Niezależne forum mieszkańców Kwidzyna i nie tylko :-)

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Witold Pilecki
PostNapisane: 17 kwietnia 2009, o 04:50 
http://www.hards.pl/_wizytowka/image.php?id=593
Cytuj:
Nowe fakty o życiu polskiego bohatera.
To on powiedział światu o Auschwitz

Dał się zamknąć w obozie koncentracyjnym, by udokumentować hitlerowskie zbrodnie. Potem zginął z rąk komunistów jako szpieg. W wolnej Polsce Witold Pilecki doczekał się rehabilitacji. Teraz prawdę o polskim bohaterze poznali Brytyjczycy, którzy kiedyś zlekceważyli jego doniesienia o hitlerowskich bestialstwach w nazistowskich obozach zagłady.



Dla Polaków bohater podziemia, człowiek, który dobrowolnie dał się uwięzić w Auschwitz, by przekazać światu prawdę o hitlerowskich zbrodniach. Dla Sowietów - zdrajca i współpracownik zachodnich imperialistów. Dla Brytyjczyków - wyrzut sumienia. Życie Witolda Pileckiego to historia bezinteresownego bohaterstwa i niewyobrażalnej krzywdy. Nowe fakty o życiu polskiego oficera opublikował brytyjski "The Times".

To był najodważniejszy akt szpiegowski II Wojny Światowej. Witold Pilecki, żołnierz polskiego podziemia, na ochotnika dał się zamknąć w Auschwitz. Tam zorganizował podziemną grupę oporu. Pięcioosobowe grupki nie wiedziały o sobie nawzajem, aby w razie wpadki nie wydać kolegów na przesłuchaniach. Z samego środka nazistowskiej machiny śmierci bohaterski oficer wysyłał też raporty do polskiego podziemia.

"Gigantyczna maszyna obozowa zamordowała już wielu moich przyjaciół" - pisał później Pilecki. "Wysłaliśmy wiadomości na zewnątrz. Nadały je potem zagraniczne radiostacje. Strażnicy obozu są bardzo zdenerwowani".

W 1942 roku Pilecki odkrył istnienie komór gazowych w Auschwitz. Zaczął opracowywać plan oswobodzenia obozu. Liczył, że przeszmuglowane do Londynu raporty pomogą uwolnić więźniów. Miał nadzieję, że samoloty RAF zbombardują mury nazistowskiej fabryki śmierci. Ale brytyjskie władze, które dostały do ręki raporty Pileckiego, nie zrobiły nic.

"Możemy tylko przypuszczać, że Brytyjczycy sądzili, że przesadzamy" - mówi historyk Jacek Pawłowicz. "Jestem przekonany, że Polacy podzielili się swoją wiedzą z MI6 i najwyższymi kręgami brytyjskiego rządu. A oni milczeli".

W 1943 roku Pilecki zdał sobie sprawę, że Alianci nie mają zamiaru oswobadzać Auschwitz. Podjął szaleńcze ryzyko i z dwoma towarzyszami uciekł z obozu śmierci. Gestapo ruszyło za polskim oficerem w pościg. Ale Niemcom udało się złapać zuchwałego Polaka dopiero w 1944 roku, kiedy walczył w Powstaniu Warszawskim. Końca wojny Pilecki doczekał w obozie jenieckim. W czerwcu 1945 roku dołączył do wojsk polskich we Włoszech. Ale jego szpiegowski talent znów okazał się potrzebny. Jeszcze w tym samym roku wrócił do Polski. Tym razem - by szpiegować komunistów. Ta misja przyniosła mu śmierć.

O co polscy słudzy Kremla oskarżyli bohatera wojennego? Nowo odkryte dokumenty z polskich archiwów pokazują przerażające szczegóły śledztwa. Gorzkim zrządzeniem losu męką polskiego oficera zarządzał polski Żyd pracujący dla bezpieki. Podczas odwiedzin Pilecki powiedział swojej żonie, że pobyt w Auschwitz był niczym wobec bestialskich tortur, jakim go poddano. Wyrok w procesie - potrójną karę śmierci - wykonano przez rozstrzelanie.

