Niezależne forum mieszkańców Kwidzyna i nie tylko :-)

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: "Rowerzysta" - nowa książka Adama Zalewskiego
PostNapisane: 8 stycznia 2009, o 15:55 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 marca 2007, o 13:03
Posty: 18
Lokalizacja: Kwidzyn, Corby
Płeć: Mężczyzna
Witam ponownie czytających forumowiczów. Z przyjemnością informuję, że w połowie lutego powinna pojawić się druga powieść Adama Zalewskiego - "Rowerzysta". Oto, co zapowiada wydawca książki - wydawnictwo Grasshopper:
"Po brutalnym morderstwie matki w sercu małego Jerry’ego rodzi się chęć zemsty.

Strach zmienia się w gniew, a niewinność w chęć zabijania. Jerry rozpoczyna krwawe żniwo, a w obronie swoich najbliższych nie cofnie się przed niczym. Prawi i szlachetni nie muszą się bać, tych złych dosięgnie ręka sprawiedliwości.

Po świetnym debiucie pt. Biała wiedźma Adam Zalewski ponownie zabiera nas w świat mroku.

Akcja Rowerzysty osadzona jest w małym, sennym amerykańskim miasteczku Eltonville w Alabamie, uwikłanym w konflikty rasowe i przestępczość.

Ale Rowerzysta to przede wszystkim historia chłopca skaleczonego przez życie, który w wyniku psychicznego urazu doznanego w dzieciństwie stał się człowiekiem obarczonym „podwójną tożsamością”.

To również historia przyjaźni i nienawiści, miłości i zemsty.

Jest to z pewnością pozycja dla ludzi o mocnych nerwach – brutalny i mroczny thriller.

Jednak w tym brutalnym świecie czytelnik odnajdzie i doceni rolę prawdziwej przyjaźni i poświęcenia."
Tym razem książka nie jest horrorem jak poprzednia. Cenne uwagi forumowiczów i recenzentów wzięte zostały pod uwagę. Polecam "Rowerzystę" jako książkę dojrzalszą i niezmiernie ciekawą. Jestem przekonany, że sięgnięcie po nią nie będzie czasem straconym. Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 17 lutego 2009, o 17:25 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 czerwca 2007, o 08:11
Posty: 1128
Lokalizacja: kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
I
Cytuj:
Z przyjemnością informuję, że w połowie lutego powinna pojawić się druga powieść Adama Zalewskiego - "Rowerzysta".



Czekamy z niecierpliwością na premierę ( do piątku) . :)

_________________
Żyjemy w czasach, w których tylko głupców traktuje się poważnie.

— Oscar Wilde


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 17 lutego 2009, o 17:38 
Offline

Dołączył(a): 22 marca 2006, o 08:53
Posty: 4262
Płeć: Kobieta
warzek napisał(a):
Czekamy z niecierpliwością na premierę


premiera była 6 lutego i książka jest już w epmiku (nie wiem czy akurat u nas).

_________________
"Jedną z radości przyjaźni jest wiedza, komu powierzyć swój sekret" Alessandro Manzoni


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 17 lutego 2009, o 21:11 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 listopada 2006, o 13:49
Posty: 672
Lokalizacja: Kraków
Płeć: Mężczyzna
malgos napisał(a):
premiera była 6 lutego i książka jest już w epmiku

Cholera a u mnie jeszcze "wiedźma" czeka w kolejce. Trzeba się pospieszyć :)

_________________
Pozdrawiam,
Mega


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 20 lutego 2009, o 14:27 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 marca 2007, o 13:03
Posty: 18
Lokalizacja: Kwidzyn, Corby
Płeć: Mężczyzna
malgos napisał(a):
premiera była 6 lutego i książka jest już w epmiku (nie wiem czy akurat u nas).

