Forum e-kwidzyn.pl
http://forum.e-kwidzyn.pl/

Honorowe Krwiodawstwo
http://forum.e-kwidzyn.pl/viewtopic.php?f=127&t=1364

Autor:  electro_nick [ 27 kwietnia 2007, o 10:36 ]
Tytuł:  Honorowe Krwiodawstwo

Witam, jako ze zbliza sie okres wakacyjny, krwiodawcow jest mniej bo wyjezdzaja na urlopy, itp. itd, a takze dlatego ze sam ide na poczatku maja oddac krew proponuje zebrac sie i pojsc jako jedna forumowa grupa, dokladny termin do ustalenia, godziny poranne, soboty i niedziele odpadaja. Caly zabieg wraz z oczekiwaniem na lekarza i wszelkimi badaniami trwa ok 1.5h. Co Wy na to? Wiem ze ciezko jest sie "przelamac" i pojsc pierwszy raz nie wiedzac co i gdzie dlatego proponuje wszystkim ktorzy zbiora sie na jeden konkretny dzien pomoc w opanowaniu sytuacji-zaprowadze gdzie trzeba, wytlumacze "o co chodzi, jak i czym..."
Potrzebna jest kazda grupa krwi, krew i dawca jest badany przed pobraniem.
Polecam strone www.krewniacy.pl mozna tam znalezc duzo ciekawych informacji, pytajcie tez na forum-w miare mozliwosci postaram sie rozwiac wasze watpliwosci.

Autor:  Porcellus [ 27 kwietnia 2007, o 10:59 ]
Tytuł: 

Z tego, co mi wiadomo to na forum jest jedna honorowa krwiodawczyni.

Porcellus

Autor:  electro_nick [ 27 kwietnia 2007, o 11:11 ]
Tytuł: 

Porcellus napisał
Cytuj:
Z tego, co mi wiadomo to na forum jest jedna honorowa krwiodawczyni.


Wcale nie trzeba byc honorowym krwiodawca zeby oddac krew, wiem ze najtrudniej jest isc pierwszy raz nie wiedzac jak to wyglada. Dlatego oferuje swoja pomoc i wsparie w tej kwestii, mozna krew oddac tylko raz i tez juz jest sie honorowym krwiodawca, mozna tez oddawac regularnie, co dwa miesiace. Dlatego wlasnie tym tematem chce zainteresowac osoby ktore jak do tej pory nie mialy odwagi podjac tej decyzji. Mam nadzieje ze znajda sie na forum jacys "Ludzie o wielkim sercu i nie mniejszej odwadze..."

Autor:  Darek [ 27 kwietnia 2007, o 11:14 ]
Tytuł: 

electro_nick napisał(a):
Mam nadzieje ze znajda sie na forum jacys "Ludzie o wielkim sercu i nie mniejszej odwadze..."

Są tacy ludzie, nawet w większości, niekoniecznie będąc krawiodawcami :grinka: :grinka: :grinka:

Autor:  Adamo [ 28 kwietnia 2007, o 07:58 ]
Tytuł: 

electro_nick napisał(a):
mozna tez oddawac regularnie, co dwa miesiace.


a nie jest oddawanie krwi co kwartał tylko co dwa miesiące :?:

Autor:  electro_nick [ 28 kwietnia 2007, o 10:09 ]
Tytuł: 

dokladniej jest tak ze musi minac 5 tygodni, kobiety moga oddawac co trzy miesiace.

Autor:  jasio [ 28 kwietnia 2007, o 19:17 ]
Tytuł: 

Ja oddałem coś ponad dwa litry i już dawno nie oddawałem, a to z powodu takiego ze trzeba przyjść rano a to troche przeszkadza mi w pracy. Szkoda że nie można jakoś po południu. A moze sie myle? Tak czy innaczej napewno któregoś dnia pójde.

Autor:  electro_nick [ 28 kwietnia 2007, o 22:33 ]
Tytuł: 

Jasio:
przeciez dostajesz zwolnienie od pracy na caly dzien, a co najlepsze masz i tak placone, wiem ze wyglada to pieknie, a gorzej z realizacja tego...

Autor:  Bombka [ 28 kwietnia 2007, o 22:36 ]
Tytuł: 

Electro nick, a jakie są przeciwwskazania jeśli chciałabym oddać krew?
W jakim przypadku nie mogę tego zrobić?

Autor:  electro_nick [ 28 kwietnia 2007, o 22:39 ]
Tytuł: 

Bezwzględne przeciwwskazania do oddania krwi

* ciężkie choroby układu: krążenia, pokarmowego, nerwowego, oddechowego, moczowego i nerek,
* zakażenie chorobami zakaźnymi (np. HIV, żółtaczka, kiła),
* zachowania seksualne o podwyższonym ryzyku zarażenia chorobami zakaźnymi
* używanie środków psychoaktywnych,
* choroby krwi,
* łuszczyca,
* cukrzyca,
* nowotwory złośliwe,

Czasowa niezdolność do oddania krwi

* zabieg operacyjny, endoskopia, tatuaż, przekłucie uszu i piercing - uniemożliwiają oddawanie krwi na okres 6 miesięcy od momentu ich wykonania,
* pobyt w zakładzie karnym oraz 6 miesięcy po jego opuszczeniu,
* okres miesiączkowania i 3 dni po zakończeniu,
* przebyte infekcje, gorączka >38oC, przyjmowanie antybiotyków - dwa tygodnie od zakończenia objawów lub leczenia,
* szczepienia przeciw: grypie, żółtaczce - przynajmniej na 48 godzin,
* okres ciąży i 6 miesięcy po porodzie lub zakończeniu ciąży

Autor:  Bombka [ 28 kwietnia 2007, o 22:42 ]
Tytuł: 

electro_nick napisał(a):
choroby układu pokarmowego


Jestem wyeliminowana :(

Autor:  gusiash [ 30 kwietnia 2007, o 13:16 ]
Tytuł: 

Witam! jestem jak najbardziej za pomysłem wspolnego oddania krwi. Uwiezcie mi !!!!krwi brakuje, sama byłam świadkiem jak kobieta zbierała podpisy,aby oddawana krew była przeznczona dla jej sieostry, która czekała na operacje. Mam zadką grupę krwi 0Rh- wiem, że mało jest ludzi z taką grupą dlatego też postanowiłam się nią podzielić. Oddaje krew regularnie co 3 miesiące ostatnio byłam w marcu, to naprawde nie boli. Zachęcam....nie trwa to długo a możemy pomóc naprawde wielu osobom.

Autor:  dixi [ 26 listopada 2007, o 09:35 ]
Tytuł:  Honorowe krwiodawstwo

Założyłam wątek przez zwykłą babską ciekawośc.
Zastanawia mnie, ilu honorowych jest na forum.

Autor:  electro_nick [ 26 listopada 2007, o 14:52 ]
Tytuł: 

zalozylem tez podobny watek, zainteresowanie bylo, ale jak zwykle tylko jesli chodzi o forum-na oddanie krwi nikt sie pojsc nie zdecydowal...

Autor:  krzyzak [ 26 listopada 2007, o 15:31 ]
Tytuł: 

dixi napisał(a):
Zastanawia mnie, ilu honorowych jest na forum.

Jestem honorowym dawcą od 8.04.1975roku. oddałem cztery i pół litra krwi (B-RH+)
od kilkunastu lat nie oddaję ze względu na stan zdrowia.

Autor:  dixi [ 26 listopada 2007, o 18:01 ]
Tytuł: 

Szkoda, że nie bywają tu honorowi - miałam nadzieję, że znajdę tu kogoś na wspólne oddawanie.
Mam wrażenie, że w Kwidzynie kobiety nie oddają krwi. Jak jestem w punkcie krwiodastwa, to zazwyczaj jestem jedyna :roll:
Ja mam na koncie oddanych ponad 5 litrów i mam zamiar dac upuścic sobie jeszcze dużo więcej :grinka:
Krzyżak dziękuję, że się odezwałeś. Myślałam, że już nikt nie napisze :grin:

Autor:  electro_nick [ 26 listopada 2007, o 18:27 ]
Tytuł: 

7600ml 0RH+, chociaz na pewno o ilosc tu nie chodzi... Nastepne pobranie ok stycznia 2008. Tez mam wrazenie ze w kwidzynie malo kobiet oddaje, ale mysle ze tak jes ogolnie-u kobiet czesciiej zdarza sie ze nie jest od niej pobierana krew ze wzgledu na okres, makijaz, tatuaz itp...

