmieci.

Autor:  Kropka [ 20 listopada 2012, o 12:51 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

MACIEKZB napisał(a):
Faktem też jest, że ludzie do tych pojemników do segregacji też wrzucają różne śmieci.


Co nie zmienia faktu , że nie powinno w dalszym etapie się ich ze sobą mieszać .

Autor:  aszastra [ 23 listopada 2012, o 18:08 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

Dla zainteresowanych :)
Ogłoszony został przetarg na wywóz surowców pochodzących z selektywnej zbiórki odpadów komunalnych:

http://www.bip.kwidzyn.pl/upload/201211 ... f6nu30.pdf

Autor:  MACIEKZB [ 29 listopada 2012, o 13:21 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

Dla zainteresowanych, można pójść i podyskutować z burmistrzem o tej i innych sprawach:

Załączniki:
foto_konsultacje.jpg
foto_konsultacje.jpg [ 229.86 KiB | Przeglądane 7999 razy ]

Autor:  NOWY(L) [ 29 listopada 2012, o 13:25 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

Runda 1 odbędzie się 5 grudnia o godz 17.
Ktoś założył ,że burmistrz dotrwa do 2 rundy :shock:
Ja tam liczę na nokaut w 1 rundzie :P

Autor:  MACIEKZB [ 29 listopada 2012, o 13:28 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

NOWY(L) napisał(a):
Runda 1 odbędzie się 5 grudnia o godz 17.
Ktoś założył ,że burmistrz dotrwa do 2 rundy :shock:
Ja tam liczę na nokaut w 1 rundzie :P
No wiesz... jakby nie było musi się odbyć runda 1. :razz:

Autor:  drosik [ 29 listopada 2012, o 21:13 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

A ja się tak zastanawiam, czy przypadkiem nie muszą się odbyć jakieś oficjalne konsultacje w tej sprawie :roll:
Jak mi dziecko wreszcie zaśnie to chyba pogooglam w tej sprawie :idea:

Autor:  MACIEKZB [ 29 listopada 2012, o 21:49 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

drosik napisał(a):
A ja się tak zastanawiam, czy przypadkiem nie muszą się odbyć jakieś oficjalne konsultacje w tej sprawie :roll:
Jak mi dziecko wreszcie zaśnie to chyba pogooglam w tej sprawie :idea:
Nie ma wątpliwości, że konsultacje w tej sprawie muszą się odbyć tylko nie jest nigdzie wskazane jak mają wyglądać i odbywać takie oficjalne konsultacje :razz:

Autor:  krzyzak [ 29 listopada 2012, o 21:52 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

MACIEKZB napisał(a):
drosik napisał(a):
A ja się tak zastanawiam, czy przypadkiem nie muszą się odbyć jakieś oficjalne konsultacje w tej sprawie :roll:
Jak mi dziecko wreszcie zaśnie to chyba pogooglam w tej sprawie :idea:
Nie ma wątpliwości, że konsultacje w tej sprawie muszą się odbyć tylko nie jest nigdzie wskazane jak mają wyglądać i odbywać takie oficjalne konsultacje :razz:


A skąd pewność że takie konsultacje coś zmienią.
Może te konsultacje to taki, nic nie znaczący pic na wodę

Autor:  MACIEKZB [ 29 listopada 2012, o 21:53 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

krzyzak napisał(a):
MACIEKZB napisał(a):
drosik napisał(a):
A ja się tak zastanawiam, czy przypadkiem nie muszą się odbyć jakieś oficjalne konsultacje w tej sprawie :roll:
Jak mi dziecko wreszcie zaśnie to chyba pogooglam w tej sprawie :idea:
Nie ma wątpliwości, że konsultacje w tej sprawie muszą się odbyć tylko nie jest nigdzie wskazane jak mają wyglądać i odbywać takie oficjalne konsultacje :razz:


A skąd pewność że takie konsultacje coś zmienią.
Może te konsultacje to taki, nic nie znaczący pic na wodę
A co mają zmienić?

Autor:  krzyzak [ 29 listopada 2012, o 21:57 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

MACIEKZB napisał(a):
A co mają zmienić?

A może to, co już dawno zostało ustalone. ;) :)

Autor:  MACIEKZB [ 29 listopada 2012, o 22:01 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

krzyzak napisał(a):
MACIEKZB napisał(a):
A co mają zmienić?

A może to, co już dawno zostało ustalone. ;) :)
Właśnie nic nie zostało ustalone i podobnie jest w większości gmin. Zawsze można potem powiedzieć, że obywatele tak chcieli

Autor:  krzyzak [ 29 listopada 2012, o 22:13 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

MACIEKZB napisał(a):
Właśnie nic nie zostało ustalone i podobnie jest w większości gmin. Zawsze można potem powiedzieć, że obywatele tak chcieli


No więc wracam do punktu wyjścia.
Czy te konsultacje będą miały jakiekolwiek znaczenie?
Jaki będą miały, Lub czy będą miały, wpływ na decyzję? :583:

Autor:  MACIEKZB [ 30 listopada 2012, o 08:13 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

krzyzak napisał(a):
MACIEKZB napisał(a):
Właśnie nic nie zostało ustalone i podobnie jest w większości gmin. Zawsze można potem powiedzieć, że obywatele tak chcieli


No więc wracam do punktu wyjścia.
Czy te konsultacje będą miały jakiekolwiek znaczenie?
Jaki będą miały, Lub czy będą miały, wpływ na decyzję? :583:
Myślę, że nikt tutaj na forum nie odpowie Ci na Twoje pytania. Najlepiej jakbyś poszedł na to spotkanie i spytał o to burmistrza. Nie zapomnij tylko napisać potem co i jak. Też jestem ciekawy :razz:

Autor:  simar [ 2 grudnia 2012, o 16:33 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

Przykro mi, że w ostatnim czasie tak mało optymistycznie zapodaję na forum, lecz bardzo nieśmiało chcę zwrócić uwagę, iż historia tak przeprowadzanych konsultacji wskazuje na ich fasadowość. Dlatego nie ma co się podniecać, ale pójść można i przedłożyć swoje racje ;)

Autor:  krzychoo [ 5 grudnia 2012, o 21:06 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

MACIEKZB napisał(a):
Dla zainteresowanych, można pójść i podyskutować z burmistrzem o tej i innych sprawach:

I jak po pierwszym spotkaniu czy coś zostało ustalone?

Autor:  drosik [ 5 grudnia 2012, o 21:28 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

Mi oba terminy kolidują, więc raczej się nie pojawię :roll:


Chciałem zorganizować ankietę na naszym forum, ale albo nie było kompetentnej osoby, albo nikt nie odbierał telefonu. :570:

Autor:  simar [ 6 grudnia 2012, o 17:34 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

Chciałbym zwrócić uwagę, że każdy zaproponowany wariant obciążenia mieszkańców niesie ze sobą drastyczną podwyżkę. W związku z tym istotniejsza byłaby dyskusja na temat kosztów utylizacji naszych odpadów. Niestety nie wiem, czy decydenci są gotowi do ujawnienia wszelkich danych.

Autor:  beria [ 6 grudnia 2012, o 17:52 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

Ja mogę się domyślić, że nie są :)

Autor:  drosik [ 6 grudnia 2012, o 21:16 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

Na chwilę obecną to chyba mogą sobie tylko chcieć utajniać, skoro są jakimś tam właścicielem spółki ZUO... choć z drugiej strony zawsze mogą się zasłaniać dobrem firmy i tajemnicą procesu itp itd ;)

Autor:  reflexes [ 7 grudnia 2012, o 07:24 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

Cytuj:
Chciałbym zwrócić uwagę, że każdy zaproponowany wariant obciążenia mieszkańców niesie ze sobą drastyczną podwyżkę. W związku z tym istotniejsza byłaby dyskusja na temat kosztów utylizacji naszych odpadów. Niestety nie wiem, czy decydenci są gotowi do ujawnienia wszelkich danych.

Czy aby na pewno? Nie wiem jakie opłaty biorą spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe za wywóz śmieci ale ja jako osoba, która ma podpisaną umowę indywidualną będę bardzo zadowolony z kwoty 34 zł za miesiąc.

Autor:  simar [ 10 grudnia 2012, o 22:07 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

Dziennikarz z PK był na konsultacjach

Cytuj:
KONSULTACJA OBYWATELSKIE Z BURMISTRZEM
Burmistrz Andrzej Krzysztofiak zaprosił mieszkańców Kwidzyna do publicznej debaty w siedzibie Biblioteki Miejsko-Powiatowej. Pierwsze spotkanie, w dniu w dniu 5 grudnia, zdominowała dyskusja na temat propozycji nowych opłat za odbiór, składowanie i utylizację odpadów komunalnych. Jak na kwidzyńskie warunki przybyła spora, bo około 30-to osobowa grupa zainteresowanych mieszkańców.


Przybyli mieszkańcy zapoznani zostali wstępnie z ogólnymi założeniami znowelizowanej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Propozycje rozwiązań systemowych w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi oraz sposób pobierania opłat wywołały spore emocje. Nowelizacja ustawy daje możliwość wyboru jednej z form naliczania opłat:

- w wysokości zależnej od liczby mieszkańców w mieszkaniu (nieruchomości),

- w wysokości zależnej od powierzchni danego lokalu (mieszkania, domu),

- w wysokości zależnej od ilości zużywanej wody w danej nieruchomości,

- w wysokości ustalonego ryczałtu, jako jednolitej stawki niezależnie od wielkości mieszkania czy domu.

Burmistrz Kwidzyna, jako najwygodniejszą formę rozliczeń proponuje ryczałt. Według Andrzeja Krzysztofiaka pozostałe metody są pracochłonne, wymagające zaangażowania pracy urzędników w związku z obmiarowaniem, analizowaniem deklaracji składanych przez mieszkańców etc. Z opinii wyrażonych przez mieszkańców jasno wynika, że woleliby rozliczanie według ilości zamieszkujących w danym lokalu osób. Ogólnie padły zgodne stwierdzenia, że żadna z metod nie jest w pełni obiektywna. Burmistrz zastrzegł też, że spodziewać się należy kolejnej zmiany nowelizacji ustawy śmieciowej, która zgodnie z sugestią premiera rządu Donalda Tuska ma umożliwić stosowanie metody mieszanej, bardziej elastycznej przy ustalaniu wysokości opłat. W trakcie dyskusji poruszono też problem segregacji odpadów. Czynnikiem motywującym ma być postulowana niższa stawka opłaty w przypadku stosowania segregacji odpadów komunalnych.

Więcej uwagi sprawom zagospodarowania odpadów poświęcono podczas drugiego spotkania w dniu 7 grudnia. Temat ten szeroko rozwinął przedstawiciel Stowarzyszenia Eko-Inicjatywa Dominik Sudoł. Mówił o normatywach w zakresie odzysku surowców wtórnych z odpadów komunalnych oraz materiałów rozbiórkowych. Obowiązywać one będą sukcesywnie od roku 2016, zatem obecnie pilnym działaniem jest edukacja społeczeństwa, zmierzająca do wyrobienia poczucia obowiązku segregacji. Nie stosowanie norm unijnych będzie skutkować bardzo wysokimi sankcjami karnymi - szacowanymi na około 300 tysięcy złotych dziennie. Na spotkaniu przedstawiony został projekt plakatu zatytułowanego „Mieszkam w Kwidzynie segreguję odpady”.


Zamiast kolejnego linku kulturalniejszy jest cytat.W końcu dyskusja prowadzona jest na tym forum.
Mod Nowy

Autor:  Piotr_J [ 11 grudnia 2012, o 09:32 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

Cytuj:
Więcej uwagi sprawom zagospodarowania odpadów poświęcono podczas drugiego spotkania w dniu 7 grudnia. Temat ten szeroko rozwinął przedstawiciel Stowarzyszenia Eko-Inicjatywa Dominik Sudoł. Mówił o normatywach w zakresie odzysku surowców wtórnych z odpadów komunalnych oraz materiałów rozbiórkowych. Obowiązywać one będą sukcesywnie od roku 2016, zatem obecnie pilnym działaniem jest edukacja społeczeństwa, zmierzająca do wyrobienia poczucia obowiązku segregacji. Nie stosowanie norm unijnych będzie skutkować bardzo wysokimi sankcjami karnymi - szacowanymi na około 300 tysięcy złotych dziennie. Na spotkaniu przedstawiony został projekt plakatu zatytułowanego „Mieszkam w Kwidzynie segreguję odpady”.


Kolejna kasa na byle co. :roll: Od dobrych kilku lat Eko zgarnia potężną sumę na edukację ekologiczną, która znika, a efektów nie widać. Jedynym wyjściem jest zakręcenie tego strumienia, ba, rzeki pieniędzy i zainwestowanie w system segregacji z prawdziwego zdarzenia. Pojemniki, racjonalny system odbioru bez ponownego mieszania w czasie pakowania do śmieciarki, obniżka kosztów za sortowanie. Ja moje segregowane odpady muszę wozić samochodem, bo system workowy wciąż nie dotarł na nasze mini osiedle. Dodatkowo muszę się użerać z obrońcami kubła, którzy nie odróżniają pojemników do segregacji od zamykanych na zamek śmietników osiedlowych.

