Niezależne forum mieszkańców Kwidzyna i nie tylko :-)

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 32 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Czarnobyl 26 kwietnia 1986
PostNapisane: 24 kwietnia 2006, o 12:34 
Offline

Dołączył(a): 22 marca 2006, o 08:53
Posty: 4262
Płeć: Kobieta
No tak, minęło 20 lat jak z bicza strzelił, pamiętacie tamten czas :?:

Cytuj:
Przed 20 laty przeszła chmura... czyli pamięć i niepamięć Czarnobyla

dziś

Sobota, 26 kwietnia 1986 r. Tego dnia „Dziennik Bałtycki” pisał o przygotowaniach Wybrzeża do robotniczego święta i relacjonował spotkanie przedstawicieli władz partyjnych, państwowych i lokalnych w sprawie przyszłości Elektrowni Atomowej „Żarnowiec” w budowie. W „Dniu czynu pomocy szkole” do pracy na powietrzu stanęło 150 tysięcy mieszkańców Pomorza, w tym starsze dzieci, młodzież, nauczyciele. Była piękna pogoda...

Tego samego dnia kolejne wybuchy rozerwały zbiornik reaktora w Czarnobylu. Powstał pożar, którego przez dziesięć dni nie udało się ugasić. Doszło do bezprecedensowego uwolnienia materiałów promieniotwórczych, które rozproszyły się po całej Europie. Zdaniem ekspertów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej była to największa katastrofa jądrowa w dziejach ludzkości.

Spuścizna, czyli liczenie ofiar

Do tej pory trwa spór na temat skutków katastrofy. Przed kilkoma dniami pisaliśmy o raporcie Greenpeace’u, opublikowanego w 20 rocznicę awarii. Czytamy w nim, że o najmniej ok. 200 tys. ludzi w Rosji, na Ukrainie i Białorusi zmarło z powodu różnych chorób, które można uznać za wywołane katastrofą.
Mniej alarmujący i , zdaniem niektórych specjalistów, bardziej wiarygodny jest raport „Spuścizna Czarnobyla: skutki zdrowotne, ekologiczne i społeczno-polityczne oraz Zalecenia rządów Białorusi, Federacji Rosyjskiej i Ukrainy” opublikowany przed rokiem z inicjatywy Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) we współpracy z Światową Organizacją Zdrowia - WHO. Szacuje się w nim, że całkowita liczba Rosjan, Ukraińców i Białorusinów, którzy mogli umrzeć wskutek katastrofy nie powinna przekroczyć 4 tysięcy.
Wszyscy zgadzają się, że radioaktywna chmura spowodowała wzrost zachorowań dzieci na nowotwory tarczycy. Był to pośredni skutek picia mleka od krów, które bezpośrednio po awarii jadły skażoną jodem-131 trawę. W latach 1922-2000 na Białorusi i Ukrainie zdiagnozowano ok. 4 tys. przypadków raka tarczycy u dzieci, które w czasie awarii nie miały jeszcze 18 lat.
Jednak zdaniem autorów raportu nie znamy jeszcze wszystkich skutków tamtej katastrofy. Najnowsze badania sugerują dwukrotny wzrost zachorowań na białaczkę w ostatnich latach u Rosjan zatrudnionych przy akcji ratowniczej w Czarnobylu. Wiadomo też, że zwiększony poziom zachorowań na lite guzy nowotworowe utrzymuje się przez dziesięciolecia po narażeniu na promieniowanie.

Niech się święci 1 Maja!