Autor:  grin_ajz [ 26 listopada 2007, o 18:32 ]
Tytuł: 

a co ma makijaż do oddawania krwi? tak pytam z ciekawości, bo w ogóle nie widzę związku...

a to może byście opowiedzieli jak to wygląda od kuchni po kolei co i jak trzeba zrobić (co z badaniami, jak wygląda już samo pobranie krwi), bo ja już noszę sie z zamiarem oddania krwi, ale jakoś tak nigdy mi nie jest po drodze...pewnie potrzebuję jakiegos kopniaka :)

Autor:  malgos [ 26 listopada 2007, o 18:45 ]
Tytuł: 

grin_ajz napisał(a):
pewnie potrzebuję jakiegos kopniaka


nawet lekki wystarczy bo masz blisko :grinka: :grinka:

Autor:  electro_nick [ 26 listopada 2007, o 18:45 ]
Tytuł: 

chodzi o makijaz permanentny-sam nie wiem o co chodzi, ale on dyskwalifikuje dawce na jakis czas. Wyglada to mniej wiecej tak-ok godz 8 zjawiasz sie przy okienku punktu krwiodawstwa z dowodem osobistym, ksiazeczka hdk i ewentualnie ksiazeczka RUM-owska. Rejestrujesz sie u bardzo milej pani, ktora wypyta sie o Twoj obecny stan zdrowia i da Ci do wypelnienia ankiete oraz dostaniesz kupon na kawe(b. mocna) i herbatniki. Po wzieciu herbatnikow i kawy i ich wypelnieniu mila pani zawola Cie do oddania krwi do badan. Za pierwszym razem zawsze pobieraja ze zgiecia lokciowego i robia morfologie. Przed oddaniem krwi do probek nalezy zalozyc niebieskie, foliowe woreczki na obuwie... Po oddaniu krwi do badan, wypiciu kawy i zjedzeniu herbatnikow, a takze wypelnieniu ankiety mozna po dluzszej lub krotszej chwili(zalezy od dnia) udac sie do lekarza wraz z wypelniona ankieta. U lekarza standard-omowienie wynikow morfologii i ankiety, mierzenie cisnienia i osluchanie pluc. Lekarz podejmuje decyzje czy zostajesz dopuszczona do oddania krwi czy nie. Jesli tak udajesz sie do pokoju pobran gdzie czekasz na swoja kolej, nalezy powiedziec z ktorej reki chce sie miec pobrana krew, gdy nadejdzie juz Twoja kolej nalezy po prostu zastosowac sie do polecen pielegniarek. Zabieg oddania krwi zajmuje ok 10 minut, nalezy po wszystkim jeszcze chwile posiedziec aby wyrownac cisnienie i ilosc krwi w organizmie...

Autor:  grin_ajz [ 26 listopada 2007, o 18:54 ]
Tytuł: 

aaah tak właśnie naszła mnie myśl, że ewentualnie chodzi o makijaż permanentny (to coś w rodzaju tatuażu, dlatego może być dyskwalifikacja) :)

elektro_nick dziękuje za wyczerpującą informację... :)a powiedz mi jeszcze, czy można krew oddawać każdego dnia tygodnia? bo jak rozumiem w dzień roboczy należy się dzień wolny od pracy tak?

małgoś masz rację..mogłabym w kapciach iść :)

Autor:  electro_nick [ 26 listopada 2007, o 18:59 ]
Tytuł: 

stacja jest czynna od poniedzialku do piatku, chyba od godz 7. W soboty/niedziele czasem mozna oddac w autobusie krwiodawstwa. Za oddanie krwi(jesli nie zostaniesz dopuszczona to tez!) nalezy sie pelnoplatny dzien wolny w miejscu pracy-dostaniesz specjalny kwit na to. Poza tym po oddaniu dostajesz 8 szt. czekolad, niestety 4 sa gorzkie, ale w chwili slabosci polaczonej z desperacja je tez zjadam...

Autor:  grin_ajz [ 26 listopada 2007, o 19:02 ]
Tytuł: 

ej no gorzkie czekolady sa równie pyszne..ale to chyba docenia się z wiekiem hihi :P bo jak byłam młodsza to też dziwnie reagowałam jak mama sie zachwycała gorzką czekoladką :)
no ale to taki mały czekoladowy kasztan :P

jeszcze raz dziękuję ...aha jeszcze jedno - ile jednorazowo oddaje się krwi? czy limity są takie same dla kobiet i mężczyzn?

Autor:  electro_nick [ 26 listopada 2007, o 19:16 ]
Tytuł: 

tak, wszyscy oddaja po rowno 450ml krwi-tyle jest wbijane w ksiazeczke, tak naprawde mysle ze pol litra zabieraja bo jeszcze ida probki do badan...

Autor:  dixi [ 27 listopada 2007, o 06:57 ]
Tytuł: 

Grinka, kobiety oddają krew raz na trzy miesiące, mężczyźni mogą częściej raz na dwa.
Mój termin przypada pod koniec stycznia, więc jeżeli boisz się iśc sama pierwszy raz to poczekaj umówimy się i wspólnie oddamy.

Cytuj:
KTO MOŻE ODDAĆ KREW:
• osoby od 18 do 65 roku życia, które ważą, co najmniej 50 kilogramów;
• osoby, u których w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie wykonano tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała;
• osoby, które w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie miały wykonanych diagnostycznych badań i zabiegów endoskopowych (gastroskopii, panendoskopii, artroskopii, laparoskopii);
• osoby, które w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie były leczone krwią lub jej skłądnikami.


Cytuj:
OSOBY DOROSŁE MOGĄ ODDAĆ KREW PO OKRESIE:
• 6 miesięcy po dużych zabiegach chirurgicznych;
• 2 tygodni po przebyciu grypy lub infekcji z gorączką powyżej 38 °C;
• 2 tygodni po zakończeniu leczenia antybiotykami;
• 7 dni po wykonaniu małego zabiegu chirurgicznego (np. usunięcie zęba);
• 48 godzin po szczepieniu przeciwko grypie i żółtaczce oraz anatoksyną przeciwtężcową;
• 3 dni po zakończeniu miesiączki;
• 6 miesięcy po porodzie lub zakończeniu ciąży;


Źródło

Autor:  grin_ajz [ 27 listopada 2007, o 16:56 ]
Tytuł: 

dixi napisał(a):
Mój termin przypada pod koniec stycznia, więc jeżeli boisz się iśc sama pierwszy raz to poczekaj umówimy się i wspólnie oddamy.

oo z miłą chęcia :)

Autor:  m [ 27 listopada 2007, o 22:17 ]
Tytuł: 

Jutro idę oddać pierwszy raz krew. Trzymajcie kciuki, żebym nie zemdlał. ;)

Autor:  electro_nick [ 28 listopada 2007, o 14:45 ]
Tytuł: 

m napisał(a):
Jutro idę oddać pierwszy raz krew. Trzymajcie kciuki, żebym nie zemdlał. ;)

I jak wrazenia? Bedziesz oddawal jeszcze krew?

Autor:  dixi [ 28 listopada 2007, o 16:26 ]
Tytuł: 

i jak było? :grin:

Autor:  m [ 28 listopada 2007, o 17:45 ]
Tytuł: 

Panie były bardzo miłe. Pogawędziliśmy, wypiliśmy kawkę i herbatkę, pożartowaliśmy. Ogólnie personel in plus. Trochę mnie przeraziły te igły na początku. O_o Ręka trochę boli podczas zginania. Ubytku krwi w ogóle nie odczułem. A i czekolada bardzo dobra jest. Z pewnością nieraz jeszcze oddam krew.

Autor:  Skrewdriver77 [ 28 listopada 2007, o 19:58 ]
Tytuł: 

Ja oddaję regularnie od ponad czterech lat ,uzbierało się koło 8 litrów.

Autor:  martyna1985mw [ 28 listopada 2007, o 22:57 ]
Tytuł: 

Ja oddaję, od momentu kiedy skonczylam 18 lat, czyli bedzie juz ponad 4 lata. Z tym ze mialam mala przerwe w oddawaniu. "Spuscili" ze mnie juz prawie 2,5litra :-P
Teraz ide kolo 10 grudnia. Idzie ktos ze mna? :-P

Autor:  electro_nick [ 29 listopada 2007, o 06:35 ]
Tytuł: 

Chetnie bym poszedl, ale moge dopiero w styczniu... Dixi tez wiec moznaby sie ugadac na jakas wieksza grupe e-Kwidzyn...

Autor:  dixi [ 29 listopada 2007, o 09:37 ]
Tytuł: 

Faktycznie można iśc grupowo w styczniu. Grinka już też wstępnie się zgodziła :grin:

Autor:  Jacek Wiecki [ 29 listopada 2007, o 17:11 ]
Tytuł: 

Ja oddawalem regularnie jak byłem w Polsce.Teraz oddaję jak jestem na urlopie,bo tutaj jakoś nie mogę się przełamać(mam na myśli czystość,profesjonalizm),po prostu im nie ufam.Oddałem około 4 litry.

Autor:  jasio [ 29 listopada 2007, o 21:20 ]
Tytuł: 

Któregoś tam razu jak byłem oddać krew, w czasie wypełniania "listy" o przebytych chorobach itp. rozpedziłem sie, i wypełniłem cześć dla kobiet. Lekarz troche żartował z tego powodu i spytał czy mam regularne cykle miesiączkowe :lol:
W poniedziałek ide oddać krew, akurat znajde troche wolnego czasu.

Autor:  megi [ 29 listopada 2007, o 21:32 ]
Tytuł: 

widze że w naszych forumowiczach płynie dobra krew, dużo ludzi ją oddaje , może i ja się przekonam.

