Niezależne forum mieszkańców Kwidzyna i nie tylko :-)

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
 Tytuł: Rok Zbigniewa Herberta
PostNapisane: 27 lutego 2008, o 23:42 
W tym roku przypada dziesiąta rocznica śmierci Zbigniewa Herberta. Z tej okazji Sejm Rzeczypospolitej Polskiej
podjął w lipcu ubiegłego roku uchwałę o ustanowieniu roku 2008 Rokiem Herberta.
Cytuj:
Wiele środowisk lokalnych zamierza włączyć się w obchody Roku Zbigniewa Herberta. Wspieraniu ich inicjatyw służyć ma specjalny program Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Herbert”, którego koordynatorem z ramienia MKiDN jest Biblioteka Narodowa. W ramach programu będą dofinansowywane najlepsze projekty upamiętniające życie i twórczość poety, upowszechniające i popularyzujące jego dorobek. Program wspierać będzie różnego rodzaju publikacje, konferencje naukowe i popularnonaukowe, wystawy, warsztaty, spotkania literackie, wycieczki, programy medialne i multimedialne, konkursy, inscenizacje jego utworów dramatycznych i opartych na twórczości poetyckiej, a także inicjatywy naukowe i publikacje o charakterze biograficznym i bibliograficznym.

Został uruchomiony specjalny portal internetowy www.herbert2008.pl. w bardzo interesującej formie graficznej, atrakcyjnie zapoznaje z twórczością tego Księcia poetów.

Na pocz. lat 50-tych Zbigniew Herbert mieszkał w Trójmieście, gdzie żył wówczas bardzo skromnie, klepiąc biedę, jak to bywa u ludzi wolnych i niezależnych. Robił wypady w teren z wieczorami autorskimi i zdarzyło mu się odwiedzić Kwidzyn. Wygłosił prelekcję w świetlicy PGR Górki oraz spotkał się z uczniami Liceum Ogólnokształcącego. Miało to miejsce w m-cu maju w roku ???? No właśnie. Informację tą znalazłem kilka lat temu w książce Joanny Siedleckiej „Pan od poezji” i nie zrobiłem sobie notatki. W ponad 100tys. mieście jej egzemplarz ma tylko jedna z bibliotek (ma teoretycznie, bo ktoś nie oddaje) i nie mogę sprawdzić dokładnej daty.

W I LO, albo i w mieście mogliby z okazji Roku Herberta poświęcić mu uwagę w 50-tą którąś rocznicę jego wizyty w tej szkole (a w Min.Kultury leży nawet przewidziana na to forsa.

Tytuł:
PostNapisane: 28 lutego 2008, o 14:42 

Chwała Panu Herbertowi, zaiste to książe poetów!

LastFM : http://www.lastfm.pl/user/Mormaeglin

Zobacz profil Wyślij e-mail  

Tytuł:
PostNapisane: 28 lutego 2008, o 14:59 

Budslavsky napisał(a):
Miało to miejsce w m-cu maju w roku ???? No właśnie. Informację tą znalazłem kilka lat temu w książce Joanny Siedleckiej „Pan od poezji” i nie zrobiłem sobie notatki. W ponad 100tys. mieście jej egzemplarz ma tylko jedna z bibliotek (ma teoretycznie, bo ktoś nie oddaje) i nie mogę sprawdzić dokładnej daty.

Byłem akurat w Bibliotece Uniwersytetu Gdańskiego i przy okazji znalazłem w czytelni tę książkę. Miałem farta bo po minucie przelatywania wzrokiem po stronach ukazał mi się napis "Kwidz"

Czyli wygląda na to, że było to 10 maja 1950r. o godzinie 16. :)
Tego samego dnia było też spotkanie w Ryjewie.

Jako dowód, w załączniku fotka z telefonu (mam nadzieję że nie popełniłem żadnego przestępstwa) :)

Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.

Zobacz profil Wyślij e-mail  

Tytuł:
PostNapisane: 28 lutego 2008, o 22:41 
Dziękuję Ci gemer. Wciąż pamiętam naszą niedawną rozmowę.
Gdy piszesz o bibliotece uniwersyteckiej, to na zawsze utrwaliła mi sie sytuacja sprzed lat w Bibliotece UW, w której uczestniczyłem: Przed sesją, w kompletnie wypełnionej czytelni, biblioteczną ciszę przerwał nagły i przeraźliwy śmiech jednego ze studentów. Nikomu nie dał się uspokoić i śmiał się histerycznie waląc książką o stół do czasu aż zabrało go pogotowie.
Kiedy wszystko się w Czytelni wyciszyło i wróciło do normy, podszedłem tam bo ciekawiła mnie jego lektura, nad którą denat eksplodował. Pamiętam do dziś, że było to coś z teorii chaosu i budowy materii. Gdy przeglądałem tą książkę, siedzący obok student objaśnił mi: On zawsze był dziwakiem. Wiem bo cztery lata z nim mieszkam, a w życiu ani razu nie poszedł na piwo i takie tego skutki.
gremer, ja tam wierzę, że z Ciebie będą ludzie.

Strefa czasowa: UTC + 1