Niezależne forum mieszkańców Kwidzyna i nie tylko :-)

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Iglica
PostNapisane: 27 kwietnia 2011, o 15:05 
Zagadka jest bardzo prosta. Dotyczy ogólnie znanego pruskiego pomnika, który dokładnie przez 100 lat do 1972 r. stał na Flottwellplatz i na Placu Słowiańskim.
Obrazek
(Plac Plebiscytowy, rok 1972. Rozbiórka obelisku. Fotografia z : Dzieje miasta. Kwidzyn; T.II)
Centralny element pomnika, owa iglica z polerowanego czerwonego granitu została zdemontowana i zakopana. Nastąpiło to po interwencji zachodnio-niemieckich służb konsularnych protestujących przeciwko przerobieniu niemieckiego pomnika dla sławienia polskiego zwycięstwa nad Niemcami (1410, 1945).
Czy ktoś posiada jakiekolwiek wiarygodne informacje wskazujące na obecną konkretną lokalizację miejsca ukrycia resztek tego pomnika?

Właśnie uzyskałem relację, wprawdzie z pośredniego źródła, ale pochodzącą od osoby, która demontowała pomnik a następnie zakopywała go. Nie dowiedziałem się tylko, czy samą iglicę, czy razem z pozostałymi elementami pomnika.
Fizyczne poszukiwania wymagałyby specjalnych zezwoleń, ponieważ wskazany mi teren też jest „specjalny” i ogólnie niedostępny. Wskazano mi to miejsce z dokładnością podobno "tylko" 300 metrów.

Samemu uruchomieniu poszukiwań powinna towarzyszyć bogatsza dokumentacja, niż pojedyncza wskazówka tylko jedynego „osobowego źródła informacji”, która dotarła do mnie. W stosownym momencie, najlepiej po jakichś potwierdzeniach, trzeba to będzie ujawnić.
Może ktoś słyszał o domniemanym miejscu zakopania pomnika. Zbierzmy to zanim przystąpimy do II etapu poszukiwań..


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Iglica
PostNapisane: 27 kwietnia 2011, o 17:21 
Nie mogę znaleźć ale był już wątek o tym na forum. Jako kilkulatek byłem świadkiem owego zdarzenia. Z tego co pamiętam iglicę wywieziono a cokół został zakopany w tym miejscu gdzie stał. Pamiętam ogromną ilość ludzkich kości, czaszek wtedy wykopanych i chyba było to później niż w roku 1972.


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Iglica
PostNapisane: 5 maja 2011, o 10:13 
Uzyskałem kolejne informacje dotyczące domniemanych losów tego pomnika.

Syn operatora dźwigu, który rozbierał pomnik zapewniał mnie, że „iglica” została zakopana w jednej z piaskowni znajdującej się obecnie na terenie IP. Nawet wskazał w której. Podążanie tym tropem przekracza jednak możliwości amatorskich poszukiwań, nawet zorganizowanych. Tu już potrzebna byłaby pomoc Burmistrza, który raczej nie będzie podejmował tematu bez konkretnych i sprawdzonych wiadomości. Burmistrz ma jednak swoje wyspecjalizowane „służby” kompetentne w podejmowaniu takich spraw. Gdy konfrontowałem tam swoje szczątkowe informacje, to uzyskałem szereg kolejnych, które wprawdzie nie rozwiązują ostatecznie zagadki pomnika, ale podają następne tropy.

Pomnik był rozbierany pod osobistym nadzorem kwidzyńskiego sekretarza PZPR, a operator dźwigu otrzymał reprymendę za uszkodzenie mosiężnych aplikacji przedstawiających wieńce z liści akantu.
Potwierdza się informacja MAĆKA ZB, że podstawa pomnika, czyli owe kamienne stopnie wokół niego zostały po prostu zakopane w tym samym miejscu poniżej poziomu Placu. Natomiast sam pomnik został przewieziony na ul. Wiślną, gdzie (na terenie obecnego PUS) ślad się po nim urywa.