Autor:  bastian [ 29 listopada 2007, o 22:58 ]
Tytuł: 

Witam! Widzę, że na forum jest troszkę krewniaków :smile: Ja ostatnio oddałem płytki krwi w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku. Następna donacja krwi pełnej okolice 14 grudnia. Pozdrawiam :smile:

Autor:  dixi [ 30 listopada 2007, o 16:14 ]
Tytuł: 

Jacek Wiecki napisał(a):
(mam na myśli czystość,profesjonalizm)

czy to znaczy, że tam jest nieprofesjonalnie?


megi napisał(a):
może i ja się przekonam.

zapraszam pod koniec stycznia - będzie nas więcej :grinka:

Autor:  Jacek Wiecki [ 30 listopada 2007, o 21:23 ]
Tytuł: 

dixi napisał(a):
czy to znaczy, że tam jest nieprofesjonalnie?


Według mnie nie jest tak jak w Polsce.Niby podobnie,a jednak inaczej.Ostatnio czytałem w intenecie o "ich" brudnych karetkach pogotowia.Szpitale to takie drewniane baraki i wcale nie przypominają o tym,że Anglia to jednak bogaty kraj.

Autor:  dixi [ 30 listopada 2007, o 22:17 ]
Tytuł: 

Zaskoczyłeś mnie :-|
Czy tam istnieje również idea honorowego krwiodastwa, czy płacą za krew?

Autor:  Darek [ 30 listopada 2007, o 22:19 ]
Tytuł: 

Jacek Wiecki napisał(a):
Anglia to jednak bogaty kraj.

Niemcy też tacy trzeźwi i czyści nie są, a Włoszki nie takie piękne jak niektórzy twierdzą :grinka: :grinka: :grinka:

Autor:  Jacek Wiecki [ 1 grudnia 2007, o 08:37 ]
Tytuł: 

dixi napisał(a):
czy płacą za krew?

Z tego co wiem,to nie placa i nie masz nawet dnia wolnego.Po oddaniu wracasz do pracy.
"Glupie Angliki" :grinka:

Autor:  dixi [ 1 grudnia 2007, o 15:17 ]
Tytuł: 

Ech...Te dni wolne...Gdyby nie one, to chyba mniej bym krwi oddała (a może nie...) ;)

Autor:  dixi [ 1 grudnia 2007, o 20:59 ]
Tytuł: 

Dostał ktoś z was zaproszenie do lotosu na 7 grudnia?
Chętnie bym poszła, ale nie mam z kim. Kto jeszcze ma zaproszenie i się wybiera?

Autor:  electro_nick [ 1 grudnia 2007, o 21:30 ]
Tytuł: 

Dixi: a skad dostalas te zaproszenie?

Autor:  dixi [ 1 grudnia 2007, o 21:50 ]
Tytuł: 

Z PCK na jakąś imprezę z okazji dnia Honorowego Dawcy Krwi (czy coś w tym stylu, zapodziałam gdzieś to zaproszenie - nie mogę sprawdzic)

Autor:  electro_nick [ 7 stycznia 2008, o 18:39 ]
Tytuł: 

Odświeżę troszkę temat-niektórzy już dostali ode mnie wiadomości o forumowym oddaniu krwi, tak jak była mowa w temacie planujemy to zrobić pod koniec stycznia. Na razie jeszcze są to "luźne gatki" ale jak dojdziemy do ustalenia pewnego terminu to ogłosimy to i poczekamy na zgłoszenia chętnych, może nawet news na portalu?

Autor:  drosik [ 7 stycznia 2008, o 20:36 ]
Tytuł: 

a wiecie, że w dniu 13-01-2007 (niedziela) punkt krwiodawstwa będzie otwarty :D

Autor:  nika [ 7 stycznia 2008, o 21:15 ]
Tytuł: 

A ja chciałam oddac krew, ale pani pielegniarka powiedziala, że się nie nadaję niestety :( ale według tego co pisaliście wcześniej to sie jednak nadaję, bo o chorobach tarczycy nic nie było w zakazach hmm.. i co teraz? Zawsze myślałam, że to mój obowiązek, skoro mogę komuś w taki prosty sposób pomóc [tym bardziej, że mam Rh "-" jak tylko 15% ludzi na świecie :)], a przecież nie wiadomo czy ja kiedyś nie będę potrzebować czyjejś pomocy. Może to dlatego, że mój tata był honorowym krwiodawcą.
trochę się też boję, jednak z kimś to zawsze razniej...

Autor:  dixi [ 7 stycznia 2008, o 21:42 ]
Tytuł: 

Sprawdziłam mój grafik pasowałoby mi 28 lub 29 stycznia.

Nika, pytałaś pań w punkcie krwiodastwa? Jeżeli tak, to już nic nie da się zrobic, oni tam najlepiej wiedzą, kto może, a kto nie

Autor:  nika [ 7 stycznia 2008, o 21:58 ]
Tytuł: 

dixi napisał(a):
oni tam najlepiej wiedzą, kto może, a kto nie

no tak tez zakladam, ale troche mi przykro z tego powodu, ze ja chce ta krew oddac a oni jej nie chca, jakbym byla jakas gorsza.. :-(

Autor:  electro_nick [ 7 stycznia 2008, o 22:01 ]
Tytuł: 

Ja tam wpasować sie mogę do większości, ale wiem ze Grin_ajz pasuje termin do 27 stycznia...

Autor:  dixi [ 7 stycznia 2008, o 22:39 ]
Tytuł: 

czyli do 25 (bo to piątek)
Qurka, ja nie mogę wcześniej, bo muszę po 26 oddawac :sad:


nika napisał(a):
jakbym byla jakas gorsza..

to wszystko dla bezpieczeństwa twojego lub biorców... przykro mi... :???:

Autor:  agniesz-ka [ 8 stycznia 2008, o 17:51 ]
Tytuł: 

nika napisał(a):
jakbym byla jakas gorsza..
- ja z pewnych względów nigdy się nie nadam na dawcę i gorsza z tego względu się nie czuję.... nie desperuj nika.... chyba wartość człowieka mierzy się całokształtem :-) a nie tym, czy można oddawać krew

Autor:  nika [ 9 stycznia 2008, o 00:53 ]
Tytuł: 

nika napisał(a):
jakbym byla jakas gorsza..
to mialo byc z takim mrugnieciem oka ale nie wyszlo :) spoko nie rozpaczam nad tym :) ale dzieki za pocieszenia agniesz-ka i dixi :)

Autor:  electro_nick [ 9 stycznia 2008, o 19:18 ]
Tytuł: 

Jak na razie mamy dwa terminy i czterech chętnych-po dwóch na każdy termin, w grę wchodzą 25 i 28 stycznia, jeśli jest ktoś chętny na któryś z tych terminów niech pisze na pm albo w tym wątku. Pozdro.

Autor:  morrigu [ 15 stycznia 2008, o 01:30 ]
Tytuł: 

Jeszcze ja się dopiszę na liście honorowych dawców krwi. Krew oddałam raz, zabieg nie jest straszny, ale kosztował mnie trochę nerwów z powodu fobii przed igłami. Oddałam 450 ml przeżyłam, a następnego dnia pozwoliłam sobie nawet skoczyć na bungee. Teraz planuję oddać płytki krwi.

Dwie rzeczy pozwolę sobie dodać.
1. Przed oddaniem krwi jest badane ciśnienie krwi i poziom hemoglobiny, nie jest robiona cała morfologia.
2. Teoretycznie krew mężczyźni mogą oddawać krew co dwa miesiące, a kobiety co trzy. Jednak znajomy lekarz mnie przed tym przestrzegał, gdyż częste oddawanie krwi powoduje, iż organizm zaczyna produkować więcej erytrocytów i zaczyna się na swój sposób "uzależniać" od oddawania krwi, co podobno powoduje różnego rodzaju schorzenia.


Pozdrawiam
M.

Autor:  electro_nick [ 19 stycznia 2008, o 17:21 ]
Tytuł: 

No więc po pierwszych ustaleniach mam taka propozycję:
Spotykamy się w piątek 25.01.2008 o godzinie 8:00 przed brama główną szpitala, idziemy się zarejestrować i oddajemy krew, po wszystkim-jeśli nie będzie ofiar idziemy do jakiegoś lokalu poopowiadać sobie wrażenia. Jeśli ma ktoś obiekcje/sugestie/sprzeciwy niech pisze.

Autor:  grin_ajz [ 19 stycznia 2008, o 18:00 ]
Tytuł: 

ja mam nadzieję, że się nie rozchoruję, bo coś moje gardło i nos odmawiają posłuszeństwa... :/

Autor:  jarekm [ 22 stycznia 2008, o 13:13 ]
Tytuł: 

Ja staram się co jakiś czas "oczyścić" organizm, oddaję krew i jest fanie :!:

Autor:  dixi [ 22 stycznia 2008, o 16:30 ]
Tytuł: 

Za wszystkich piątkowych oddawaczy trzymam kciuki...
Niestety nie mogę byc z wami ciałem (i krwią), ale będę duchem. Ja oddam krew w poniedziałek, więc jak ktoś nie może w piątek to zapraszam :grin:

Autor:  electro_nick [ 22 stycznia 2008, o 18:40 ]
Tytuł: 

Dixi: Wielu ludzi do ktorych pisałem może oddać krew trochę później-tak więc jak chcesz w większym gronie iść to poczekaj do ok 10 lutego...

Autor:  dixi [ 22 stycznia 2008, o 20:26 ]
Tytuł: 

Ilu was będzie w piątek?

