Niezależne forum mieszkańców Kwidzyna i nie tylko :-)

Strefa czasowa: UTC + 1
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 412 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 28  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Konsultacje społeczne - SPALARNIA ŚMIECI
PostNapisane: 14 czerwca 2010, o 09:42 
Offline

Dołączył(a): 14 czerwca 2010, o 08:52
Posty: 1
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
Zakład Utylizacyjny w Gdansku wraz z Urzedem Miasta i Gminy Kwidzyn i zakładem IP Kwidzyn zapraszają wszystkich zainteresowanych na otwarte spotkania w ramach konsultacji społecznych dot. projektu "System gospodarki odpadami dla metropolii trójmiejskiej" i budowy zakładu termicznego zagospodarowania frakcji energetycznej odpadów komunalnych, w następujących terminach:

Terminy konsultacji:
14 czerwca - godz. 17.00 w sali audytoryjnej Kwidzyńskiego Centrum Kultury przy ul. 11 Listopada 13

15 czerwca - godz. 14.15 w sali konferencyjnej zakładów papierniczych International Paper w Kwidzynie

18 czerwca - godz. 15.00 - 19.00 na stadionie miejskim w Kwidzynie w ramach "Dni Kwidzyna"

19 czerwca - godz. 12.00 -16.00 na stadionie miejskim w Kwidzynie, w ramach "Dni Kwidzyna"

20 czerwca - godz. 12.00 -16.00 na stadionie miejskim w Kwidzynie, w ramach "Dni Kwidzyna"

Szczegóły projektu: http://www.zut.com.pl/cezo/


Załączniki:
konsultacje-spoleczne.jpg
konsultacje-spoleczne.jpg [ 211.82 KiB | Przeglądane 18268 razy ]


Ostatnio edytowano 29 lipca 2010, o 19:50 przez konsultacje, łącznie edytowano 1 raz
Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 14 czerwca 2010, o 10:01 
Offline

Dołączył(a): 10 kwietnia 2006, o 08:44
Posty: 7167
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
Taaak, spalarnia trójmiejskich śmieci w Kwidzynie. Po prostu rewelacja. Nie ma to jak wywozić swoje śmieci daleko od siebie. Czy w okolicach Gdańska nie ma jakiejś elektrociepłowni?

_________________
Kwidzynopedia - nasza encyklopedia


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 14 czerwca 2010, o 10:10 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 września 2007, o 12:25
Posty: 3435
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Kobieta
Cytuj:
W trakcie spotkania dostępni będą przedstawiciele Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku oraz zakładu celulozowo- papierniczego IP w Kwidzynie, którzy będą udzielać odpowiedzi na pytania związane z dwiema potencjalnymi lokalizacjami.


Ale gdzie te potencjalne lokalizacje :roll: tego już nie napisali.
Też mi się coś zdaje, że ten zakład termicznego zagospodarowania, spalarnię chcą nam pod nosem wybudować.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 14 czerwca 2010, o 10:24 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 kwietnia 2006, o 16:40
Posty: 1671
Lokalizacja: Dwumiasto
Płeć: Mężczyzna
U nas takie konsultacje były 2 lata temu:
http://gdansk-wyspa-sobieszewska.mojeos ... hp?t=29731
http://gdansk.naszemiasto.pl/wydarzenia/909214.html

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 14 czerwca 2010, o 10:32 
Offline

Dołączył(a): 21 maja 2007, o 20:40
Posty: 3718
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
Pewnie będą chcieli nas przekonać , że zostaliśmy wybrani i powinniśmy być bardzo szczęśliwi. :509:
:-) :grin: :-D

_________________
Z fal ta najgorzej huczy,
co się ma rozbić na piasku.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 14 czerwca 2010, o 10:42 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 września 2007, o 12:25
Posty: 3435
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Kobieta
Spalarnia to jedno, a transport tych wszystkich śmieci z Trójmiasta to druga sprawa.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 14 czerwca 2010, o 10:46 
Offline

Dołączył(a): 10 kwietnia 2006, o 08:44
Posty: 7167
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
Rachel napisał(a):
Też mi się coś zdaje, że ten zakład termicznego zagospodarowania, spalarnię chcą nam pod nosem wybudować.