Jest jeszcze informacja, że na polecenie ówczesnej pani naczelnik miasta (podobno nawet po jakichś interwencjach ministerialnych) pomnik, już z ul. Wiślnej) został poddany „recyklingowi” na nagrobek pierwszego przewodniczącego Powiatowej Rady Narodowej w Kwidzynie. Nagrobek ten znajdował się na cmentarzu katolickim przy Hallera (naprzeciw szpitala) do czasu jego likwidacji. Była przeprowadzana ekshumacja z tego grobu i przeniesienie na cmentarz komunalny przy Malborskiej.
I dalej nic nie wiadomo. Rozebrany pomnik na Placu Plebiscytowym był bardzo pokaźny i nie wiadomo, którą jego część wykorzystano na nagrobek, ani co się stało z granitowymi pozostałościami. Czy nagrobek z cmentarza przy Hallera został także przeniesiony na Malborską?
Można by zlokalizować to nowe miejsce pochówku (w okolicach starej kaplicy cmentarza komunalnego) i sprawdzić, czy jest tam część granitowej „iglicy”, czy też jest ona gdzie indziej, być może w całości.
Zatem temat nadal poszukuje "swojego odkrywcy".


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Iglica
PostNapisane: 5 maja 2011, o 11:40 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 stycznia 2010, o 22:28
Posty: 962
Lokalizacja: 3 city
Płeć: Mężczyzna
Jeżeli dobrze pamiętam to pomnik /iglica/ wykonany był z różowawego granitu i w takim odcieniu trzeba poszukiwać wykonanego w latach 70-tych nagrobka.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Iglica
PostNapisane: 5 maja 2011, o 12:17 
MIMAK napisał(a):
Jeżeli dobrze pamiętam to pomnik /iglica/ wykonany był z różowawego granitu ...
Taki kolor ja też zapamiętałem. A poza tym, znane jest przecież imię i nazwisko osoby, którą pośmiertnie obdarowano nagrobkiem, który chcemy obejrzeć. Ta osoba jest przecież poza całą sprawą i nikt nie zamierza naruszać jej wiecznego spoczynku.


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Iglica
PostNapisane: 15 grudnia 2011, o 01:24 
Offline

Dołączył(a): 10 kwietnia 2006, o 08:44
Posty: 7167
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
Cytuj:
nagrobek pierwszego przewodniczącego Powiatowej Rady Narodowej w Kwidzynie


Nagrobek znajduje się na cmentarzu przy ul. Malborskiej, ale jest z jednolicie czarnego kamienia. Zdjęcie pokażę po powrocie.

Dodatkowo ktoś Cię wkręca z tym pochówkiem na Hallera, o czym świadczą te zdjęcia:
http://www.muzeum.kwidzyn.pl/web/?a=gallery&id=223

_________________
Kwidzynopedia - nasza encyklopedia


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Iglica
PostNapisane: 15 grudnia 2011, o 09:46 
W Archiwum Państwowym w Elblągu z siedzibą w Malborku, w papierach Miejskiej Rady Narodowej w Kwidzynie jest pismo Naczelnika Miasta p. Haliny Jadczak, w którym wydaje ona zgodę na wykorzystanie budulca kamiennego z pomnika z Placu Zwycięstwa (od 1990r. Pl.Plebiscytowego) zdeponowanego na terenie MPGK przy ul.Wiślanej, z przeznaczeniem na nagrobek pierwszego przewodniczącego PPRN w Kwidzynie p. Eugeniusza P. (Sprawował on tą funkcję w latach 1946-47)

Jak wiadomo pomnik składał się z kilkumetrowej iglicy z granitu o czerwonkawym odcieniu, oraz podstawy z czarnych płyt granitowych.
Cytuj:
Nagrobek znajduje się na cmentarzu przy ul. Malborskiej, ale jest z jednolicie czarnego kamienia.
Tak, ale to już późniejszy przewodniczący z lat 1957-1968.
Widoczne są ślady, że ten nagrobek także pochodzi z „recyklingu”.
Chyba jednak nikt mnie tu nie wkręca.