Autor:  kapec [ 11 grudnia 2012, o 10:05 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

Troche tak a troche nie.
Myślę, że najważniejszą rzeczą póki co jest właśnie budowanie świadomości. Oczywiście poparte to być powinno kasą, a w zasadzie ulgami. Bardzo dobrze widac to np w Austrii. W każdym gospodarstwie, domu, bloku, kubłów na śmieci jest kilka. Segreguje się : szkło, makulaturę, aluminium, metale, tworzywa sztuczne, odpady organiczne, może coś jeszcze pominąłem. Zmuś u nas kogoś, żeby aż tak się rozdrabniał. Oczywiście można zrzucać winę na brak infrastruktury, ale przede wszystkim trzeba zmienić naszą mentalność. W Austrii jest tak, że jak masz posegregowane - za wywóz nie płacisz, możesz nie segregować - płacisz.
A naszą mentalność bardzo dobrze widać w przydrożnych rowach. Ostatnio jechałem rowerem z Ryjewa, przez Straszewo, Trzciano do Kwidzyna. W rowie na tym odcinku leżały 4 wielkie wory śmieci, porozrywane już przez zwierzaki. W dużej większości wory wypełnione były zużytymi pampersami. Widać, że wywala je jedna osoba, która jeździ na tym odcinku. Skoro pampersy, to zakładam, że jest to ktoś młody. Jaka jest jego świadomość? O kulturze nie wspomne.

Autor:  NOWY(L) [ 11 grudnia 2012, o 10:09 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

Cytuj:
bo system workowy wciąż nie dotarł na nasze mini osiedle.

Za to dotarł poza miasto.Mój tata korzysta z takiej formy segregacji.Z tego co mówił,jeśli śmieci sa pomieszane ,wtedy nie są po prostu odbierane.
Cytuj:
acjonalny system odbioru bez ponownego mieszania w czasie pakowania do śmieciarki

Dokładnie.Z tą edukacją ludzi wcale nie jest tak źle.A tym którzy nie segregują tez się nie dziwię.Skoro taki delikwent idzie z koszem i widzi ,że wszystko wrzucane jest do jednej śmieciarki,to ma to całe segregowanie w głębokim poważaniu.

Autor:  beria [ 11 grudnia 2012, o 10:21 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

kapec napisał(a):
Jaka jest jego świadomość? O kulturze nie wspomne.


I myślisz, że kasa pompowana w eko-bzdury w budowanie świadomości poprawi jego świadomość albo kulturę? Muszę Cię zaskoczyć, ale odpowiedź brzmi - NIE. Zamiast kasy na eko-inicjatywy mające na celu podnoszenie świadomości wolałbym, ale np policja zbadała te śmieci, całkiem prawdopodobne, że jest tam jakieś imię, nazwisko, adres. Niestety tak to jest w Polsce, że bez zamordyzmu ani rusz. Z pewnością jest jakiś paragraf na takie coś. I myślę, że jakaś kara prawna szybciej poprawiła by świadomość delikwenta niż kasa od lata pompowan w eko-przedsięwzięcia.

Autor:  Piotr_J [ 11 grudnia 2012, o 10:29 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

Cytuj:
I myślisz, że kasa pompowana w eko-bzdury w budowanie świadomości poprawi jego świadomość albo kulturę? Muszę Cię zaskoczyć, ale odpowiedź brzmi - NIE.


Racja. W Polsce zadziała jedynie system nagród i kar.

Nagroda - niższy wydatek za segregowanie. Kara - dotkliwa i odstraszająca. Za worek w lesie 5000 zł i info publiczne o ukaranym.

Ta ustawa ma na celu właśnie zmniejszenie wywożenia do lasu, bo skoro każde gospodarstwo domowe będzie płacić obligatoryjnie, to nie będzie miało sensu wywożenie do lasu bo "właśnie sobie postawiłem domek i nie stać mnie na podpisanie umowy na wywóz, są ważniejsze wydatki".

Autor:  krzychoo [ 11 grudnia 2012, o 17:52 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

Skoro UE i nasze Państwo przywiazuje taką uwagę do segregacj(bo to niby mniejsze koszty utylizacji) to niech obniżaj ceny tym co segregują.
U mnie na osiedlu są kontenery na odpowiednie odpady. Śmieci staram się roździelać i jezeli teraz ceny pójdą o 100% do góry jak to piszą w gazetach to ja pier........ segregację :D

Precz z ekologami :569:

Autor:  simar [ 11 grudnia 2012, o 18:36 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

Jeżeli Mod Nowy powołuje się na kulturalniejsze rozwiązania, to zwrócę Mu uwagę, że nie skopiował całości. Dlatego niezmiernie kulturalnie cytuję ten obszerny fragment:

Ustawa śmieciowa – wiele znaków zapytania

Nowelizacja ustawy z dnia 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach znalazła się w ogniu ostrej krytyki, podczas prowadzonych na szeroka skalę konsultacji społecznych. Znowelizowana ustawa weszła w życie od 1 stycznia 2012 r. zupełnie zmieniając system gospodarowania odpadami w Polsce. Dotychczas to właściciele nieruchomości decydowali o wyborze operatora, który będzie odbierał od nich śmieci. W myśl obowiązujących obecnie przepisów wybór ten należy tylko i wyłącznie do gminy. W drodze przetargu będzie ona wybierać jeden podmiot świadczący usługi na całym jej terenie, a w przypadku większych gmin – na określonym obszarze - dzielnicy. Władze lokalne mają czas do połowy 2013 roku na wprowadzenie nowych rozwiązań.
Wraz z tym tematem pojawił się bardzo istotny problem – przewidywanego znacznego wzrostu opłat za usługi w zakresie odbioru, składowania i utylizacji odpadów. Ponadto w wyniku prowadzonych konsultacji mieszkańcy mieliby zdecydować o sposobie naliczenia opłat za usługi, wybierając jedną z postulowanych form. W znacznej ilości gmin zostało to przyjęte negatywnie, jako dowód na kierowanie się w rządzeniu zasadą divide et impera oraz windowanie w górę opłat. Negatywnie do nowej ustawy śmieciowej odniósł się Związek Miast Polskich zarzucając, że ustawa jest słabo opracowana pod względem merytorycznym. Dyrektor Związku Miast Polskich Andrzej Porawski zdementował jednak enuncjacje Gazety Wyborczej o wezwaniu do bojkotu ustawy śmieciowej przez swoją organizację. Niemniej jednak wiele gmin w Polsce taki bojkot zapowiada. W województwie pomorskim mają miejsce działania sprzeciwiające się proponowanym rozwiązaniom. Opozycyjni radni PiS i SLD w Radzie Miasta Gdańska ostro sprzeciwiali się propozycji rozliczania w formie ryczałtu. O otwartym buncie mówi się w gminie Lipnica pod Bytowem. Natomiast, jak podaje portal Moje Miasto do przyjęcia przepisów przygotowują się samorządowcy z Kwidzyna, Kościerzyny, Człuchowa i Lęborka.

Ostatnio zawirowanie wprowadziła zapowiedź zmiany przepisów ustawy, dopuszczające stosowanie bardziej elastycznych metod łączonych przy naliczaniu należności za usługi. Zmiany te poparł premier rządu Donald Tusk, a Senat RP podjął już prace nad propozycją zmian. Powstaje jednak pytanie, czy wprowadzenie metody mieszanej przy ustalaniu stawek za usługę uchroni przed drastycznym wzrostem opłat? Obecnie mówi się o dwukrotnym, lub większym wzroście stawek. Zgodzić się trzeba z tym, że cena usług dotyczących szczególnie odbioru odpadów komunalnych wzrośnie, choćby ze względu na nowe standardy i wymogi określone dla pojazdów, takie jak instalacja GPS, urządzeń monitorujących. Biorąc jednak pod uwagę zamiłowanie samorządów do windowania w górę podatków i opłat - istnieją realne obawy, że będą to podwyżki znaczące. Przemawia za tym również fakt, że ustanowione dla obsługi składowania i utylizacji Regionalne Instalacje Przetwarzania Odpadów Komunalnych, jedyne uprawnione na danym terenie oraz wybrany w drodze przetargu jedyny operator odbierający odpady, stworzą na danym terenie układ monopolistyczny. Problem tez dostrzegł już Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który przeprowadził już zakrojone na szeroką skalę badanie, którego wyniki zawarte zostały w raporcie zatytułowanym „Konkurencja na polskim rynku usług odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych”, odnoszącym się krytycznie do proponowanych rozwiązań ustawowych.

Problem monitorowania kosztów usług, stanowi poważne wyzwanie dla lokalnych mediów. Na naszym terenie funkcję Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych pełnić będzie Zakład Utylizacji Odpadów w Gilwie Małej. Nasza redakcja zwróciła się do tej firmy o okazanie do wglądu sprawozdawczości finansowej i bilansów za ostatnie dwa lata, w celu przeprowadzenia własnych symulacji.

Nowe rozwiązania w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi budzą także szereg dodatkowych pytań. Na przykład, jak w kalkulacji cen usług w zakresie utylizacji będzie brane pod uwagę składnik kosztowy z tytułu recyclingu zawarty już w cenie niektórych wyrobów? Czy, i w jaki sposób zostanie rozwiązany problem osób penetrujących śmietniki w poszukiwaniu środków do życia? W myśl znowelizowanej ustawy właścicielem śmieci staje się gmina, zatem jak traktowani będą ci, co z tej własności wybierać mogą najlepsze rodzynki?

Autor:  NOWY(L) [ 11 grudnia 2012, o 18:50 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

simar, Kulturalnie dziękuję bardzo.Moje niedopatrzenie.

Autor:  aszastra [ 11 grudnia 2012, o 19:06 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

krzychoo napisał(a):
Skoro UE i nasze Państwo przywiazuje taką uwagę do segregacj(bo to niby mniejsze koszty utylizacji) to niech obniżaj ceny tym co segregują.

Precz z ekologami :569:


Dwa proste sposoby na obniżenie śmieci ekologicznych:
1- Zakaz sprzedawania butelek szklanych ( piwo ,wódka , napoje) w butelkach bezzwrotnych.
2- Całkowity zakaz produkcji butelek plastikowych jednorazowego użytku a co za tym idzie bezzwrotnych.

Nie zapomnijmy Panie i Panowie, że tak zwany przemysł segregacyjny to niezły interes i niektórzy robią na tym niezłą kasę :grin:

Autor:  krzychoo [ 11 grudnia 2012, o 19:22 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

aszastra napisał(a):
krzychoo napisał(a):
Skoro UE i nasze Państwo przywiazuje taką uwagę do segregacj(bo to niby mniejsze koszty utylizacji) to niech obniżaj ceny tym co segregują.

Precz z ekologami :569:


Dwa proste sposoby na obniżenie śmieci ekologicznych:
1- Zakaz sprzedawania butelek szklanych ( piwo ,wódka , napoje) w butelkach bezzwrotnych.
2- Całkowity zakaz produkcji butelek plastikowych jednorazowego użytku a co za tym idzie bezzwrotnych.

Nie zapomnijmy Panie i Panowie, że tak zwany przemysł segregacyjny to niezły interes i niektórzy robią na tym niezłą kasę :grin:

Z tego co pamiętam to kiedyś w latach 90-tych przy dużych sklepach a było ich tylko kilka w Kwidzynie normalnie były skupy butelek po piwie,winie,wódce i wtedy jakoś to sie opłacało.

Autor:  Wiśnia87 [ 11 grudnia 2012, o 20:50 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

Były dużle szklane butelki napoju "Kania" :grin: poza tym skupowano nawet butelki po occie i denaturacie.

Autor:  krzychoo [ 11 grudnia 2012, o 21:19 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

Słoikiów nawet się wtedy nie wywalało i każdy trzymał w domu :grin:

Autor:  NOWY(L) [ 11 grudnia 2012, o 21:27 ]
Tytuł:  Re: Odp: Wysokość opłat za odbiór odpadów

Pamiętam ten napój"Kania "
W takich samych butelkach sprzedawali wino owocowe w Działdowie :grin:

Autor:  Kropka [ 11 grudnia 2012, o 21:34 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

Dlaczego u nas nie może być tak , jak jest np. w Niemczech :?:
Tam za szklaną czy też plastikową butelkę płaci się kaucję , a później zamiast wyrzucać ją do pojemnika na odpady oddaje się ją do specjalnych automatów , które są tam usytuowane w każdym większym sklepie .
Jednak jeszcze daaaleko nam do zachodu :evil:

Autor:  krzychoo [ 11 grudnia 2012, o 22:08 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

A może by tak.
http://www.maxior.pl/film/148913/Tak_po ... ja_odpadow

Autor:  kapec [ 11 grudnia 2012, o 22:15 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

beria napisał(a):
I myślisz, że kasa pompowana w eko-bzdury w budowanie świadomości poprawi jego świadomość albo kulturę?

