Niezależne forum mieszkańców Kwidzyna i nie tylko :-)

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 32 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: 17 kwietnia 2007, o 21:06 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 marca 2006, o 12:48
Posty: 13853
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
wiem, że temacik był poruszany "kilka" dni temu, ale jakby ktoś chciał filmik "Godzina zero - katastrofa w Czaronbylu" to mam go na pendrive

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 18 kwietnia 2007, o 08:07 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 czerwca 2006, o 14:27
Posty: 162
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
Wszystkim tym, których interesuje katastrofa w Czarnobylu polecam zagrać w nową grę (która niedawno miała premierę - swoją drogą wydawali ją ponad 3 lata heh) o tytule:"S.T.A.L.K.E.R.: Cień Czarnobyla". Jest to strzelaninka z elementami RPG, której akcja jest osadzona 21 lat po katastrofie w słynnej ZONIE (zamkniętej strefie wokół elektrowni). Punktem kulminacyjnym gry jest dojście do elektrowni i znalezienie artefaktu :"spełniacz życzeń". Oczywiście dojście do elektrowni nie jest proste bo mamy wielu wrogów i mutantów na swojej drodze. Sama strefa po której możemy chodzić w grze ma ok. 20 km² - jest to wycinek ZONY (od elektrowni na południe). Dlaczego polecam Wam w nią zagrać? Odpowiedź jest oczywista. Klimat w grze jest niesamowity. Twórcą gry udało się oddać wygląd poradzieckiego, szarego, skażonego rejonu. Sama mapa oraz niektóre lokacje są niemal wierną kopią z rzeczywistości. Czyli elektrownia wygląda niemal tak jak ta w Czarnobylu, znajdziemy też miasto Prypeć (osiedle dla inżynierów i ich rodzin) i inne. Naturalnie część budynków, lokacji, stworów i innych została stworzona na potrzeby gry (co akurat nie dziwi - to dodaje grze pikanterii ;-)). Mówię Wam - niesamowite uczucie kiedy idziecie (co prawda wirtualnie) po zrujnowanym mieście Prypeć i kiedy w oddali wyłania się elektrownia.

Tak na marginesie powiem, że katastrofa w Czarnobylu ma dla mnie szczególne znaczenie, gdyż zdarzyła się w roku moich urodzin. Ja i moi rówieśnicy możemy o sobie szczerze powiedzieć - "Pokolenie Czarnobyla".

Ale to właśnie ta gra sprawiła, że jeszcze bardziej zainteresowałem się tą katastrofą. Szukałem w internecie wiadomości na ten temat, schematów, ogólnych planów elektrowni atomowych, przyczyn katastrofy. Bardzo ciekawy temat, naznaczony ludzkim dramatem :sad:.

Jeżeli chodzi o moje zdanie na temat elektrowni atomowych to powiem, że nie mam nic przeciwko ich budowie. Prawda jest taka, że to przyszłość i od tego nie uciekniemy (węgiel kiedyś się skończy, tak samo jak ropa). "Naturalna" produkcja energii nie zaspokoi coraz większych potrzeb. Analizując katastrofy które miały miejsce mogę powiedzieć, że w większości przypadków za katastrofy był odpowiedzialny błąd ludzki. Dlatego ważne jest aby pracownicy takich obiektów byli dobrze przeszkoleni i nie ignorowali nawet najmniej ważnych sygnałów. Ignorancja i czekanie na kolejne wydarzenia prowadzi do nieszczęścia. Dlatego kiedy coś się dzieje powinno się wyłączyć natychmiast reaktor i zbadać co nie gra, który czujnik nawalił, itp. Za katastrofę w USA był odpowiedzialny mały błąd czujnika, który pokazywał, że zawór bezpieczeństwa w stabilizatorze ciśnienia był zamknięty, a tak naprawdę był otwarty, przez co ciśnienie wody (która jest chłodziwem i moderatorem) i jej temperatura wrzenia spadały. Obsługa ignorowała różne znaki (szybki spadek ciśnienia, który powinien zastanawiać i zmusić do określonego działania) i zamiast wyłączyć reaktor kombinowali inaczej. To nie elektrownia jest zagrożeniem, a ludzie. I taka jest prawda.

Jako ciekawostkę powiem, że jeden z reaktorów, który miał być w Żarnowcu działa bezawaryjnie do dziś w Finlandii.