Promieniotwórcza chmura w 1986 r . dwukrotnie przeszła nad Pomorzem. Gazety jeszcze w poniedziałek milczały o katastrofie. Za to na pierwszej stronie „Dziennika Bałtyckiego ” można było 28 kwietnia przeczytać informację o... francuskiej próbie atomowej nad południowym Pacyfikiem. Dopiero w środę, 30 kwietnia pojawił się komunikat o „awarii” w Czarnobylu. Agencja TASS informowała, że zginęły zaledwie dwie osoby, a sytuacja jest „ustabilizowana”. Równocześnie jednak władze Polski powołały specjalny partyjno-rządowy.
Komunikaty były sprzeczne. Najpierw pisano, że „stężenie jodu w powietrzu nie stwarza zagrożenia”, a kilka linijek niżej, że „może być szkodliwe dla dzieci i kobiet w ciąży”. Lekarze wojewódzcy w Gdańsku i Elblągu zadecydowali o podaniu wszystkim dzieciom do 16 roku życia płynu Lugola. Dziś mówi się, że zrobiono to za późno i niepotrzebnie.
Cztery dni po katastrofie odbyły się pochody pierwszomajowe. Według oficjalnych źródeł na Pomorzu uczestniczyło w nich 400 tysięcy osób.
A już 2 maja na pierwszej stronie naszej gazety pojawiło się zdjęcie, przedstawiające trzy młode kobiety z wózkami. Z podpisem: „Piękna pogoda zachęca do spacerów”.

Czy pamiętacie Państwo tamte kwietniowe i majowe dni sprzed 20 lat? Co wtedy robiliście? Kiedy i w jakich okolicznościach usłyszeliście o czarnobylskiej katastrofie? Jak to było z piciem jodu w szkołach? Czy odczuliście skutki katastrofy?
Czekamy na wspomnienia. Adres e-mailowy: opinie@prasa.gda.pl

Dorota Abramowicz - Dziennik Bałtycki


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 24 kwietnia 2006, o 12:58 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 kwietnia 2006, o 12:08
Posty: 1762
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
...kto by nie pamiętał... spałem sobie a tu nagle "larum", koledzy przed blokiem i obowiązkowy spacer do pogotowia przy ul. Chopina... tam już tylko sceny przypominające dzisiejsze otwarcie marketów.

Miało to swój urok, gdyż dla nastolatka nie była to codzienna pora spotkań z kolegami (nie wspomnę o koleżankach).


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 24 kwietnia 2006, o 15:37 
Offline

Dołączył(a): 10 kwietnia 2006, o 08:44
Posty: 7167
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
Taaak, pamiętam to jak przez mgłę a raczej jako stopklatki, do których trudno mi teraz przypisać dokładne daty:

1. SP nr 4, klasa 2. Spędzili nas wszystkich do auli i siedzieliśmy tam cały dzień przy zamkniętych oknach. Spiekota i upał. Kilka koleżanek odleciało z powodu zaduchu. To musiało być tuż przed 1 maja czyli 30 kwietnia bo następnego dnia nie poszliśmy do szkoły.

2. Druga w nocy. Syreny na Urzędzie Miejskim. Nyska - szczekaczka z milicji albo WSW wzywająca wszystkich rodziców do udania się z dziećmi do najbliższej przychodni. Idziemy z mamą do przychodni na Braterstwa Narodów. Dostaję coś brązowego co smakuje okropnie.
Pamiętam, że następnego dnia mama dzwoniła do cioci-pielęgniarki i dowiedziała się, że cała ta akcja z płynem Lugola była psu na budę bo powinna być przeprowadzona przed przejściem chmury radioaktywnej a nie po. Więc musiało to być też koło 30 kw.

3. Pamiętam, że strasznie męczyłem ojca co się stanie z naszym radiem (stare lampowe cudo) przez tą chmurę :-D

_________________
Kwidzynopedia - nasza encyklopedia


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 24 kwietnia 2006, o 21:38 
Offline

Dołączył(a): 6 kwietnia 2006, o 22:57
Posty: 225
Lokalizacja: kw
Płeć: Mężczyzna
Ja tylko pamiętam jak rodzice do mnie mówili w środku nocy napij się oranżadki. Nie musiałem stać w kolejce, bo sąsiadka pielęgniarka przyniosła to coś?. A całe zamieszanie z kolejką w szpitalu widziałem z okna, ale to tylko pojedyncze stop klatki. Swoją drogą, kto wie gdzie można sobie kupić tą oranżadę, bo z ciekawości jeszcze raz chciałbym poczuć piekący język. Ale to było jednak dla mnie traumatyczne przeżycie. :-D


