Niezależne forum mieszkańców Kwidzyna i nie tylko :-)

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Niezwykły cmentarzyk [Pasłęk]
PostNapisane: 2 maja 2007, o 08:13 
Offline

Dołączył(a): 22 marca 2006, o 08:53
Posty: 4262
Płeć: Kobieta
Chcę pokazać Wam miejsce które warto odwiedzić póki jeszcze istnieje. Piękny zakątek i dziw bierze że jeszcze w czasach szalejącej władzy w walce z "niewłaściwymi" symbolami przeszłości uchował się...
Zdjęcia są autorstwa Martiego z PFE i wrzucam je za jego zgodą.

Cytuj:
Gdzieś w lasach, pośród majątków Dohnów można znaleźć niezwykły cmentarzyk. Leżą tam pod wielkimi płytami Friedrich Ludwig (1873-1924) oraz Christoph Friedrich (1907-1934) Burgraf und Graf zu Dohna. Pierwszego z nich podejrzewano o związki z masonami. Przed dojściem Hitlera do władzy w Niemczech było 650 lóż skupiających 80 tysięcy masonów. Hitlerowskie władze walczyły z ruchem wolnomularskim, który miał w Niemczech długie tradycje. W Królewcu do końca XVIII wieku masonami byli m.in. nauczyciele Albertyny, szkół średnich, oficerowie królewieckiego garnizonu. Samo usytuowanie cmentarza w leśnej głuszy, przy zarośniętej dziś alejce, w półokręgu kamieni, nad skarpą, w cieniu kręgu brzóz otaczających wysoki drewniany krzyż na ośmiobocznym postumencie może przywoływać skojarzenia z miejscem tajemniczym. Tym, co jednak jest najbardziej zaskakujące, to kamień nad grobem młodszego z Dohnów. Na jednej ze ścian wyryte są sentencje w języku niemieckim z fragmentem Listu do Koryntian: "Gdzież jest, o śmierć, twoje zwycięstwo", a niżej "Czekam przyjścia Chrystusa"..., a jeszcze niżej "Adolf Hitler". Z drugiej strony kamienia w słońcu wyryta jest swastyka (to przywłaszczony przez hitlerowców starogermański znak solarny). Młode, może czterdziestoletnie drzewo wstydliwie pniem stara się zasłonić ten znak. To także znak tamtych czasów, gdy elity niemieckie w latach trzydziestych XX wieku zachłysnęły się programem nazistowskim. Inwestycje, programy robót publicznych jako żywo przypominały nieco program Fryderyka Wielkiego, który w XVIII wieku przekazał na osiedlanie prześladowanych hugenotów z Francji i Salzburczyków z Austrii 25 milionów talarów.


wm.pl

Cytuj:
Po śmierci Konstantyna Teodora zu Dohna-Reichertswalde (†19.06.1878), ostatniego z Dohnów „hrabstwa w Markowie”, dobra przejęła gałąź rodowa Dohnów z Ławek (Dohna-Lauck).
Mieszka obecnie w Nadrenii, a w 2004 r. obchodził 90. rocznicę urodzin. Jego ojciec Friedrich Ludwig i brat Christoph Friedrich są pochowani w lesie, około 2 km od parku dworskiego w Markowie, gdzie do dzisiaj zachowało się ciekawe założenie, przypominającym megalityczne kręgi, usytuowane w kształcie półkola. Ich nagrobki noszą inskrypcje: Friedrich Ludwig Burggraf und Graf zu Dohna-Łauck *4.4.1874-†1.7.1924. Płyta nagrobna jest ozdobiona herbem Dohnów, a wzdłuż jej boków znajduje się napis pisany gotykiem, zaczerpnięty z „Objawień Św. Jana": „So spricht der Geist, się sollen ausruhen von ihren Mühen, denn ihre Werke folgen ihnen nach”, Offb. Johannis 14.v.13. W dowolnym tłumaczeniu: „Tak mówi Duch, powinniście odpocząć od swoich trudów, gdyż Wasze czyny pójdą za Wami”. Zmarły był autorem przebudowy pałacu w Markowie w latach 1905/06. Drugi nagrobek należy do jego syna:
Christoph Friedrich Burggraf und Graf zu Dohna-Lauck *12.12.1907-†3.9.1935. Koło płyty nagrobnej stoi kamień z cytatem z biblii: „Der Tod ist verschlungen in der Sieg" , Cor. 15,52, co można przetłumaczyć jako: „Gdzież jest w śmierci Twoje zwycięstwo" oraz: „Ich morte auf den Christus. Adolf Hitler”. Pochowany tu, przebywając nad jeziorem Bodeńskim, zginął w nieszczęśliwym wypadku samochodowym. Wprawdzie krypta Dohnów z Markowa znajdowała się w kościele w Strużynie, ale obaj zostali na własne życzenie pochowani właśnie w tym lesie. Wspomniany na początku tego przypisu ostatni właściciel Markowa - Adalbert Victor Burggraf und Graf zu Dohna-Lauck tłumaczy, że „podparcie się cytatem z Hitlera” nie świadczy, iż jego brat był fascynatem wodza niemieckiego nazizmu. Zmarły poznał „tylko dwa lata” rządów Hitlera, który skutecznie znosił bezrobocie i stabilizował sytuację wewnętrzną Niemiec. Był także przeciwnikiem Traktatu Wersalskiego, szczególnie dotkliwego w dziedzinie gospodarki rolnej dla Prus Wschodnich. Nie można więc zgodzić się z prof. J. Jasińskim z OBN w Olsztynie, który w jednej z ostatnich publikacji o Prusach Wsch. stwierdził, że „Dohnowie z Markowa aktywnie popierali Hitlera”.


