Niezależne forum mieszkańców Kwidzyna i nie tylko :-)

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 59 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Publiczny remont prywatnej szkoły.
PostNapisane: 17 września 2012, o 12:13 

Z tego co zrozumiałam zamknięto publiczne Gimnazjum nr 1, po czym przekazano budynek szkole społecznej. Jak to się dzieje, że Gimnazjum nr 1 podlegające gminie nie mogło się doczekać remontu i zostało zamknięte, bo nie ma zapotrzebowania i zbyt duże koszty utrzymania, a chwilę później ta sama gmina, która podjęła decyzję o likwidacji, przeznacza na remont nie swojej już placówki 4 mln złotych, pomimo że społeczne szkoły w Kwidzynie, w przeciwieństwie do tych publicznych pobierają czesne? Przypominam, że zlikwidowano szkołę, w wyniku czego, dzieciaki z centrum muszą się bujać do Gimnazjum nr 2 lub nr 3, a to dlatego, że miasto chciało zaoszczędzić 279 tys. złotych. Chciało zaoszczędzić 279 tys., a wydało 4 mln. O co w tym chodzi?

Zobacz profil Wyślij e-mail  

Tytuł: Re: Publiczny remont prywatnej szkoły.
PostNapisane: 17 września 2012, o 13:17 
Przyjaciel forum

Może wydawcy prasy lokalnej podejmą temat i wkrótce dowiemy się o co biega.

PostNapisane: 17 września 2012, o 13:53 

Szczerze mówiąc, wątpię :wink:

PostNapisane: 17 września 2012, o 13:56 

To jest wszystko ustawione u góry. Radni przygotowali dobrą siedzibę dla swoich rodzin

PostNapisane: 17 września 2012, o 14:03 

siklerspiotr napisał(a):
przygotowali dobrą siedzibę dla swoich rodzin

i piękną szkołę dla swoich dzieci

PostNapisane: 17 września 2012, o 14:07 

Nie wiem, jaką członkowie Rady mieli motywację, ale wolałabym, by tego typu charytatywę odwalali albo wobec prawdziwie potrzebujących albo z własnej kieszeni.

PostNapisane: 17 września 2012, o 14:41 
Komin napisał(a):
Może wydawcy prasy lokalnej podejmą temat i wkrótce dowiemy się o co biega.

No właśnie .
Może zamiast robić akcje na pokaz zademonstrują na czym polega prawdziwe dziennikarstwo.

PostNapisane: 17 września 2012, o 14:54 
A może także w gazetach dali sobie zakaz poruszania poważniejszych tematów. Forumowych tubylców nie powinno to zaskakiwać ani dziwić.

PostNapisane: 17 września 2012, o 15:42 

Ciężko się nie wkurzać, gdy co chwilę ktoś podejmuje dziwne decyzje nad głowami obywateli i nie czuje przy tym potrzeby, by im wyjaśnić dlaczego przykładowo całkiem niedawno szkoda było 237 tys. zł na utrzymanie szkoły a teraz nie jest szkoda 4 mln na remont, z którego będą korzystać w poważnej większości dzieciaki, które i tak mają zapewniony lepszy start w życiu. Konia z rzędem temu, kto wytłumaczy co się zmieniło, bo liczba uczniów szkół społecznych nie odbiega od liczby uczniów, którzy uczyliby się w Gimnazjum nr 1, gdyby szkoła ta nie została zlikwidowana. Rozumiem, że fajniej inwestować w placówkę, która nie dość, że pobiera czesne, to jeszcze chwali się małą liczbą dzieci w klasach. Publiczne szkoły mają być przeludnione i niedofinansowane, a prywatne- elitarne, z małymi klasami sprzyjającymi efektywnej nauce i jeszcze hojnie obdarowywane przez samorząd. Jaki jest cel pomagania tym, którzy pomocy nie potrzebują?

PostNapisane: 17 września 2012, o 16:17 

Nie od dzisiaj wiadomo, że są równi i równiejsi w tym cudownym kraju.

