Niezależne forum mieszkańców Kwidzyna i nie tylko :-)

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 35 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Likwidacja Szpitala Specjalistycznego w Prabutach
PostNapisane: 15 kwietnia 2008, o 21:04 
Offline

Dołączył(a): 22 marca 2006, o 08:53
Posty: 4262
Płeć: Kobieta
Czy naprawdę nie ma żadnej możliwości ani pomysłu na uratowanie szpitala czy po prostu "nie chce się"?

Cytuj:
Nie zgadzam się na likwidację szpitala - zbieram podpisy pod protestem!

KWIDZYN, PRABUTY. Urszula Pałac, znana w Kwidzynie z angażowania się w różne akcje społeczne, zbiera podpisy pod listem protestacyjnym przeciwko likwidacji Szpitala Specjalistycznego w Prabutach. – Chcę wejść na sesję rady powiatu w najbliższy czwartek i wręczyć go włodarzom – zapowiada pani Urszula. Co sądzicie na ten temat? Prosimy o komentarze do tego tekstu.

Na liście znajduje się już kilkadziesiąt podpisów. Urszula Pałac namawia pracowników kwidzyńskich firm i instytucji do składania podpisów
- Pomysł na zamknięcie większość oddziałów tej placówki to skandal. Leczyłam się tam wiele razy i wiem, że opieka jest tam wspaniała, a lekarze i pielęgniarki oddani swej pracy. Jest tam dużo lepiej niż w kwidzyńskim szpitalu – mów U. Pałac. – Zamierzam wejść na posiedzenie rady powiatu, na której ma być obecny dyrektor obu szpitali Wojciech Kowalczyk, a także wicemarszałek województwa kwidzynianin Leszek Czarnobaj. Chcę im wręczyć list.
Urszula Pałac znana jest głównie z walki o dobre traktowanie psów i kotów – jest inspektorem Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Kwidzynie, jednak angażuje się także w inne akcje.
- Początkowo chciałam zorganizować pikietę przed budynkiem, gdzie spotykają się radni, jednak udało mi się zebrać tylko ok. 30 chętnych. Trudno się dziwić – to powszedni dzień i wiele osób o tej porze jest w pracy – mówi U. Pałac.
Szpital Specjalistyczny w Prabutach ma ponad 20 mln zł długów. Placówka podległa jest marszałkowi województwa, w przeciwieństwie do szpitala w Kwidzynie, który jest własnością spółki. Nowy dyrektor szpitala w Prabutach, Wojciech Kowalczyk, chce zmniejszyć dług likwidując oddziały - ma zamiar zamknąć m.in. chirurgię, rehabilitację kardiologiczną, internę, rehabilitację oddechowa, oddział intensywnej opieki medycznej, laboratorium kardiochirurgiczne, blok operacyjny i dział techniczny.
Zatrudnienie ma być zredukowane o 132 etaty, tylko niewielka część zwolnionych osób znajdzie pracę w kwidzyńskim szpitalu, pozostali dostaną odprawy.



Czytaj też w „Kurierze Kwidzyńskim”


Autor: (ad) Źródło: Kurier Kwidzyński


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 15 kwietnia 2008, o 21:44 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 października 2006, o 12:24
Posty: 4882
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
W czasach, gdy kwidzyński szpital zaciskał pasa by zmieścić się w limicie finansowym - szpital prabucki spokojnie gromadził długi.
Można było tego uniknąć, nie było takowej woli. Protestującej pani proponuję zbierać nie podpisy, lecz pieniądze na dług.
Jedli zbierze się odpowiednia liczba litościwych, którzy swoją kasą zechcą uratować szpital, to ja się też do nich dołączę.

_________________
"Czym się różni człowiek cywilizowany od kulturalnego? Człowiek cywilizowany jeśli kopnie, to przeprosi, a człowiek kulturalny nie przeprosi, bo nie kopnie"


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 15 kwietnia 2008, o 21:45 
Powoli acz nieubłaganie zbliżamy się do sytuacji służby zdrowia z USA opisanej w filmie Michael'a Moore'a - "Sicko".
Bardzo bardzo mnie to smuci. :-(


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 16 kwietnia 2008, o 09:36 
Offline

Dołączył(a): 10 kwietnia 2006, o 08:44
Posty: 7167
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
Boli, sporo osób z mojej rodziny przewinęło się przez prabucką chirurgię, internę i płucny. W Kwidzynie nie ma ani warunków ani tak zaangażowanego personelu. Jeśli znikną Prabuty, w Kwidzynie czas oczekiwania na planowy zabieg będzie wynosił kilka miesięcy.