Głos Pasłęka

Link do mapy


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.

_________________
"Jedną z radości przyjaźni jest wiedza, komu powierzyć swój sekret" Alessandro Manzoni


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 5 maja 2007, o 08:33 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 6 stycznia 2007, o 19:29
Posty: 508
Lokalizacja: Malbork
Płeć: Mężczyzna
Aż dziw bierze, że nikt tego nie zdewastował, nie skuwał, nie wywiózł 8-)

_________________
Życie jest naprawdę bardzo proste. Otrzymujemy to, co dajemy.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 5 maja 2007, o 09:48 
Offline

Dołączył(a): 22 marca 2006, o 08:53
Posty: 4262
Płeć: Kobieta
Azaziz napisał(a):
że nikt tego nie zdewastował


może dlatego że jest ukryty dla "postronnych" :-)

Dzięki że choć Ty zauważyłeś moje "starania" :twisted:

_________________
"Jedną z radości przyjaźni jest wiedza, komu powierzyć swój sekret" Alessandro Manzoni


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 5 maja 2007, o 17:50 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 maja 2006, o 13:04
Posty: 275
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
Ja je też doceniam :grinka: ... doprawdy, że też taki obiekt uchował się przed zniszczeniem.

_________________
"Każdego dnia, raz dziennie,dawaj sobie prezent. Nie planuj tego. Nie czekaj. Niech się zdarzy. To może być nowa koszula,drzemka w fotelu, albo... dwie filiżanki dobrej, gorącej, czarnej kawy. Takiej jak ta."
Special agent of FBI, Dale Cooper


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 5 maja 2007, o 18:02 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 6 stycznia 2007, o 19:29
Posty: 508
Lokalizacja: Malbork
Płeć: Mężczyzna
malgos napisał(a):
Dzięki że choć Ty zauważyłeś moje "starania"


Historia królową nauk :-D

...ach ci Dohn'owie ;-)

_________________
Życie jest naprawdę bardzo proste. Otrzymujemy to, co dajemy.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 5 maja 2007, o 18:11 
Offline
Przyjaciel forum

Dołączył(a): 6 grudnia 2006, o 13:41
Posty: 14824
Lokalizacja: W-wa.
Płeć: Mężczyzna
malgos napisał(a):
Dzięki że choć Ty zauważyłeś moje "starania"

Nie bądź taka pewna że tylko on :!: :grinka: :grinka:


Ostatnio edytowano 5 maja 2007, o 18:21 przez Darek, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 5 maja 2007, o 18:20 
Offline

Dołączył(a): 22 marca 2006, o 08:53
Posty: 4262
Płeć: Kobieta
Darek napisał(a):
Nie bądź taka pewna że tylko on


niestety czasami odnoszę wrażenie że opisujemy swoje "odkrycia" i zagłębiamy się w historię raptem dla paru osób :wink:

