Niezależne forum mieszkańców Kwidzyna i nie tylko :-)

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: 4 lipca 2007, o 07:22 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 kwietnia 2006, o 16:40
Posty: 1671
Lokalizacja: Dwumiasto
Płeć: Mężczyzna
drosik napisał(a):
czyli w przypadku, który narysowałem to kierujący rowerem ma pierwszeństwo,
Adamo, Corzano zgadzacie się :?: (pytam serio)

Zakładając ciągłość ścieżki rowerowej, zgadzam się. Po drodze do pracy mam takie przejazdy przez ulicę i przeważnie kierowcy samochodów grzecznie przepuszczają rowerzystów.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 4 lipca 2007, o 18:39 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 marca 2007, o 20:29
Posty: 2117
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
W Kwidzynie też kierowcy są dla rowerzystów bardzo życzliwi. Zatrzymują się obligatoryjnie przed przejazdem rowerowym, by przepuścić nawet tych, którzy jeszcze na przejazd nie wjechali. Nie jest to najbardziej wychowawcze, bo rowerzyści z reguły nie znają się na przepisach i sądzą, że mają pierwszeństwo. Ostatnio słyszałem dosyć głośną uwagę od kolegi, który obruszył się na kierowcę szybko opuszczającego rondo, bez zatrzymania się przed przejazdem. W tym czasie staliśmy na wysepce. Dobrze, że tylko wypowiedzą tak reagował. Gdyby wymusił domniemane pierwszeństwo, mogłoby być nie najlepiej. Ciekawe, kiedy z tego powodu zdarzy się wypadek. :?:

_________________
Każda Ojczyzna ma swoich fanów


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 4 lipca 2007, o 18:50 
kwidzownik napisał(a):
Gdyby wymusił domniemane pierwszeństwo, mogłoby być nie najlepiej.


No z tym jest właśnie problem, gdyż rowerzysta myśli że na przejeździe przez ulicę ma pierszeństwo, ale to mało gdyż piesi też tak niektórzy sądzą iż mają pierszeństwo na przejściu. Oba przypadki oczywiście gdy ani rowerzysta ani pieszy nie znajdują się na przejeździe lub pasach.


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 4 lipca 2007, o 21:23 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 lipca 2006, o 21:43
Posty: 357
Lokalizacja: Sadlinki/Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
Cytuj:
Wyjaśniłby to pewno jakiś instruktor jakby tu był na forum


A co najśmieszniejsze powinien znać odpowiedź każdy kierowca. Roweru, samochodu i pojazdu "innobieżnego" :P bo tego uczono na kursach (a raczej powinno)

Ale zawsze można real sugar zapytać. Ona sie zna!!

_________________
Szczęście jest czymś, co przychodzi pod wieloma postaciami, więc któż je może rozpoznać? E.H.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 5 lipca 2007, o 06:15 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 kwietnia 2006, o 16:40
Posty: 1671
Lokalizacja: Dwumiasto
Płeć: Mężczyzna
Adamo napisał(a):
No z tym jest właśnie problem, gdyż rowerzysta myśli że na przejeździe przez ulicę ma pierszeństwo

Jeśli rowerzysta jedzie prosto, a w ulicę skręcającą i przecinającą drogę rowerową skręca samochód, to kierowca tego drugiego powinien ustąpić pierwszeństwa.
Tu przykład z życia:

Obrazek

Gdyby niebieski samochód skręcał, to musi rowerzystę przepuścić. Skąd moja pewność? Dokładnie na tym skrzyżowaniu i dokładnie w takiej sytuacji, będąc rowerzystą, zostałem potrącony. Wezwałem policję, kierowca dostał mandat i punkty, a mi zaoferowano podwiezienie do pracy.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 5 lipca 2007, o 12:14 
Corzano napisał(a):
Gdyby niebieski samochód skręcał, to musi rowerzystę przepuścić.


O ile rowerzysta będzie już wjeżdżał na ścieżkę. Ty byłeś już na niej, dlatego on dostał mandat, to samo by było na każdym innym przejeździe dla rowerów.


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 5 lipca 2007, o 12:19 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 kwietnia 2006, o 16:40
Posty: 1671
Lokalizacja: Dwumiasto
Płeć: Mężczyzna
Adamo napisał(a):
O ile rowerzysta będzie już wjeżdżał na ścieżkę. Ty byłeś już na niej, dlatego on dostał mandat, to samo by było na każdym innym przejeździe dla rowerów.

Jasne, że nie czekał na mnie widząc mnie przy poprzedniej przecznicy. ;)
A gdyby w tej sytuacji zamiast roweru był samochód to czy nie byłoby tak samo?

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 5 lipca 2007, o 20:12 
Corzano napisał(a):
A gdyby w tej sytuacji zamiast roweru był samochód to czy nie byłoby tak samo?


Tam samochodu nie było.

Skrzyżowanie z ścieżką rowerową, jak np pokazałem na rysunku wcześniej a skrzyżowanie równorzędne co by mógł być samochód to są dwie różne rzeczy. Nie wiem jak to fachowo nazwać, ale przejazd ścieżki rowerowej prze jezdnię (ścieżka nie jest jezdnią) = przejście dla pieszych, z tą różnicą że na ścieżce rowerzysta może przejechać jezdnię a na pasach nie może, musi rower przeprowadzić co jest notorycznie łamane na pasach koło Shella.