Dokładniej, to w Twojej firmie. :-D

Cytuj:
Aspekty społeczne

* odległość od istniejącej i planowanej zabudowy mieszkaniowej

International Paper – Kwidzyn Sp. z o.o. położona jest w odległości ok. 4 km na południe od centrum Kwidzyna, przy ulicy Lotniczej 1. Obiekty Zakładu położone są na terenie płaskim o rzędnej ok. 60 m npm. Od zachodu granica IP – Kwidzyn Sp. z o.o. przebiega równolegle do linii kolejowej, oraz drogi państwowej relacji Grudziądz - Kwidzyn. Droga ta znajduje się na skarpie; na zachód od drogi teren gwałtownie obniża się do rzędnej 12 m npm. – granicą końca skarpy jest rzeka Liwa. Od rzeki Liwy do Wisły teren jest płaski, przeznaczony na rolnicze użytkowanie. Od strony północnej Zakład graniczy z terenami przemysłowymi (zakłady produkcyjne, hurtownie, magazyny, place składowe). W odległości około 1,3 km w kierunku północnym od głównego emitora Zakładu (E1 - komin Elektrociepłowni), zlokalizowana jest luźna parterowa zabudowa mieszkaniowa. Dalej w tym kierunku w odległości około 2,5 km usytuowana jest zwarta zabudowa mieszkaniowa wielokondygnacyjna. Brak jest planów co do rozwoju zabudowy mieszkaniowej w sąsiedztwie zakładów papierniczych.

* akceptacja społeczna
- bezpieczeństwo zdrowia - na terenie zakładów prowadzonych było szereg inwestycji, które nie powodowały konfliktów społecznych i nie napotykały na problemy związane z ich akceptacją społeczną. W krajobrazie znajdują się różnego rodzaje instalacje przemysłowe z dominującymi w krajobrazie kominami. Można zatem przewidywać, iż sam fakt posadowienia dodatkowej instalacji nie będzie budził znaczących konfliktów ze strony mieszkańców. Należy także podkreślić, iż spółka, wskutek szeregu inwestycji modernizacyjnych w okresie ostatnich kilkunastu lat, w dużym stopniu obniżyła emisję szkodliwych substancji do środowiska naturalnego. Ponadto wykonano szereg inwestycji wpływających pozytywnie na jakość środowiska i zdrowia mieszkańców miasta, w tym stację uzdatniania wody oraz modernizację kwidzyńskiego szpitala. W świadomości lokalnej społeczności obraz zakładu jest zatem pozytywny, a zaufanie do inicjatyw inwestycyjnych wysokie.
o uciążliwości komunikacyjne – zakład oddalony jest od mieszkaniowej części miasta, ale dojazd na teren zakładu prowadzi przez miasto, dlatego tez od wielu lat mieszkańcy Kwidzyna przyzwyczajeni są do dużego natężenia ruchu samochodowego. Należy zauważyć, że zwiększenie natężenia ruchu samochodowego wskutek realizacji inwestycji będzie niewielkie biorąc pod uwagę aktualną skalę zjawiska. Samochody transportujące frakcję energetyczną i odpady poprocesowe, ze względu na rozwiązania techniczne nie będą także emitować uciążliwych zapachów przewożonych odpadów.
- obniżenie wartości domów i gruntów - lokalizacja zakładu nie powinna wpłynąć na obniżenie wartości gruntów ani struktury mieszkaniowej; na obrzeżach jest zlokalizowana inna zabudowa przemysłowa oraz zabudowa usługowa. Przeprowadzone konsultacje społecznie nie brały pod uwagę wariantu lokalizacji spalarni w Kwidzynie, dlatego też na tej podstawie nie można konstruować porównań do dwóch pozostałych opcji lokalizacyjnych. Warto jednak zaznaczyć, iż wszelkie ewentualne konflikty społeczne będą najprawdopodobniej rozwiązywane przy udziale władz lokalnych, które na dzień dzisiejszy opowiadają się jednoznacznie pozytywnie za lokalizacją spalarni na obszarze zakładu.