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.

_________________
Wierzyć to znaczy ufać, kiedy cudów nie ma - Jan Twardowski
------------------------------------------------------------


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 18 kwietnia 2007, o 10:40 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 marca 2006, o 11:13
Posty: 3425
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
Jako, że wrócił temat czarnobylskiej katastrofy, załączę kilka linków, dla chętnych aby zapoznać się ze szczegółami.

http://greenworld.serwus.pl/czarnobyl/czarnobyl.htm
http://ise.pl/info/?pid=262
http://www.konflikty.historicus.pl/foru ... bf0064a7e4
http://www.ipj.gov.pl/pl/szkolenia/matedu/czarnobyl.pdf

W załączniku widać teren czarnobylskiej EJ, warto zwrócić uwagę na prostokątny teren po lewej stronie. Towarzysze sowieccy już w trakcie budowy zarezerwowali teren pod następne cztery bloki.
Stacja energetyczna Czarnobyl (duży prostokąt na południe od elektrowni) zbudowana została z rezerwą pod następne bloki. Wyprowadzenie mocy odbywało się między innymi. liniami przesyłowymi 750 kV z charakterystycznymi słupami ramowymi. Gdyby kiedyś zdarzyło się Wam zawitać na tereny postsowieckie i spotkacie taką linię przesyłową np. w okolicach EJ Chmielnicki to możecie zaobserwować ciekawe zjawisko w pewnych warunkach.
Z powodu potężnego ulotu, linie te świecą „miłym” niebieskim światłem.
Mniejszy prostokąt po prawej stronie stacji energetycznej to rozdzielnia główna elektrowni.
Do chłodzenia wykorzystywano sztuczny zalew na Prypeci. Chłodna woda dopływała krótszym kanałem zaraz przy budynku elektrowni, a ciepla po schłodzeniu kondensatorów pary odpływała do zbiornika na południe. Betonowa przegroda na środku zbiornika uniemożliwieła zbyt szybkie mieszanie się wody.
W długim budynku znajdowały się turbozespoły 2x500 MVA na jeden reaktor, który znajował się w prostokątnej „przybudówce” nad budynkiem. Pierwszy z lewej to właśnie ten feralny reaktor - widać nadbudowany sarkofag.


Verdan napisał, że w fińskiej elektrowni pracuje nasz żarnowiecki reaktor. Poniekąd jest to prawda
gdyż Finowie po prostu odebrali w Rosji reaktor budowany dla nas. Jednak zastosowane systemy zabezpieczeń są dużo lepsze od tych standardowych rosyjskich. We wspomnianej elektrowni atomowej Loviisa, zastosowano np. ekrany ablacyjne jako dodatkowy element zabezpieczający halę reaktora.
Pokrywa pierwszego reaktora w Żarnowcu, powędrowała również do Finlandii i jest przechowywana na terenie NPP Loviisa jako rezerwowa.
Sprzedana została zresztą po cenie złomu.
Warto też wspomnieć, że reaktory wodnociśnieniowe WWER-440 (Żarnowiec, Loviisa, Bohunice i inne)
i WWER-1000 (np. Temelin, Chmielnicki) uchodzą za najlepiej skonstruowane reaktory tego typu na świecie.

Porcellus


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.

_________________
Forum jest jak bagno,
kilku nie kuma, reszta rechocze.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 18 kwietnia 2007, o 11:50 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 czerwca 2006, o 14:27
Posty: 162
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
Porcellus dzięki za dodatkowe informacje. Myślę, że każdy powinien zaczerpnąć trochę informacji na ten temat.

_________________
Wierzyć to znaczy ufać, kiedy cudów nie ma - Jan Twardowski
------------------------------------------------------------


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 18 kwietnia 2007, o 12:08 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 lipca 2006, o 21:43
Posty: 357
Lokalizacja: Sadlinki/Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
Skąd ty tyle Porcellus, wiesz? Czy na potrzebę postu i z zainteresowania tematem poznajesz, czy są to może wiadomości nabyte dalece wcześniej i nie koniecznie z zainteresowania a raczej z przypadku. Naprawdę jestem pod wrażeniem. Sam lubię wiedzieć i bardzo mi się podoba twój profesjonalizm, którego niestety nie mam jak sprawdzić - muszę zaufać.

