Niezależne forum mieszkańców Kwidzyna i nie tylko :-)

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Guenter Grass
PostNapisane: 13 sierpnia 2006, o 21:44 
Offline

Dołączył(a): 22 marca 2006, o 08:53
Posty: 4262
Płeć: Kobieta
Głośno ostatnio zrobiło się na temat autora w związku z wydaniem jego ostatniej książki "Przy obieraniu cebuli" ("Beim Haeuten der Zwiebel"). Na pewno mieliście do czynienia z jego twórczością nie tylko w wydaniu papierowym ale i kinowym. Jak myślicie - Jest o co robić taki szum :?: Bo według mnie niekoniecznie...

Cytuj:
Grass: byłem w Waffen-SS
(12 Sierpnia 2006)

Guenter Grass, gdański pisarz i noblista przyznał się, że pod koniec II wojny światowej służył w zbrodniczych oddziałach Waffen-SS. – Musiałem z siebie to wreszcie wyrzucić – stwierdził pisarz w wywiadzie opublikowanym w sobotnim wydaniu Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Do tej pory Grass twierdził, że od 1944 r. był pomocnikiem w artylerii przeciwlotniczej, a potem służył w Wehrmachcie. Dopiero w swojej najnowszej książce pt. "Przy obieraniu cebuli", która ukaże się we wrześniu, oraz w wywiadzie w FAZ przyznał, ze było inaczej. Służbę pełnił w 10. dywizji pancernej SS "Frundsberg"

- Zgłosiłem się na ochotnika, ale nie do Waffen-SS, lecz do służby na łodzi podwodnej, co było równie zwariowanym pomysłem. Ale oni (marynarka wojenna) nikogo już nie przyjmowali. Natomiast Waffen-SS brała w ostatnich miesiącach wojny 1944/45 wszystkich, których tylko mogła dostać - mówi pisarz.

79-letni dziś Grass twierdzi, że ukrywanie prawdy o służbie w oddziałach Waffen-SS bardzo go gnębiło. - Zgłosiłem się [do wojska – przy .red.] mając 15 lat i zapomniałem o całej sprawie. Taka sytuacja była typowa dla mojego rocznika: pracowaliśmy i naraz, rok później, na stole leżało powołanie do wojska. A potem, chyba dopiero na miejscu w Dreźnie stwierdziłem, że to jest Waffen-SS - mówił pisarz dziennikarzom.

Guenter Grass przyznaje, że w czasie wojny nie odczuwał winy, która dopiero później "ciążyła mu jak hańba".

Günter Grass urodził się 16 października 1927 roku w Gdańsku. Jego ojciec był Niemcem, zaś matka Kaszubką. Światową sławę przyniosła mu tzw. trylogia gdańska, do której zalicza się "Blaszany Bębenek", "Kot i mysz" i "Psie lata". Najważniejszą z wielu nagród jakie otrzymał Grass za swoją twórczość była Nagroda Nobla w dziedzinie literatury, otrzymana w 1999 r. Od 1993 r. pisarz jest Honorowym Obywatelem Gdańska.



http://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/new ... news=20314


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.

_________________
"Jedną z radości przyjaźni jest wiedza, komu powierzyć swój sekret" Alessandro Manzoni


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 14 sierpnia 2006, o 06:44 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 marca 2006, o 08:55
Posty: 2969
Lokalizacja: 214
Płeć: Mężczyzna
Myślę, że jak zwykle szumowi winne sa media. Pozostaje tylko pytanie czy robią to same z siebie jak zwykle czy tym razem komuś na tym zależało aby wypromować nową powieść.
Tak czy inaczej miejmy nadzieję, że teraz Guenter będzie miał spokojniejsze sumienie.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 14 sierpnia 2006, o 11:54 
Offline

Dołączył(a): 10 kwietnia 2006, o 08:44
Posty: 7167
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
A bullterier znowu szczeka:

Onet.pl

Z bilboardami nie wyszło to teraz Grassa będzie kąsał.
Taka jest historia i nikt tego nie zmieni. Jakie ma to znaczenie, że jako 17-latek Grass służył w tej czy innej jednostce? Pytanie co w tej jednostce robił. Jeżeli nie pacyfikował np. powstania warszawskiego to dla mnie równie dobrze mógły służyć w gwardii przybocznej Hitlera. Skoro nie trafił tam na własne życzenie, to nie widzę problemu. Nie dziwię mu się, że tak późno się przyznał. Gdyby powiedział o swojej historii wcześniej zostałby zaszufladkowany jako były SS-man, który szerzy nazistowską propagandę i nikt nawet by nie spojrzał na jego książki.

