Niezależne forum mieszkańców Kwidzyna i nie tylko :-)

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: 9 marca 2010, o 20:47 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 marca 2006, o 12:48
Posty: 13854
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
Budslavsky napisał(a):
Szpitala Św.Ducha

Hmm może nowm wykaże się wiedzą i napisze pare słów na jego temat :?:

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Gemeindehaus - gdzie był ?
PostNapisane: 9 marca 2010, o 21:08 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 stycznia 2010, o 22:28
Posty: 964
Lokalizacja: 3 city
Płeć: Mężczyzna
Nie słyszałem wcześniej o cmentarzu katedralnym może kiedyś był między katedrą a teatrem w miejscu gdzie jeszcze w latach 50-tych ojcowie Franciszkanie uprawiali ogród.
Wiem natomiast że był nie tyle cmentarz ale bezimienna masowa mogiła lub groby między teatrem a ul.Katedralną począwszy od ul.Zamkowa Góra. Pamiętam że na przełomie lat 50-60-tych gdy uczęszczałem do Technikum Młynarskiego poszerzane było skrzyżowanie ul.Katedralnej i ul.Zamkowa Góra. Robotnicy podczas prac ziemnych natknęli się na masowy grób . Dopiero po wielu latach gdy przeczytałem wspomnienia pana Helmuta Kurowskiego zamieszczone w tomie "Kwidzynianie ptakom podobni" na str 243 oraz w "Kwidzyn... drogi do małej ojczyzny" na str.9 uświadomiłem sobie że rozkopana mogiła mogła być pochówkiem jeńców. Pytanie tylko czy ekshumacja została przeprowadzona dokładnie czy koparka podczas prac ziemnych w czasie obecnie prowadzonych inwestycji na tym terenie natrafi na zagadkowe pochowki .


Załączniki:
Kwidzyn .. drogi do.jpg [157.09 KiB]
Pobrane 379 razy
Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Gemeindehaus - gdzie był ?
PostNapisane: 9 marca 2010, o 22:06 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 6 września 2007, o 08:15
Posty: 1997
Lokalizacja: Marienwerder, Wpr
Płeć: Mężczyzna
MIMAK napisał(a):
....uświadomiłem sobie że rozkopana mogiła mogła być pochówkiem jeńców. Pytanie tylko czy ekshumacja została przeprowadzona dokładnie czy koparka podczas prac ziemnych w czasie obecnie prowadzonych inwestycji na tym terenie natrafi na zagadkowe pochowki .


Pod koniec lat osiemdziesiątych osobiście natknąłem się ...na zbielałą, ludzką czaszkę (początkowo sądząc, ze to piłka... :570: ) pod murem katedry od strony placu teatralnego :shock:
Po kilku dniach nie było po niej śladu....
Wtedy o takich znaleziskach raczej się nie meldowało....

_________________
"...Kiedy siadam do stołu, żeby się napić - piję wódkę. Nie jest moją wadą, że robię to solidnie. Ani to, że wolę się napić sam, niż w towarzystwie, którego nie lubię, nie cenię, albo które jest głupie nawet przed wypiciem."
A.G.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 10 marca 2010, o 11:44 
Tak jak napisał Michał, powołujący się na wspomnienia p.Helmuta Kurowskiego, na tamtym skwerze za teatrem, w miejscu dawnego cmentarza grzebano jeńców z pobliskiego obozu. Obóz ten stanowiły zabudowania rejencji (teatru i katedry ?) gdzie Rosjanie mieli przetrzymywać jeńców niemieckich.
Cytuj:
W budynku teatru, w katedrze i dużym budynku byłej siedziby rejencji był niemiecki obóz jeniecki. Jeńców nigdy nie widziałem. Pamiętam tylko, że na małym cmentarzyku na rogu ulic Zamkowej Góry i Katedralnej przybywało mogił. W tym miejscu obecnie jest skwer. Jak mi mówiono, przeprowadzono ekshumację i zwłoki jeńców spoczęły w innym, godnym miejscu.