Zakład znajduje się przy ulicy Lotniczej 1 w Kwidzynie, na obszarze miasta użytkowanym przemysłowo. W najbliższym otoczeniu brak jest zabudowy mieszkaniowej, której rozbudowy nie planuje się także w przyszłości. International Paper - Kwidzyn Sp. z o.o. jest od 1992 roku częścią największej korporacji papierniczej świata - International Paper. Historycznie, przedsiębiorstwo pod nazwą "Zakłady Celulozowo - Papiernicze w budowie" w Kwidzynie powołane zostało Zarządzeniem Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z 17 lipca 1972 roku. Wraz z przejęciem zakładu rozpoczęła się realizacja obszernego programu modernizacji całego zakładu.. Założenia programu modernizacji, którego założenia zostały w pełni zrealizowane. Wielkość produkcji uległa podwojeniu a jej jakość pozwala skutecznie konkurować z renomowanymi wyrobami produkowanymi w Europie Zachodniej. Do zakładu dojazd prowadzi ze strony centrum miasta ulica Żwirową. Obszar Kwidzyn ia znajduje się w miejscu krzyżowania dróg wojewódzkich 90 i 55 oraz gminnych – 518, 521, 532, 588. Z uwagi na wieloletnie funkcjonowanie zakładu, ludzie przyzwyczajeni są do dużego natężenia ciężkiego transportu kołowego, związanego z dostarczaniem do zakładów surowców do produkcji oraz wywozem produktów papierniczych z zakładów. Na terenie zakładu znajduje się elektrociepłownia IP Kwidzyn, gdzie zainstalowanych jest siedem kotłów parowych (sześć energetycznych i jeden ciepłowniczy) wytwarzających energię cieplną dla potrzeb produkcji celulozy, papieru, ogrzewania zakładu i ogrzewania miasta. Wszystkie kotły energetyczne pracują na wspólny kolektor parowy i są zasilane wodą zasilającą ze wspólnego kolektora.


* zwiększenie uciążliwości komunikacyjnych

Obszar Kwidzyn ia znajduje się w miejscu krzyżowania dróg wojewódzkich 90 i 55 oraz gminnych – 518, 521, 532, 588. Dojazd na teren zakładu ma miejsce od strony ulicy Żwirowej. Sam zakład umiejscowiony jest poza obszarem zabudowy mieszkaniowej, ale dojazd do niego prowadzi przez miasto. Z uwagi na wieloletnie funkcjonowanie zakładu, mieszkańcy przyzwyczajeni są do dużego natężenia ciężkiego transportu kołowego obrębie zabudowy miejskiej.

Zakłada się, iż rocznie na teren instalacji do termicznej utylizacji odpadów transportowane będzie maksymalnie ok. 200 tys. ton frakcji energetycznej, czyli około 24 ciężarówki dziennie, co nie powinno stanowić problemu w szczególności w odniesieniu do obecnych warunków komunikacyjnych w Kwidzynie związanych z bieżącym funkcjonowaniem zakładów papierniczych.

Z punktu widzenia komunikacji należy także wspomnieć o planowanej budowie mostu na Wiśle, na trasie nr 90. Inwestycja ta, o którą władze lokalne zabiegały od lat, ma się rozpocząć w czerwcu 2010, a zakończyć w roku 2012. Umożliwi ona połączenie miasta z trasa krajową nr 1 oraz autostrada A1 i spowoduje usprawnienie ruchu samochodowego w kierunku zachodnim.Pogrubienia moje.

Ja się zabiję! Kto te bzdury pisał? Ledwie pozbyliśmy się drewnowozów z miasta przez otwarcie obwodnicy przez Dankowo, to teraz chcą nam wozić śmieci przez środek miasta.

Do tego władze, które są za tą inwestycją. Chyba się oflaguję! :evil:

P.S. O użyciu odmienianiu nazwy miasta i pisaniu Kwidzyn ia nie wspomnę. Widać, że ignorant piszący to opracowanie nigdy u nas nie był. :???:


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 14 czerwca 2010, o 10:55 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 kwietnia 2006, o 16:40
Posty: 1671
Lokalizacja: Dwumiasto
Płeć: Mężczyzna
Podrzucę linka to podobnego studium dla Gdańska. Możecie zmienić nazwy własne i będziecie mieli gotowca. :wink:
http://www.gdansk.pl/zielony_gdansk,1083,11210.html

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 14 czerwca 2010, o 12:05 
Cytuj:
Warto jednak zaznaczyć, iż wszelkie ewentualne konflikty społeczne będą najprawdopodobniej rozwiązywane przy udziale władz lokalnych, które na dzień dzisiejszy opowiadają się jednoznacznie pozytywnie za lokalizacją spalarni na obszarze zakładu.

