Rachel napisał(a):
Mam kartę wędkarską od 30 lat
a pozwolenie na połów

Cytuj:
Aby łowić na polskich wodach, konieczna jest karta wędkarska. Jest to dokument ważny dożywotnio, wydawany dorosłym i młodzieży od lat 14 przez właściwe dla miejsca zamieszkania starostwo powiatowe. Aby go otrzymać, należy zdać egzamin z przepisów dotyczących wędkowania.
Każdy akwen wodny stanowi praktycznie czyjąś własność - Polskiego Związku Wędkarskiego, lokalnego klubu wędkarskiego czy spółki rybackiej. Jeśli chcemy łowić ryby na danym akwenie, powinniśmy dowiedzieć się, kto jest jego właścicielem i udać się do niego po POZWOLENIE NA POŁÓW. Przedstawiamy wówczas kartę wędkarską i na jej podstawie wydawane jest nam pozwolenie.
Przykłady?
1) Np. jeśli chcemy łowić na wodach należących do PZW, musimy być członkiem związku, posiadać kartę wędkarską i opłacone składki członkowskie na dany sezon, o czym świadczą specjalne znaczki wklejane do legitymacji. Te dwa dokumenty razem - karta wędkarska i legitymacja członkowska PZW - dają nam prawo do wędkowania na wodach administrowanych przez PZW.
2) Jeśli np. chcemy poławiać ryby na wodach prywatnej spółki rybackiej, musimy posiadać kartę wędkarską i wykupione pozwolenie na połów. Taki dokument można zwykle uzyskać odpłatnie w siedzibie spółki. W razie kontroli, musimy okazać sprawdzającemu kartę wędkarską i opłacone pozwolenie.
Nieco inaczej przedstawia się kwestia wędkowania, jeśli chcemy łowić na wodach należących do osoby fizycznej uprawnionej do rybactwa (np. na prywatnym stawie czy komercyjnym, płatnym łowisku) - w takim przypadku wystarczy jedynie pozwolenie właściciela i karta wędkarska nie jest zwykle wymagana.
prawo i ryby