Niezależne forum mieszkańców Kwidzyna i nie tylko :-)

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Z Samoa do Marienwerder. Zaorsky …?
PostNapisane: 16 stycznia 2011, o 12:53 
Przed zlikwidowaniem ewangelickiego cmentarza przy ul.Hallera, można było podziwiać przyciągający uwagę nagrobek usytuowany przy samym ogrodzeniu cmentarnym i dobrze widoczny z ulicy.
Był to dość okazały pomnik, którego centralną cześć zajmował wykonany z białego marmuru złamany maszt żaglowca z kołkownicą i naglami. Z oglądanej ostatni raz ponad pół wieku temu obszernej inskrypcji zapamiętałem niewiele, bo tylko nazwisko Zaorsky i imię Karl (ale to już mniej pewne), oraz informację, że był to oficer cesarskiej floty wojennej, i że służył na Południowym Pacyfiku wokół tamtejszych wysp gdzie były niemieckie kolonie. Pamiętam, że była tam na pewno wymieniona Samoa, która utkwiła mi w pamięci, ponieważ jako ówczesny filatelista miałem znaczek z tej kolonii niemieckiej.

Od lat szukam jakiejkolwiek fotografii tego pięknego nagrobka, ale niestety bez skutku. Jedyna wskazówka, to zasłyszana od naszego forumowego kolegi MIMAK’a informacja o kwidzyńskim fotografie dokumentaliście o znanym skądinąd połączeniu imienia i nazwiska: Mikołaj Kopernik, który z pewnością fotografował nagrobek marynarza. (Kilka fotografii jego autorstwa jest na forum oraz w broszurowym albumiku „Kwidzyn. Wyrwane z przeszłości” )
Jeszcze za życia tego pana, MIMAK w Trójmieście rozmawiał z nim (ok. 90-letnim), o jego kwidzyńskich fotografiach i dowiedział się tylko tyle, że całe ich pudło przekazał komuś z Kwidzyna.
Jak dotąd poszukiwana fotografia jeszcze nigdzie nie wypłynęła.

Już chciałem rysować tu zapamiętaną formę kwidzyńskiego nagrobka ze złamanym masztem, ale udało mi się znaleźć fotografię bardzo podobnego pomnika, tyle że wielokrotnie większego od kwidzyńskiego nagrobka i bez metalowych aplikacji (bez flagi). Jest to symboliczne upamiętnienie załogi kanonierki S.M.S. Iltis, która zatonęła u chińskich wybrzeży, koło Shantung 23 lipca 1896 r.
21 listopada 1898 w Szanghaju odsłonięto poświecony im pomnik. Tu :arrow: http://www.trojmiasto.pl/zdj_wym.phtml? ... atowej.jpg

oraz: Obrazek

(Pomnik marynarzy z S.M.S. Iltis stał w Szanghaju do I wojny światowej. Dziś nie ma już po nim śladu.)

Ten kwidzyński żeglarski nagrobek niekoniecznie musiał stać na mogile Zaorskiego. Być może był to tylko, jak to nieraz bywa, jakiś grób symboliczny.

Znalazłem adres, skąd może dostanę odpowiedź na pytanie o przebieg kariery Zaorskiego w Reichsmarine, czy też już w Hochseeflotte. Trochę marne szanse, bo ani nie jestem pewien imienia, ani dat * i +, ani nie znam miejsca służby Zaorskiego. W „adressbuchach” (Einwohnerbuch Marienwerder) z lat 1909 – 1935 to nazwisko nie występuje.

download/file.php?id=26477&t=1


Załączniki:
Komentarz: źródło: http://forum.e-kwidzyn.pl/download/file.php?id=26477&t=1
cmentarz-ewangelicki--w-Kwi.jpg
cmentarz-ewangelicki--w-Kwi.jpg [ 72.59 KiB | Przeglądane 22126 razy ]
Góra
  
 
 Tytuł: Re: Z Samoa do Marienwerder. Zaorsky …?
PostNapisane: 6 kwietnia 2011, o 22:56 
Dotychczasowym efektem poszukiwań jest tylko pewne wspomnienie o tym nagrobku, w którym znalazłem jedynie poświadczenie, że z pamięcią jest nie najgorzej. :)
Cytuj:
Tuż za głównym wejściem na cmentarz, przy samym ogrodzeniu znajdował się niecodzienny nagrobek. Stanowiła go duża, plaska, szara płyta nagrobna, a w miejscu, gdzie zwykle znajdował się krzyż, wyrastał z owej płyty solidny kikut złamanego masztu okrętowego, wysokości około 1 metra. Na płycie złocony napis w języku niemieckim oznajmiał, ze jest to grób żeglarza, który poniósł śmierć w wyniku katastrofy morskiej, o czym sugestywnie mówił złamany maszt. Niecodzienny obraz tego grobu, złamany maszt oraz napis na płycie nagrobnej sprawił, ze po tylu latach doskonale pamiętam ten grób. Nazwisko tegoż żeglarza było wyraźnie polskie i brzmiało Zaorski. Być może, ze nawet z przedrostkiem von. ( Tadeusz Tyniec „Moje pierwsze dni w Kwidzynie: Cmentarze w Kwidzynie” w: SCHODY KAWOWE Nr 3(1) 2000 r.)


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Z Samoa do Marienwerder. Zaorsky …?
PostNapisane: 7 kwietnia 2011, o 02:34 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 października 2007, o 02:39
Posty: 497
Lokalizacja: Ryjewo
Płeć: Mężczyzna
Można próbować szukać Karla (?) von (?) Zaorsky'ego w Bundesarchiv/Militärarchiv we Freiburgu.
Strona główna:
http://www.bundesarchiv.de/index.html.de
Podstrona dotycząca akt personalnych osób związanych z niemieckimi siłami zbrojnymi:
http://www.bundesarchiv.de/benutzung/sa ... ex.html.de
Zwłaszcza w tym zespole akt:
PERS 8: Angehörige der Kaiserlichen Marine, der Schutztruppen und sonstiger Einrichtungen unter dem Befehl des Kaisers

Niestety dla mnie język niemiecki jest barierą nie do przebycia, aby do czegoś szczegółowego tam dotrzeć...

_________________
Republika marzeń...


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Z Samoa do Marienwerder. Zaorsky …?
PostNapisane: 1 maja 2012, o 13:41 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 kwietnia 2006, o 15:28
Posty: 879
Lokalizacja: Łódź
Płeć: Mężczyzna
Jeżeli sprawa się nie przedawniła - gdzieś mam zdjęcie tego pomnika - rzeczywiście był to Karl Zaorsky (Zaorski?). Zdjęcie dostałem bodaj od Małgosi "małogoś" (w każdym razie od kogoś z Forum). Poszukam i jak znajdę to wkleję.
Pamiętam dobrze ten nagrobek, fascynował mnie złamany maszt - mijałem go prawie codziennie idąc lub wracając ze szkoły.

_________________
"...be yourself, no matter what they say ..."
(Sting)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  


-->

Forum e-kwidzyn jest własnością Stowarzyszenia Promocji Medialnej e-Kwidzyn. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum. Właściciel Forum nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zgłoś post do moderacji.