Autor:  electro_nick [ 22 stycznia 2008, o 23:36 ]
Tytuł: 

Co najmniej 4, chyba że się ktoś wykruszy jeszcze... Albo dojdzie w piątek...

Autor:  grin_ajz [ 25 stycznia 2008, o 13:15 ]
Tytuł: 

haaa oddałam swoje pierwsze 450 ml :) duchowo mnie wspierał w tym elektro_nick (zwłaszcza opowieściami o wielkości i grubości igły :twisted: ) za co dziękuję :)
igła faktycznie miała swoje rozmiary, ale nie taki diabeł straszny :) zostałam obsłużona prawie jak królowa hihih (przywilej płci i pierwszorazowości :P)

aha i kawa sypana nie jest wcale taka zła jak mi się wcześniej wydawało :D

Autor:  Piotr_J [ 25 stycznia 2008, o 13:52 ]
Tytuł: 

Gratulacje! Zapomniałem, że to już piątek. A chciałem Ci fotkę na fotelu cyknąć :-) Następnym razem daj znać ;)

Autor:  electro_nick [ 25 stycznia 2008, o 14:43 ]
Tytuł: 

A ja tylko dodam ze pewnie przy wbijaniu igły bylem bardziej wystraszony niż Grin_ajz... No i ciekaw jestem gdzie podział się Skrewdriver bo pisał że będzie, ale się nie ujawnił na miejscu...

Autor:  dixi [ 20 lipca 2008, o 16:15 ]
Tytuł: 

Idę jutro oddac krew. Ktoś idzie ze mną?

Autor:  agniesz-ka [ 20 lipca 2008, o 16:26 ]
Tytuł: 

dixi napisał(a):
Ktoś idzie ze mną?
- ja mogę iść, ale tylko popatrzeć :-D

Autor:  Darek [ 20 lipca 2008, o 16:52 ]
Tytuł: 

dixi napisał(a):
Idę jutro oddac krew. Ktoś idzie ze mną?


Ja mogę tylko zemdleć :grinka: :grinka: :grinka:

Autor:  electro_nick [ 20 lipca 2008, o 18:37 ]
Tytuł: 

Ja mam termin za miesiąc...

Autor:  oki44 [ 20 lipca 2008, o 21:46 ]
Tytuł: 

Electro_nick, oddajesz krew miesiączkową? :-D

Autor:  electro_nick [ 21 lipca 2008, o 05:11 ]
Tytuł: 

Jeśli już To dwumiesiączkowa. :-P

Autor:  Piotr_J [ 21 lipca 2008, o 09:06 ]
Tytuł: 

Byłem w zeszły piątek. Była to akcja na szybko, więc nie miałem jak zawiadomić.

Zachęcam wszystkich do oddawania krwi, której brakuje zwłaszcza podczas wakacji. To naprawdę nie boli.

Autor:  oki44 [ 31 sierpnia 2008, o 20:17 ]
Tytuł: 

Jest taki smutny temat. U ośmioletniego kwidzyniaka wykryto białaczkę.
Potrzebna jest krew A Rh-. Niestety, wiąże się z tym wyjazd do Gdańska.
Przetaczanie musi być bezpośrednie. Tyle wiem na razie. Jeśli ktoś z naszych krwiodawców
ma tę grupę krwi i wyraził by wolę pomocy to podam mu adres do mamy chłopca.

Autor:  krzyzak [ 31 sierpnia 2008, o 20:28 ]
Tytuł: 

Niestety mam B Rh+ :-|

Autor:  Piotr_J [ 31 sierpnia 2008, o 21:22 ]
Tytuł: 

oki44 napisał(a):
Przetaczanie musi być bezpośrednie.


Nic z tych rzeczy. Żadnego przetaczania bezpośredniego nie uskutecznia się od lat.

Jutro rano dowiem się u nas w krwiodawstwie czy istnieje możliwość dostarczenia innych grup na wymianę. A Rh- jest dość rzadka (6% populacji), ale są jeszcze rzadsze grupy np. moja B Rh - (2% populacji) są bardziej pożądane.

Niestety mój termin dopiero za 20 dni.

Oki, daj namiar na PW.

Autor:  Piotr_J [ 1 września 2008, o 16:01 ]
Tytuł: 

Informacja z krwiodawstwa:

Można oddawać krew dowolnej grupy w Kwidzynie. Trzeba podać imię i nazwisko biorcy i dostaje się zaświadczenie, które mama dziecka będzie mogła przedstawić w szpitalu. Na jego podstawie bank krwi wyda krew odpowiedniej grupy. Niestety są spore niedobory.

Transporty krwi z Kwidzyna odbywają się codziennie. Punkt Krwiodawstwa zwraca koszty dojazdu na pobranie mieszkańcom powiatu.

Chętnym proponuję kontakt na PW z Okim. Poda namiary na mamę dziecka.

Autor:  electro_nick [ 1 września 2008, o 16:34 ]
Tytuł: 

Ja z kolei dzisiaj słyszałem że chodzi o przetoczenie granulocytów i do tego potrzebny jest wyjazd do Gdańska, wyrażenie zgody na zabieg i bardzo dobry stan zdrowia. Ma się zakładany wenflon i spędza się w szpitalu tydzień co jakiś czas będąc podłączonym do maszyny która pobiera granulocyty z krwi. Trochę łopatologicznie to napisałem...

Autor:  Piotr_J [ 1 września 2008, o 19:40 ]
Tytuł: 

electro_nick napisał(a):
przetoczenie granulocytów


To zmienia postać rzeczy. Nie krew jest potrzebna tylko dawca granulocytów z grupą A Rh-. Trudna sprawa. Najlepiej szukać wśród rodziny.

Autor:  kornik [ 28 października 2008, o 15:23 ]
Tytuł: 

witam :D
Chciałbym iść oddać krew w czwartek, w Kwidzynie i poszukuję jakiegoś info gdzie to się robi :D, ile to trwa a że oddaję pierwszy raz, czy będą wykonywane dodatkowe czynności :D. najbardziej mnie interesuje gdzie to jest :D jak stoję przed głównym wejściem do szpitala gdzie iść czego szukać? :D.... i dodatkowe pytanie, czy mam mieć ze sobą książeczkę rumowską, dowód osobisty?

Autor:  Piotr_J [ 28 października 2008, o 15:26 ]
Tytuł: 

Krwiodawstwo jest w parterowym baraku. Stojąc przed głównym wejściem spójrz przez lewe ramię. Wejście na środku baraku i potem korytarzem w prawo do końca. Trzeba mieć dowód osobisty. Trwa to ok. 1 godziny (rejestracja, badanie, kawka, pobieranie).

Autor:  electro_nick [ 28 października 2008, o 15:35 ]
Tytuł: 

Za tydzień idę-jak poczekasz to możemy razem się wybrać...

Autor:  kornik [ 28 października 2008, o 15:45 ]
Tytuł: 

niestety musi to być ten czwartek ;) bo zrywam się z wykładów w środę popołudniu by mieć już długi weekend od czwartku :D

Autor:  szpak [ 16 listopada 2008, o 22:13 ]
Tytuł: 

Pozdrawiam wszystkich krwiodawców z Kwidzyna.Ja już mam prawie 10 litrów i nie mogę się zebrać aby pójść i oddać.Jak się ma jeden dzień w tygodniu kiedy można pospać a rano się tak dobrze ostatnio śpi-zauważyliście?Ale precz z lenistwem.LUDZIE CZEKAJA

Autor:  spring_a [ 28 listopada 2008, o 14:30 ]
Tytuł: 

Witajcie,
Czy sprawa tego chłopca z białaczką jest jeszcze aktualna? Ja mam grupę A1 Rh-. Co prawda kilka dni temu oddawałam ale jeśli tylko mogłabym pomóc to chętnie. Jakby co mój e-mail - silver_a@wp.pl

Autor:  electro_nick [ 27 lutego 2009, o 09:07 ]
Tytuł: 

Odświeżę trochę temat. Podam informacje jakie mogą się przydać.
RCKiK Warszawa napisał(a):
ZASADY KWALIFIKOWANIA KANDYDATÓW NA DAWCÓW ORAZ DAWCÓW DO ODDANIA KRWI LUB JEJ SKŁADNIKÓW

Kandydat na dawcę krwi lub dawca krwi:
Odpowiada wymaganiom zdrowotnym pozwalającym na ustalenie na podstawie badań lekarskich i badań laboratoryjnych, że każdorazowe pobranie krwi nie spowoduje ujemnych skutków dla jego stanu zdrowia lub stanu zdrowia przyszłego biorcy w szczególności na skutek występowania przeciwwskazań stałych lub czasowych do pobrania krwi.
Przedstawia dokument tożsamości ze zdjęciem, adresem zamieszkania oraz numerem PESEL, a w przypadku obcokrajowców odpowiednik PESEL bądź identyfikator dokumentu.
Włada językiem polskim w mowie i piśmie w stopniu umożliwiającym samodzielne zrozumienie treści kwestionariusza dawcy i pytań związanych z wywiadem lekarskim. Ponadto jego dane, jeżeli są dostępne, powinny znajdować się w centralnym rejestrze mieszkańców Polski.
Kandydat na dawcę krwi lub dawca krwi kwalifikowany jest przez lekarza do oddania krwi, osocza, zabiegów aferezy i innych zabiegów na podstawie wypełnionego kwestionariusza dawcy, badania lekarskiego oraz wyników badań laboratoryjnych.
Kandydat na dawcę krwi lub dawca krwi w obecności lekarza przed każdym zabiegiem pobrania krwi, osocza lub innym zabiegiem (w tym m. in. osocza metodą plazmaferezy, krwinek płytkowych i krwinek białych metodą aferezy automatycznej) wyraża w kwestionariuszu pisemną zgodę na określony zabieg.
Dawca w każdej chwili podczas donacji może wycofać zgodę na oddanie krwi, a po oddaniu krwi może poinformować, że jego krew nie nadaje się do przetoczenia.
Badanie lekarskie pozwala wykryć szereg sytuacji, w których oddawanie krwi jest przeciwwskazane. Przeciwwskazania mogą być bezwzględne, dyskwalifikujące badaną osobę
na stałe lub względne dyskwalifikujące czasowo.
Badanie lekarskie poprzedzające pobranie krwi od kandydata na dawcę krwi lub od dawcy krwi obejmuje:
- wywiad medyczny
- skrócone badanie przedmiotowe.