Załączniki:
pomn..jpg
pomn..jpg [ 40.35 KiB | Przeglądane 25231 razy ]
Góra
  
 
 Tytuł: Re: Iglica
PostNapisane: 15 grudnia 2011, o 09:46 
Pomnik był napewno z czarnego kamienia.


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Iglica
PostNapisane: 15 grudnia 2011, o 11:12 
Offline

Dołączył(a): 10 kwietnia 2006, o 08:44
Posty: 7167
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
Cytuj:
Tak, ale to już późniejszy przewodniczący z lat 1957-1968.


W takim razie pomyliłem przewodniczących.

_________________
Kwidzynopedia - nasza encyklopedia


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Iglica
PostNapisane: 12 stycznia 2012, o 11:26 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 kwietnia 2008, o 08:58
Posty: 964
Lokalizacja: Włocławek
Płeć: Mężczyzna
Recykling to dobra rzecz ,stare robi miejsce na nowe : mury miejskie ,starówka ,piramidy w Gizie .....

_________________
To wszystko nic , na przeciw wieczności .


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Iglica
PostNapisane: 12 stycznia 2012, o 11:30 
Offline

Dołączył(a): 10 kwietnia 2006, o 08:44
Posty: 7167
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
Cytuj:
Widoczne są ślady, że ten nagrobek także pochodzi z „recyklingu”.


Z tego, co pamiętam, to były tam łańcuchy malowane na srebrno. Dziury to ślady po stelażu do łańcuchów.

_________________
Kwidzynopedia - nasza encyklopedia


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Iglica
PostNapisane: 12 stycznia 2012, o 12:04 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 marca 2006, o 12:48
Posty: 13853
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
Obiło mi się ostatnio o uszy, że na tym placu ma powstać fontanna, ale ile w tym prawdy to nie wiem.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Iglica
PostNapisane: 12 stycznia 2012, o 12:09 
Czas najwyższy żeby coś na tym placu poprawić. Nie musi być zaraz fontanna. W zasadzie nic nie robiono od czasu rozebrania pomnika. Chodniki te z płyt i asfaltowe leżą nie zmieniane od tamtego czasu.


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Iglica
PostNapisane: 12 stycznia 2012, o 13:12 
MACIEKZB napisał(a):
Nie musi być zaraz fontanna.
Jasne. Też myślę, że na razie wystarczy fontann.
Przydała by się naprawa (wymiana) nawierzchni, więcej ławek, jak i odtworzenie pewnej tradycji tego miejsca.
Mam tu na myśli b'ynajmniej nie obchodzenie urodzin cesarza, ani prezydenta a raczej plenerowe koncerty.

Przed wojną, w niedzielne południa występowała tu na przenośnej estradzie orkiestra miejscowego garnizonu, a i za polskich już czasów odbywały się tu koncerty.
Nie tęsknię za listą przebojów Wermachtu, ale mogłyby tu być np. popisy uczniów Szkoły Muzycznej, jak i jej orkiestry.
Pewnie przychodziłaby tam widownia nieco odmienna, niż ta pod estradą na Dniach Kwidzyna, ale byłaby to okazja do przekonania się, że muzyka istnieje także niezależnie od elektryczności, co czasami wydaje się już niepojęte.


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Iglica
PostNapisane: 12 stycznia 2012, o 14:02 
Offline

Dołączył(a): 10 kwietnia 2006, o 08:44
Posty: 7167
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
Cytuj:
na tym placu ma powstać fontanna


Jeśli tak, to bez badań archeologicznych nie powinno się tego robić. Jest to najstarszy znany kwidzyński cmentarz i badania w tym miejscu mogłyby powiedzieć wiele nt. dawnych mieszkańców miasta.

_________________
Kwidzynopedia - nasza encyklopedia


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron


-->

Forum e-kwidzyn jest własnością Stowarzyszenia Promocji Medialnej e-Kwidzyn. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum. Właściciel Forum nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zgłoś post do moderacji.