_________________
Kwidzynopedia - nasza encyklopedia


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 16 kwietnia 2008, o 10:12 
Offline

Dołączył(a): 22 marca 2006, o 08:53
Posty: 4262
Płeć: Kobieta
Klimat jaki jest w prabuckim kompleksie świetnie wpisuje się w sanatorium. Trudno mi uwierzyć że nie ma żadnego sposobu aby połączyć te dwie funkcje ze sobą... :sad:

_________________
"Jedną z radości przyjaźni jest wiedza, komu powierzyć swój sekret" Alessandro Manzoni


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 16 kwietnia 2008, o 10:49 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 5 marca 2008, o 12:08
Posty: 110
Lokalizacja: Prabuty
Płeć: Mężczyzna
Ktoś powiedział o odprawach dla pracowników tej placówki - nic takiego nie będzie bo Szpital jak wszyscy doskonale wiedzą na wielki 20 mln dług a zwolnienia będą (jak można się spodziewać) grupowe czyli o odprawach mowy nie ma :sad:

Prawdopodobnie sprawa trafi do Sądu bądź Prokuratury ale znając Nasze Polskie prawo to i tak niczego nie zmieni. Szpital długi czas boryka się z długami a Urząd Marszałkowski jest za likwidacją zbędnej "kuli u nogi" na którą wiecznie trzeba dawać kasę. Poprzedni marszałkowie i ludzie tam pracujący nawet nie wiedzieli gdzie te Prabuty są. Trochę to wstyd :sad: :sad:

_________________
http://www.Riesenburg.nstrefa.pl

Strona poświęcona miastu Prabuty


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 16 kwietnia 2008, o 11:54 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 października 2006, o 12:24
Posty: 4882
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
riesenburg napisał(a):
Poprzedni marszałkowie i ludzie tam pracujący nawet nie wiedzieli gdzie te Prabuty są. Trochę to wstyd :sad: :sad:


Wiedzieli, wiedzieli. I były wielokrotne próby zmiany stanu, aby szpital prabucki generował mniej długów.
Niestety, jak to przy krótkiej kołdrze - należało nieco ograniczyć komfort pracy, a takowej woli po stronie Prabut nie było.

Piszecie, że w Kwidzynie nie było takiego komfortu jak w Prabutach. Jasne - bo szpital kwidzyński poddany został
grze rynkowej a prabucki nie przejmował się pieniędzmi.

W każdym zakładzie i w każdej pracy - jeśli powiemy personelowi, że nie musi ciąć kosztów, to i atmosfera i praca będzie milsza.

Małgos pisze, że Prabuty bardziej nadają się na sanatorium. Z tego co zrozumiałem, to reorganizacja ma przebiegać w tym kierunku,
aby były tam oddziały o długotrwałym leczeniu a w Kwidzynie - szybka jazda.

Jeśli powiecie że jestem brutalny w tych wypowiedziach, to informuję że:
też chciałbym być młody, piękny i bogaty. Ale wiecie przecież, że nie jest to możliwe.

_________________
"Czym się różni człowiek cywilizowany od kulturalnego? Człowiek cywilizowany jeśli kopnie, to przeprosi, a człowiek kulturalny nie przeprosi, bo nie kopnie"


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 16 kwietnia 2008, o 11:59 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 5 marca 2008, o 12:08
Posty: 110
Lokalizacja: Prabuty
Płeć: Mężczyzna
trochę masz racje ze
Cytuj:
prabucki nie przejmował się pieniędzmi
. Można też zajrzeć na stronę owego szpitala pod ten adres: www.szpitalprabuty.pl i poczytać księgę gości. Można się wiele z niej dowiedzieć