RCKiK Warszawa napisał(a):

KTO NIE MOŻE ODDAĆ KRWI?

Dyskwalifikacja czasowa obejmuje:
 Okres miesiączkowania i do 3-ech dni po zakończeniu.
 7 dni po zabiegu usunięcia zęba, leczeniu przewodowym i innych drobnych zabiegach chirurgicznych.
 Do następnego dnia po leczeniu zęba i wizycie u higienistki stomatologicznej.
 6 miesięcy w przypadku większych operacji i innych zabiegów medycznych wykonywanych sprzętem wielokrotnego użytku i przebiegających z naruszeniem skóry lub błon śluzowych.
 6 miesięcy po wykonaniu tatuażu, zakładaniu kolczyków, itp.
 6 miesięcy od zabiegu akupunktury (chyba, że została wykonana igłami do akupunktury jednorazowego użytku przez wykwalifikowanego lekarza).
 6 miesięcy od kontaktu z obcą krwią (kontakt śluzówki z krwią
lub ukłucie igłą).
 6 miesięcy od zabiegu endoskopii z użyciem fiberoendoskopu, (np. gastroskopia, kolonoskopia, artroskopia)
 Czas do pełnego wyleczenia w przypadku ostrych chorób (np. układu pokarmowego, moczowego, oddechowego)
 Okres, gdy wartość ciśnienia tętniczego nie mieści się w granicach 90/60 – 180/100 mm Hg, tętno miarowe 50-100/min.
 2 lata po wyleczeniu gruźlicy i otrzymaniu od lekarza ftyzjatry zaświadczenia o wyleczeniu.
 2 lata po wyleczeniu gruźlicy i otrzymaniu od lekarza ftyzjatry zaświadczenia o wyleczeniu.
 Choroby zapalne i uczuleniowe skóry, ostre stany uczuleniowe i okres odczulania, zaostrzenie przewlekłej choroby alergicznej.
 1 rok od zakończenia leczenia na rzeżączkę.
 6 miesięcy od powrotu z krajów o wysokiej zachorowalności na AIDS (np. Afryka Środkowa i Zachodnia, Tajlandia).
 Wystąpienie objawów sugerujących chorobę AIDS takich jak:
• przewlekłe powiększenie węzłów chłonnych (zwłaszcza szyjnych, karkowych, nadobojczykowych i pachowych),
• nocne poty,
• gorączka o niewyjaśnionej przyczynie,
• niewyjaśniona utrata wagi ciała,
• przewlekła biegunka.
 Nietypowe zmiany skórne powodują dyskwalifikację do czasu wyjaśnienia ich przyczyny.
 6 miesięcy od powrotu z rejonów, gdzie endemicznie występują choroby tropikalne i malaria, (jeśli nie wystąpiły w tym okresie objawy choroby).
 2 lata od potwierdzonego wyleczenia Brucelozy i gorączki Q.
 3 lata po zakończeniu leczenia i braku objawów malarii (pod warunkiem, że badania immunologiczne lub metodami biologii molekularnej dają wyniki negatywne).
 2 lata po przebyciu gorączki reumatycznej, jeśli nie wystąpiła przewlekła choroba serca.
 2 lata od potwierdzonego wyleczenia zapalenia szpiku.
 6 miesięcy od całkowitego wyleczenia z toksoplazmozy
 6 miesięcy od wyleczenia mononukleozy zakaźnej
 Ciąża i okres karmienia piersią oraz:
• 6 miesięcy po porodzie lub po zakończeniu ciąży.
 6 miesięcy po przetoczeniu krwi i jej składników.
 6 miesięcy po przeszczepie ludzkich komórek i tkanek.
 Co najmniej 2 tygodnie po przebyciu choroby zakaźnej i uzyskaniu prawidłowych wyników badań klinicznych i laboratoryjnych.
 2 tygodnie po przebyciu grypy, zakażenia grypopochodnego i gorączce powyżej 38ºC.
 2 tygodnie po zaprzestaniu przyjmowania antybiotyków.
 Kontakt z chorobami zakaźnymi dyskwalifikuje na czas równy inkubacji danej choroby (zwykle 4 tygodnie).
 Bliski kontakt w warunkach domowych z chorym na wirusowe zapalenie wątroby dyskwalifikuje na okres 6 miesięcy
 Okres pozbawienia wolności i 6 miesięcy po odbytej karze więzienia
 Po szczepieniach okresowo na czas uzależniony od rodzaju szczepionki:
• 4 tygodnie od szczepienia szczepionkami z osłabionymi bakteriami i wirusami przeciw BCG, odrze, różyczce, żółtej febrze, nagminnemu zapaleniu ślinianek przyusznych, nagminnemu porażeniu dziecięcemu, durowi brzusznemu, cholerze,
• 48 godzin od szczepienia szczepionkami z zabitymi bakteriami, riketsjami, wirusami przeciw cholerze, durowi brzusznemu, krztuścowi, durowi plamistemu, nagminnemu porażeniu dziecięcemu,
• 48 godzin od szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A lub B (bez kontaktu z chorobą),
• 3 miesiące po biernym uodparnianiu surowicami odzwierzęcymi,
• 48 godzin od przyjęcia anatoksyny błonicowej i tężcowej,
• 48 godzin od przyjęcia szczepionki przeciw wściekliźnie i kleszczowemu zapaleniu mózgu, a 1 rok w przypadku ryzyka zakażenia.
 Przyjmowanie leków:
Przyjmowanie leków może wskazywać na istnienie choroby powodującej dyskwalifikację, dlatego należy wyjaśnić przyczynę stosowanego leczenia.
Okres przyjmowania leków z wyjątkiem witamin, doustnych leków antykoncepcyjnych oraz leków hormonalnych stosowanych w okresie menopauzy. W przypadku przyjmowania innych leków, aby oddać krew należy uzyskać zgodę lekarza (np. zażywanie aspiryny lub leków zawierających kwas acetylosalicylowy dyskwalifikuje przez 3 dni od ostatniego zażycia).


RCKiK Warszawa napisał(a):

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO ODDANIA KRWI ?

WSKAZANIA PRAKTYCZNE

Dawcą może być zdrowa osoba w wieku 18-65 lat, legitymująca się dokumentem ze zdjęciem i numerem PESEL stwierdzającym tożsamość
wraz z adresem zamieszkania


Kandydat na dawcę krwi lub dawca krwi powinien :
W ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi wypić ok. 2 l płynów (woda mineralna, soki).
Być wyspanym.
Spożyć lekki posiłek (np. pieczywo, chuda wędlina, ser biały, dżem).
Wykluczyć z diety tłuszcze pochodzenia zwierzęcego : mleko, masło, kiełbasę, pasztet, śmietanę, rosół, tłuste mięso oraz jajka orzeszki ziemne i ciasta kremowe.
Ograniczyć palenie papierosów.
Nie zgłaszać się do oddania krwi jeśli jest przeziębiony (katar) lub przyjmuje leki.
Nie przychodzić do oddania krwi po spożyciu alkoholu !!!

Oddawanie krwi jest całkowicie bezpieczne.
Krew pobiera się zawsze sprzętem jednorazowego użytku!!!

W krwioobiegu dorosłego człowieka krąży ok. 5 - 6 l. KRWI. Częstość, rodzaj i objętość donacji ustala lekarz kierując się ogólnym stanem zdrowia dawcy.

METODY ODDAWANIA KRWI:

METODA KONWENCJONALNA - dawca oddaje krew pełną w ilości 450 ml. Krew pełna może być pobrana nie częściej niż 6 razy od mężczyzny i 4 razy od kobiety w ciągu roku (tj., co 2 miesiące od mężczyzny, co 3 miesiące od kobiety). Przerwa po oddaniu krwi wynosi, co najmniej 8 tygodni.

METODA PLAZMAFEREZY AUTOMATYCZNEJ - dawca oddaje tylko osocze (plazmę) w ilości 600 ml. Osocze metodą automatycznej plazmaferezy można pobrać do 20 razy w ciągu roku (nie więcej niż 15 litrów). Przerwa po oddaniu osocza wynosi co najmniej 2 tygodnie.