Nie próbuj mnie zaskoczyć. Ponieś kaganek oświaty i powiedz: co robić? Jak żyć? Poważnie piszę.
Ja, oprócz otwierania świadomości pospólstwa, innego pomyłu nie mam.

Autor:  Piotr_J [ 12 grudnia 2012, o 10:30 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

Cytuj:
Ponieś kaganek oświaty i powiedz: co robić?



Podjedź do nadleśnictwa, niech powieszą kilka kamerek do pilnowania drewna i w ciągu tygodnia drapną śmieciarza. Gdyby dostał mandat na kilka tysięcy, to by do końca życia oglądał się za siebie.

Autor:  kapec [ 12 grudnia 2012, o 12:48 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

Nic im do tego, bo worki wywalane są w pasie drogowym na szosie. To należy do drogowców. Poza tym jakoś nie wierzę, że będzie im się chciało swój sprzęt używać do ścigania śmieciarza, kiedy lasu i drewna trza pilnować.

Autor:  simar [ 18 grudnia 2012, o 19:09 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

Radni wchodzą do gry

Cytuj:
WAŻNA CZWARTKOWA SESJA RM W KWIDZYNIE
Na dzień 20 grudnia (czwartek) wyznaczony został termin XXIII sesji Rady Miejskiej w Kwidzynie. Jak zwykle obrady rozpoczną się o godz. 16.15 i zapowiadają się bardzo interesująco, ponieważ w porządku obrad znalazły się m.in. tak ważne punkty jak:


- podjęcie uchwały w sprawie budżetu miasta na rok 2013,
- podjęcie uchwały w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie miast,
- podjęcie uchwały w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, ustalenia wysokości tej opłaty oraz w sprawie terminu, częstotliwości i trybu uiszczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.



W czasie obrad może być więc bardzo gorąco, chociaż o wynik głosowania rządzący nie powinni się niepokoić (zresztą jak zwykle). Wszystkie planowane uchwały uzyskają odpowiednie wsparcie większości.

Autor:  simar [ 19 grudnia 2012, o 10:45 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

Ręce opadają. Zresztą oceńcie sami:

Cytuj:
PROŚBA BURMISTRZA O SPROSTOWANIE
Sz. P.
Marek Sidor
Redaktor Naczelny
„Pulsu Kwidzyna”

Zwracam się do Pana Redaktora z prośbą o umieszczeniu sprostowania prasowego artykułu pt. „Konsultacje prasowe z Burmistrzem” w trybie art. 31a ustawy z dnia 7 lutego 1984 r. Prawo Prasowe (Dz.U. 1984.5.24. z późn. zm.).
Artykuł odnosi się do dwóch spotkań z mieszkańcami Kwidzyna w dniach 5 i 7 grudnia, podczas których podnoszono temat przyszłorocznego budżetu oraz planowanych zmian w systemie gospodarki komunalnej w świetle znowelizowanej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2012 r., poz. 391).
Autor artykułu niezgodnie z prawdą zamieścił informację jakobym zaproponował ryczałt jako najtrafniejszą podstawę obliczania stawki. Przedstawiłem propozycję łączonej stawki tytułem wywozu odpadów komunalnych na podstawie ryczałtu, ale z uwzględnieniem bonifikaty dla osób samotnie mieszkających, których dochody uprawniają do korzystania z pomocy społecznej.
Z artykułu również mylnie wynika jakoby pozostałe metody były nie do przyjęcia z uwagi na niechęć przed nadmiernym obciążeniem pracą urzędnika. Zredagowany w ten sposób fragment artykułu nieprawdziwie przedstawia przebieg spotkania w czasie którego przedstawiłem symulację kosztów wyboru pozostałych metod, które przysłonią korzyści z ich przyjęcia.

Burmistrz
Andrzej Krzysztofiak


Pan Burmistrz się nie zgadza
Pismem z dnia 12 grudnia burmistrz Andrzej Krzysztofiak zwrócił się do redakcji Pulsu Kwidzyna, podnosząc zarzut przedstawienia niezgodnie z prawdą jego stanowiska wyrażonego podczas „konsultacji obywatelskich z burmistrzem”, jakie miały miejsce na początku grudnia. Relacja z tych dwóch spotkań została zawarta w artykule zamieszczonym w poprzednim wydaniu tygodnika.

Burmistrz Andrzej Krzysztofiak oczekuje sprostowania swojego stanowiska w sprawie sugestii proponowanej stawki tytułem wywozu odpadów komunalnych na podstawie ryczałtu, ale z uwzględnieniem bonifikaty dla osób samotnie mieszkających, których dochody uprawniają do korzystania z pomocy społecznej.
Tutaj się zgadzam z Panem burmistrzem. Taką istotnie wyraził wolę. Jednak pragnę zwrócić uwagę na bardzo istotny szczegół. W trakcie konsultacji obowiązywały cztery proponowane warianty naliczania opłat za odpady komunalne. Nie będą ich wszystkich omawiał, odniosę się do jednej z nich, a mianowicie propozycji naliczania opłaty w wysokości ustalonego ryczałtu, jako jednolitej stawki, niezależnie od wielkości mieszkania czy domu. W tej oficjalnej formie nie było mowy o stosowaniu metody mieszanej. Metoda mieszana, jako nowa propozycja, o czym Pan burmistrz doskonale wie i sam mówił o tym na spotkaniu, ma być wprowadzona, jako dalsza nowelizacja ustawy. Obecnie pozostaje ona w gestii Sejmu i Senatu. Nie wiemy, a z całą pewnością nie wiedzieliśmy podczas konsultacji, jaka będzie konkretnie propozycja metody mieszanej. W artykule swoim istotnie pisałem o proponowanej formie ryczałtowej, która rekomendowana była, jako najmniej pracochłonna we wdrożeniu. Nie chciałem stawiać Pana burmistrza w sytuacji niezręcznej, jako proponującego coś, co nie ma jeszcze umocowania w przepisach. Nie mogę więc zgodzić się z twierdzeniem, że opisany fragment mojej relacji nieprawdziwie przedstawia przebieg spotkania.

Z poważaniem
Andrzej Baczewski


PS
Czujnego admina proszę przy wstawianiu zachować oryginalne wyróżniki. Z góry dziękuję.

Autor:  simar [ 21 grudnia 2012, o 14:26 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

Kwidzyńscy radni podjęli uchwałę

Cytuj:
DUŻA PODWYŻKA ZA ŚMIECI
Radni zdecydowali i... mamy dużą podwyżkę za odpady komunalne. Ku zaskoczeniu wielu obserwatorów za przyjętym rozwiązaniem głosowali również prawie wszyscy radni z SLD. Na nic zdało się pełne emocji wystąpienie Franciszka Galickiego z Komitetu Wyborczego „Kwidzyniacy”, który apelował o stosowną wrażliwość społeczną i odrzucenie przygotowanego projektu uchwały. Za głosowało 15 radnych (wszyscy z PO i 3 z SLD). Wstrzymał się od głosu Piotr Wilk. Z kolei 5 radnych było przeciw (wszyscy z PiS i jedyny niezależny z „Kwidzyniaków”).


Wszyscy byli przekonani, że ustawa śmieciowa nadaje się tylko do śmietnika. Wiedzieli o tym też kwidzyńscy samorządowcy, a Donald Tusk jeździł po Polsce i negował ryczałtowe rozliczenia. Pomimo tego Kwidzyn po raz kolejny wybiegł przed szereg. Starcie o stawkę ryczałtu za wywóz śmieci, jaka zacznie obowiązywać od lipca przyszłego roku, przypominało walkę z wiatrakami.

Na zmodyfikowaną metodę ryczałtową, za namową burmistrza, postawili kwidzyńscy radni. W podjętej uchwale wprowadzono stawkę 39 zł od gospodarstwa domowego za wywóz śmieci (ale jedynie przy uwzględnieniu segregacji, bo podstawowa stawka to 58,50 zł). Zaproponowana przez kwidzyński samorząd „nieustawowa" zniżka 50 proc. od stawki obowiązującej dla gospodarstw jednoosobowych jest rozwiązaniem nierealnym i szybciej spodziewać się można unieważnienia uchwały RM przez nadzór prawny wojewody niż wprowadzenie jej w życie. Na tym tle zupełnie rozsądnie i tymczasowo rozwiązano problem w Prabutach, gdzie ostatecznie uchwały śmieciowej nie podjęto.
Obszerną relację z debaty miejskiej przedstawimy w styczniowym numerze Pulsu Kwidzyna. Dzisiaj prezentujemy jedynie fragmenty wystąpienia na sesji Franciszka Galickiego.



Analiza metod naliczania opłaty śmieciowej przeprowadzona przez Komitet Wyborczy KWIDZYNIACY wyraźnie wskazuje, że przedstawiona metoda jest niesprawiedliwa i szkodliwa społecznie. Faktem oczywistym jest, że to człowiek produkuje śmieci, a nie robią tego metry kwadratowe czy gospodarstwo domowe, niezależnie od tego ile osób w nim zamieszkuje. Zamiast podjąć wyzwanie i wybrać sposób naliczania opłaty według parametru, który ma jakikolwiek związek z produkcją odpadów, wybrano metodę która nie ma z tym nic wspólnego.

W przypadku wyboru metody ryczałtowej taką samą kwotę płacić będzie:

- samotna emerytka,

- rodzina z dzieckiem,

- wielodzietna rodzina.



Dziś średnio płaci się 8-12 zł miesięcznie za wywóz odpadów od osoby. Oznacza to iż:

- samotna emerytka zapłaci 3 razy więcej (w przypadku jeśli mieszkać będzie we wspólnocie, która w większości odpadów segregować nie będzie nałożona będzie na nią także dodatkowa opłata i wtedy zapłaci nawet 5 razy więcej),

- rodzina z dzieckiem zapłaci mniej więcej tyle samo,

- wielodzietna rodzina zapłaci dużo mniej.



Co więcej, doprowadzi to do sytuacji, iż osoba produkująca najmniej śmieci, czyli samotna i dwuosobowa, będzie najbardziej poszkodowana na skutek wprowadzenia systemu w tej formie, a rodzina która śmieci produkuje najwięcej - najbardziej na tym skorzysta i zapłaci najmniej. Ewidentnie widać, iż jest to skrajnie niesprawiedliwe.

Na wprowadzeniu systemu najbardziej ucierpią osoby mieszkające samotnie i dwuosobowe, zwłaszcza starsze i mające niskie dochody – dla nich ta podwyżka będzie najbardziej bolesna. Nie widzimy, żadnego uzasadnienia, dla którego należy zgodzić się na to, aby karać tych mieszkańców. Jedynym uzasadnieniem jest ułatwienie dla urzędników i pozbycie się problemu, a to w żadnym wypadku nie jest wystarczające uzasadnienie, bo my powinniśmy reprezentować przede wszystkim mieszkańców. Dlatego uchwałę trzeba zmienić na bardziej sprawiedliwe przeliczenie.

Autor:  Wilkolak [ 7 stycznia 2013, o 02:08 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

simar napisał(a):
Przykładem jest wątek "śmieciowy", którym wszyscy byli tak zainteresowani - a jak wstępne decyzje zapadły, to dyskusja zupełnie się wyczerpała.
No to będę się kopał z koniem:
Obowiązek uporządkowania spraw śmieciowych dotyczy całego kraju, ale wysokość obciążeń obywateli za pozbywanie się śmieci może być tu rożna i zależna od bezwzględności cyckania z tej okazji mieszkańców przez władzę przez siebie wybraną. Ostatecznych rozstrzygnięć jeszcze nie ma, bo poznamy je we własnych portmonetkach dopiero w połowie 2013 roku. Zależy to w dużej mierze od siły oporu lokalnych samorządów przed zakusami ministra finansów, który jako obywatel W.Brytanii (nawet nie ma polskiego PESELa) wyczynia z naszą kasą to, czego od niego oczekują, za co mu płacą, i na co mu pozwalają, ci którzy go wynajęli.
Kogo to interesuje, to czyta o różnych zastrzeżeniach, które głośno zgłaszają inne, bardziej odważne od kwidzyńskiego samorządy, zarządy i panowie burmistrzowie.
Wiadomo, że ta ustawa śmieciowa, przyczyni się do znacznego zwiększenia obciążenia społeczeństwa i na pewno będzie zmieniana, co senat już zapowiedział (a szkoda, że nie widać połączenia go z Kwidzynem). Liczą się z tym poważne samorządy myślące o swym elektoracie . http://www.dziennikbaltycki.pl/artykul/ ... ,id,t.html
Ale kto się liczy, to liczy, bo na naszym podwórku przekazaliśmy w swoim czasie wszelkie dotyczące nas decyzje tym mądrzejszym od nas i to nas podobno zwalnia nas nawet z troski o swoje groszaki.