_________________
http://www.Riesenburg.nstrefa.pl

Strona poświęcona miastu Prabuty


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 18 kwietnia 2008, o 12:31 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 czerwca 2007, o 18:07
Posty: 1361
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
Moim zdaniem w Polssce szpitali jest za dużo( co jest jedną z wielu przyczyn złego stanu służby zdrowia).
Często są to budynki wiekowe wymagające dużych nakładów finansowych na ich utrzymanie.
Weźmy taki Kwidzyn, w promieniu 40 km (po prawej stronie Wisły) mamy 5 szpitali , myślę, że 3 w zupełności by wystarczyły.Lekarze i pielęgniarki ze zlikwidowanych obiektów mogliby zasilić szeregi pracowników w pozostałych szpitalach.( może wtedy skończyły by się problemy z ciągle przepracowanymi lekarzami:grin: )
Przy okazji nasuwa się pytanie: Które szpitale zamknąć , a które pozostawić ?

No niestety ja na to pytanko nie znam odpowiedzi :smile:
Każde miasto chciałoby mieć szpital ,

_________________
> KTO PYTA NIE BŁĄDZI <


Ostatnio edytowano 21 kwietnia 2008, o 20:54 przez aszastra, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 18 kwietnia 2008, o 13:06 
aszastra napisał(a):
Moim zdaniem w Polssce szpitali jest za dużo( co jest jedną z wielu przyczyn złego stanu służby zdrowia).

aszastra, ja mam pytanko, Ty lezales kiedys w szpitalu :?: bo mam wrazenie ze znasz sprawe tylko z opowiadan :neutral:


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 18 kwietnia 2008, o 13:55 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 października 2006, o 12:24
Posty: 4882
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
aszastra napisał(a):
Przy okazji nasuwa się pytanie: Które szpitale zamknąć , a które pozostawić ?

No niestety ja na to pytanko nie znam odpowiedzi :smile:
Każde miasto chciało by mieć szpital ,

Władze Kwidzyna znały te pytanie i w miarę swoich możliwości na nie odpowiedziały, prywatyzując szpital kwidzyński,
wprowadzając ostrą dyscyplinę finansową i doprowadzając do sytuacji, że szpital nie generuje i nie posiada długów.

Szpital prabucki nie zamierzał bawić się w odpowiedzi na pytania i pracował sobie wygodnie w komfortowych warunkach
(państwo płaci - my leczymy). Ale zasada jest brutalnie prosta. Krótka kołdra - likwidujemy generujących długi.
Cytuj:
aszastra, ja mam pytanko, Ty lezales kiedys w szpitalu :?:

Ja leżałem w szpitalach, i to w mało miłych, bo na onkologii (zresztą - każdy pobyt w szpitalu jest niemiły)
I czekałem w swojej kolejce, wiedząc że czas tu jest ważny. I wiem, że jeśli państwu zabraknie pieniędzy,
to w żadnym szpitalu mnie nie wyleczą. Wtedy wchodzą znajomości, łapówki i zwykła walka pacjenta o życie.

_________________
"Czym się różni człowiek cywilizowany od kulturalnego? Człowiek cywilizowany jeśli kopnie, to przeprosi, a człowiek kulturalny nie przeprosi, bo nie kopnie"


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 18 kwietnia 2008, o 19:36 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 czerwca 2007, o 18:07
Posty: 1361
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
catani napisał(a):
aszastra, ja mam pytanko, Ty lezales kiedys w szpitalu bo mam wrazenie ze znasz sprawe tylko z opowiadan


Naszczęście nie. :grin: O przepraszam leżałem w Prabutach na wenętrznym w 1990r.

Jeszcze raz stwierdzam:
Szpitali w Polsce jest za dużo, część trzeba niestety zamknąć.Pozostałe wtedy przejmą chorych do siebie , co za tym idzie będą miały więcej kaski z NFZ, przy większej ilości pacjętów staną się bardziej rentowne, acha no i nasi ,,kochani" lekarze może wtedy nie będą tak nażekać, że muszą tyle godzin ciężko pracować na dyżurach. :-D
Wiem, że jest to opinia kontrowersyjna i część z Was się ze mną nie zgodzi.