METODA TROMBAFEREZY I LEUKAFEREZY - dawca oddaje tylko wybrane elementy komórkowe krwi (płytki, krwinki białe) w odstępach nie krótszych niż 4 tygodnie. Zabiegi trombaferezy i leukaferezy można wykonać do 12 razy w ciągu roku, a przerwa między nimi wynosi co najmniej 4 tygodnie.

RCKiK Warszawa napisał(a):
PROCEDURA ODDANIA KRWI
- KROK PO KROKU -

Proces oddania krwi został tak opracowany, by w sposób szybki a zarazem bezpieczny dla dawcy pobrać krew. Sprzęt do poboru krwi jest jednorazowy a miejsce, wkłucia jest odkażane. Pracownicy RCKiK, którzy towarzyszą podczas całej procedury kwalifikowania oraz pobierania krwi dbają, aby pobór krwi odbył się sprawnie a zarazem bezpieczne i abyśmy mogli podzielić się swoją krwią w miłej
i przyjaznej atmosferze.

1.
Śniadanie: Spożycie lekkostrawnego posiłku, (wykluczenie tłuszczów zwierzęcych).

2.
Rejestracja: Po przybyciu do punktu poboru krwi wypełniamy kwestionariusz (koniecznie musimy przedstawić aktualny dokument tożsamości ze zdjęciem, numerem PESEL oraz adresem zamieszkania)

3.
Pracownia analiz lekarskich lub stanowisko do badania poziomu hemoglobiny: badanie poziomu hemoglobiny przy użyciu wyłącznie sprzętu jednorazowego, odczyt w ciągu 3 minut.

4.
Gabinet lekarski:
• skrócone badanie lekarskie,
• wywiad (m.in. wyjaśnienie ewentualnych wątpliwości),
• kwalifikacja do oddania krwi.

5.
Uzupełnienie płynów w organizmie: w dniu poprzedzającym oddanie krwi zwiększyć ilość wypijanych płynów, najlepiej wody mineralnej, co najmniej 1,5 l. Od momentu zakwalifikowania do poboru krwi, uzupełniamy płyny w organizmie. Dawca otrzymuje wodę mineralną do spożycia.

6.
Stanowisko do oddawania krwi: oddanie 450 ml krwi do jednorazowego pojemnika plastikowego z płynem konserwującym w czasie od 5 do 8 minut.

7.
Krótka regeneracja sił. Po oddaniu krwi, dawca przez moment pozostaje na miejscu celem regeneracji sił. Każdy dawca opuszczając punkt poboru krwi otrzymuje posiłek regeneracyjny o wartości kalorycznej 4.500 kcal. - 8 tabliczek czekolady. Na prośbę Dawcy wystawiane jest zaświadczenie usprawiedliwiające nieobecność w pracy, uczelni, szkole oraz wypłacany jest zwrot kosztów poniesionych na przejazd do najbliższego Punktu Krwiodawstwa.

Krew jest niezbędna nie tylko ofiarom wypadków, ale także cierpiącym na szereg poważnych chorób. Przetaczana w postaci przetworzonych składników lub jako krew pełna pozwala ratować życie i zdrowie. Jej źródłem jest zdrowy człowiek!

RCKiK Warszawa napisał(a):
JAK ZACHOWYWAĆ SIĘ PO ODDANIU KRWI
Należy stosować się do zaleceń lekarza lub personelu fachowego pobierającego krew.
Trzymać uciśnięte miejsce wkłucia odpowiednio długo (ręka wyprostowana w łokciu), tego dnia nie należy nosić w tej ręce ciężarów.
Nie zastosowanie się do powyższych wskazówek narazi dawcę na powstanie krwiaka lub zasinienie w miejscu wkłucia, (jeżeli tak się stanie stosować okłady z Altacetu).
Unikać w tym dniu pośpiechu i energicznych ćwiczeń fizycznych
Starać się nie przebywać w zbyt gorących i dusznych pomieszczeniach.
W przypadku wystąpienia w ciągu 48 godzin od pobrania krwi jakichkolwiek objawów chorobowych zawiadomić RCKiK lub Oddział Terenowy telefonicznie.

Jeżeli jednak wystąpiły objawy osłabienia należy:
Powiedzieć komukolwiek, kto jest obok ciebie, że oddawałeś krew i czujesz się słabo.
Położyć się z nogami ułożonymi wyżej lub zrobić skłon tak, aby głowa znalazła się miedzy nogami.
Osoby wykonujące takie zawody jak: pilot, maszynista, kierowca autobusu, operator dźwigu, osoby pracujące na wysokości, uprawiające wspinaczkę, głębokie nurkowanie mogą powrócić do swoich zajęć nie wcześniej niż 12 godzin po oddaniu krwi

Złe samopoczucie może przydarzyć się każdemu.
Jeśli zdarza się zawsze po oddaniu należy rozważyć decyzję o dalszym oddawaniu krwi.

Po pobraniu krew zostanie przebadana, aby stwierdzić, czy dawca nie jest zakażony kiłą, AIDS, żółtaczką typu B lub C. Jeśli test wypadnie pozytywnie krew nie zostanie przetoczona. Przy pozytywnych wynikach badań (wskazujących na infekcję) dawca zostanie o tym poinformowany.

Autor:  szpak [ 27 lutego 2009, o 10:00 ]
Tytuł: 

W Polsce jest coraz mniej krwiodawców. Myślę, że jest to związane z emigracją młodych ludzi.Ja przekonałem już kilka osób, aby oddały krew ze mną. Ludzie nie wiedzą, boją się. Potrzebują informacji,towarzystwa i wsparcia podczas oddawania, zachęty (zazwyczaj pierwszy raz). Ja co jakiś czas, kiedy idę oddać krew, mówię o tym znajomym i zbieramy się grupą znajomych i wtedy jest raźniej. :smile:

Autor:  electro_nick [ 27 lutego 2009, o 10:08 ]
Tytuł: 

Masz rację Szpak. Jak coś idę za tydzień oddać-dzień tygodnia bez różnicy, ale najlepiej poniedziałek lub piątek... Ktoś się podłącza niech pisze tu albo na PW

Autor:  GSXR [ 27 lutego 2009, o 14:54 ]
Tytuł: 

A jak to wygląda w KW z tym oddawaniem nie trzeba sie przypadkiem umawiać :?:
Mnie też już dawno nie kłuli igłami więc może się wybiorę :)

Autor:  electro_nick [ 27 lutego 2009, o 15:13 ]
Tytuł: 

Nie trzeba, tylko w wakacje przez jakiś czas(dwa tygodnie) pielęgniarki mają urlopy i wtedy jest zamknięte, ale jest ten termin na pewno już ogłoszony. Tak samo święta. Stacja czynna od poniedziałku do piątku, ile osób przyjdzie tyle zostanie obsłużonych...

Autor:  electro_nick [ 10 października 2011, o 08:03 ]
Tytuł:  Re: Honorowe Krwiodawstwo

Odswieżam temat:
Kto ma chęć oddać krew w następny poniedziałek-17.10.2011? Zapraszam wszystkich śmiałych i nieśmiałych, może uda się zebrać jakąś grupkę? Czekam na odzew w tym temacie lub na swoim PW.

Autor:  Piotr_J [ 10 października 2011, o 08:39 ]
Tytuł:  Re: Honorowe Krwiodawstwo

Jak rano (po 8:00) to idę, bo akurat mi termin minął.

Również zapraszam. Nie ma się czego bać. Poza tym zapas pychotka czekolady osłodzi Wam wszelkie chwile strachu. :lol:

Autor:  electro_nick [ 10 października 2011, o 11:11 ]
Tytuł:  Re: Honorowe Krwiodawstwo

No to już jest nas dwóch, może być 8...

Autor:  lord vader [ 10 października 2011, o 15:13 ]
Tytuł:  Re: Honorowe Krwiodawstwo

Ja idę w środę no chyba że coś mi wypadnie to w poniedziałek mogę dołączyć, choć w poniedziałki i piątki niekiedy bywa większy ruch i jakoś wolę w tygodniu :)

Autor:  Hopeczka [ 10 października 2011, o 15:47 ]
Tytuł:  Re: Honorowe Krwiodawstwo

ja akurat też idę teraz w środę :)

Autor:  Darek [ 10 października 2011, o 17:14 ]
Tytuł:  Re: Honorowe Krwiodawstwo

Hopeczka napisał(a):
ja akurat też idę teraz w środę :)



Hopeczko teraz jest poniedziałek :D

Autor:  Hopeczka [ 10 października 2011, o 17:15 ]
Tytuł:  Re: Honorowe Krwiodawstwo

Darek, nie kasztań chociaż w tym temacie!

Autor:  Darek [ 10 października 2011, o 17:30 ]
Tytuł:  Re: Honorowe Krwiodawstwo

Hopeczka napisał(a):
Darek, nie kasztań chociaż w tym temacie!



Dobra teraz przestanę :D

Autor:  Lilith [ 11 października 2011, o 19:44 ]
Tytuł:  Re: Honorowe Krwiodawstwo

Darek, nie kasztań, tylko idź upuścić sobie trochę krwi.
Może Ci się przydać.
Ja mogę oddać dopiero w styczniu, za to mam bojowe zadanie- do tego czasu muszę przytyć 7 kg. :D

Więc możecie z tej czekolady rezygnować na rzecz dokarmiania mnie :D

Autor:  Darek [ 11 października 2011, o 20:08 ]
Tytuł:  Re: Honorowe Krwiodawstwo

Lilith napisał(a):
Darek, nie kasztań, tylko idź upuścić sobie trochę krwi.
Może Ci się przydać.