W czasie I WŚ cmentarz jeńców znajdował się przy ul. Długiej
Cytuj:
Wraz z wybuchem wojny znalazła się na terenie Kwidzyna znaczna liczba rosyjskich jeńców wojennych, w tym także rannych. Już we wrześniu sprawa zmarłych jeńców rosyjskich była przedmiotem obrad Rady Miejskiej. Wobec zastrzeżeń ewangelickich i katolickich duchownych odnośnie grzebania zmarłych jeńców na , istniejących w mieście, cmentarzach wyznaniowych, Rada Miejska 15 IX 1914 r. podjęła decyzję o przeznaczeniu terenu o powierzchni 1000 mkw., położonego na obrzeżach miasta przy ul.Długiej, na miejsce pochówku jeńców rosyjskich niezależnie od ich wyznania. (Kwidzyn. Dzieje miasta T.I)
Ciekawe gdzie to konkretnie było. Myślę, że nie należy tego mylić z cholerycznymSłonecznym Wzgórzem”.
1000 m to nieduża działka. Pewnie stoi tam teraz jakiś domek, którego mieszkańcy zastanawiają się, cóż to im nie daje spać po nocach.
A inne pytanie, to: czy do 1945 był w Kwidzynie, jakiś cmentarz wojenny poległych w II WŚ, lub jakieś kwatery cmentarne żołnierzy niemieckich?


Załączniki:
skrzyźowanie ul.Katedralnej z Zamkową Górą.JPG
skrzyźowanie ul.Katedralnej z Zamkową Górą.JPG [ 297.92 KiB | Przeglądane 10024 razy ]
Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 10 marca 2010, o 13:06 
Offline

Dołączył(a): 10 kwietnia 2006, o 08:44
Posty: 7167
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
Budslavsky napisał(a):
położonego na obrzeżach miasta przy ul.Długiej,


Jurku, Długiej obecnej, czy Długiej w tłumaczeniu? Bo jeśli to drugie, to może chodzić o Staszica. Już kiedyś się rozpisywałem o takim tłumaczeniu 1:1 starych nazw.

_________________
Kwidzynopedia - nasza encyklopedia


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 10 marca 2010, o 13:37 
To można sprawdzić tylko u autora artykułu Mieczysława Wojciechowskiego (str.211) albo u źródła: "Danziger Neueste Nachrichten", 14.IX.1914, nr 215 s.10.


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 10 marca 2010, o 14:29 
Offline

Dołączył(a): 10 kwietnia 2006, o 08:44
Posty: 7167
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
Budslavsky napisał(a):
"Danziger Neueste Nachrichten", 14.IX.1914, nr 215 s.10


Namierzone. Spróbuję dotrzeć.

_________________
Kwidzynopedia - nasza encyklopedia


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Gemeindehaus - gdzie był ?
PostNapisane: 15 marca 2013, o 22:41 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 stycznia 2010, o 13:35
Posty: 3646
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
Marienwerder, Evangelisches Gemeindehaus,


Załączniki:
Marienwerder, Evangelisches Gemeindehaus der Domgemeinde, 1932-03-26.jpg
Marienwerder, Evangelisches Gemeindehaus der Domgemeinde, 1932-03-26.jpg [ 212.63 KiB | Przeglądane 9681 razy ]
Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Gemeindehaus - gdzie był ?
PostNapisane: 16 marca 2013, o 00:34 
Offline

Dołączył(a): 21 maja 2007, o 20:40
Posty: 3718
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
Ja też coś dorzucę.
Znalezione w sieci.

Może ktoś ma coś jeszcze ?
Niech wrzuci! :grin:


Załączniki:
zmiana_rozmiarukwidzyn_155.jpg
zmiana_rozmiarukwidzyn_155.jpg [ 105.08 KiB | Przeglądane 9675 razy ]

_________________
Z fal ta najgorzej huczy,
co się ma rozbić na piasku.
Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron


-->

Forum e-kwidzyn jest własnością Stowarzyszenia Promocji Medialnej e-Kwidzyn. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum. Właściciel Forum nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zgłoś post do moderacji.