Musiała zajść jakaś pomyłka, bo książka ewidentnie dopiero dzisiaj ma swoją premierę. Tak czy inaczej, od dzisiaj powinna być dostępna w Empiku, a jeśli komuś nie uda się jej dostać to służę pomocą. :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: "Rowerzysta" już w księgarni
PostNapisane: 23 lutego 2009, o 15:35 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 marca 2007, o 13:03
Posty: 18
Lokalizacja: Kwidzyn, Corby
Płeć: Mężczyzna
"Rowerzysta" pojawił się już w księgarniach. I pojawiły się też pierwsze recenzje. Dla tych, którzy zastanawiają się czy sięgnąć po książkę - recenzja z Dziennika Literackiego:

Dziś (20-02-2009) swoją premierę ma Rowerzysta - druga powieść Adama Zalewskiego. W ramach świętowania drobnego jubileuszu – recenzja najnowszego, i skądinąd znakomitego, polskiego thrillera. Jak się bowiem okazuje, Polacy są nie tylko mistrzami fantastyki, ale i świetnymi kreatorami mrocznych rzeczywistości.
Jego debiutancka Biała Wiedźma ukazała się zaledwie parę miesięcy temu i została niezwykle ciepło przyjęta przez czytelników. Na ustach miłośników mrocznych historii z dnia na dzień pojawiło się nazwisko Adama Zalewskiego. Lecz choć o jego powieściach możemy powiedzieć prawie wszystko, tak o nim – niezwykle mało. Prozaik, poeta urodził się w 1951 roku w Kwidzynie i to właśnie tam spędził większość swojego dotychczasowego życia. Do swoich pasji zalicza lekturę dobrych książek, słuchanie ulubionej muzyki i obcowanie z pięknem okolicznej przyrody, najchętniej poprzez leśne wędrówki i rowerowe wycieczki. Jego fascynacje znajdują wyraz na kartach jego książki – łagodne dźwięki mandoliny przeplatają się z bluseowymi brzmieniami i wraz ze skąpanymi w słońcu krajobrazami niziny Alabamy łagodzą ponury nastrój Rowerzysty.
W małym, farmerskim miasteczku, w Eltonville, w stanie Alabama, dochodzi do szokującej zbrodni. Córka miejscowego prominenta, pułkownika Willema Jarreda, zostaje zamordowana przez własnego męża. A przynajmniej tak sądzą świadkowie, w tym nastoletni syn Noonanów, Jerry. Chłopiec, początkowo przerażony utratą ukochanej matki, postanawia zgasić w sobie strach i zastąpić go uczuciem gniewu. Jednak w miarę upływu czasu pozornie niegroźna chęć zemsty na ojcu przemienia się chęć zabijania, a ta – w krwawe żniwo, które zaczyna ogarniać coraz większą liczbę osób…
Adam Zalewski stara się budować fabuły swoich powieści w oparciu o rzetelność i autentyzm. I choć Rowerzysta nie jest może tak „amerykański” jak choćby Nie dotykać Normana Hammera Marzeny Brody, należy docenić kunszt autora w portretowaniu Południa Stanów Zjednoczonych. Pisarz zrywa z zasadą narratywizacji przestrzeni, dzięki czemu czytelnik nie koncentruje się jedynie na wydarzeniach, ale także na otaczającym bohaterów świecie. On bowiem również definiuje postaci i pomaga w uwypukleniu najważniejszych dla danego bohatera cech. Jerry – silny psychicznie i fizycznie – najlepiej czuje się w przestrzeni dzikiej, nieokiełznanej; w surowym krajobrazie, w którym obowiązują prawa natury – twarde, niemal bezwzględne, ale i niezwykle klarowne.