Wyraźnie widać, że władze lokalne już się opowiedziały za przyjęciem do miasta tej spalarni. Potrzebne są tylko ustawowe tzw. konsultacje społeczne, który to oblig zostanie zaliczony w podanych terminach:
Cytuj:
Terminy konsultacji:
14 czerwca - godz. 17.00 w sali audytoryjnej Kwidzyńskiego Centrum Kultury przy ul. 11 Listopada 13
15 czerwca - godz. 14.15 w sali konferencyjnej zakładów papierniczych International Paper w Kwidzynie
18 czerwca - godz. 15.00 - 19.00 na stadionie miejskim w Kwidzynie w ramach "Dni Kwidzyna"
19 czerwca - godz. 12.00 -16.00 na stadionie miejskim w Kwidzynie, w ramach "Dni Kwidzyna"
20 czerwca - godz. 12.00 -16.00 na stadionie miejskim w Kwidzynie, w ramach "Dni Kwidzyna"

Wiemy jak u nas wyglądają konsultacje: parę głosów sprzeciwu przy prawie pustej sali i parę gwizdów na stadionie, oddalonych jako głosy niemerytoryczne. Wymóg debaty z ludem zostanie spełniony i tylko czekać jak usłyszymy, że ta spalarnia ma być ceną za most , a może jeszcze i np. za odstąpienie od zwyżki opłat za ciepło miejskie.

Porównując ściągę Corzana pozostaje wiele pytań, na które zapewne są odpowiedzi, ale z jakimi gwarancjami (24 ciężarówki dziennie ? Czy rozbiorą spalarnie, jak będzie ich już 50 dziennie? i tym podobnie.)
Ani słowa o takich „drobiazgach” jak: zanieczyszczenie atmosfery, emisja do powietrza ze spalarni, zwiększenie ruchu samochodowego - ciężki transport, spalanie/składowanie odpadów, wywóz popiołów, brak przedstawienia wariantu „niebudowania” spalarni (koszty)
awarie (instalacja, transport), hermetyzacja odpadów, profity za szkody , za przyzwolenie – coś za coś.
Przed ewentualnym uszczęśliwianiem mieszkańców Kwidzyna takimi inwestycjami powinno się obowiązkowo przeprowadzić w mieście referendum. Może być ono przy okazji wyborów samorządowych.

Najfajniejszy jest argument, że w Kwidzynie już przywykli do różnych niedogodności, to można jeszcze coś tam wcisnąć.
Jak przywykniemy do jednej spalarni, to co za problem na drugą taką instalacją, a na pewno łatwiej będzie w przyszłości dla kolejnych składowisk jeszcze bardziej dochodowych.
Kwidzyn "Bangladeszem" Trójmiasta.


Ostatnio edytowano 15 czerwca 2010, o 07:28 przez Konto usunięte (B...y), łącznie edytowano 1 raz

Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 14 czerwca 2010, o 21:08 
Offline
Przyjaciel forum

Dołączył(a): 20 czerwca 2007, o 06:05
Posty: 2391
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Nie wybrano
Ja mam na to wszystko jedną receptę. Trzeba zadzwonić do Nowickiego z OTOPu. Zajmie się ty to odpieprzy się od mostu.
Pewnie gdzieś pod stołem układ - my wam most a wy nam spalarnie.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 14 czerwca 2010, o 22:07 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 czerwca 2007, o 18:07
Posty: 1361
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
reflexes napisał(a):
Pewnie gdzieś pod stołem układ - my wam most a wy nam spalarnie.


Spokojnie , trzeba się pierw wybrać na konsultacje , posłuchać argumentów ,a później przedstawiać swoje wnioski na forum.
Z tego co wiem, to jeśli by inwestycja ta powstała na terenie I.P to niezłą kasę robiłaby moja firma na tak zwanej energi zielonej :grin:

_________________
> KTO PYTA NIE BŁĄDZI <


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 14 czerwca 2010, o 22:29 
Offline

Dołączył(a): 10 kwietnia 2006, o 08:44
Posty: 7167
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
Cytuj:
Spokojnie , trzeba się pierw wybrać na konsultacje , posłuchać argumentów ,a później przedstawiać swoje wnioski na forum.
Z tego co wiem, to jeśli by inwestycja ta powstała na terenie I.P to niezłą kasę robiłaby moja firma na tak zwanej energi zielonej :grin:


No i byliśmy. "Tłumy" były, że hej! ;)

Argumenty są takie, że IP zarobi a Gdańsk pozbędzie się kukułczego jaja.