„Będzie drożej . Prócz obligatoryjnej dla wszystkich samorządów w kraju podwyżki za wywóz nieczystości, na mieszkańców Kwidzyna czeka też większa cena ciepła. Od 1 stycznia 2013 roku w Kwidzynie obowiązuje już nowa taryfa dla ciepła: grupa Odbiorców S - 1 ….
http://kwidzyn.naszemiasto.pl/artykul/1 ... c6c,1,3,60
Co mnie obchodzi to, że Panowie rządzący miastem ułatwiają sobie nie tyle pracę, co swoje dolce vita, przez posługiwanie się bezwolną Radą (z odważnymi wyjątkami) , gdy ich decyzje pochopnie wysupłują mi z portmonetki złotówki, a oni są prymusami , z piersią wypiętą po uznanie za skubanie mnie i innych. (Trochę to przypomina akcję dopominania się o uznanie pracowitości lokalnego posła, który uwija się w sejmie jak tylko może, byleby sprostać zadaniom własnej korporacji, jak i partyjnym zleceniom w Trybunale Konstytucyjnym , za co go tak chwalą, a przecież g. to obchodzi bezpartyjnego kwidzynianka, który z tego nic nie ma. No co mnie ma obchodzić, to co Ziobro z Kaczorem wyprawiali ileś lat temu, za co teraz po iluś latach pracowity p.poseł będzie ich oskarżał.) – Ale to jest bzdet.
Kocham przyrodę, więc nie będę jak to czynią nasi troglodyci wywoził śmieci do lasu, ale pod Urząd Miejski bardzo chętnie.

Autor:  Józef Bąk [ 7 stycznia 2013, o 11:27 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

drogi Wilkołaku panowie rządzący miastem ułatwiają sobie prace bo im radośnie na to pozwalamy. Ciekawe w jakiej firmie by ci panowie zrobili taką karierę , gdyby jedyna ich receptą było przerzucanie kosztów na klientów. Czy może ktoś zna ich wcześniejsze sukcesy zawodowe?

Autor:  simar [ 11 stycznia 2013, o 15:43 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

Dla tych co chcą jeszcze czytać o śmieciach i sięgają dalej niż czubek własnego nosa:

Cytuj:
DLACZEGO TAK DROGO ZA ŚMIECI?
Radni miejscy na ostatniej ubiegłorocznej sesji zdecydowali i... będziemy mieli dużą podwyżkę za odpady komunalne. Ku zaskoczeniu wielu obserwatorów za przyjętym rozwiązaniem głosowali również prawie wszyscy radni z SLD. Na nic zdało się pełne emocji wystąpienie Franciszka Galickiego z Komitetu Wyborczego „Kwidzyniacy”, który apelował o stosowną wrażliwość społeczną i odrzucenie przygotowanego projektu uchwały. Za głosowało 15 radnych (wszyscy z PO i 3 z SLD). Wstrzymał się od głosu Piotr Wilk. Z kolei 5 radnych było przeciw (wszyscy z PiS i jedyny niezależny z „Kwidzyniaków”).


Wszyscy byli przekonani, że ustawa śmieciowa nadaje się tylko do śmietnika. Wiedzieli o tym też kwidzyńscy samorządowcy, a premier Donald Tusk jeździł po Polsce i negował szczególnie ryczałtowe rozliczenia. Pomimo tego Kwidzyn po raz kolejny wybiegł przed szereg i zupełnie niepotrzebnie radni przyjęli uchwałę, która zawierała właśnie ten wariant, ale dodatkowo uzupełniony uregulowaniem niezgodnym z obowiązującą ustawą (zapisano osłonę socjalną dla gospodarstw jednoosobowych). Teraz trudno się spodziewać, iż sejm zdąży szybko uporać się z poprawką legislacyjnego bubla, a rada miejska będzie mogła już bazować na nowych unormowaniach ustawowych. Zatem starcie o stawkę ryczałtu za wywóz śmieci, jaka powinna obowiązywać od lipca br., przypominało bardziej walkę z wiatrakami niż rzeczywiste rozwiązanie problemu.



58,50, albo 39, a może 19,50 złotych?


Na zmodyfikowaną metodę ryczałtową, za namową burmistrza, postawili kwidzyńscy radni. W podjętej uchwale wprowadzono stawkę 39 zł od gospodarstwa domowego za wywóz śmieci (lecz jedynie przy uwzględnieniu segregacji, bo podstawowa stawka to kwota 58,50 zł). Zaproponowana przez kwidzyński samorząd „nieustawowa” zniżka 50 proc. od stawki obowiązującej dla gospodarstw jednoosobowych jest obecnie rozwiązaniem nierealnym i szybciej spodziewać się można unieważnienia uchwały RM przez nadzór prawny wojewody niż wprowadzenie jej w życie. Na tym tle zupełnie rozsądnie i tymczasowo rozwiązano tę kwestię w Prabutach, gdzie ostatecznie uchwały śmieciowej nie podjęto.

Problem dla miasta Kwidzyna pozostaje, bo jak się okazuje to grudniowa decyzja kwidzyńskich samorządowców nic pozytywnego nie wniosła. Już w trakcie odbytych konsultacji burmistrz sugerował, że umyślnie zostanie podjęta uchwała niezgodna z ustawą, która zawierać będzie bonifikatę 50 proc. dla osób samotnych - i tak też się stało. Tylko jakie będą konsekwencje takich działań?

1/ podjęta uchwała będzie zakwestionowana i unieważniona przez wojewodę,

2/ sejm w tym czasie nie zdąży zmienić dotychczasowej ustawy i kwidzyńscy radni jeszcze raz pod rządami starej będą musieli podjąć uchwałę śmieciową (nie wierzę, że tym razem z premedytacją postawią na kolejne nieustawowe rozwiązanie).



Jakie są rzeczywiste koszty?


Od chwili uchwalenia przez sejm ustawy o podatku, powszechnie zwanym „śmieciowym” jest głośno. Samorządy zostały zobligowane przez Państwo do nałożenia na swoich obywateli kolejnego instrumentu fiskalnego w postaci podatku od ilości gromadzonych odpadów i przekazywanych do zakładów oczyszczania. W istocie rzeczy pojawił się pośrednik, który musi tak skalkulować, aby się to wszystko sfinansowało i opłacało. Największy problem polega na tym, że ta opłacalność nie wszystkim wychodzi na dobre, bo bez względu na przyjęty wariant - koszty całego przedsięwzięcia są zbyt duże i zostały przerzucone na bogu ducha winne społeczeństwo.

W istocie rzeczy mieszkańców interesuje przede wszystkim efekt końcowy, czyli - ile będą ostatecznie płacić za pozbycie się śmieci. Wtórne pozostają rozważania odnośnie wariantów, które i tak wszystkie niosą za sobą podwyżkę rzędu 200 proc. Tym bardziej, że jest to dziwne w warunkach kwidzyńskich, bo ustawa nałożyła na gminy obowiązek zbudowania całego systemu gromadzenia i odbierania odpadów, który w zasadniczej mierze już od dawna w naszym powiecie funkcjonuje. Zatem nie wymaga poniesienia aż tak kolosalnych nakładów.



Czy Gilwa się nam opłacała?


Kilka lat temu zostało zrealizowane przez samorząd miasta Kwidzyna zadanie nazwane składowiskiem w Gilwie Małej. Koszt inwestycji wyniósł 22 miliony złotych. Budowę wspierały wszystkie gminy powiatu kwidzyńskiego oraz samorząd powiatu. To składowisko spełnia od początku istnienia wszystkie wymogi Unii Europejskiej w zakresie ochrony środowiska. Składa się z trzech osobnych segmentów: sortowni odpadów zmieszanych, kompostowni wszelkich odpadów organicznych i kwatery odpadów, których nie można przetworzyć. Dzięki tej inwestycji uzyskaliśmy wymagany standard i mogliśmy śmiało oczekiwać na nowe uregulowania prawne. Ten obiekt miał przysporzyć całemu powiatowi same korzyści. Chyba tak się nie stało, bo oto w innych gminach, które nic wcześniej w tym zakresie nie robiły - muszą obecnie urządzać punkty odpadów problemowych, koniecznie wyposażone w kontenery do zbiórki, ładowarki, samochody bramowe i całą niezbędną infrastrukturę - i tak skalkulowano ostateczną cenę na niższym poziomie. Jak to się więc ma do posiadanego potencjału? Przy tak nowoczesnym składowisku odpadów teoretyczne koszty powinny być niższe.

- Często „wychodzimy” poza swoje zadania, pomagając w realizacji zadań gminnych. Przykładem może być Gilwa Mała, gdzie temat odpadów komunalnych ewidentnie leży w kompetencjach gminy. Mieliśmy świadomość, że wysypisko w Bądkach nie może dalej istnieć i należy stworzyć prawdziwy zakład. Jednak miasto nie byłoby w stanie zrobić tego w pojedynkę, a gminy niechętnie patrzyły na tą propozycję. Wspólne działanie doprowadziło do powstania zakładu – tak mówił w wywiadzie na początku 2011 r. wicestarosta Andrzej Fortuna.



Co wpłynęło na skok cenowy?


W miejskiej gminie Kwidzyn przeprowadzono wyliczenia w oparciu o dane dotyczące szacowanej przyszłej puli odpadów produkowanych na jej terenie, uwzględniono koszty funkcjonującego już systemu gospodarowania śmieciami, oraz koszty transportu, a przede wszystkim wzięto pod uwagę ilość mieszkańców. Jest to zatem pochodna wielu składników, lecz takich które w większości w zasadniczy sposób nie uległy zmianie. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że jako nowe doszły jedynie koszty obsługi administracyjnej.

Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Kwidzynie Dominik Sudoł, członek zarządu Stowarzyszenia Eko-Inicjatywa, w trakcie prezentacji przedstawił jak kształtowała się ilość odpadów z obszaru miasta zaewidencjonowanych w 2011 r. (plansza obok). Wynika z niej, iż średnio jeden kwidzyniak produkuje rocznie ok. 300 kg odpadów komunalnych.



Gdzie są jeszcze pułapki?


Oczywiście trudno znaleźć system, który byłby sprawiedliwy i wszystkim odpowiadał. Potwierdziły to również przeprowadzone konsultacje z mieszkańcami. Nawet zaproponowana przez burmistrza zmodyfikowana forma ryczałtowa budzi sporo emocji. Jedyny niezależny miejski radny nazwał ją w swoim wystąpieniu niesprawiedliwą i szkodliwą społecznie.

Kwestia osłony socjalnej dla gospodarstw jednoosobowych jest mimo wszystko mało czytelna. W oświadczeniu skierowanym do naszej redakcji przez burmistrza Andrzeja Krzysztofiaka (tuż przed sesją) mogliśmy przeczytać, że „przedstawiłem propozycję łączonej stawki tytułem wywozu odpadów komunalnych na podstawie ryczałtu, ale z uwzględnieniem bonifikaty dla osób samotnie mieszkających, których dochody uprawniają do korzystania z pomocy społecznej”. Jednak w treści uchwały pojawił się zapis zdecydowanie szerszy, który uprawnia do bonifikaty wszystkie gospodarstwa jednoosobowe. Takie postawienie sprawy może służyć daleko idącym nadużyciom w określeniu jednoosobowego gospodarstwa, a system zapowiadanych deklaracji tylko może ułatwić ten proceder.

Największa pułapka znajduje się w § 1 pkt 2 przegłosowanej uchwały. Brzmi on dokładnie tak: „Ustala się miesięczną stawkę opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, jeżeli odpady komunalne będą zbierane i odbierane w sposób selektywny, w wysokości 39,00 zł od gospodarstwa domowego, z zastrzeżeniem, że jeżeli odpady komunalne będą zbierane i odbierane w sposób selektywny od gospodarstwa jednoosobowego miesięczną stawkę opłaty ustala się w wysokości 19,50 zł”. Kto jest w stanie jednoznacznie określić w jaki sposób mają być odpady zbierane i odbierane selektywnie. Przecież w przypadku różnego rodzaju wspólnot (mieszkaniowych, spółdzielczych i itp.) miano selektywności uzyskają odpady z kilku, kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu gospodarstw. Jak w takiej sytuacji wymóc na wszystkich realną segregację? Wystarczy jedna rodzina (np. wieloosobowa), która „ustawi” wszystkim stawkę na poziomie 58,50 zł miesięcznie. W tym również osobom samotnym, bo zniżki i bonifikaty wchodzą w rachubę jedynie przy zbieraniu i odbiorze selektywnym.



Podsumowanie


Tekst ten powstał nie po to, aby podgrzewać już i tak gorącą atmosferę. Celem jest zwrócenie uwagi, jak można bardziej przemyśleć i poprawić uchwałę śmieciową, gdy dojdzie do kolejnej próby unormowania tego trudnego zagadnienia. Jeżeli nowa ustawa dopuści łącznie stawek to pomysł zmodyfikowanego ryczałtu, w brzmieniu ostatnio zaproponowanym mieszkańcom Kwidzyna, może okazać się bardzo szkodliwy.