Podobnie surowymi prawami rządzi się samo Eltonville. Władzę sprawuje w nim znudzony życiem, kierujący się własną quasi-moralnością szeryf i jego zastępcy; szerzy się przestępczość, zaś konflikty na tle rasowym znajdują zazwyczaj tragiczne rozwiązania. Latynosi i Afro-Amerykanie nękani są przez „rycerzy” Bractwa Białej Kamelii, którzy bezkarnie grasują po miasteczku i narzucają innym swoje zasady, wedle których tylko białym obywatelom przysługują jakiekolwiek prawa. Jednak podobnie jak „kolorowi”, również przybysze z Północy Stanów Zjednoczonych darzeni są przez mieszkańców Eltonville pogardą i skazani na niemal zupełną alienację. Jednym z nich jest Bill Noonan, ojciec Jerry’ego – przybłęda z Massachusetts.
Pisarz drobiazgowo zarysowuje więc tło obyczajowe swojej powieści, jednak nie mniej uwagi poświęca również głównemu jej bohaterowi, Jerry’emu Noonanowi. Rowerzysta to w gruncie rzeczy studium mordercy, w którym śledzimy życie seryjnego zabójcy od samych jego początków. Kilkuletni Jerry budzi sympatię – jest szczęśliwym, niewinnym, radosnym dzieckiem, wychowywanym przez kochających się rodziców. Jednak kiedy małżeństwo Noonanów się rozpada, w chłopcu zachodzi ogromna zamiana. Zamiast uśmiechu na ustach, towarzyszy mu lęk. Ten strach osiąga apogeum w momencie zamordowania matki Jerry’ego. To właśnie wtedy chłopiec poprzysięga sobie, że nikt nigdy go już w stanie wszechogarniającego przerażenia nie zobaczy. Narzędziem, które pomaga mu w wyzwalaniu się z okowów własnej tożsamości, jest rower pozwalający poczuć się Jerry’emu naprawdę wolnym. Czerwony schwimm stanowi nie tylko synonim wolności, ale jest również kluczem, który otwiera i zamyka kolejne etapy życia młodego Noonana. Stanowiąc przedłużenie ciała chłopca, pozwala mu wyruszyć w podróż w głąb siebie, a zarazem w podróż „od” i „do” ojca. Myśl o zamordowaniu Billa jawi się Jerry’emu nie tylko jako szansa na pomszczenie matki, ale też jako cezura oddzielająca jego samego od lepszego życia.
Rowerzysta to znakomita, trzymająca w napięciu powieść, która opowiada o wartościach, które znaczą w życiu każdego człowieka najwięcej: o miłości i przyjaźni, ale i o nienawiści i zemście – uczuciach rozkwitających w powieści w promieniach gorącego, południowego słońca. Książka nosi w sobie znamiona westernu, co wyraża się przede wszystkim w dwubiegunowej wizji świata; rzeczywistości rządzonej przez dobrych i złych, w której nie ma miejsca na żadne niejednoznaczności i w której białe zawsze jest białe, a czarne – czarne. Jednak przede wszystkim to dobry thriller – nieco brutalny, bez wątpienia mroczny i, choć fabularnie nieco wtórny wobec kreacji bohatera Jeffa Lindsaya, bardzo wciągający.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 23 marca 2009, o 08:37 
Offline
Przyjaciel forum