Byłem odmówili powiedzieli, że błękitnej nie pobierają :D

Autor:  canario [ 11 października 2011, o 20:12 ]
Tytuł:  Re: Honorowe Krwiodawstwo

Nie wiedziałem, że pijesz denaturat. (kasztan)

Autor:  Darek [ 11 października 2011, o 21:05 ]
Tytuł:  Re: Honorowe Krwiodawstwo

canario napisał(a):
Nie wiedziałem, że pijesz denaturat. (kasztan)



Pewnie przodkowie pili, ja się trzymam wiadomego trunku :D

Autor:  NOWY(L) [ 22 grudnia 2011, o 17:49 ]
Tytuł:  Re: Honorowe Krwiodawstwo

Czy ktoś z was będzie teraz udawał się oddać krew :?: :?:

Autor:  Lilith [ 22 grudnia 2011, o 20:16 ]
Tytuł:  Re: Honorowe Krwiodawstwo

A co NOWY(L), ? Boisz się sam? :D
Czy może na konkretny cel?

Autor:  szpak [ 22 grudnia 2011, o 20:35 ]
Tytuł:  Re: Honorowe Krwiodawstwo

Ja chciałem oddać w Malborku i za dużo AB mają. Jeśli ktoś ma tą grupę (rH+) to radzę wcześniej zadzwonić :D

Autor:  Lilith [ 22 grudnia 2011, o 20:46 ]
Tytuł:  Re: Honorowe Krwiodawstwo

jak mnie to wk... denerwuje. Za dużo krwi ;/
To niech cholera przetransportują ją gdzieś, gdzie jej mało, skoro u nas "klęska urodzaju".
Poza tym, zaraz spadnie śnieg (heh, marzenie ściętej głowy, ale niech i tak będzie),
zaczną się wypadki drogowe i znów źródełko wyschnie.
Przez jaki okres czasu krew może być przechowywana?

Autor:  NOWY(L) [ 22 grudnia 2011, o 20:46 ]
Tytuł:  Re: Honorowe Krwiodawstwo

Pilnie potrzebna jest krew dla jednego z mieszkańców Kwidzyna przebywającego na oddziale onkologii jednego z warszawskich szpitali.
Grupa bodajże ARH-(nie jestem pewien dokładnie,widziałem ogłoszenie w kablówce)

Autor:  Lilith [ 22 grudnia 2011, o 20:49 ]
Tytuł:  Re: Honorowe Krwiodawstwo

NOWY(L), pamiętaj by podać imię i nazwisko tego pacjenta, by krew dotarła bezpośrednio
do niego. Twoja grupa krwi nie jest istotna, po prostu ją wymienią na tą,
której potrzebuje wskazany przez Ciebie biorca.

Autor:  NOWY(L) [ 22 grudnia 2011, o 20:53 ]
Tytuł:  Re: Honorowe Krwiodawstwo

Dobrze że mi powiedziałaś.
Bo ja ciemny kibol tego nie wiedziałem........ :roll: :shock:

Autor:  Lilith [ 22 grudnia 2011, o 20:56 ]
Tytuł:  Re: Honorowe Krwiodawstwo

A widzisz! Co Ty byś beze mnie zrobił?
tak na serio, to była tylko cenna rada. Nie jestem Tobą i nie wiem czy wiesz.
I nie ma to nic wspólnego z ciemnotą.

Autor:  drosik [ 22 grudnia 2011, o 21:03 ]
Tytuł:  Re: Honorowe Krwiodawstwo

Lilith,
a z tematem?

Autor:  NOWY(L) [ 22 grudnia 2011, o 21:32 ]
Tytuł:  Re: Honorowe Krwiodawstwo

Dobra.Nieważne.Niech sobie klepie dziewczyna mądrości.

Jeśli ktoś by się wybierał oddać krew,tu są dane pacjenta.
Wojtek Walesiak
Pesel 75121313559
Centrum Onkologiczne W Warszawie.
Grupa krwi ARH-.

koniec tematu.

Autor:  AKSORZ [ 23 grudnia 2011, o 10:20 ]
Tytuł:  Re: Honorowe Krwiodawstwo

Ja mam grupę A1 Rh- to czy przyda się dla tego gościa?

Autor:  drosik [ 23 grudnia 2011, o 11:25 ]
Tytuł:  Re: Honorowe Krwiodawstwo

AKSORZ,
5 postów wcześniej Lilith, napisała:
Cytuj:
Twoja grupa krwi nie jest istotna, po prostu ją wymienią na tą,
której potrzebuje wskazany przez Ciebie biorca

Autor:  Mega [ 29 stycznia 2012, o 18:57 ]
Tytuł:  Re: Honorowe Krwiodawstwo

Tak informacyjnie o zmianach (ułatwieniach) przy odliczaniu darowizny w PIT 2011.
Oddawanie krwi jest darowizną i moze pomniejszyć dochód przed opodatkowaniem. Więcej info po kliknieciu w link poniżej.
http://serwisy.gazetaprawna.pl/pit/arty ... _krew.html

Autor:  electro_nick [ 23 kwietnia 2012, o 07:09 ]
Tytuł:  Re: Honorowe Krwiodawstwo

Witam, wybiera się ktoś na oddanie w ten piątek oprócz mnie?

Autor:  Drifter [ 9 maja 2012, o 11:13 ]
Tytuł:  Re: Honorowe Krwiodawstwo

Dla tych, co oddanie krwi w tygodniu to problem polecem:

http://kwidzyn.naszemiasto.pl/artykul/1 ... 4dbe,1,3,5

Autor:  krzyzak [ 9 maja 2012, o 15:35 ]
Tytuł:  Re: Honorowe Krwiodawstwo

Bardzo pięknie!!!
"Deficyt krwi to wciąż jeden z bardziej palących problemów dla wielu polskich szpitali. W związku z tym chcemy promować wśród Polaków ideę honorowego krwiodawstwa."
Popieram takie akcje bo jak pamiętacie,
sam prosiłem o ten Dar Życie dla (Niestety) już nie żyjącego przyjaciela.
Ale jak się widzi, słyszy i czyta coś takiego:
http://uwaga.tvn.pl/343806,reportaze,ce ... detal.html
http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/ar ... /120409508
http://m.tokfm.pl/Tokfm/1,110218,114638 ... awcow.html
to cała ta idea bierze w łeb. I zostaje niesmak!! :evil: :evil: :evil:

Autor:  Lilith [ 9 maja 2012, o 16:37 ]
Tytuł:  Re: Honorowe Krwiodawstwo

krzyzak, ja w sumie nie jestem pewna czy to czasem nie jest rozdmuchiwanie czegoś
na potrzebę mediów. W końcu takie informacje fajnie się sprzedają.
Tak jak jeden z krwiodawców powiedział- ja też wolałabym żyć w przekonaniu, że komuś pomaga.

electro_nick, ja może się wybiorę, ale dopiero po maturze i nie jestem
pewna czy mogę oddawać, także nic pewnego.

Autor:  Piotr_J [ 9 maja 2012, o 20:54 ]
Tytuł:  Re: Honorowe Krwiodawstwo

krzyzak, przestan w koncu czytac Fakt, ogladac Uwaga TVN, sluchac plotek o wstrzymaniu budowy itd. Mieszasz ludziom w glowach i nic wiecej.

Ciekawe komu zalezy na podkopaniu zaufania do centrow krwiodawstwa i przez to zalamania calej idei HDK?

W Kwidzynie nikt nie pobiera osocza, bo nie ma do tego warunkow. Dawcy osocza np. w Gdansku od lat sa informowani, ze osocze jest przerabiane na leki ratujace zycie.

Autor:  Lilith [ 9 maja 2012, o 20:56 ]
Tytuł:  Re: Honorowe Krwiodawstwo

Piotr_J, masz rację. I czytałam, że można oddać gdzieś tam osocze odpłatnie.
O ile jest ono takie ok.
Jak wyżej- zwykła medialna nagonka i to bez sensu.

Autor:  krzyzak [ 9 maja 2012, o 22:01 ]
Tytuł:  Re: Honorowe Krwiodawstwo

Piotr_J napisał(a):
krzyzak, przestan w koncu czytac Fakt, ogladac Uwaga TVN, sluchac plotek o wstrzymaniu budowy itd. Mieszasz ludziom w glowach i nic wiecej.

Ciekawe komu zalezy na podkopaniu zaufania do centrow krwiodawstwa i przez to zalamania calej idei HDK?

W Kwidzynie nikt nie pobiera osocza, bo nie ma do tego warunkow. Dawcy osocza np. w Gdansku od lat sa informowani, ze osocze jest przerabiane na leki ratujace zycie.


Ja nie wiem czy to wina pogody.
Jesteś następnym, po Lilith który masz do mnie jakieś nieuzasadnione pretensje.
Jak byś nie zrozumiał tego o czym chciałem powiedzieć.