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 25 kwietnia 2006, o 06:11 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 marca 2006, o 12:48
Posty: 13853
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
Ja w sumie miałem wtedy 6 lat i słabo to pamiętam, ale pamiętam.
Nic przyjemnego takie nocne bieganie w wielkiej panice no i oczywiście ten paskudny w smaku roztwór jodu fuuuuu



wrobi napisał(a):
Swoją drogą, kto wie gdzie można sobie kupić tą oranżadę, bo z ciekawości jeszcze raz chciałbym poczuć piekący język

:evil:

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 25 kwietnia 2006, o 06:29 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 marca 2006, o 08:55
Posty: 2969
Lokalizacja: 214
Płeć: Mężczyzna
wrobi napisał(a):
Swoją drogą, kto wie gdzie można sobie kupić tą oranżadę


Zapytaj w aptece o płyn Lugola.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 25 kwietnia 2006, o 08:55 
Offline

Dołączył(a): 24 marca 2006, o 10:39
Posty: 539
Płeć: Mężczyzna
1% plyn lugola - niestety na recepte :) Ja podlewam tym akwariowe stwory od czasu do czasu ;)

Pamietam jak dzis, pilem az milo ;)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 3 stycznia 2007, o 13:44 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 marca 2006, o 11:13
Posty: 3425
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
Dzisiaj w nocy zaraz po północy był na kanale Discovery
fabularyzowany dokument pokazujący tragedię w elektrowni
niejako od środka. Bardzo dobry i profesjonalnie zrobiony film.
Można by się przyczepić do szczegółów technicznych ale jak wiecie
Porcellus zawsze się czegoś czepia.
Jeżeli ktoś oglądał zapraszam do dyskusji.

Porcellus

_________________
Forum jest jak bagno,
kilku nie kuma, reszta rechocze.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 3 stycznia 2007, o 14:53 
Offline

Dołączył(a): 10 kwietnia 2006, o 08:44
Posty: 7167
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
Szkoda, że nie dałeś znać. Wtedy moglibyśmy rzeczywiście podyskutować.

Cały czas nurtuje mnie sprawa tych kominów. Znalazłem angielskie opracowanie nt. reaktorów BWR, gdzie te kominy występują. Na zdjęciach z Czernobyla również widać dwa.
Mam nadzieję, że uda Ci się znaleźć czas i rozwiązać tą zagadkę. Nt. wieży wyrównywania ćiśnień nic ciekawego nie znalazłem. :sad:

_________________
Kwidzynopedia - nasza encyklopedia


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 3 stycznia 2007, o 15:06 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 marca 2006, o 08:55
Posty: 2969
Lokalizacja: 214
Płeć: Mężczyzna
Był to pewnie film z serii "seconds from disaster" ?
Jeśli tak to trochę irytują mnie ciągłe powtórki w trakcie programu. Ciągle cofają się o kilkanaście minut aby streścić
o czym było do tej pory. Poza tym program dobry. Nawet musze powiedzieć, że ten odcinek trzymał mnie w napięciu.
Te iskierki biegnące po kablach i oczekiwanie na wybuch.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 3 stycznia 2007, o 15:17 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 marca 2006, o 11:13
Posty: 3425
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
Piszę ale pomału mi to idzie :evil:
Kominy występują w BWR, PWR (WWER) jak i w GCR, AGR,HTGR
Jako, że PWR jest podstawowym i najczęściej występującym typem reaktora
postaram się skoncentrować na nim.

Cytuj:
Szkoda, że nie dałeś znać.


