Niezależne forum mieszkańców Kwidzyna i nie tylko :-)

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Pocztówki - kamyczki z mozaiki minionego świata.
PostNapisane: 31 grudnia 2008, o 09:05 
Chociaż widokówkom, pocztówkom i itp. kartom daleko do powagi dokumentu historycznego, to bywają one ciekawym uzupełnieniem naszej wiedzy o przeszłości.
Należą one do kategorii zbiorów bibliotecznych zwanych dokumentami życia społecznego, które utrwalają przeszłość obok innych druków, jak ulotki, plakaty, bilety i in.
Właśnie pocztówkom poświęcił swą najnowszą publikację znany historyk Norman Davies „Od i do. Najnowsze dzieje Polski według historii pocztowej”. Rosikon Press, Izabelin-Warszawa 2008.
W omówieniu tej książeczki , dziwnym trafem pojawia się tam nasza nasza Koleżanka forumowa kolekcjonerka widokówek:
Cytuj:
Tajemnicza Rachel śle w 1916 roku pozdrowienia panu Romanowi Dmosky, czyli Dmowskiemu, przebywającemu w paryskim hotelu Mirabeau. Tak jak inni nadawcy kartek i listów nie spodziewała się, że wysyła wiadomość nie tylko do niego, ale także do nas, kamyczek z rozsypanej mozaiki minionego świata.

PS. Ciekawie byłoby zapoznać się z historyjkami utrwalonymi na odwrocie pocztówek z Marienwerder, które niestety przesłania nam bariera odczytania „odręcznego gotyku”.


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 3 stycznia 2009, o 13:48 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 września 2007, o 12:25
Posty: 3435
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Kobieta
Może to o tej Rachel śpiewał Mieczysław Fogg?
Budslavsky napisał(a):
Ciekawie byłoby zapoznać się z historyjkami utrwalonymi na odwrocie pocztówek z Marienwerder

Dziękuję Budslavsky, za zainspirowanie mnie do napisania artykułu. W czasie gdy pisałeś swój post, ja myślałam o historii naszej poczty do "Kwidzynopedii". Dzięki Twojemu lekkiemu "wścibstwu" wyszedł mi artykuł, który nazwałam "Ludzie listy piszą". Niestety w większości przypadków nie dowiemy się o czym pisali. Jednakże, gdy temat dzieliłam "na drobne", specjalnie poodwracałam karty pocztowe, które większość z nas da radę przeczytać. :grin:


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron


-->

Forum e-kwidzyn jest własnością Stowarzyszenia Promocji Medialnej e-Kwidzyn. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum. Właściciel Forum nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zgłoś post do moderacji.