Za co komunistyczna władza skazała Pileckiego? Według dokumentów "oskarżony działał przeciwko państwu polskiemu jako płatny rezydent zagranicznych wywiadów". Prócz tego "pracował na rzecz zagranicznego imperializmu, któremu się całkowicie zaprzedał”. Według "The Times" oznacza to, że raporty Pileckiego cały czas docierały do MI6.

"Zdrada Polski to najczarniejsza karta historii brytyjskiego MSZ, nawet jeśli ta zdrada była strategiczną koniecznością" - komentuje historyk Michael R. D. Root. Według niego historia Witolda Pileckiego to wstyd dla Brytyjczyków i reszty Aliantów, którzy przymknęli oczy na ambicje Stalina i na Holocaust.

Dopiero po 1989 roku Polska zrehabilitowała Pileckiego, którego komunistyczna propaganda przedstawiała w najczarniejszych barwach. Najnowsze odtajnione materiały pokazują oficera jako delikatnego, pełnego radości z życia człowieka. "Lubię wszystko, co żyje, każdego robaka i żuczka" - pisał oficer do swojej 10-letniej córki.

"To przykład niewyobrażalnego dobra w czasach niewyobrażalnego zła" - powiedział o Pileckim naczelny rabin Polski Michael Schudrich. "Jest coraz więcej dowodów na to, jak Polacy pomagali Żydom w czasie Holocaustu i płacili za to własnym życiem. Trzeba iść za przykładem takich ludzi jak Pilecki wszędzie tam, gdzie dzisiaj dzieje się zło” - oświadczył rabin.

mg


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 17 kwietnia 2009, o 22:49 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 czerwca 2006, o 19:59
Posty: 542
Lokalizacja: Lepiej nie mówić.
Płeć: Mężczyzna
Budslavsky napisał(a):
O co polscy słudzy Kremla oskarżyli bohatera wojennego? Nowo odkryte dokumenty z polskich archiwów pokazują przerażające szczegóły śledztwa. Gorzkim zrządzeniem losu męką polskiego oficera zarządzał polski Żyd pracujący dla bezpieki. Podczas odwiedzin Pilecki powiedział swojej żonie, że pobyt w Auschwitz był niczym wobec bestialskich tortur, jakim go poddano. Wyrok w procesie - potrójną karę śmierci - wykonano przez rozstrzelanie.

Towarzysz Stalin, dał Polakom w darze Pałac Kultury i Nauki, a Żyd Lawrentij Beria dał całą kadrę wykształconych żydowskich oprawców NKWD- trzon późniejszego UB i innego aparatu władzy.
Fajga Mindla Danielak i Beniamin Wejsblech skazali na śmierc generała Augusta Emila Fieldorfa.
Salomon Morel - komendant obozu koncentracyjnego w Świętochłowicach, gdzie prócz volksdeutschów, więziono Ślązaków, AK-owców i wszelki ''element'' politycznie niepewny dla nowej władzy.
Stefan Szechter- sędzia wojskowy, brat dziennikarzyny Aarona Szechtera vel Michnika
Adama.
Etc itd.....
Pozostają jeszcze np. ''Orlęta z Grodna'' 39r. i żydowska V kolumna, albo ''Drugi Katyń'' w Trzebusce k Rzeszowa .

_________________
Z drugiej strony Wisły.....,-)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 18 kwietnia 2009, o 00:45 
Offline

Dołączył(a): 18 kwietnia 2009, o 00:40
Posty: 3
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
Niech Pan uważa, Panie Zbyszku... W dzisiejszym świecie 'ludzie' są gotowi posądzić kogokolwiek o 'antysemityzm' (czymkolwiek to nie było), a za zbytnią wolność słowa idzie się do więzienia...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 18 kwietnia 2009, o 10:40 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 kwietnia 2007, o 00:14
Posty: 1798
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
Po obu stronach siatki z drutu kolczastego byli i Polacy, Żydzi ... i pewnie też "masoni i cykliści". Ten sam los podzieliło wiele osób o skrajnie różnych wyznaniach i poglądach. Chrześcijanin a zwłaszcza katolik, w tym również Polacy i Niemcy byli po stronie ofiar ale też i katów. Bardzo trafnie ujęła to Nałkowska jednym zdaniem "Ludzie ludziom zgotowali ten los” i niema się co tu doszukiwać winy w jakiejś konkretnej narodowości czy religii.
Wracając do artykułu przedstawionego przez Budslavskiego nikogo nie powinna dziwić bierna sytuacja aliantów w tym Brytyjczyków, przecież to nie ich obywateli mordowano i nie burzono ich domów. W tym temacie historia nie zmienia się od setek lat. Nikt nikomu nie przyjdzie z pomocą jeżeli niema w tym swojego interesu. Tak było w trakcie okupacji i tak jest dzisiaj.