Ba sam się dowiedziałem za pięć dwunasta :grinka:

Porcellus

_________________
Forum jest jak bagno,
kilku nie kuma, reszta rechocze.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 3 stycznia 2007, o 20:07 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 maja 2006, o 19:52
Posty: 4180
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Kobieta
ja chyba juz kiedys ogladalam ten program, tez mnie bardzo zaciekawil mimo ze ja tam sie nie znam na tych sprawach technicznych kominach i innych cudach o ktorych piszecie, bardziej skupilam sie na aspekcie ludzkim

_________________
"Mężczyźni są szalenie nielogiczni - twierdzą, że wszystkie kobiety są takie same. Lecz to nie przeszkadza im ciągle je zmieniać."
Gabrielle Colette :D g:zla


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 5 stycznia 2007, o 15:26 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 lipca 2006, o 21:43
Posty: 357
Lokalizacja: Sadlinki/Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
grin_ajz napisał(a):
ja chyba juz kiedys ogladalam ten program,


Może oglądałaś ten sam co ja, jakieś dwa tyg. temu. Ale leciał on chyba na innym kanale i to nie był fabularyzowany dokument, rekonstrukcja zdarzeń tylko prawdziwy dokument na temat "5min po" i dalej. O tym jak najnormalniej w świecie nie zrobiono nic aby ratować ludzi nie tylko z Czarnobyla ale i oddalonego o 3km miasteczka (najbardziej narażonego nota bene). Pierwsze 3 dni nikt nic nie wiedział w owym miasteczku o awarii a wskaźniki (nie gajgerki) wskazywały trzystu krotne przekroczenie norm promieniowania. Pokazywano także w tym filmie reportaż jakiegoś dziennikarza który był pierwszy na miejscu tragedii i z śmigłowca strzelał fotki nieświadomy ogromnego zagrożenia. Ich śmigłowiec latał tuż nad ruinami reaktora z których wydobywał sie jeszcze siny, radioaktywny dym. Co najciekawsze ów dziennikarz występował w tym programie podobnie jak inne osoby zetknięte wówczas bezpośrednio z ta tragedią. A jeden z dowodzących wtedy milicjantów pokazywał mapkę sytuacyjną, co najśmieszniejsze (a raczej najbardziej żałosne) zapakowaną szczelnie w specjalną folię gdyż ta była wciąż napromieniowana do stopnia przewyższającego normę.

_________________
Szczęście jest czymś, co przychodzi pod wieloma postaciami, więc któż je może rozpoznać? E.H.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 5 stycznia 2007, o 17:41 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 maja 2006, o 19:52
Posty: 4180
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Kobieta
tomik_uno napisał(a):
Może oglądałaś ten sam co ja, jakieś dwa tyg. temu. Ale leciał on chyba na innym kanale

nie nie, ogladalam na discovery, pamietam nawet, ze dokladnie o polnocy sie zaczal :P i byla to wlasnie fabularyzowana rekonsktrukcja,
tego o czym mowisz nie widzialam...mnie osobiscie ciarki zawsze po plecach przechodza jak pokazuja takie filmy albo jak ogladam zdjecia z czarnobyla...

_________________
"Mężczyźni są szalenie nielogiczni - twierdzą, że wszystkie kobiety są takie same. Lecz to nie przeszkadza im ciągle je zmieniać."
Gabrielle Colette :D g:zla


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 6 stycznia 2007, o 00:08 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 lipca 2006, o 21:43
Posty: 357
Lokalizacja: Sadlinki/Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
grin_ajz napisał(a):
nie nie, ogladalam na discovery, pamietam nawet, ze dokladnie o polnocy sie zaczal


hehe - no widzisz - no to zupełnie inny program i ten mój to na pewno dokument bo wiem, że przysnąłem całkiem słusznie a, że była też koło 0:00 to nie mam do siebie pretensji tylko troche żal... Może sie pojawi na emulu, jak inne diskawerypodobne programy. Z chęcią jeszcze raz, dokładniej obejrzę.

_________________
Szczęście jest czymś, co przychodzi pod wieloma postaciami, więc któż je może rozpoznać? E.H.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 32 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  


-->

Forum e-kwidzyn jest własnością Stowarzyszenia Promocji Medialnej e-Kwidzyn. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum. Właściciel Forum nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zgłoś post do moderacji.