A w sprawie katastrofy to od technicznej strony myślę, że światło dzienne ujrzały już wszystkie fakty. Natomiast cała sprawa zachowań władzy, zadań postawionych sprzątaczom, okolicznej ludności cywilnej i wszystkich innych przypadkowo tam przebywających wówczas. Tak bardzo nieuświadomionych skalą zagrożenia. Jest dla mnie wręcz nie do ogarnięcia i z pewnością wiele, wiele jeszcze nie wiadomo i nie będzie wiadomo nigdy... Reportaże i inne programy szokują, a nawet dają w wątpliwość normy nałożone obecnie. Przecież ci ludzie tam, szczególnie ci sprzątacze na dachu ubrani w prowizoryczne (własnej roboty) ochraniacze otrzymywali dawki napromieniowania wielo, wielokrotnie przewyższające nasze biologiczne możliwości, nie mówiąc o normach :P O jednym z taki programów na discovery była już mowa na forum... Czy ktoś to jest w stanie wytłumaczyć. Jak oni mogli ujść z życiem i jak kilku z nich mogło dożyć dnia dzisiejszego (czyt. dni tworzenia owego programu) I jakie wnioski, jakie nauczki dał ludzkości Czarnobyl? Patrząc na powód katastrofy w Halembie troszkę się w głowę drapię. A to tylko u nas, a gdzie cały świat. Jak są przestrzegane normy? Jak dba się o życie a jak o profity. Albo raczej jak dba się o życie w odniesieniu do profitów ...

_________________
Szczęście jest czymś, co przychodzi pod wieloma postaciami, więc któż je może rozpoznać? E.H.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 18 kwietnia 2007, o 12:11 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 marca 2006, o 11:13
Posty: 3425
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
tomik_uno napisał(a):
czy są to może wiadomości nabyte dalece wcześnie


Niestety, nabyte "dalece wcześniej" :grinka:

Porcellus

_________________
Forum jest jak bagno,
kilku nie kuma, reszta rechocze.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 20 kwietnia 2007, o 19:11 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 czerwca 2006, o 19:59
Posty: 542
Lokalizacja: Lepiej nie mówić.
Płeć: Mężczyzna
A ja pokażę jak wygląda ruda uranu.Nigdy zbytnio nie interesowałem się tym zagadnieniem,ale zwiedzając dawną kopalnie uranu w czeskim Pribramiu warto zerknąć na wystawę minerałów i rud wszelakich.Niestety cały kompleks wpisany na listę Unesco zwiedzaliśmy troszkę na wariata i to bardziej pod kątem kolejowym więc ekspozycję geologiczną mieszczącą się na 3 piętrach zrobiliśmy w locie.


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.

_________________
Z drugiej strony Wisły.....,-)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 27 kwietnia 2007, o 00:28 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 kwietnia 2006, o 23:21
Posty: 1187
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
a tak nieco z innej beczki :)

słyszeliście może kiedyś o "Czarnobylu 2" lub "Oko Moskwy" tajemnicza instalacja radarowa, ponoć część radzieckiej tarczy antyrakietowej wyróżniające się konstrukcje to dwie anteny jedna o wysokości 135m druga 85m

kilka fotek tego obiektu można znaleźć między innymi tutaj.