Autor:  aszastra [ 25 stycznia 2013, o 12:24 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

Sejm znowelizował ustawę śmieciową
http://biznes.interia.pl/nieruchomosci/ ... wa,1886819
może i u Nas w Kwidzynie wprowadzić coś bardziej sensownego ?????

Autor:  aszastra [ 11 marca 2013, o 20:29 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

Ruszyła maszyna zwana zamówieniem publicznym na:

http://www.bip.kwidzyn.pl/upload/201303 ... 84kg1b.pdf :)

Autor:  domi25 [ 10 kwietnia 2013, o 13:32 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

Już wiemy jakie stawki będą za wywóz śmieci. Jestem ciekawa czy obniżą w takim razie czynsz skoro opłata będzie do UM. W skład czynszu dotychczasowego wchodzi opłata eksploatacyjna min wywóz śmieci i jest to stawka powyżej 2zł na m2 mieszkania. Oczywiście jak poszłam do Renawy ciężko było mi się czegokolwiek dowiedzieć, panowie przy biurkach w pozycji leżącej z miną typu - nie zakłócaj nam snu.

Autor:  grisza888 [ 10 kwietnia 2013, o 13:52 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

Byłem w biurze tej Spółdzielni może z pięć razy w ciągu ostatnich 3 lat. Za każdym razem czułem się jak jakiś intruz. Jednym słowem obsługa jak w filmach Bareji.

Autor:  BombeL1916 [ 10 kwietnia 2013, o 14:08 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

Napiszcie skargę do zarządu. Jedna, druga, piąta i może zaczną się zastanawiać czy coś jest nie tak. Nie spróbujesz to się nie dowiesz. A narzekanie przed komputerem nic nie pomoże.

Autor:  dimples [ 17 kwietnia 2013, o 09:03 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

domi25
W Renawie dowiedziałem się, że czynsz wzrośnie (w przypadku rodziny 3 osobowej przy segregowaniu odpadów) o ok 39 zł. Teraz mamy wywóz wliczony w opłaty eksploatacyjne i te opłata ulegnie minimalnej obniżce. Takich informacji udzieliła księgowa ds. czynszu.

Autor:  domi25 [ 17 kwietnia 2013, o 09:08 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

dzięki. Ja w tę całą segregację i tak nie wierzę. Wa takim natłoku mieszkań jest to nieosiągalne moim zdaniem. Jak sami w spółdzielni przyznali nikt tego nie upilnuje. To jest tylko nabijanie kasy.

Autor:  dimples [ 17 kwietnia 2013, o 09:43 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

Nie tylko Ty tak uważasz :wink: Ja do tej pory też cały czas segregowałem i będę segregował, ale te opłaty wydają mi się za wysokie zwłaszcza, że czynsz prawie nie ulegnie obniżeniu... :evil:
Nie wiem jak to dokładnie wygląda, ale skoro zabierają odpady i odzyskują surowce wtórne to pewnie gdzieś to oddają za pieniążki czyli jakby sprzedają. A my do tego jeszcze im płacimy (za wywóz, dzierżawę pojemnika, utylizację itd). Czysty zysk? Niech mnie ktoś poprawi jeżeli jest inaczej.

Autor:  reflexes [ 17 kwietnia 2013, o 10:44 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

Cytuj:
ale skoro zabierają odpady i odzyskują surowce wtórne to pewnie gdzieś to oddają za pieniążki czyli jakby sprzedają. A my do tego jeszcze im płacimy (za wywóz, dzierżawę pojemnika, utylizację itd). Czysty zysk? Niech mnie ktoś poprawi jeżeli jest inaczej.

A może jest tak, że sprzedają i dlatego opłaty są jakie są. Jakby tego nie robili to mogłyby być przykładowo o 100% wyższe.

Autor:  dimples [ 20 kwietnia 2013, o 08:12 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

Być może, ale pojemniki do segregacji stały u mnie pod blokiem zawsze i większość ludzi segregowała odpady. Więc nie bardzo rozumiem samą podwyżkę o 39 zł (w moim przypadku) skoro dla mnie wiele się nie zmieni. Pojemniki dalej będą stały a ja dalej będę segregował odpady. Dlatego chciałbym się dowiedzieć skąd taka różnica w cenie, skoro z mojego punktu widzenia nic się nie zmienia.

Autor:  suchy [ 14 maja 2013, o 15:08 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

Został rozstrzygnięty przetarg na odbiór odpadów komunalnych,a tu cisza.

Autor:  aszastra [ 24 maja 2013, o 05:40 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

suchy napisał(a):
Został rozstrzygnięty przetarg na odbiór odpadów komunalnych,a tu cisza.


http://www.bip.kwidzyn.pl/upload/201305 ... 4hu659.pdf

Wybrana oferta jest dwa razy tańsza niż cena PUS-u , i o prawie bańkę mniejsza niż drugi oferent rozumiem, że w takim razie opłaty za wywóz śmieci będą odpowiednio obniżone ? :)

Autor:  NOWY(L) [ 6 czerwca 2013, o 07:27 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

Cytuj:
Kwidzyn: Rada Miasta uchwaliła niższe stawki za wywóz nieczystośc

Miejscy radni uchwalili w środę nowe, niższe stawki za wywóz nieczystości, które wejdą w życie 1 lipca. Zmiana uchwały podjętej w grudniu ubiegłego roku spowodowana jest o wiele niższą kwotą, którą Urząd Miasta będzie musiał zapłacić firmie odbierającej śmieci z terenu miasta. Przetarg wygrała firma Sita Pomorze z Kościerzyny, która zaproponowała 1,7 mln zł, czyli o prawie 1 mln zł mniej od najniższej kwoty zaoferowanej przez pozostałe firm
Według przyjętej przed radnych uchwały, już niebawem za wywóz śmieci segregowanych obowiązywać będą następujące stawki: 12 zł (gospodarstwa 1-osobowe), 24 zł (gospodarstwa 2-osobowe) oraz 36 zł (pozostałe gospodarstwa). Jeśli ktoś nie będzie chciał segregować odpadów, miesięcznie zapłaci 58 zł. Bez względu na ilość osób zamieszkujących w danym gospodarstwie domowym.
Za przyjęciem nowych cen głosowali wszyscy radni Platformy Obywatelskiej oraz Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Od głosu wstrzymał się niezależny radny Franciszek Galicki, zaś klub radnych Prawa i Sprawiedliwości głosował przeciwko. Głosowanie tradycyjnie poprzedziła gorąca dyskusja.
Przypomnijmy, że przyjęte wcześniej przyjęte stawki były o wiele mniej elastyczne od obecnie uchwalonych. Było to 38 zł za gospodarstwo domowe (w przypadku selektywnej zbiórki odpadów) oraz 58 zł (śmieci niesegregowane). Dla osób mieszkających samotnie przewidziano 50 proc. zniżkę

Żródło:Kwidzyn naszemiasto.pl

Autor:  domi25 [ 6 czerwca 2013, o 08:10 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

2 zł mniej, wielkie mi cuda

Autor:  reflexes [ 6 czerwca 2013, o 08:38 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

Słabo się wczytałaś. Wcześniej była stawka 39 złotych od gospodarstwa i tylko dla tych jednoosobowych zniżka 50%. Teraz zostały wprowadzone 3 stawki więc dla wielu będzie to obniżka o trochę więcej niż 2 złote. Mowa oczywiście o śmieciach sortowanych.

Autor:  krzychoo [ 6 czerwca 2013, o 10:06 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

Jakt to jest że najniższą ofertę daje firma Sita Pomorze z Kościerzyny i im to sie opłaci a nasze firmy lokalne dają ceny prawie dwa razy większe.

Autor:  makovy [ 6 czerwca 2013, o 10:08 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

NOWY(L) napisał(a):
Było to 38 zł za gospodarstwo domowe


a teraz ma być 36 - czyli rzeczywiście dla większości będzie o 2 zł mniej

Autor:  electro_nick [ 6 czerwca 2013, o 10:09 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

Cytuj:
Jakt to jest że najniższą ofertę daje firma Sita Pomorze z Kościerzyny i im to sie opłaci a nasze firmy lokalne dają ceny prawie dwa razy większe.




Bo zużywały dużo więcej smaru-If you know what I mean...

Autor:  NOWY(L) [ 6 czerwca 2013, o 10:12 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

makovy napisał(a):
czyli rzeczywiście dla większości będzie o 2 zł mniej

Dla większości nie mieszkającej w blokach.
U mnie w bloku jest około 80 rodzin i nie wierzę w to,że każda będzie surowo przestrzegać segregacji .Nie wiem jak zostanie rozwiązany ten problem,ale mentalnie juz jestem przygotowany do maksymalnej opłaty z odbiór odpadów.

Autor:  electro_nick [ 6 czerwca 2013, o 10:16 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

Słyszałem że mają zakładać gdzieniegdzie monitoring śmietników-ale ze śmiechu nie usłyszałem już jak to ma działać dalej... Może będzie trzeba się odbijać imienną kartą na wejście do budki ze śmietnikami?

Autor:  MACIEKZB [ 6 czerwca 2013, o 10:34 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

Był nawet pomysł żeby każdemu zważyć śmieci przy odbiorze do śmieciarki.

Autor:  electro_nick [ 6 czerwca 2013, o 10:45 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

Zastanawiam się jak będzie oceniane to czy śmieci są wystarczająco posegregowane? Czy jest to jakoś unormowane regulaminowo? I kto a także kiedy będzie to kontrolował-czy to będzie komisja złożona z operatorów śmieciarki czy ktoś inny sobie rączki będzie musiał ubrudzić? A teraz wersja która może zmartwić mieszkańców-co jeśli to wszystko będzie załatwiane na gębę i firma która wygrała przetarg ma zaplanowane że nawet Ci co segregują nagle nie będą segregować i zapłacą wyższą stawkę?

Autor:  MACIEKZB [ 6 czerwca 2013, o 10:59 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

Obawiam się, że tego nie wie nikt a wszystko okaże się po czasie i cała ta ustawa śmieciowa pójdzie do kosza tylko nie wiem do którego: z makulaturą czy z nieposegregowanymi. Dzisiaj gdzieś przeczytałem, że w W-wie mieszka 600 tys. ludzi według deklaracji śmieciowych...

Autor:  reflexes [ 6 czerwca 2013, o 11:11 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

Cytuj:
a teraz ma być 36 - czyli rzeczywiście dla większości będzie o 2 zł mniej

A nie wydaje Ci się, że to zależy od ilości mieszkańców? Wcześniej zniżka było tylko dla gospodarstw jednoosobowych. Teraz stawka jest oddzielna dla jedno, dwu i wieloosobowych. Myślę, że bardzo dużo ludzi na tym skorzysta, chociażby starsi ludzie, którzy do tej pory łapali się na stawkę 39 za dwie osoby. Teraz będą mieli 24 a to już 15 zł mniej.

Autor:  NOWY(L) [ 6 czerwca 2013, o 11:13 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

Zgadza się.
Może Gmina Kwidzyn tez wdroży te rozwiązanie. :roll:

Autor:  aszastra [ 18 czerwca 2013, o 15:01 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

Odświeżę troszkę temat:
Obawiam się , że w Kwidzynkowie od początku lipca zacznie się koszmar śmieciowy :razz: . Z broszurek które dostaliśmy jakiś czas temu (domki jednorodzinne) dowiedzieliśmy się jakie ważne jest segregowanie śmieci , jak mamy je segregować i do kiedy mamy wpłacić pierwszą opłatę z tytułu ich wywozu
Minęły ponad dwa miesiące, w między czasie opłata się zmieniła a my w dalszym ciągu nie wiemy oficjalnie na jaki numer konta należy wpłacić należności i jakie powinny być , co z pojemnikami na śmieci , co ile będą kosze wypróżniane itp itd?

Kilka dni temu w Nasze Miasto Kwidzyn ukazał się artykuł ( nie mogę go znaleźć) w którym redaktor informował o jak najszybszym zgłoszeniu się do firmy Sita w celu podania informacji czy chce się kosz na śmieci dzierżawić czy kupić , problem w tym, że adres mailowy w tym artykule jest błędny.

Kto w naszym Urzędzie Miejskim zajmuje się tymi sprawami ???

Autor:  krzyzak [ 18 czerwca 2013, o 15:06 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

aszastra napisał(a):
Odświeżę troszkę temat:
Kilka dni temu w Nasze Miasto Kwidzyn ukazał się artykuł ( nie mogę go znaleźć) .

Ten?
http://kwidzyn.naszemiasto.pl/artykul/1 ... 8df,1,3,60

Autor:  NOWY(L) [ 18 czerwca 2013, o 15:16 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

@aszastra mówisz i masz :D

Cytuj:
Kwidzyn: Od 1 lipca każda nieruchomość musi być wyposażona w pojemnik na odpady

W związku ze zmianą zasady zagospodarowania śmieciami, od 1 lipca obowiązują nowe pojemniki na odpady - informuje na swojej stronie internetowej Urząd Miasta.
Obowiązkiem właściciela nieruchomości jest wyposażenie posesji w pojemnik na odpady komunalne zmieszane, którego pojemność powinna odpowiadać iloczynowi liczby zamieszkałych osób x 30 l. Firmy, które obecnie odbierają odpady od właścicieli nieruchomości, z chwilą ostatniego opróżnienia pojemnika w miesiącu czerwcu, zabiorą również z posesji pojemnik będący na wyposażeniu nieruchomości, który jest własnością firmy a jest dzierżawiony przez właściciela posesji - czytamy w komunikacie.