_________________
"Jedną z radości przyjaźni jest wiedza, komu powierzyć swój sekret" Alessandro Manzoni


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 5 maja 2007, o 18:33 
Offline
Przyjaciel forum

Dołączył(a): 6 grudnia 2006, o 13:41
Posty: 14824
Lokalizacja: W-wa.
Płeć: Mężczyzna
malgos napisał(a):
Darek napisał(a):
Nie bądź taka pewna że tylko on


niestety czasami odnoszę wrażenie że opisujemy swoje "odkrycia" i zagłębiamy się w historię raptem dla paru osób :wink:


Małgos na tym właśnie to polega, często robisz to dla wielu ludzi, choć sama o tym nie wiesz.
Właśnie to jest w poznawaniu i historii piękne, niczego nie czynić pod przymusem i nie liczyć na tantiemy.
Ja, raczej grzebię fotograficznie i też czasem odnoszę wrażenie że nikomu poza mną nie jest to potrzebne, jednak już wielokrotnie spotkałem się z akceptacją i pochwałą swoich prac i to mi w zupełności wystarcza.
Działaj tak dalej, to przecież nasze życie, należy coś po sobie zostawić. :-) :-) :-)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 5 maja 2007, o 18:40 
Offline

Dołączył(a): 22 marca 2006, o 08:53
Posty: 4262
Płeć: Kobieta
Darek napisał(a):
Działaj tak dalej


mam taki zamiar i kiedy będę oczekiwała reakcji to po prostu zdubluję post tam gdzie takowa będzie :grinka: :grinka:
A w okolice Pasłęka coś czuję że za tydzień się wybiorę bo warto :grinka:

_________________
"Jedną z radości przyjaźni jest wiedza, komu powierzyć swój sekret" Alessandro Manzoni


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 5 maja 2007, o 18:52 
Offline
Przyjaciel forum

Dołączył(a): 6 grudnia 2006, o 13:41
Posty: 14824
Lokalizacja: W-wa.
Płeć: Mężczyzna
malgos napisał(a):
A w okolice Pasłęka coś czuję że za tydzień się wybiorę bo warto

Że warto to nie ulega wątpliwości, a tak wracając do zainteresowania historią to u siebie zauważyłem dosyć późno jej objawy.
Do około 30-35 roku życia była raczej rzeczą niezauważalną, więc patrząc na wiek użytkowników forum dziwić się czemu nie ma.
U jednych to następuje szybciej u innych wolniej albo wcale.
A na swój prywatny użytek, przyjąłem taką teorię że jeżeli chociaż jedną osobę zarażę miłością do fotografii i historii to już jest sukces.
Jak do tej pory zaraziłem wiele osób i nieraz mówią, że to dzięki mnie i wtedy jest mi miło i zarazem głupio. :-)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 6 maja 2007, o 23:42 
Offline

Dołączył(a): 10 kwietnia 2006, o 08:44
Posty: 7167
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
Małgoś, czytamy i się zachwycamy. Co prawda z "lekkim" opóźnieniem, ale czytamy. ;)

_________________
Kwidzynopedia - nasza encyklopedia


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Niezwykły cmentarzyk [Pasłęk]
PostNapisane: 9 maja 2013, o 19:22 
Offline

Dołączył(a): 9 maja 2013, o 18:45
Posty: 1
Płeć: Nie wybrano
Byłam tam dwukrotnie.Faktycznie niesamowite miejsce,gdzie dookoła sama przyroda.Drzewa ogromnych rozmiarów,niespotykane już wszędzie,które umierają śmiercią naturalną,po prostu się przewracają.Brak ingerencji człowieka.Ciekawe,jak długo...Załączam parę zdjęć.
A ....syn zmarł nie w 35 a 34 roku w Monte Carlo-ciało zostało przewiezione do Polski.
Załączam ciekawe zdjęcia.Również zachęcam do obejrzenia w lesie ogromnego orlego gniazda nieopodal grobów.


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron


-->

Forum e-kwidzyn jest własnością Stowarzyszenia Promocji Medialnej e-Kwidzyn. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum. Właściciel Forum nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zgłoś post do moderacji.