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 27 kwietnia 2007, o 10:51 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 marca 2006, o 11:13
Posty: 3425
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
Ciekawy temat poruszyłeś Lordzie, chociaż według mnie nie tak bardzo tajemniczy jak chcieliby autorzy artykułu który zamieściłeś w linku.
W naturze ludzkiej jest dążenie do najbardziej irracjonalnego tłumaczenia pewnych zjawisk i faktów często ocierających się o science-fiction.
Radar pod Czarnobylem noszący kodowe oznaczenie NATO „Steel Yard” był jednym z wielu w sowieckim systemie wczesnego ostrzegania.
Klasyfikowany jako radar OTH (Over the Horizon) był radzieckim odpowiednikiem podobnych instalacji amerykańskich np. na aleuckiej wyspie Shemya czy w bazie Thule na Grenlandii.
Na temat Czarnobylskiego radaru można poczytać:
http://www.fas.org/spp/starwars/program ... l_yard.htm
a na temat innych podobnych:
http://www.fas.org/spp/starwars/program ... index.html
Wracając do radaru pod Czarnobylem, autorzy artykułu popełniają pewien błąd, zapewne skutkiem sowieckiej dezinformacji. Oznaczenie Czarnobyl-2 miał taki sam radar „Steel Yard” (ros. Duga 3) ale położony na Białorusi w pobliżu Homla. (52 17' 02'' N, 30 31' 37'' E)
Jako, że oba radary mogły pracować w sprzężeniu stąd być może błąd.
Pierwsze informacje o tej instalacji uzyskali, nie szpiedzy wojskowi a radioamatorzy, którzy w 1976 roku usłyszeli dziwne stukanie w eterze i nazwali je "Rosyjskim Dzięciołem"
Ciekawie jest to opisane tutaj
Źródłem tego sygnału były właśnie radary „Steel Yard” pracujące w trybie nieregularnych impulsów. Czarnobylski radar ze względu na bliskość elektrowni mógł pracować w najwyższych zakresach mocy. Specjaliści określają jego moc na ponad 40 MW w pojedynczym impulsie.
Generalnie radary pracują w stałym zakresie częstotliwości. „Steel Yard” miał możliwości pracy od bardzo niskich do bardzo wysokich częstotliwości.
Biorąc to pod uwagę taki radar teoretycznie mółgby być stacją transmisyjną z okrętami podwodnymi w zanurzeniu (wykorzystanie częstotliwości ELF i VLF)
I tu nasuwa się analogia z amerykańskim systemem HAARP (podobny kształt dipoli antenowych w stacji nadawczej) ale tu już wkraczamy znowu w sferę s-f.


Porcellus

_________________
Forum jest jak bagno,
kilku nie kuma, reszta rechocze.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 14 maja 2007, o 18:44 
Offline

Dołączył(a): 25 lipca 2006, o 22:07
Posty: 485
Lokalizacja: Z Policji :)
Płeć: Mężczyzna
Wracając do tematu samego Czarnobyla i jego elektrowni to polecam ten link

Po lewej stronie znajdują się odnośniki.
Strona pewnej uroczej eksploratorki z Ukrainy.


aslv


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 14 maja 2007, o 18:55 
Offline
Przyjaciel forum

Dołączył(a): 6 grudnia 2006, o 13:41
Posty: 14824
Lokalizacja: W-wa.
Płeć: Mężczyzna
aslv napisał(a):
uroczej

Fakt niezła ta Vladimirovna Filatova, skąd wytrzsnęła takie foty :-) :grin: :grinka:


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 14 maja 2007, o 18:58 
Offline

Dołączył(a): 25 lipca 2006, o 22:07
Posty: 485
Lokalizacja: Z Policji :)
Płeć: Mężczyzna
Darek napisał(a):
skąd wytrzsnęła takie foty :-)


To zależy o które pytasz?
Z tego co mi wiadomo to jeździ do Czarnobyla swoim motocyklem :grinka: ,
więc fotki pewnikiem też umi ;) robić :D

aslv


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 14 maja 2007, o 19:01 
Offline
Przyjaciel forum

Dołączył(a): 6 grudnia 2006, o 13:41
Posty: 14824
Lokalizacja: W-wa.
Płeć: Mężczyzna
aslv napisał(a):
To zależy o które pytasz?

Bardziej chodzi mi o te archiwalne z II światowej, czy ściągałeś tego mpg 600 MB a jak tak czy warto?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 14 maja 2007, o 19:12 
Offline

Dołączył(a): 25 lipca 2006, o 22:07
Posty: 485
Lokalizacja: Z Policji :)
Płeć: Mężczyzna
Darek napisał(a):
czy ściągałeś tego mpg 600 MB a jak tak czy warto?


Nie, jak pociągnę to dam znać, ale to jest filmik o kopaniu dołków :D

A co do fotek to może kupiła na alledrogo? :D

aslv


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 14 maja 2007, o 19:19 
Offline
Przyjaciel forum

Dołączył(a): 6 grudnia 2006, o 13:41
Posty: 14824
Lokalizacja: W-wa.
Płeć: Mężczyzna
aslv napisał(a):
o kopaniu dołków

nic bliższego? :o


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 32 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  


-->

Forum e-kwidzyn jest własnością Stowarzyszenia Promocji Medialnej e-Kwidzyn. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum. Właściciel Forum nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zgłoś post do moderacji.