Jak informuje Urząd, firmy Gaminex i Majerowicz umożliwią swoim dotychczasowym klientom wykupienie pojemników (będących w ich posiadaniu) w cenie:

Gaminex: pojemnik plastikowy 120l = 70 zł; pojemnik metalowy 110l = 50 zł; pojemnik metalowy 110l (do remontu) 30 zł
Majerowicz: od 40-95 zł za pojemnik 110-120l

W nowe pojemniki można zaopatrzyć się także w firmie (Sita Pomorze Sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Przemysłowej 10, 83-400 Kościerzyna), która od 1 lipca będzie odbierała odpady komunalne od mieszkańców Kwidzyna. Firma oferuje sprzedaż bądź dzierżawę pojemników w cenach:

Sprzedaż:
1) pojemnik 120l (65,45 zł netto/80,50 zł brutto),
2) pojemnik 240l (96,25 zł netto/118,39 zł brutto),
3) pojemnik 1100l (pokrywa płaska) (489,50 zł netto, 602,09 zł brutto)
4) pojemnik 1100l (pokrywa wypukła) (671,00 zł netto, 825,33 zł brutto)

Dzierżawa:
1) pojemnik 120l (3,97 zł netto, 4,88 zł brutto)
2) pojemnik 240l (5,83 zł netto, 7,18 zł brutto)
3) pojemnik 1100l (29,67 zł netto, 36,49 zł brutto)
4) pojemnik 1100l (40,67 zł netto, 50,02 zł brutto)

Zamówienia pojemników w firmie SITA Pomorze należy dokonać w trybie pilnym!
Kontakt do firmy: tel. 693-706-787; e-mail: miastokwidzyn@sitapolska.com.pl.

- By od 1 lipca system mógł prawidłowo funkcjonować, już w ostatnim tygodniu czerwca, nieruchomości muszą być wyposażone w pojemnik na odpady komunalne zmieszane - informuje Urząd Miasta.

Kolorowe pojemniki lub worki na odpady segregowane (papier, szkło, makulatura, odpady zielone), zapewni mieszkańcom Urząd.

Autor:  aszastra [ 18 czerwca 2013, o 17:33 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

NOWY(L),

Dzięki - artykułu nie mogłem znaleźć ponieważ na stronie http://kwidzyn.naszemiasto.pl/ nie ma ( nie widzę :) ) funkcji znajdź :grin:
ale:
1- wysyłając pocztę na szereg kombinacji adresu miastokwidzyn@sitapolska.com.pl dostaję info o niemożliwości dostarczenia mojej poczty -( spróbuję jeszcze raz ).
2- na jaki numer konta mam przesłać pieniążki za śmieci ?
3- po pojemniki na śmieci mam jechać do Kościerzyny ? -a może zwycięska firma powinna otworzyć punkt sprzedaży takowych przedmiotów w mieście.
4- Gaminex pojemników nie sprzedaje obcym :)
5- PUS swoich starych klientów ma w d_pie.
6- Ile razy w miesiącu będzie mój pojemnik opróżniany?
7- Ile razy w miesiącu odbierane będą surowce wtórne z mojej posesji ?- do tej pory było to co każdy czwartek

Dlatego pytałem się na forum o osobę odpowiedzialną z ramienia miasta aby zadać jej parę interesujących mnie pytań :)

Autor:  NOWY(L) [ 18 czerwca 2013, o 17:39 ]
Tytuł:  Re: Odp: Wysokość opłat za odbiór odpadów

Daj 2-3 dni i odpowiedzi będziesz miał na kwidzyn naszemiasto.
Pozdrawiam redaktora :grin:

Autor:  rafał12 [ 18 czerwca 2013, o 19:49 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

A jak sprawa wygląda w gminie Kwidzyn? np. w miejscowości Tychnowy? Na stronie gminy nie znalazłem takich informacji.

Czy ta ostatnia obniżka cen za wywóz nieczystości obejmowała tylko miasto Kwidzyn czy gminę także?
Kto będzie odbierał odpady z selektywnej zbiórki?
Jak często?
Czy będą do nas dostarczane worki na odpady z selektywnej zbiórki?
Co jaki czas będą odbierane odpady komunalne?
:?:

Autor:  NOWY(L) [ 18 czerwca 2013, o 20:06 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

Ja szukałem informacji na ten temat.
W gminie przetarg na wywóz odpadów wygrał PUS.
Obniżka cen niestety na chwile obecną obejmuje tylko miasto.
Np w Nowym Dworze już od dłuższego czasu obowiązywała segregacja odpadów.Worki były dostarczane przez PUS,a odpady odbierane były dwa razy w tygodniu. Jednego dnia papier,innego szkło itp.

Autor:  reflexes [ 18 czerwca 2013, o 20:20 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

aszastra, do mnie właśnie dzisiaj dotarła pani, która przyniosła do wypełnienia nową deklarację związaną ze zmianą stawki i sposobu rozliczania oraz od razu przekazała mi pisemko z informacją o nadaniu indywidualnego numeru rachunku bankowego do dokonywania wpłat za wywóz śmieci. Do Ciebie ode mnie blisko więc i pewnie też Cię odwiedzi. Na odwrocie jest informacja na temat zakupu pojemników od "starych" firm i od nowej dokładnie taka sama jak w artykule.
Żebyś wcześniej napisał to bym o wszystko wypytał.
W piśmie podano dwa numery telefonów:
Kontakt do firmy Sita 693 706 787
Kontakt do UM 55 646 47 57

Autor:  rafał12 [ 18 czerwca 2013, o 20:58 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

NOWY(L) napisał(a):
Ja szukałem informacji na ten temat.
W gminie przetarg na wywóz odpadów wygrał PUS.
Obniżka cen niestety na chwile obecną obejmuje tylko miasto.
Np w Nowym Dworze już od dłuższego czasu obowiązywała segregacja odpadów.Worki były dostarczane przez PUS,a odpady odbierane były dwa razy w tygodniu. Jednego dnia papier,innego szkło itp.


Czyli nic się nie zmieniło. System ten jest mi również znany i uważam, że jest dobry. Dzięki za odpowiedź.

Autor:  aszastra [ 19 czerwca 2013, o 21:28 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

reflexes napisał(a):
aszastra, do mnie właśnie dzisiaj dotarła pani, która przyniosła do wypełnienia nową deklarację związaną ze zmianą stawki i sposobu rozliczania oraz od razu przekazała mi pisemko z informacją o nadaniu indywidualnego numeru rachunku bankowego do dokonywania wpłat za wywóz śmieci. Do Ciebie ode mnie blisko więc i pewnie też Cię odwiedzi. Na odwrocie jest informacja na temat zakupu pojemników od "starych" firm i od nowej dokładnie taka sama jak w artykule.
Żebyś wcześniej napisał to bym o wszystko wypytał.
W piśmie podano dwa numery telefonów:
Kontakt do firmy Sita 693 706 787
Kontakt do UM 55 646 47 57


Dzisiaj także dotarła do mnie miła Pani z Urzędu i odpowiedziała mi na wszystkie moje pytania :)

Autor:  simar [ 20 czerwca 2013, o 14:59 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

Wasze "ulubione" źródło informacji (nie będę podawał nazwy, żeby zbytnio nie promować) zamieściło na swojej stronie internetowej krótki artykuł, zainspirowany faktem nie uzgadniania z niektórymi mieszkańcami Kwidzyna wyboru wariantu odbioru śmieci, który świadczy o nierówności podmiotów nawet w początkowej fazie tego arcyciekawego procesu. Dla zainteresowanych polecam "Śmieciowe wątpliwości".

Autor:  drzewko [ 10 lipca 2013, o 09:15 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

Niezła ta firma krzak. :D
Nie wiem po co ten harmonogram jak i tak śmieci dalej stoją.
Ich maszyny też porażka. Śmietnik się nie mieszczą, a jak już to wypadną na 5 metrów w tył xD.

Porażka wypróżnić puste kosze na szkło, ^^a zostawić full plastik. xD
Śmieciarki zaparkowane były na ul. Sportowej.
Nie wiem co one tam robiły ale pracownicy chodzili(z nudów), a od poniedziałku czekał papier, wczoraj szkło a dziś plastik ;). :roll:
Na szczęście dziś opróżnili zółte kubły, tylko że nie oni a ZUO.
Dodatkowo pracownicy ZUO GKW robili zdjęcia pełnych koszy i się śmiali.
Na dodatek GAMINEX też przyjechało, no ale nic nie zabrali pusto. ;)

Raczej długo oni tu nie popracują.

Autor:  aszastra [ 10 lipca 2013, o 18:29 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

A nie mówiłem, że będzie wesoło :):):):):)

Autor:  reflexes [ 10 lipca 2013, o 19:25 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

U mnie jest ok. Co prawda motają się i codziennie jakieś worki znajduję pod domem mimo, że pełnych nie wystawiłem :roll: Dodatkowo jeżdżą codziennie zamiast ustawić wywóz posortowanych na jeden dzień i po sprawie.

Autor:  oki44 [ 10 lipca 2013, o 22:35 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

Spokojnie panowie. Przecież żadna firma, która powiększa swój obszar pracy o tak duże miasto jak Kwidzyn,
startując w przetargu - nie jest natychmiast do tego przygotowana. A trzeba nabyć ileś tam specjalistycznych aut,
zatrudnić i przeszkolić (z topografii miasta) kierowców, poustawiać trasy itp. A nie można tego wykonać przed
przetargiem bo nie wiadomo kto go wygra. Obecnie obserwowany bałagan nie jest nikomu miły, ale myślę że trzeba
dać firmie ze trzy miesiące czasu żeby to wszystko sobie poustawiała.

Autor:  drzewko [ 10 lipca 2013, o 22:42 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

Ta sita za dużo miasteczek chciała :).
Ale segregowane u mnie opróżnione z opóźnieniem ;).
Plastik - Zuo (po nim chcialo GAMINEX)
Szkło - GAMINEX
Papier - ZUO
Komunalne - SITA

5 razy dziś śmieciarki były.
Czy oni zostali wynajęci przez SITE czy miasto?

Ok dobrze mówisz ale jak to wyjdzie zobaczymy.

Autor:  kapec [ 11 lipca 2013, o 06:59 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

Jak na moje oko to chyba miasto miało dość syfu przy śmietnikach i kazało posprzątać innym firmom i powystawiać rachunki. Stąd nagle taki zmasowany objazd wszystkich śmietników w mieście.
Mnie zastanawia natomiast co innego. Oki napisał, że firma musi mieć czas na przygotowanie się do działania. Miała. Wyniki przetargu zostały ogłoszone odpowiednio wcześniej. Poza tym jak startuje się do przetargu to należy mieć środki i ludzi do działania a nie najpierw wygrać a później myśleć co z tym zrobić. I jeszcze jedno. Firma podpisała umowę z miastem na rok. Kto zainwestuje w nowy sprzęt, skoro nie wie, czy wygra kolejny przetarg czy nie? Tradycyjny polski absurd wyszedł z tego.

Autor:  aszastra [ 11 lipca 2013, o 12:30 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

kapec napisał(a):
Jak na moje oko to chyba miasto miało dość syfu przy śmietnikach i kazało posprzątać innym firmom i powystawiać rachunki. Stąd nagle taki zmasowany objazd wszystkich śmietników w mieście.
Mnie zastanawia natomiast co innego. Oki napisał, że firma musi mieć czas na przygotowanie się do działania. Miała. Wyniki przetargu zostały ogłoszone odpowiednio wcześniej. Poza tym jak startuje się do przetargu to należy mieć środki i ludzi do działania a nie najpierw wygrać a później myśleć co z tym zrobić. I jeszcze jedno. Firma podpisała umowę z miastem na rok. Kto zainwestuje w nowy sprzęt, skoro nie wie, czy wygra kolejny przetarg czy nie? Tradycyjny polski absurd wyszedł z tego.


Nic dodać nic ująć , zgadzam się w 100% :)

Autor:  oki44 [ 11 lipca 2013, o 16:08 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

Cytuj:
Poza tym jak startuje się do przetargu to należy mieć środki i ludzi do działania a nie najpierw wygrać a później myśleć co z tym zrobić.

Któryś z panów ma doświadczenia w samodzielnym prowadzenia jakiegoś interesu?

Autor:  beria [ 11 lipca 2013, o 16:19 ]
Tytuł:  Re: Odp: Wysokość opłat za odbiór odpadów

oki44 napisał(a):
Cytuj:
Poza tym jak startuje się do przetargu to należy mieć środki i ludzi do działania a nie najpierw wygrać a później myśleć co z tym zrobić.