_________________
> KTO PYTA NIE BŁĄDZI <


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 18 kwietnia 2008, o 21:50 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 kwietnia 2006, o 15:28
Posty: 879
Lokalizacja: Łódź
Płeć: Mężczyzna
Napisałem przed chwilą bardzo ładny i długi post, ale mnie "wywaliło" i diabli wzięli całą robotę :twisted:
W międzyczasie trochę mi przeszło, ale spróbuje odtworzyć to co napisałem, chociaż taka sytuacja z utratą postu jest mocno wkurzająca !

Aszastra - nie wiem, czy jestem "kochanym doktorem", dlatego staram się nie wypowiadać w takich postach, jak Twój, bo na końcu każdego argumentu będzie "pokaż lekarzu,,," albo coś w tym stylu...
Ale nie zdzierżyłem - nie wiem skąd wiesz, że szpitali w Polsce jest za dużo ? Biorąc pod uwagę wielomiesięczne kolejki do tzw. "procedur medycznych" (u nas np. na operację żylaków trzeba czekać 6 - 7 miesięcy), nie mogę się z Tobą zgodzić.

Szpitale są nierentowne ? Są - ale pamietajmy - szpitale to nie zakłady produkcyjne, fabryki, czy wytwórnie - nie zarabiają na siebie. Współczesna medycyna jest droga, nawet bardzo droga - często o tym zapominamy, bo to co daje NFZ jest niedoszacowane - "Zwykły" szew chirurgiczny, których podczas przeciętnego zabiegu zużywa się kilka, potrafi kosztować ponad 100 PLN. A znieczulenie, antybiotyki (te to potrafią kosztować), sterylizacja, diagnostyka ?
Rozumiem, że trzeba oszczędzać i być gospodarnym, ale chcąc uprawiać medycynę na poziomie przynajmniej europejskim (a takie są żądania), musimy się liczyć z dużymi kosztami. Nikt nic nie daje za darmo. A czy Ty chciałbyś, żeby na Twoim leczeniu czyniono oszczędności w imię zapewnienia rentowności szpitala ? Pewnie nie ... Ja przynajmniej bym nie chciał, żeby ktoś na mnie lub mojej rodzinie oszczędzał.
Jesteśmy przyzwyczajeni do bezpłatnej Ochrony Zdrowia, do tego że wszystko musimy mieć w najlepszym gatunku, za darmo i natychmiast. I pewnie tak powinno być, ale z "pustego i Salomon nie naleje", a ktoś już wspomniał tutaj o "krótkiej kołdrze".
Nawet największych potęg gospodarczych, z USA na czele, nie stać na całkowicie bezpłatną medycynę. Wprowadźmy prywatne Kasy Chorych, ubezpieczenia, sprywatyzujmy Ochronę Zdrowia. Mnie nie przeszkadzają kasy fiskalne...
Ale pamietajmy, że bez określenia tzw. "koszyka gwarantowanego" usług medycznych, czyli tego, na co stać przeciętnego obywatela po opłaceniu składki zdrowotnej, nie będzie reformy zdrowia - okaże się bowiem, że bez doubezpieczenia, pieniędzy ledwie wystarczy na "hotelowy" pobyt w szpitalu. Dlaczego ? A dlatego, że jest cała grupa osób niepłacących składek, nieubezpieczonych, rolników (nie płacą zdrowotnego), pijaczków bezdomnych i cała rzesza "na lewo" załatwionych rencistów (przyznaję, doktorzy mocno w tym maczali palce) oraz urzędników różnych szczebli - składka zdrowotna zanim dotrze do poradni, szpitala czy innej placówki, rozmywa się w niebycie...

Sprawę wynagrodzeń w Ochronie Zdrowia przemilczę, bo to bardzo drażliwy temat dla obu stron...