Obrazek

PostNapisane: 17 września 2012, o 17:40 

Ja widze to tak.
Budynek tak czy inaczej wymagal remontu. Czy szkola w imie tego, ze dzieciaki do Gimnazjum 3 maja troche dalej powinna byc utrzymywana? Nie wiem. Dla mnie jest to bez znaczenia, bo ja za malolata naginalem przez 8 lat do podstawowki nr 4 z zatorza i jakos nie stekalem. Pewnie gimnazjum 1 tak czy inaczej zostaloby zlikwidowane (jedno to kasa, jaka trzeba w szkole pakowac, drugie to zapewnienie odpowiedniej kadry pedagogicznej, ktora potrafi nauczac na odpowiednim poziomie). Wiec mozna bylo zrobic tak: zlikwidowac gimnazjum i budynek wystawic na sprzedaz (ktory to juz z kolei w tym miescie?) albo przeznaczyc na gimnazjum spoleczne kosztem wpakowania kasy w remont. Nie wiem jak jest z wlasnoscia, bo jakos nie sadze, zeby miasto oddalo ten budynek za friko komustam. Mysle, ze miasto jest nadal wlascicielem, a gimnazjum spoleczne dostalo je tylko we wladanie.

PostNapisane: 17 września 2012, o 18:19 
Didi napisał(a):
Ciężko się nie wkurzać, gdy co chwilę ktoś podejmuje dziwne decyzje nad głowami obywateli i nie czuje przy tym potrzeby, by im wyjaśnić dlaczego przykładowo całkiem niedawno szkoda było 237 tys. zł na utrzymanie szkoły a teraz nie jest szkoda 4 mln na remont, z którego będą korzystać w poważnej większości dzieciaki, które i tak mają zapewniony lepszy start w życiu.

nie wyciagaj pochopnych wnioskow, ucza sie tam dzieci czesto zdolne, a wcale niekoniecznie z bardzo bogatych rodzin. chyba ze to, ze zdolne uwazasz za ten lepszy start to moze i masz racje....ale nie mozna tego traktowac jako argument przeciw czemustam...

PostNapisane: 18 września 2012, o 07:57 

Didi napisał(a):
Ciężko się nie wkurzać, gdy co chwilę ktoś podejmuje dziwne decyzje nad głowami obywateli i nie czuje przy tym potrzeby, by im wyjaśnić dlaczego przykładowo całkiem niedawno szkoda było 237 tys. zł na utrzymanie szkoły a teraz nie jest szkoda 4 mln na remont, z którego będą korzystać w poważnej większości dzieciaki, które i tak mają zapewniony lepszy start w życiu. Konia z rzędem temu, kto wytłumaczy co się zmieniło, bo liczba uczniów szkół społecznych nie odbiega od liczby uczniów, którzy uczyliby się w Gimnazjum nr 1, gdyby szkoła ta nie została zlikwidowana. Rozumiem, że fajniej inwestować w placówkę, która nie dość, że pobiera czesne, to jeszcze chwali się małą liczbą dzieci w klasach. Publiczne szkoły mają być przeludnione i niedofinansowane, a prywatne- elitarne, z małymi klasami sprzyjającymi efektywnej nauce i jeszcze hojnie obdarowywane przez samorząd. Jaki jest cel pomagania tym, którzy pomocy nie potrzebują?

Jakiś czas temu pisałem o kończącym się śnie o Kwidzynie jako swoistym Eldorado pomorza. Najbogatszym mieście w regionie. W jakim ja byłem błędzie!!! Skoro miasto dokłada do prywatnego interesu to w miejskiej kasie musi kipieć gotówka, skoro szerokim strumieniem leje się do prywatnej kieszeni, ale tak to może tylko wyglądać.
1. Czy w/w szkoła niepubliczna kupiła budynek, czy go dzierżawi?
2. Gdzie dokładnie jest kosztorys powykonawczy remontu?
3. Wiadomo, że lepiej się sprzedaje lub dzierżawi rzeczy wyremontowane ;)

W pewnym nadmorskim kraju nieco na zachód od Polski. Pewien samorząd wybudował PIĘCIO!!!!!!!-pasmową autostradę o długości 60km, z własne (czyt. podatników) pieniądze. I wykonał to bez kredytu. U nas remontuje się budynek za nasze pieniądze, żeby ten potem oddać w prywatne ręcę. Ale czy po 20 latach kogoś to jeszcze dziwi?