_________________
Gdy tak wspominam ten miniony czas
Jak dobrze że to nie poszło w las
Dużo bym dał by przeżyć to znów
Wehikuł czasu - to byłby cud


Ostatnio edytowano 18 kwietnia 2009, o 13:46 przez Großvater, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 18 kwietnia 2009, o 14:26 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 czerwca 2006, o 19:59
Posty: 542
Lokalizacja: Lepiej nie mówić.
Płeć: Mężczyzna
Janusz W. napisał(a):
Niech Pan uważa, Panie Zbyszku... W dzisiejszym świecie 'ludzie' są gotowi posądzić kogokolwiek o 'antysemityzm' (czymkolwiek to nie było), a za zbytnią wolność słowa idzie się do więzienia...

Tak, Panie Januszu, mam tego pełną swiadomosc. Niewygodne fakty są tuszowane, przekręcane, a za głośne mówienie o tym są paragrafy, czyli nic się nie zmienia. :smile:

_________________
Z drugiej strony Wisły.....,-)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 18 kwietnia 2009, o 16:28 
Dla umiejących czytać ze zrozumieniem: Rafał Ziemkiewicz "Kto odpowie za ten skandal?"


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 18 kwietnia 2009, o 18:03 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 czerwca 2006, o 19:59
Posty: 542
Lokalizacja: Lepiej nie mówić.
Płeć: Mężczyzna
Budslavsky napisał(a):
Dla umiejących czytać ze zrozumieniem:

Z ogromnym szacunkiem....''Jedynie prawda jest ciekawa''
Boli, oj boli pochodzenie Fajgi.....co niektórych. Nie widziałem filmu, więc się nie wypowiem, ale może dobrze, że nie wyszedł z tego taki epos jak ''Katyń''...
Nie jestem zwolennikiem PiSu, nie jestem antysemitą :!:, nie głosowałem na Pana Prezydenta Kaczyńskiego, ale ma On u mnie ogromny plus- symbolicznie odebrał oznaczenia państwowe Wolińskiej, oj, przepraszam Mindzie Danielak. Nie zrobił tego Lech Wałęsa, nie zrobił tego Kwaśniewski.

_________________
Z drugiej strony Wisły.....,-)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 9 maja 2009, o 19:58 
W miejscowym kinie "leci" właśnie film biograficzny o innym polskim bohaterze, dramat historyczny o Emilu Fieldorfie - "Generał Nil".
Jeśli to kogoś zainteresowało, to może też zapoznać się z przebiegiem kariery jego oprawców w PRL i w RP. Artykuł: Za późno na sprawiedliwość.


Góra
  
 
 Tytuł: List Marii Fieldorf-Czarskiej
PostNapisane: 2 czerwca 2009, o 21:19 
Bardzo gorzki i drwiący list ogłoszony przez córkę Gen. Emila Fieldorfa:
Cytuj:
Gdańsk, 28 maja 2009 roku


Uczcijmy Żydów
ratujących Polaków


List otwarty Marii Fieldorf-Czarskiej do dr Aliny Całej
z Żydowskiego Instytutu Historycznego

Obejrzałam przypadkiem telewizyjny program redaktora Tomasza Lisa z Pani udziałem. Program dotyczył podłego artykułu "Europejscy pomocnicy Hitlera w mordowaniu Żydów", opublikowanego niedawno w niemieckim "Spieglu". Ze zdumieniem stwierdziłam, że jedyna różnica między spieglowskimi specjalistami od zamazywania odpowiedzialności Niemców za zbrodnie na obywatelach Polski narodowości żydowskiej a Panią polega na tym, że Pani robi to z większą złością wobec Polaków i jeszcze bardziej niesprawiedliwie niż Niemcy. Aż trudno uwierzyć, że jest Pani obywatelką RP i pracownikiem instytutu naukowego, dotowanego zapewne z budżetu Państwa Polskiego.