Nie wiem, co się działo/dzieje w szpitalu w Prabutach. Znam go tylko z zasłyszanych wiadomości, że ma niezły oddział chirurgii klatki piersiowej... Nic nie uzasadnia niegospodarności i bałaganiarstwa, ale też miejmy świadomość, że prowadzenie takiej placówki nie jest proste i przewidywalne jak w planujących zakładach pracy. Szpital najmniej traci, jak nie ma (paradoksalnie) pacjentów !
Wiedzmy też, że im dalej do szpitala ma chory, tym - często - maleją jego szanse na wyzdrowienie czy uratowanie. Nie jest więc wyjściem zrobienie jednego szpitala w województwie z gromadą lekarzy i pielęgniarek, tylko zapewnienie w miarę szybkiej pomocy przynajmniej na poziomie podstawowym.

Trzymam kciuki za Prabuty - choćby z zawodowej solidarności. Likwidacja jest prosta, odbudowanie i stworzenie czegoś nowego - często bardziej kosztowne niż spłacenie długów...

:evil: Aaaa tam, rozpisałem się bez sensu i wylałem (może niepotrzebnie) czarę swojej osobistej goryczy - ale - ponieważ Ochrona Zdrowia jest łatwym "chłopcem do bicia" (nie mówię, że czasami na to nie zasługuje), drażnią mnie wypowiedzi osób, które "wiedzą lepiej", "bo wszyscy lekarze biorą", nie dbają o chorych, dorabiają się na cudzym nieszczęściu i żądają nie wiadomo czego... (nie jest to wycieczka do mojego przedmówcy, nie posługiwał się takimi argumentami)

Za to rozgadanie przepraszam i uroczyście przyrzekam, że już się na te tematy nie będę wypowiadał - jakbym jednak nie dotrzymał słowa, proszę "starszyznę" o celne kopnięcie mnie w w mięśnie pośladkowe większe.

Pozdrawiam - Wasz Medicus

_________________
"...be yourself, no matter what they say ..."
(Sting)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 18 kwietnia 2008, o 22:04 
Offline

Dołączył(a): 21 maja 2007, o 20:40
Posty: 3718
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
Aleksander napisał(a):
Za to rozgadanie przepraszam i uroczyście przyrzekam, że już się na te tematy nie będę wypowiadał

Pisz i nie przepraszaj :neutral:
Ot orientującego się w temacie to i dobrze poczytać ;) :-D

_________________
Z fal ta najgorzej huczy,
co się ma rozbić na piasku.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 18 kwietnia 2008, o 22:20 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 października 2006, o 12:24
Posty: 4882
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
Ależ Aleksandrze, fajnie że odezwał się fachowiec i fajnie, że możemy usłyszeć głos tego, który wie z czym to się je.
Ale... sam przecież powiedziałeś, że nawet najbogatszych krajów nie stać na pełną, darmową opiekę medyczną.

Ja nie czuję się na siłach rozprawiać o właściwej reformie tego resortu. Wiem tylko jedno - zabawa w ciuciubabkę: państwo daje 100,
medycyna wydaje 150, a potem jakoś to będzie - nie może trwać wiecznie. I wcale nie twierdzę, że szpitale nie powinny dostać tych pieniędzy.
Tak jak my wszyscy powinniśmy jeździć po normalnych drogach, mieć właściwe szkolnictwo, rząd mieć samoloty, w Jabilu powinni
normalnie zatrudniać i więcej płacić itp.

Ale... jeśli wiemy że na to wszystko nie starcza - musimy przyciąć kołderkę do możliwości, co wcale nie znaczy, że pochwalam niepłacenie składek przez rolników.
Tylko, że my doprowadziliśmy się do sytuacji patologicznej. Ci nie płacą, tamci nie płacą - wszystkim się należy wszystko bezpłatnie.

Ale mam do Ciebie pytanie. Zważywszy, że kołdra jest przymała - czy przykład kwidzyńskiego szpitala nie jest jakimś tam przykładem,
że prywatnie może nieco więcej za mniejsze pieniądze?

_________________
"Czym się różni człowiek cywilizowany od kulturalnego? Człowiek cywilizowany jeśli kopnie, to przeprosi, a człowiek kulturalny nie przeprosi, bo nie kopnie"


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 35 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron


-->

Forum e-kwidzyn jest własnością Stowarzyszenia Promocji Medialnej e-Kwidzyn. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum. Właściciel Forum nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zgłoś post do moderacji.