Piotruś -szczerze? Nie bardzo rozumiem o co Ci chodzi???
Wydaje mi się że zgadzasz się ze mną , a masz do mnie pretensje!! :roll:
Naprawdę ja tak niezrozumiale piszę???

Napisałem że mierżą mnie takie artykuły, że ktoś próbuje namieszać, w tym pięknym geście jakim jest oddawanie krwi, przez takie artykuły, (pomijając czy są one prawdziwe czy nie), to tracą tylko Ci najbardziej potrzebujący. Chorzy :583:
Ty jak rozumiem, się niby z tym zgadzasz i masz takie same zdanie na ten temat, ale masz do mnie pretensję. Że czytam Fakt oglądam Uwagę.......
Nie rozumiem! :roll:

Autor:  electro_nick [ 27 grudnia 2013, o 13:40 ]
Tytuł:  Re: Honorowe Krwiodawstwo

Odświeżam. Idę oddać w poniedziałek, jeśli jest ktoś chętny to mogę potrzymać za rękę, pokazać co i gdzie, a co najważniejsze pomóc przezwyciężyć ewentualny strach przed igłami...

Autor:  Darek [ 27 grudnia 2013, o 14:06 ]
Tytuł:  Re: Honorowe Krwiodawstwo

electro_nick napisał(a):
a co najważniejsze pomóc przezwyciężyć ewentualny strach przed igłami...



Trzeba się tylko przed zabiegiem znieczulić, ale z tego co wiem pacjentów na bani nie przyjmują. ;-)

Autor:  jankowskimich [ 27 grudnia 2013, o 14:09 ]
Tytuł:  Re: Honorowe Krwiodawstwo

electro_nick, o której?

Autor:  electro_nick [ 27 grudnia 2013, o 17:37 ]
Tytuł:  Re: Honorowe Krwiodawstwo

Będę w okolicy 8:30 może parę minut wcześniej...

Autor:  grin_ajz [ 27 grudnia 2013, o 21:32 ]
Tytuł:  Re: Honorowe Krwiodawstwo

ee ja dopiero w lutym :)

Autor:  Lilith [ 27 grudnia 2013, o 22:46 ]
Tytuł:  Re: Honorowe Krwiodawstwo

electro_nick, Ooo terapeuta :P od aichmofobii.

Ja niestety nie mogę :sad: może za jakiś czas.

Autor:  tomek5308 [ 29 grudnia 2013, o 15:02 ]
Tytuł:  Re: Honorowe Krwiodawstwo

Ja też wybieram się w poniedziałek, ale raczej będę już przed 0800 :)
Igieł nie lubię ale raz na jakiś czas wytrzymam :P

Autor:  NOWY(L) [ 29 grudnia 2013, o 15:06 ]
Tytuł:  Re: Honorowe Krwiodawstwo

Jeśli to dla oddających krew nie będzie problem,to prosiłbym o przekazanie krwi dla konkretnej osoby.
Cytuj:
Nasza koleżanka po szalu z Bialskiego Bastionu Legii miała bardzo poważny wypadek i walczy o życie. Rodzina i przyjaciele proszą o pomoc. W tej chwili jest potrzebna duża ilość krwi i przede wszystkim modlitwa by z tego wyszła. Dane dla oddających krew:
Jowita Darecka, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny, ul. Terebelska 57-65
21-500 Biała Podlaska

Autor:  Piotr_J [ 30 grudnia 2013, o 09:17 ]
Tytuł:  Re: Honorowe Krwiodawstwo

NOWY(L), RCKiK nie wydają już zaświadczeń o oddaniu krwi na konkretną osobę. Zabiegi lecznicze nie mogą być uzależnione od tego, czy pacjent dostarczy takie zaświadczenia.

Dziś wysyp dawców. Aż miło popatrzeć.

Autor:  NOWY(L) [ 30 grudnia 2013, o 12:42 ]
Tytuł:  Re: Honorowe Krwiodawstwo

Piotr_J, dzięki za info.
Nie jestem honorowym krwiodawcą,więc za bardzo nie orientuję się w tym temacie.
Widząc taką informację na portalu,wrzuciłem tez tu,bo czytałem ,że parę osób wybiera się dziś oddać krew.

Cytuj:
Dziś wysyp dawców. Aż miło popatrzeć.

No cóż.Częściowo pewnie spowodowane jest to dzisiejszym dniem,ale najważniejsze ,że krwi nie brakuje.

Autor:  electro_nick [ 7 kwietnia 2014, o 19:53 ]
Tytuł:  Re: Honorowe Krwiodawstwo

Proponuje wspólne oddanie w ten piątek. :572:

Autor:  drosik [ 7 kwietnia 2014, o 20:00 ]
Tytuł:  Re: Honorowe Krwiodawstwo

W piątek balony rano będą latać...

Autor:  chanbord [ 7 kwietnia 2014, o 20:03 ]
Tytuł:  Re: Honorowe Krwiodawstwo

O której się spotykamy?

Autor:  grin_ajz [ 7 kwietnia 2014, o 20:31 ]
Tytuł:  Re: Honorowe Krwiodawstwo

ja niestety dopiero w maju :)

Autor:  electro_nick [ 7 kwietnia 2014, o 20:37 ]
Tytuł:  Re: Honorowe Krwiodawstwo

Cytuj:
O której się spotykamy?

Ja będę ok 8.

Autor:  chanbord [ 9 kwietnia 2014, o 10:48 ]
Tytuł:  Re: Honorowe Krwiodawstwo

Czyli o 8:00 też się zjawię. Poznam Ciebie bo mniej więcej wiem jak wyglądasz także podejdę i zagadam pierwszy. Po oddaniu zjemy czekoladkę i puścimy po balonie. Kupię gdzieś po drodze w kiosku. Do piątku w takim razie.

Autor:  dixi [ 27 czerwca 2014, o 11:10 ]
Tytuł:  Re: Honorowe Krwiodawstwo

Czy ktoś wie, kiedy w naszym punkcie krwiodawstwa mają przerwę urlopową? Wybieram się w przyszłym tygodniu i nie wiem, czy nie odejdę z kwitkiem.

Autor:  dixi [ 27 czerwca 2014, o 13:12 ]
Tytuł:  Re: Honorowe Krwiodawstwo

Sama znalazłam. Dobrze, że poszukałam, bo przerwa wakacyjna jest w dn.30.06-18.07.2014r
http://www.krew.gda.pl/content.php?cms_id=25

Autor:  electro_nick [ 28 czerwca 2014, o 01:05 ]
Tytuł:  Re: Honorowe Krwiodawstwo

Zostaje Malbork, ale tam z kolei nie przyjmują codziennie... No ale teoretycznie podczas urlopowanie Kwidzyna powinni zwracać za dojazd. Był tam już ktoś kiedyś? Jak warunki?

Autor:  chanbord [ 28 czerwca 2014, o 08:24 ]
Tytuł:  Re: Honorowe Krwiodawstwo

Kilka lat temu pojechaliśmy z kumplem motocyklami do Malborka, bo w Kwidzynie była informacja, że tam jest czynne. Okazało się, że wprowadzili w błąd. Pocałowaliśmy klamki, bo tam też mieli urlopy i było zamknięte. Wtedy szybko (bardzo szybko), żeby zdążyć do Tczewa. Udało się. Dobrze, że byliśmy motocyklami, bo autem nie zdążylibyśmy. Pamiętam, że się wtedy wkurzyłem, na tą żałosną informację wywieszoną na drzwiach w kwidzyńskim punkcie.

Autor:  Lenys [ 10 stycznia 2015, o 23:08 ]
Tytuł:  Re: Honorowe Krwiodawstwo

Moje zapytanie jest następujące. Orientuje się ktoś może czy w kwidzynie w punkcie HDK, można oddawać osocze ?
Jaka musi przerwa między ostatnim oddaniem krwi, żebym mógł oddać osocze i czy gdy oddam osocze, to czas do następnego oddania krwi leci od momentu oddania osocza czy ostatniego oddania krwi ? No i, co jaki czas można oddać osocze ?

Autor:  electro_nick [ 11 stycznia 2015, o 01:34 ]
Tytuł:  Re: Honorowe Krwiodawstwo

W Kwidzynie nie ma możliwości pobrania osocza, a z tego co pamiętam można je oddawać co dwa tygodnie.

Autor:  electro_nick [ 25 marca 2015, o 07:00 ]
Tytuł:  Re: Honorowe Krwiodawstwo

Wybiera się ktoś w ten piątek? Mogę potrzymać za rękę albo opowiedzieć co i jak i gdzie...

Autor:  Mirrr [ 27 marca 2015, o 19:05 ]
Tytuł:  Re: Honorowe Krwiodawstwo

W latach 70 ,można było oddawać krew w Grudziądzu .

Autor:  cynamonekx [ 27 marca 2015, o 21:12 ]
Tytuł:  Re: Honorowe Krwiodawstwo

Cudowne są u nas panie w punkcie poboru krwi :grin: Ech gdyby urzędnicy byli tacy :D

Jestem stałym dawcą krwi i zawsze wychodzę stamtąd zadowolony. Według mnie, to każdy kto nie ma przeciwwskazań powinien oddawać krew. Szkoda, że spora cześć osób wierzy w mity na temat oddawania krwi.

Strefa czasowa: UTC + 1
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/