EDIT:
I jeszcze komentarz z forum onetu, pod którym się podpisuję również ja:

Cytuj:
Grass zasługuje w/g mnie na olbrzymi szacunek!
1. Nie musiał ujawnić faktu służenia w SS!
2. Nie popełnił żadnej zbrodni.
3. Nie sądzę, żeby miał świadomość zbrodni SS w chwili, kiedy do niej wstępował.
4. Ważniejszy jest dorobek 60 lat życia po wojnie niż epizod kilku mieisięcy służby wojskowej.
5. Odpowiedzialność zbiorowa jest bzdura i hańbą! Można ją z konieczności tolerować w czasie wojny, ale po 60 latach pokoju przekreślanie dorobku człowieka tak zasłużonego dla pokoju i zasypywania przepaści między Polską a Niemcami jest głupotą.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 14 sierpnia 2006, o 12:08 
Offline

Dołączył(a): 22 marca 2006, o 08:53
Posty: 4262
Płeć: Kobieta
Piotr_J napisał(a):
Z bilboardami nie wyszło to teraz Grassa będzie kąsał


kurski jak zwykle jest "bezbłędny" i jak zwykle nie odpuści sobie żeby nie kąsać po nogach dlatego warto przytoczyć tekst z onetu w całości aby nie zaginął nam gdzieś w pomroce dziejów :twisted: :twisted:

Cytuj:
"Członek Waffen SS nie może być honorowym obywatelem Gdańska"

Jacek Kurski powiedział dzisiaj, że tytuł honorowego obywatela Gdańska jest tylko dla ludzi o nieskazitelnej przeszłości. "Członek Waffen SS nie może być honorowym obywatelem naszego miasta" - powiedział Kurski.

Poseł PiS Jacek Kurski powiedział w Gdańsku, że "byłoby dobrze", gdyby Guenter Grass dobrowolnie zrzekł się honorowego obywatelstwa Gdańska.

Zapowiedział, że jeśli pisarz nie zrobi tego kroku, lokalni radni PiS rozpoczną pracę nad uchwałą wzywającą Grassa do takiego kroku. "Tytułu honorowego obywatela jakiegokolwiek miasta wiąże się z nieskazitelnym, stuprocentowo czystym, przejrzystym, transparentnym życiorysem danego człowieka. W skład takiej biografii, oceny, nie może wchodzić tylko twórczość pisarza, ale również jego biografia" - podkreślił Kurski na poniedziałkowej konferencji prasowej w Gdańsku.

Pochodzący z Gdańska Grass, laureat nagrody Nobla w dziedzinie literatury, przyznał w sobotnim wywiadzie dla dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung", że pod koniec wojny służył w Waffen-SS. Trybunał w Norymberdze uznał w 1946 r. Waffen-SS, jako część SS, za organizację zbrodniczą.


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.

_________________
"Jedną z radości przyjaźni jest wiedza, komu powierzyć swój sekret" Alessandro Manzoni


Ostatnio edytowano 14 sierpnia 2006, o 12:24 przez malgos, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 14 sierpnia 2006, o 12:12 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 maja 2006, o 19:52
Posty: 4180
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Kobieta
jak ten koles mnie wkurza...chcialam napisac cos innego ale sie powstrzymuje :) na szczescie w radiu leci skoczna muzyczka to humoru nie mam az tak do konca popsutego patrzac na twarz owego pana...

_________________
"Mężczyźni są szalenie nielogiczni - twierdzą, że wszystkie kobiety są takie same. Lecz to nie przeszkadza im ciągle je zmieniać."
Gabrielle Colette :D g:zla


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 14 sierpnia 2006, o 12:18 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 marca 2006, o 11:13
Posty: 3425
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
Dwaj wielcy niemieccy ludzie Guenter i Joseph mowili, że służyli w odzialach obrony przeciwlotniej.
Los ich rzucił do jednego obozu jenieckiego, gdzie podobno nawet się zaprzyjaźnili.
Jeden z nich po pięcdziesięciu latach przyznaje się, że te odziały "przeciwlotnicze" to jednak Waffen SS.
Drugi milczy, a nam nawet nie wypada zauważyc pewnej zbieżności faktow i życiorysów.
Pożyjemy zobaczymy i co wtedy kur...ski robal będzie szczekał.