Któryś z panów ma doświadczenia w samodzielnym prowadzenia jakiegoś interesu?

Tak ja.
Ty też. Wiesz jak to działa.

Autor:  kapec [ 11 lipca 2013, o 17:50 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

Owszem ma. Zarówno własnego jak i robote jako wyrobnik na etacie, który wielokroć przyglądał się podobnym akcjom, z których większość w perspektywie nie zakończyła się happy endem.

Autor:  panda [ 15 lipca 2013, o 10:13 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

( hym ? nie wiem gdzie się wcisnąć )

- dyspozycja SITY by wystawiać pojemniki , worki na chodnik przed posesję jest poroniona .

Jak fakt wystawienia pojemnika na wąski chodnik ( pojemnik blokuje w 80 % ) zinterpretują służby porządkowe w kontekście "prawa o ruchu drogowym" ? ? ?
Czy w razie jakiegoś wypadku związanego z zablokowaniem chodnika SITA bierze na siebie odpowiedzialność ???

ps. Kwidzyn to nie USA . . .

Autor:  kapec [ 15 lipca 2013, o 14:13 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

Na zachodzie to normalna praktyka, że w określonych dniach i porach wystawia się śmieci na chodnik i nikt z tego nie robi problemu. Zbieranie z chodnika zajmuje zdecydowanie mniej czasu niż szwędanie się ekipy sprzątającej od obejścia do obejścia. Do tego np w Niemczech widziałem taki system, że wystawia się kubły na ulice bądź jezdnie na wsi, gdzie nie ma chodnika w określone wcześniej miejsce, po kubły przyjeżdża specjalny samochód z łapą, operatorem całego zestawu jest jedna osoba, robota idzie szybko.

Autor:  drosik [ 15 lipca 2013, o 20:35 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

Widziałem jak to wygląda u nas na wsi, trzech panów musiało się motać przez kilkanaście minut przed jedną z posesji, gdzie był całkiem spory psiak a pojemnik oczywiście na jego terenie :P

Co do samego Kwidzyna, to widzę wszędzie worki, pełne worki, co oznacza, że śmieci posegregowane są odbierane w jednym/wyznaczonym dniu w tygodniu przez jedną ekipę?

Autor:  Piotr_J [ 15 lipca 2013, o 21:12 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

Dziś był dzień odbioru makulatury. U nas wór leży, czyli firma olała. Zobaczymy jutro z plastikiem.

Autor:  drosik [ 15 lipca 2013, o 21:15 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

Z moich obserwacji wynika, że te nijako główne drogi są ogarnięte, ale gdy tylko się z nich zjedzie to już masakra.
Pewnie to tylko stan przejściowy jak pisał oki44, ale póki co brzydko to wygląda :roll:

Autor:  reflexes [ 16 lipca 2013, o 06:03 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

No moja do głównych nie należy, a nawet jest wręcz odwrotnie i jakoś firma daje radę. Makulatury i szkła jeszcze nie wystawiałem (bo się aż tyle nie nazbierało) ale plastik zbierają tak jak trzeba.

Autor:  Martucha887 [ 16 lipca 2013, o 12:57 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

U mnie dziś makulaturę zabrali na czas, pierwszy raz. Niestety po workach ani śladu. Nie wiem czy nie dali czy kogoś łapy swędziały i sobie wziął... ogólnie to jak na razie firma średnio daje rade, ale dajmy im czas i sobie tez...?:>

Autor:  Piotr_J [ 18 lipca 2013, o 10:50 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

Jest czwartek. Trzy kolory worów z poniedziałku, wtorku i środy nadal zalegają. Zmieszane odebrali we wtorek. Zwalanie na nieznajomość topografii nie pomoże, bo w zeszłym tygodniu odebrali segregowane i dostarczyli worki.

Sita nie odbiera telefonów, UM Ochrona Środowiska (556464783) również.

Autor:  Michał [ 18 lipca 2013, o 11:22 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

Piotr_J napisał(a):
Jest czwartek. Trzy kolory worów z poniedziałku, wtorku i środy nadal zalegają. Zmieszane odebrali we wtorek. Zwalanie na nieznajomość topografii nie pomoże, bo w zeszłym tygodniu odebrali segregowane i dostarczyli worki.

Sita nie odbiera telefonów, UM Ochrona Środowiska (556464783) również.

Zapewne Ochrona Środowiska nie odbiera telefonów bo pojechała do siedziby SITA sprawdzić dlaczego tam nikt nie odbiera telefonów.

Taka polska specyfika - zamienić system, który jakoś się sprawdzał, na system, który się (póki co) nie sprawdza, ale za to jest droższy.

Autor:  MACIEKZB [ 18 lipca 2013, o 11:34 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

Próbuj dalej, ew. z końcówką 704, możesz też przytoczyć im jeden z zapisów ustawy:
Cytuj:
Art. 6s. W przypadku gdy gmina nie realizuje obowiązku odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, właściciel nieruchomości jest obowiązany do przekazania odpadów komunalnych, na koszt gminy, podmiotowi odbierającemu odpady komunalne od właścicieli nieruchomości, wpisanemu do rejestru działalności regulowanej, o którym mowa w art. 9b ust. 2.
;)

Autor:  Piotr_J [ 18 lipca 2013, o 11:47 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

Ok, udało się dodzwonić do UM. Zgłoszenie przyjęte, podobno odbiorą. Sita daje ciała na całej linii i kompletnie nie radzą sobie z sytuacją. Podobno od sierpnia ma się zmienić harmonogram i wszystkie segregowane będą odbierane w ten sam dzień tygodnia.

Autor:  drzewko [ 18 lipca 2013, o 12:22 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

U mnie papier i szkło zabrali w terminie, plastik od wczoraj czeka.
U mnie zbiera wynajęta z gameinexu śmieciara, pracownicy też(raczej).
Jakoś ich praca jest za leniwa. ;).

Autor:  ^Krzysiek [ 18 lipca 2013, o 12:24 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

U nas tak samo. W poniedziałek zabrali makulaturę, ale we wtorek i środę pozostałych nie. Dopiero dzisiaj przyjechali (mimo że na mojej ulicy dzisiaj nie mają odbiorów) i zabrali plastiki. Może to w związku ze zgłoszeniem Piotra. Szkło jak leżało tak leży do tej pory, razem z trawą (no ale na nią mają odbiór jutro). W zeszłym tygodniu nie zabrali komunalnych, dopiero po zgłoszeniu w sobotę i poinformowaniu o tym fakcie (przy ich wielkiemu zdziwieniu) w ciągu 30 minut śmieci zostały zabrane. Chyba jeszcze nie do końca wiedzą po co tutaj są i co mają robić. Rozumiem, że jeszcze się uczą topografii miasta, etc., ale nie może tak być że człowiekowi się ze śmietnika worki wysypują.

Autor:  reflexes [ 18 lipca 2013, o 12:33 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

Cytuj:
Podobno od sierpnia ma się zmienić harmonogram i wszystkie segregowane będą odbierane w ten sam dzień tygodnia.


I to jest sensowne rozwiązanie. U mnie wczoraj zabrali plastiki (zgodnie z harmonogramem) ale szkła, które powinni zabrać przed wczoraj już nie, bo jak odpowiedzieli mojej żonie oni tylko po plastiki :570: .
Co do harmonogramu to od początku miałem przeczucie, że się nie sprawdzi. Na mojej małej uliczce (10 gospodarstw) panowie motają się jak nie wiem, bo ciężko wjechać i wyjechać śmieciarą, a muszą to robić 4 razy w tygodniu.

Autor:  Michał [ 18 lipca 2013, o 12:38 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

reflexes napisał(a):
a muszą to robić 4 razy w tygodniu.

Rozumiem więc, że głównym beneficjentem "rewolucji śmieciowej" są koncerny paliwowe.

Autor:  drzewko [ 19 lipca 2013, o 08:36 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

Cytuj:
Śmieciowa rewolucja. Ryjewo rozwiązało umowę na wywóz odpadów z Sitą Pomorze

W czwartek Urząd Gminy w Ryjewie wypowiedział firmie Sita Pomorze umowę na wywóz odpadów. To oznacza, że obowiązywała ona jedynie przez 18 dni. To rekord, nie tylko na Pomorzu, ale i w całym kraju. Wedle naszych informacji od wprowadzenie śmieciowej rewolucji, żadna gmina nie zerwała dotąd umowy.

Po 18 dniach dniach śmieciowej rewolucji, w Ryjewie doszło do kontrrewolucji.
- Zdecydowaliśmy się na ten krok, bo firma Sita nie wywiązywała się z warunków umowy, a nas zalewały skargi od zdenerwowanych mieszkańców. Myślę, że lepiej iż zrobiliśmy to teraz, bo problemy mogły się nawarstwiać - tłumaczy Sławomir Słupczyński, wicewójt Ryjewa.

W części gminy śmieci w ogóle nie były wywożone, a zdaniem gminnych urzędników Sita nie poprawiła jakości swoich usług mimo kilku monitów.
- W dodatku wskazany przez Sitę pracownik, który miał się z nami kontaktować był nieuchwytny. Przez 3 dni nie odbierał naszych telefonów. A gdy wreszcie przekazaliśmy mu swoje uwagi, to w ogóle nie trafiły one do zarządu firmy - relacjonuje wicewójt Ryjewa.

Zarzutów pod adresem Sity Pomorze jest zresztą więcej. Firma nie przygotowała na czas harmonogramu wywozów, a w sytuacji podbramkowej podnajmowała inne firmy, który wywoziły odpady nieoznakowanymi samochodami, które nie były przeznaczone do tego celu.

- Co ciekawe oferowaliśmy im pomoc w zakresie ustalenia tras wywozu, ale Sita z niej zrezygnowała. Kierowcy śmieciarek korzystali z GPS-ów, które okazały się zawodne - dodaje Sławomir Słupczyński.

My podobnie, jak gminni urzędnicy, początkowo też mieliśmy problem by skontaktować się z firmą, ale w końcu odezwała się do nas Magdalena Adamkiewicz, prezes Sity.
- Zdajemy sobie sprawę z pewnych niedociągnięć, ale początki, w wielu gminach w całym kraju, są trudne. Na pewno jesteśmy w stanie wywiązać się z warunków umowy, bo inaczej w ogóle nie przystępowalibyśmy do przetargu. Dlatego będę jeszcze próbowała namówić wójta, by zmienił decyzję - informuje prezes Sity Pomorze.

Magdalena Adamkiewicz tłumaczy również, że opóźnienia wynikały głównie z powodu tego, że kierowcy musieli się nauczyć tras wywozowych, a do tego na kiepskich wiejskich drogach samochody nierzadko grzęzły w błocie.
- Ich wyciąganie często trwało wiele godzin. Po prostu na własnej skórze musieliśmy się przekonać, gdzie można wjechać ciężkim sprzętem, a gdzie nie - przekonuje i dodaje, że kierowana przez nią firma będzie chciała całą sprawę rozwiązać polubownie.

Okres wypowiedzenia to 7 dni, więc już w przyszłym tygodniu dowiemy się, czy Sita nadal będzie wywoziła ryjewskie śmieci. Jeśli nie, to Sitą Urząd Gminy Ryjewo jak najprędzej będzie musiał zorganizować wywóz zastępczy. Więcej na temat przeczytasz w piątkowym (19 lipca) "Kurierze Powiatu Kwidzyńskiego".


http://kwidzyn.naszemiasto.pl/artykul/1 ... ytaj_dalej

Autor:  jankowskimich [ 19 lipca 2013, o 10:03 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

BRAWO!

Autor:  ^Krzysiek [ 19 lipca 2013, o 17:44 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

Mam nadzieję, że UM Kwidzyn też rozwiąże umowę z Sita. Dzisiaj znowu nie zabrali śmieci i trawy. Prawdę mówiąc, dzisiaj w ogóle nie widziałem w mieście ani jednej ich śmieciarki. Może już pakują walizki?