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 5 lipca 2007, o 20:18 
Corzano napisał(a):
Jasne, że nie czekał na mnie widząc mnie przy poprzedniej przecznicy. ;)


Co do tego co wykonał ten kierowca to nie dziwię się że wlepili mu mandat, gdyż kierowca prowadzący samochód musi zachować szczególną ostrożność na pasach, skrzyżowaniach itd. On jej nie zachował gdyż wjechał na Ciebie, każdy odpowiedzialny kierowca by spojrzał co się dzieje na pasach, przejazdach czy skrzyżowaniu i widziałby że nadjeżdżasz i się zatrzymał, widać on albo za szybko jechał, albo miał w dupie rowerzystę, a są tacy, nie raz się przekonałem jeżdżąc rowerem, nawet raz jednemu prawie na masce wylądowałem bo wymusił mi pierszeństwo, ale oni na rowerzystów nie zwracają uwagi.


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 5 lipca 2007, o 21:25 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 marca 2006, o 12:48
Posty: 13853
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
Adamo napisał(a):
widziałby że nadjeżdżasz

a musiał ustąpić pierwszeństwa czy nie :?:

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 5 lipca 2007, o 22:31 
drosik napisał(a):
a musiał ustąpić pierwszeństwa czy nie :?:


W tym przypadku tak, wymusza to nad nim szczególna ostrożność i logika jak i kultura mówi o tym aby ustąpić pierwszeństwa. Tak samo jak z pieszym wchodzącym na pasy, jemu również powinno się ustąpić. Chyba że się pieszy zatrzyma przed pasami a nie włazi na chama.


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 6 lipca 2007, o 06:44 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 kwietnia 2006, o 16:40
Posty: 1671
Lokalizacja: Dwumiasto
Płeć: Mężczyzna
Wrzucę coś za http://www.rowery.org.pl/prawo.html . Komentarze zostawiłem, bo są ciekawe. :)
Ustawa Prawo o Ruchu Drogowym napisał(a):
Art. 25.
1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do skrzyżowania, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu z prawej strony, a jeżeli skręca w lewo - także jadącemu z kierunku przeciwnego na wprost lub skręcającemu w prawo. [KOMENTARZ: ten przepis reguluje pierwszeństwo także w sytuacji kontrapasa rowerowego w jezdni ulicy jednokierunkowej. Pojazd skręcający w lewo na zasadach ogólnych ustępuje pierwszeństwa rowerzyście poruszającemu się na kontrapasie w kierunku przeciwnym na wprost]


Ustawa Prawo o Ruchu Drogowym napisał(a):
Art. 27.

1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu dla rowerzystów, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerowi znajdującemu się na przejeździe. [KOMENTARZ: ten kuriozalny zapis dobrze ilustruje filozofię PORD. "Ustąpienie pierwszeństwa rowerowi znajdującemu się na przejeździe" to nic innego, jak tylko łaskawe nie rozjechanie znajdującego się na środku jezdni rowerzysty na miazgę. Trudno oczekiwać, aby rowerzysta znajdujący się na przejeździe znikał (teleportował sie?) sprzed maski skręcającego samochodu. Idąc tym tokiem rozumowania, ustawodawca powinien zadekretować, że pierwszeństwo na skrzyżowaniu ma ten pojazd, który pierwszy wjedzie na to skrzyżowanie. Najwyraźniej się jednak przestraszył konsekwencji i testuje pomysł na rowerzystach].

2. (SKREŚLONY) [KOMENTARZ: ten przepis był kluczowy dla bezpieczeństwa ruchu na skrzyżowaniach. Dawał jednoznaczne pierwszeństwo rowerzystom poruszającym się po drodze rowerowej poza jezdnią drogi przy jeździe na wprost przez skrzyżowania (czyli tak, jak np. w Niemczech, Holandii, Danii itp.). Treść przepisu brzmiała: Kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa rowerowi jadącemu po drodze (ścieżce) dla rowerów, przebiegającej przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża].

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 8 lipca 2007, o 20:11 
Corzano napisał(a):
ustąpić pierwszeństwa rowerowi znajdującemu się na przejeździe


I o tym właśnie pisałem.


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 9 lipca 2007, o 16:48 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 października 2006, o 12:24
Posty: 4882
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
Skoro już jest temat o pierwszeństwach (lub nie)
na ścieżkach rowerowych to podsyłam świeżutkie
przykłady z Bornholmu.

Tam ścieżki rowerowe na rondach są absolutnie bezkolizyjne
w stosunku do innych pojazdów.

Dojeżdżając do ronda, trzeba tylko przepuścić inne rowery. :-D


Załączniki:
rondo1.JPG
rondo1.JPG [ 160.33 KiB | Przeglądane 6623 razy ]
rondo2.JPG
rondo2.JPG [ 133.45 KiB | Przeglądane 6623 razy ]

_________________
"Czym się różni człowiek cywilizowany od kulturalnego? Człowiek cywilizowany jeśli kopnie, to przeprosi, a człowiek kulturalny nie przeprosi, bo nie kopnie"
Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 9 lipca 2007, o 17:15 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 marca 2006, o 12:48
Posty: 13853
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
Adamo napisał(a):
W tym przypadku tak, wymusza to nad nim szczególna ostrożność i logika jak i kultura mówi o tym aby ustąpić pierwszeństwa

a przepisy to nie :?:
kierujący przecina inny pas ruchu, a co za tym idzie musi ustąpić pierwszeństwa innym :!: bo chyba nie myślisz, że to rowerzysta będzie się zatrzymywał widząc samochód który jedzie po drodze i może skręci i śmignie mu przed "nosem" :/

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  


-->

Forum e-kwidzyn jest własnością Stowarzyszenia Promocji Medialnej e-Kwidzyn. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum. Właściciel Forum nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zgłoś post do moderacji.