Sprawa jest tym bardziej bolesna, że niemieccy redaktorzy "Spiegla" zaatakowali tym razem polskich chłopów. Oni mogą o tym nie wiedzieć, ale Pani jako historyk musi wiedzieć, że aktualnie trwa w Kościele katolickim proces beatyfikacyjny, w którym jest m.in. chłopska rodzina Ulmów. To symboliczna historia, takich było wiele. A co zrobić z ponad 6 tysiącami Polaków, którzy są "Sprawiedliwymi wśród Narodów Świata"? W Talmudzie napisano, że "kto ratuje jedno życie - ratuje cały świat". Ponad 6 tysięcy razy Polacy ratowali w czasie wojny "cały świat". To przypadki znane i opisane, a ile jest jeszcze nieopisanych? Tymczasem Pani, obywatelka Polski, taki ma dla nich szacunek, że znieważa naród, który ich wydał i wygłasza Pani o tym narodzie niesprawiedliwe i uogólniające sądy.
Kiedy myślę o Józefie Ulmie, polskim rolniku, zamordowanym przez Niemców 24 marca 1944 roku w Markowej - razem z żoną Wiktorią w błogosławionym stanie i sześciorgiem małych dzieci oraz ośmiorgiem ukrywanych przez siebie Żydów - to zastanawiam się, co ci zamordowani Żydzi powiedzieliby Pani, gdyby dziś mogli przemówić? Co by powiedzieli na temat "przyjaźni" niemiecko-żydowskiej obserwowanej w naszych czasach, kosztem Polaków - "pomocników Hitlera"?
Staram się zawsze kończyć moje spory z różnymi ludźmi propozycjami pokojowymi, pozytywnymi. Także teraz mam propozycję, by pomogła mi Pani w realizacji pewnego pomysłu. Moim zdaniem, należy podziękować wszystkim Żydom, którzy po wojnie pomagali polskim patriotom, prześladowanym i mordowanym przez sowieckie siły "bezpieczeństwa publicznego" tylko dlatego, że chcieli Polski wolnej, suwerennej. Żydzi mieli duże możliwości pomagania, ponieważ wielu z nich zajmowało wysokie stanowiska w aparacie partyjnym i policyjnym Polski sowieckiej. Co prawda, mojemu ojcu nie pomogli, ale uczestniczyli w mordzie sądowym; pisali akt oskarżenia i wydali dwa razy wyrok śmierci na ojca, wysługując się Związkowi Sowieckiemu za stanowiska i ordery. Ale ja, z powodu Auscalera, Merza, Wajsblecha czy Górowskiej nie mogę sobie wyrabiać opinii o całym narodzie żydowskim.
Zapewne zna Pani, jako historyk, liczne przykłady pomocy udzielonej Polakom przez Żydów. To jest istota mojej propozycji, którą sformułowałam w liście otwartym do Adama Michnika już w styczniu 2001 roku, opublikowanym w "Naszym Dzienniku", zignorowanym przez "Gazetę Wyborczą". Niestety, do dziś nie dostałam odpowiedzi. Pora wrócić do sprawy.
Zorganizujmy wspólnie - Polacy oraz Żydowski Instytut Historyczny - akcję upamiętniania Żydów, którzy z narażeniem życia ratowali Polaków z rąk NKWD-UB i KGB-SB w latach 1939-1989, szczególnie w okresie okrutnej sowieckiej okupacji Kresów oraz w pierwszym dziesięcioleciu po wojnie. Mam nadzieję, że teren niezbędny do sadzenia drzew, upamiętniających szlachetne czyny, zostanie udostępniony przez odpowiednie władze. Szlachetność i odwaga ludzka winny być zauważone i nagrodzone nie tylko przez Izrael, ale i przez Polskę. Pani jako Żydówka z polskim obywatelstwem na pewno to rozumie.
Jeśli chodzi o motto całej akcji, to zapewniam Panią, że w Ewangelii znajdzie się wiele pięknych myśli o wymowie zbliżonej do tych o ratowaniu świata przez dobre uczynki pojedynczych ludzi.
Maria Fieldorf-Czarska
córka gen. bryg. Augusta Emila Fieldorfa "Nila"


Góra
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron


-->

Forum e-kwidzyn jest własnością Stowarzyszenia Promocji Medialnej e-Kwidzyn. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum. Właściciel Forum nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zgłoś post do moderacji.