Autor:  MACIEKZB [ 19 lipca 2013, o 21:33 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

Dzisiaj jeździły śmieciarki z... Tczewa :shock:

Autor:  drzewko [ 20 lipca 2013, o 00:17 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

Ech plastik będzie czekał do środy. :D

Autor:  aszastra [ 20 lipca 2013, o 05:22 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

drzewko napisał(a):
Ech plastik będzie czekał do środy. :D


U mnie plastik powinien być wywożony w każdy wtorek , wywieźli go dopiero w czwartek. Odpady zielone powinni wywieźć wczoraj jednak spora ilość brązowych worków zalega na chodnikach , mam wrażenie że harmonogram wywozu podany przez SITę wogule nie obowiązuje.
Na szczęście śmieci wywieźli na czas. :)
Po trzech tygodniach powinni już opanować ten bajzel, a tu skucha :)

Autor:  drzewko [ 20 lipca 2013, o 09:55 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

http://www.sfora.pl/Fiasko-smieciowej-u ... dow-a57827

Autor:  chester [ 24 lipca 2013, o 17:49 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

Kilka lat temu byłem kierownikiem ds. usług na mieście i jakoś nie zauważyłem żeby była to szczególna trudność w ułożeniu harmonogramu prac porządkowych wokół zagród ze śmietnikami (w przypadku firmy SITA - odbioru śmieci).
Bierze się mapkę rejonu (dzielnicy) w większej skali, oznacza miejsca odbioru śmieci, mniej więcej określa czas przejazdu, wyznacza najlepszą trasę przejazdu (sprawdzając trudno dostępne miejsca i znaki). Koordynator zabiera papiery objeżdża trasę za śmieciarą, oblicza czas, wypisuje uwagi, nanosi poprawki czasowe lub zmiany trasy.
Gotowy plan przekazuje się kierowcy śmieciary, który bez problemu powinien sobie poradzić. Na mapce wpisuje godziny odbioru śmieci, a koordynator po 2-3 tygodniach sprawdza i ewentualnie nanosi kolejne poprawki.
I tak w kółko aby dojść do perfekcji w wykonywanych czynnościach przez firmę odbierającą odpady.

Może to nie chodzi o nieznajomość topografii miasta, tylko o brak w firmie SITA osób które by to nadzorowały i ułożyły pracę w logiczną całość.

Autor:  drzewko [ 2 sierpnia 2013, o 15:07 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

http://sitapomorze.pl/Kwidzyn_H2013_Segregowane_v4.pdf
Harmonogram od 5 sierpnia.

Autor:  aszastra [ 2 sierpnia 2013, o 16:40 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

Ciekawe czy wreszcie zaczną na czas zabierać odpady, do tej pory to było dziadostwo :cry:

Autor:  drzewko [ 2 września 2013, o 06:55 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

http://ryjewo.pl/images/art_img/2013/inf_o_wyborze.pdf

GAMINEX wygrało! ;) a mieli się nie kierować ceną.

http://sitapomorze.pl/ tym to nie za mało. ;)

Autor:  aszastra [ 26 stycznia 2014, o 18:17 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

Odświeżę troszkę temat.

Czy może ktoś z Was wie pod jaki numer telefonu w UM można dzwonić w sprawie wywózki śmieci ? ( od 3 tygodni nie odbierają mi odpadów ,,zielonych" :evil: )

Autor:  drzewko [ 27 stycznia 2014, o 23:08 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

Jest zim!a wiec myślą ze nie ma co z roślinności zabierać.:D

Autor:  drzewko [ 26 sierpnia 2014, o 09:07 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

http://www.bip.kwidzyn.pl/index.php?idg ... x=900&y=75


Wybrali ofertę PUM Grudziądz.
Oferta została jednak unieważniona. 8)

Sita się przejechała ta ich cena. :D

Autor:  ^Krzysiek [ 30 grudnia 2014, o 14:45 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

A jednak PUM. Czytaliście informacje na odwrocie harmonogramu? W okresie zimowym, odbiór odpadów zmieszanych raz na 2 tygodnie. Odpady segregowane cały rok raz na 2 tygodnie. Paranoja, u mnie w domu są 4 osoby i śmietnik, jak i zarówno worki zwłaszcza do plastiku, są już pełne po 3 dniach, a co tu mówić o 2 tygodniach. Łzy ze śmiechu mi poleciały. Ulice Kwidzyna będą wyglądały i "pachniały" jak co najmniej Queen albo Bronx. Trzeba chyba jednak wrócić w łaski naszego PUSu ;)

Autor:  Komin [ 30 grudnia 2014, o 15:48 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

Cytuj:
Trzeba chyba jednak wrócić w łaski naszego PUSu ;)

... ,a tak będziemy wąchać smrody przez 4 lata :/

Autor:  MIKS [ 30 grudnia 2014, o 19:50 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

Podobnie jak i Ty uważam, że to nie najlepszy wybór. Za śmieci, wywóz raz w tygodniu , płaciłem 58 zł miesięcznie a teraz raz na dwa tygodnie , pewnie ta sama kwota ?

Autor:  Piotr_J [ 31 grudnia 2014, o 01:00 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

Kompletna bzdura z tym harmonogramem. Niby gdzie mam składować odpady przez 2 tygodnie? Dotychczasowy pojemnik 120 l wystarczał ledwie na tydzień.

Autor:  reflexes [ 31 grudnia 2014, o 07:07 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

Strasznie dużo śmieci produkujecie. Kiedyś jak nie segregowaliśmy, a dzieciaki były małe to faktycznie często 120l było mało na tydzień. Teraz jak segreguję, a dzieciaki załatwiają swoje potrzeby w cywilizowany sposób :D to z reguły nie zapełniam więcej jak połowy pojemnika. Oczywiście są okresy gdzie jest tego więcej jak na przykład święta ale ogólnie myślę, że dam radę.

Autor:  Archi88 [ 31 grudnia 2014, o 10:20 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

Mnie zastanawia czemu odpady zmieszane w domach jednorodzinnych mają być odbierane w okresie zimowym raz na 2 tygodnie, a latem raz na tydzień. Za to w okresie zimowym dodatkowo raz na 2 tygodnie odbierają popiół.

Czyżby sugerują, że zimą powinno spalać się część śmieci we własnych piecach ? :wink:

Autor:  reflexes [ 31 grudnia 2014, o 13:11 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

Raczej to, że zimą odpady tak szybko nie gniją. Worki na popiół dobra rzecz, bo teraz większość wrzucała do mieszanych. Mieszane palić w piecu to raczej kiepski pomysł, bo to często są odpady wilgotne więc żadnego z tego zysku nie ma.

Autor:  Piotr_J [ 31 grudnia 2014, o 14:16 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

U nas są 2 rodziny. Dotychczas 120 litrów wystarczało.

Autor:  reflexes [ 31 grudnia 2014, o 16:01 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

Piotr_J napisał(a):
U nas są 2 rodziny. Dotychczas 120 litrów wystarczało.

Nie powinieneś płacić za dwa kubły? U mnie co prawda jedna rodzina ale tak się właśnie zastanawiam czy kubeł jest dla danej nieruchomości czy dla danej rodziny (podstawowej komórki społecznej)?

Autor:  Piotr_J [ 31 grudnia 2014, o 17:06 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

Płacimy za dwa, ale wykorzystujemy jeden, bo dotychczas się mieściło. Teraz trzeba będzie zainwestować w drugi pojemnik.

Płaci się od nieruchomości. W naszej sytuacji dwa domki obok siebie.

Autor:  NOWY(L) [ 1 stycznia 2015, o 18:44 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

Cytuj:
Kompletna bzdura z tym harmonogramem. Niby gdzie mam składować odpady przez 2 tygodnie

Przypadkowo ten harmonogram trafił do mojej blokowej skrzynki na listy.
I właśnie się tak zastanawiałem,czy odbiór odpadów co 2 tygodnie ,to nie jest za rzadko.

Autor:  Marelo [ 8 stycznia 2015, o 00:15 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

Witam.
Sprawa wygląda tak:
-w przeliczeniu za śmieci zapłacimy około 25% więcej (cena zostaje, za to częstotliwość wywozu się zmienia)
-zawsze "powodem" podwyżek był wzrost cen paliwa - tu jak na złość paliwo sporo potaniało ;-)
- umowy na wywóz nieczystości podpisaliśmy, ale o zmianie firmy świadczącej usługę zostaliśmy jedynie poinformowani - nikt o zdaie nie pytał, a ja chętnie bym zostawił poprzednią firmę
- jeśli ktoś łowi rybki, to mile widziane podrzucanie odpadów w okolice ratusza - myślę, iż przez dwa tygodnie zapach nie powinien tam nikomu przeszkadzać
- jeśli ktoś ma małe dzieci i średnio się mieści w jednym kubełku na śmieci to zostają mu wycieczki w kierunku pobliskiego lasu.
Damy radę, ustawa śmieciowa jest świetna, kto wie czy nie lepsza od OFE........ zaraz, zaraz Ofe chyba już nie jest świetne ;-)
I najważniejsze, przecież wybory już się skończyły, samowolkę czas zacząć!!!!!
Pozdrowienia dla ludu otoczonego worami segregowalnych śmieci.

Autor:  aman [ 8 stycznia 2015, o 08:23 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

Prośba - czy może ktoś wrzucić aktualny harmonogram (nic do mnie i do sąsiadów nie dotarło) ...

Autor:  reflexes [ 8 stycznia 2015, o 08:57 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

Tu masz wszystko co trzeba

http://www.bip.kwidzyn.pl/index.php?idg=5&id=1388&x=17

Autor:  aman [ 8 stycznia 2015, o 12:37 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

Dzięki!

Autor:  Kropka [ 8 stycznia 2015, o 13:11 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

Często przebywam u Naszych zachodnich sąsiadów i nie zauważyłam , żeby worki zalegały na ulicach (chyba , że w przeddzień wywozu)
Odbiór plastików mają 2 razy w miesiącu (większość plastikowych butelek po napojach jest zwrotna) , zmieszanych raz na tydzień , pozostałych podobnie .
Jakoś sobie z tym radzą , a nie sądzę , by byli mniejszymi konsumentami od Nas :grin:

Autor:  Komin [ 8 stycznia 2015, o 14:18 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

Cytuj:
większość plastikowych butelek po napojach jest zwrotna)

I tu jest rozwiązanie.
Wszystkie butelki szklane, czy plastikowe powinny być zwrotne.

Autor:  Piotr_J [ 9 stycznia 2015, o 10:15 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

W środę mieliśmy odbiór segregowanych. Szkło i plastik odebrane, papier został. Widzę, że nowa firma sobie świetnie radzi. :lol:

Autor:  aszastra [ 9 stycznia 2015, o 13:26 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

Piotr_J napisał(a):
W środę mieliśmy odbiór segregowanych. Szkło i plastik odebrane, papier został. Widzę, że nowa firma sobie świetnie radzi. :lol:


U mnie papier też został, ale w czwartek przy braniu odpadów bio ( choinki) papier wzięto, trzeba dzwonić i interweniować, miła pani z pewnością coś na to poradzi tel:697 838 000

Autor:  ^Krzysiek [ 15 stycznia 2015, o 14:44 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

1,5 tygodnia o odbioru śmieci. Kubeł 120L pełny, obok następny 60 litrowy worek śmieci zmieszanych. Prócz tego 2 żółte i jeden niebieski (te które zawsze dawali). Taka wystawka stoi przy co drugim domku. Równie dobrze można by rozbić pole namiotowe w Gilwie, efekt byłby podobny :) A do odbioru jeszcze pół tygodnia, w tym weekend. Niedzielna droga do kościoła będzie jak wspinaczka na szczyt góry. Szkoda że nie Alp, a śmieci.

Przejeżdżałem dzisiaj ulicami Drzymały i Przyrzeczną. Tam to się dzieje, miejscami na chodniku tworzą się aż górki worków. Wolę nie myśleć co może być na os. Bajkowym, albo Zaciszu.

Ciekawi mnie natomiast jak wygląda sytuacja w koło domu Pana Burmistrza. Może jak ma za czysto i nie widzi problemu, to trzeba podzielić się kilkoma workami z włodarzami miasta :)?


W Pulsie Kwidzyna już drugi raz poruszono temat śmieci, ciekawe tylko czy da to jakikolwiek efekt i przyniesie pozytywne skutki.


Nawiasem mówiąc, temat nadaje się raczej do wydzielenia i przeniesienia do działu Niefajne Sprawy.

Autor:  Komin [ 15 stycznia 2015, o 15:47 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

Cytuj:
... to trzeba podzielić się kilkoma workami z włodarzami miasta :)?


To nie jest taki zły pomysł :urban:

Autor:  oka [ 15 stycznia 2015, o 19:14 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

Cytuj:
trzeba dzwonić i interweniować, miła pani z pewnością coś na to poradzi

Ja dzwoniłam...miła pani-faktycznie, ale obiecała, że worki dostarczy, a słowa nie dotrzymała. Zobaczę, czy odbiorą, jeśli posegregowane śmieci, będą w workach o innych barwach.

Autor:  ^Krzysiek [ 16 stycznia 2015, o 14:41 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

Dziwna sytuacja. Wg. harmonogramu, odbiór segregowanych miał być 20go we wtorek. A tu niespodzianka, bo na ogrodzeniu wiszą nowe worki, a wystawione zabrali. Czyżby jakaś reakcja?

Autor:  drzewko [ 17 stycznia 2015, o 07:54 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

Znowu Zuo jeździ i gaminex :D.

Autor:  aszastra [ 18 stycznia 2015, o 10:52 ]
Tytuł:  Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów

^Krzysiek napisał(a):
Dziwna sytuacja. Wg. harmonogramu, odbiór segregowanych miał być 20go we wtorek. A tu niespodzianka, bo na ogrodzeniu wiszą nowe worki, a wystawione zabrali. Czyżby jakaś reakcja?


20-go mają być u mnie, mam nadzieję, że worki zostaną zabrane :grin:

Strefa czasowa: UTC + 1
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/