A teraz podsumowanie, refleksja i pytanie:
Ja dość krótko, mieszkałem w Kwidzynie, raptem 5-6 lat, zgodnie z zameldowaniem prawo wyborcze mam w mojej rodzinnej wiosce w Gardei, więc nie mam wpływu na wynik wyborów samorządowych w Kwidzynie. Znam jednak wielu ludzi młodych i starych, którzy takie prawo posiadają a z niego nie korzystają. W żaden sposób. Chylę czoła przed Dominiką, która chociaż wystartowała w wyborach, bo chce coś zmienić. Jednak jej start i porażka (tak trzeba to nazwać - sorry Didi ;) ) uświadomiła mi kilka spraw:
- nikt nie zagłosuje na kogoś "nowego" ze strachu (może to mało odpowiedni cytat jednak mi tu pasuje - "Nikt nie panikuje, kiedy wszystko idzie zgodnie z planem. Nawet jeśli plan jest przerażający... Jeśli jutro powiem prasie, że gangster zostanie zastrzelony albo w powietrze wyleci ciężarówka pełna żołnierzy, nikt nie będzie panikował... bo to wszystko jest częścią planu.") więc nikt nie zagłosuje na nowych - "bo będą kradli" to, że włada robi sobie dobrze od 20 lat nie tylko w Kwidzynie, ale w całej Polsce społeczeństwu w ujęciu całościowym nie przeszkadza, bo są przyzwyczajeni do tych samych twarzy na tych samych stanowiskach.
- nie ma żadnej siły politycznej, lokalnej która ma siłę przebicia i potrzebę pracy u podstaw.
- bylejakość u podstaw to coś co nas Polaków obecnie charakteryzuje; chodzimy na studia, "bo tak trzeba", tak nie uczymy się nie zdobywamy wiedzy tylko staramy się prześlizgnać dalej, aby na czy!, pan da czy! itp... znam naprawdę garstkę studentów, którzy studjują to co ich interesuję i zajmują się tym z pasją, zdobywają wiedzę i rozwijają swoje umiejętności w dziedzinie która najprawdopodobniej będzie ich przyszłym źródłem utrzymania.
-jak wszyscy tu wiedzą mam poglądy raczej lewicowe niż prawicowe i wstydze się za 90% przedstawicieli lewicy w Polsce, na kogo mam zagłosować lokalnie, skoro nie widzę nikogo, kto reprezentowałby moje interesy w urzędzie gminy, miasta, czy powiecie (nie mówię o jednostkach, bo do kierowania samorządem potrzebna jest przynajmniej garstka ludzi z pomysłem, chcących zrobić coś więcej niż tylko dla siebie i rodziny)

I pytanie (czysto teoretyczne):
Załóżmy, że ja i Didi założymy jakiś komitet wyborczy i postaramy się znaleźć młodych, ambitnych, zaangażowanych ludzi z otwartymi umysłami. Zagłosujecie?

PostNapisane: 18 września 2012, o 09:04 
Przyjaciel forum

Załóżmy, że ja i Didi założymy jakiś komitet wyborczy i postaramy się znaleźć młodych, ambitnych, zaangażowanych ludzi z otwartymi umysłami. Zagłosujecie?
To troszkę za mało , aby zagłosować na Kogoś. Jeżeli pokażecie program naprawdę ciekawy to macie już mój głos.

PostNapisane: 18 września 2012, o 09:09 

Moje pytania w sprawie:
1. Skąd wiecie jaki jest koszt remontu i kto te pieniądze wydatkował?
2. Czy miasto Kwidzyn jest członkiem Kwidzyńskiego Stowarzyszenia Oświatowego?
3. Czy Kwidzyńskie Stowarzyszenie Oświatowe otrzymuje z miasta dotacje podobnie jak inne placówki niepubliczne (np. prywatne przedszkola)?
4. Czy jesteście pewni, że budynek przeszedł na własność Kwidzyńskiego Stowarzyszenia Oświatowego?

Dopiero po uzyskaniu odpowiedzi na te pytania będę w stanie wyrobić sobie pogląd na tą sprawę.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 59 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1