200 tys. ton rocznie to 40 25-tonowych ciężarówek dziennie przez centrum miasta. Czyli średnio jedna co 12 minut przez 8 godzin dziennie.

Gratulacje pomysłu! Zero słowa o kompensacji społecznej (o ekologicznej nie wspomnę, bo to nie moja działka), czy np. o planowanym składowisku popiołów.

Jedyny argument za lokalizacją w Kwidzynie, to zapotrzebowanie IP na ciepło i brak zapotrzebowania na ciepło w Gdańsku (podobno Gdańszczanie słabo się myją i nie potrzebują zbyt wiele CWU :-D ). Wynika z tego, że gdańskie elektrociepłownie wpadły na pomysł napędzania turbin zimną wodą zamiast pary. Do tego protesty co do lokalizacji w Szadółkach i nagle, jak spod ziemi wyrosła lokalizacja w IP. :shock:

Kosztów dowozu 130K ton z rejonu Gdańska i Gdyni jakoś nikt nie uwzględnia.

Bo to przecież raptem 40 ciężarówek x 50 litrów ON x 260 dni = 520.000 litrów ON rocznie. :evil: Nie licząc kosztów sprzętu i kierowców, zniszczonych dróg, korków w mieście i na trasie itp. Pani z Urzędu Marszałkowskiego z rozbrajającą szczerością oznajmiła, że już za 1,5 roku będziemy mieli most, więc nie rozumie o co nam właściwie chodzi. Przecież ciężarówki po przekroczeniu Wisły dostaną skrzydeł i przefruną nad miastem. :twisted:

Jutro pracownicy IP (I zmiana) będą mogli wysłuchać peanów na cześć nowej inwestycji o 14.15 w siedzibie swojej firmy. Jestem ciekaw, czy ktoś się odważy odezwać. Wszak działanie na szkodę zakładu grozi dyscyplinarką. :neutral:


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 15 czerwca 2010, o 06:24 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 marca 2006, o 12:48
Posty: 13817
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
Czy nikogo nie zastanawia dlaczego w Gdańsku nie chcą własnych śmieci :?: :evil: :evil: :evil:

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 15 czerwca 2010, o 07:09 
Offline
Przyjaciel forum

Dołączył(a): 6 grudnia 2006, o 13:41
Posty: 14824
Lokalizacja: W-wa.
Płeć: Mężczyzna
Cytuj:
Czy nikogo nie zastanawia dlaczego w Gdańsku nie chcą własnych śmieci :?: :evil: :evil: :evil:


Nie - ja swoich też nie chcę :razz:


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 15 czerwca 2010, o 08:10 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 września 2007, o 12:25
Posty: 3435
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Kobieta
Cytuj:
maksymalnie ok. 200 tys. ton frakcji energetycznej, czyli około 24 ciężarówki dziennie

Piotr_J napisał(a):
200 tys. ton rocznie to 40 25-tonowych ciężarówek dziennie przez centrum miasta. Czyli średnio jedna co 12 minut przez 8 godzin dziennie.

Niezgadzają się te wyliczanki.
Zakład jest całodobowy, więc te śmieci mogą przyjmować także w nocy.

Dla IP to biznes. Ale jak to wpłynie na środowisko? I bez spalarni, wydaje mi się, że mamy mikroklimat.

Konsultacje społeczne w czasie "Dni Kwidzyna", na festynie to poroniony pomysł. To nie miejsce i czas na rzeczową dyskusję. Chyba, że tak jak pisze Budslavsky chodzi o to tylko, aby wymóg debaty z ludem został spełniony.
Miasto z tego nic nie będzie miało? To dlaczego popierają tę lokalizację?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 412 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 28  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  


-->

Forum e-kwidzyn jest własnością Stowarzyszenia Promocji Medialnej e-Kwidzyn. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum. Właściciel Forum nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zgłoś post do moderacji.