Porcellus

_________________
Forum jest jak bagno,
kilku nie kuma, reszta rechocze.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 14 sierpnia 2006, o 12:18 
Offline

Dołączył(a): 10 kwietnia 2006, o 08:44
Posty: 7167
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
Malgos, proszę, wyrzuć natychmiast to zdjęcie z postu bo więcej do tego wątku nie zajrzę! Ohyda!

_________________
Kwidzynopedia - nasza encyklopedia


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 14 sierpnia 2006, o 12:23 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 kwietnia 2006, o 12:08
Posty: 1762
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
Piotr_J napisał(a):
Ważniejszy jest dorobek 60 lat życia po wojnie niż epizod kilku mieisięcy służby wojskowej.


papież Benedykt XVI też był w niemieckim wojsku!!! :-D

EDIT: sorry Porcellus nie zakumałem Twojego postu przed moim, gdzie juz wcześniej o tym napisałeś.


Ostatnio edytowano 14 sierpnia 2006, o 12:29 przez jarekm, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 14 sierpnia 2006, o 12:23 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 marca 2006, o 11:13
Posty: 3425
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
Wyobraź sobie Piotrze, że jesteś parazytologiem
i niejako w ramach pracy musisz oglądac robaki odbytnicze.
Podobnie jest z kur..skim.
Niestety czasami trzeba na niego spojrzec.

Porcellus

_________________
Forum jest jak bagno,
kilku nie kuma, reszta rechocze.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 14 sierpnia 2006, o 12:26 
Offline

Dołączył(a): 22 marca 2006, o 08:53
Posty: 4262
Płeć: Kobieta
Piotr_J napisał(a):
Malgos, proszę, wyrzuć natychmiast to zdjęcie z postu


A w takiej formie może być :?:

Ciekawa jestem jak w tej sytuacji zachowa się teraz Wałęsa kiedy kurski tak ochoczo podzielił jego zdanie :?:

_________________
"Jedną z radości przyjaźni jest wiedza, komu powierzyć swój sekret" Alessandro Manzoni


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 14 sierpnia 2006, o 12:34 
Offline

Dołączył(a): 10 kwietnia 2006, o 08:44
Posty: 7167
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
O fu! No nie mogę! Idę :703: bo czuję się nieświeżo.

_________________
Kwidzynopedia - nasza encyklopedia


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 14 sierpnia 2006, o 14:34 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 czerwca 2006, o 19:59
Posty: 542
Lokalizacja: Lepiej nie mówić.
Płeć: Mężczyzna
Jakiś powód Grass miał,że po tylu latach przyznał się do tego,oczyszczenie sumienia przed śmiercią?Mnie osobiście przeraża coś innego.Germanofilsko-faszyzujące avatary na kilku forach,pseudo-naukowe wywody młodzieńców zafascynowanych blond chłopcami w panterkach,które można czasem poczytać w necie.Całe szczęście ,że w naszym kraju szerzenie poglądów i treści faszystowskich jest teoretycznie zakazane :-D Wczoraj po poście Małgoś pogoooglowałem i wynalazłem ''grupy historyczne'' działające w USA.Tu akurat Dywizja Grassa,ale też jest Das Reich,LSSAH,czy Hohenstaufen.Co sądzicie o takich fascynacjach?


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.

_________________
Z drugiej strony Wisły.....,-)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 6 września 2006, o 20:42 
Offline

Dołączył(a): 22 marca 2006, o 08:53
Posty: 4262
Płeć: Kobieta
A dzisiaj na jedynce "Wrozby Kumaka" na podst. Grassa.

_________________
"Jedną z radości przyjaźni jest wiedza, komu powierzyć swój sekret" Alessandro Manzoni


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron


-->

Forum e-kwidzyn jest własnością Stowarzyszenia Promocji Medialnej e-Kwidzyn. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum. Właściciel Forum nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zgłoś post do moderacji.