Dołączył(a): 6 grudnia 2006, o 13:41
Posty: 14824
Lokalizacja: W-wa.
Płeć: Mężczyzna
Stałem się posiadaczem następnej książki, pierwsza poza już zgłaszanymi uwagami podobała mi się.

Ciekawi mnie jedna sprawa, autor jest polakiem lecz pisze o amerykanach, a jakby tak kiedyś osadzić akcję na naszych rodzimych terenach :grinka:

Są już niezłe kryminały rdzennie polskie, a może spróbować horroru made in Poland :?: :grinka:


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 23 marca 2009, o 09:14 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 września 2007, o 12:25
Posty: 3435
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Kobieta
Darek napisał(a):
made in Poland

made in Kwidzyn lub okolice. To by było coś ! :-)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 23 marca 2009, o 10:04 
Offline
Przyjaciel forum

Dołączył(a): 6 grudnia 2006, o 13:41
Posty: 14824
Lokalizacja: W-wa.
Płeć: Mężczyzna
Cytuj:
made in Kwidzyn lub okolice. To by było coś ! :-)
o tym z wrodzonej skromności już nawet nie wspomniałem :oops:


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 23 marca 2009, o 11:10 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 maja 2006, o 19:52
Posty: 4180
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Kobieta
Darek napisał(a):
Ciekawi mnie jedna sprawa, autor jest polakiem lecz pisze o amerykanach,

na tą Twoja zagwozdkę Dariuszu niedługo dostaniesz odpowiedź...obserwuj, rozglądaj się...a sama przyjdzie :D ja Ci to obiecuje, jakem cyganicha Grinka :D

_________________
"Mężczyźni są szalenie nielogiczni - twierdzą, że wszystkie kobiety są takie same. Lecz to nie przeszkadza im ciągle je zmieniać."
Gabrielle Colette :D g:zla


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 23 marca 2009, o 11:20 
Offline
Przyjaciel forum

Dołączył(a): 6 grudnia 2006, o 13:41
Posty: 14824
Lokalizacja: W-wa.
Płeć: Mężczyzna
grin_ajz napisał(a):
ja Ci to obiecuje, jakem cyganicha Grinka :D


Już pisałem że w Ciebie wierzę, ale możesz też czasami ściemniać :grinka:


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 23 marca 2009, o 13:58 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 października 2006, o 12:24
Posty: 4882
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
Rowerzystę właśnie kończę. Muszę przyznać, że jest zdecydowanie dojrzalsza od Białej Damy.
Troszkę mi brakuje tej odrobiny tajemniczej fantasy, która znajdowała się w pierwszej. Lubię fantasy.
Atmosfera powieści, z Kingowej zmierza raczej ku Cizia Zyke. Tak ja to odebrałem. Jest realistyczna do bulu.
Czy coś w niej mnie raziło? Parę naprawdę drobiazgów, o których mam nadzieję kiedyś podyskutować autorem.
Może nawet obroni swe racje.
Co do uwagi Darka, że powieści zlokalizowane są w amerykańskim środowisku. Ale jak są zlokalizowane.
Mieszkałem ponad rok w stanach, trochę się po nich powłóczyłem, wprawdzie, bardziej na północy.
Czytając książkę, podświadomie szukałem jakiś dysonansów wynikających z nieznajomości terenu, kultury i obyczajów.
Nie potrafiłem ich znaleźć. To bardzo dobrze świadczy o piszącym.

Mam do Adama spore pretensje, bo czytanie powieści zdezorganizowało mi życie domowe (dwie nieprzespane noce) :),
niestety, od tej powieści nie można się oderwać.

_________________
"Czym się różni człowiek cywilizowany od kulturalnego? Człowiek cywilizowany jeśli kopnie, to przeprosi, a człowiek kulturalny nie przeprosi, bo nie kopnie"


Ostatnio edytowano 23 marca 2009, o 14:02 przez oki44, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 23 marca 2009, o 14:19 
Offline
Przyjaciel forum

Dołączył(a): 6 grudnia 2006, o 13:41
Posty: 14824
Lokalizacja: W-wa.
Płeć: Mężczyzna
oki44 napisał(a):
Jest realistyczna do bulu.
chyba do red-bulu :grinka: :grinka: :grinka:


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 23 marca 2009, o 14:32 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 października 2006, o 12:24
Posty: 4882
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
Cytuj:
chyba do red-bulu :grinka: :grinka: :grinka:

Nie, bohater pijał tylko colę :)

_________________
"Czym się różni człowiek cywilizowany od kulturalnego? Człowiek cywilizowany jeśli kopnie, to przeprosi, a człowiek kulturalny nie przeprosi, bo nie kopnie"


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 23 marca 2009, o 14:35 
Offline
Przyjaciel forum

Dołączył(a): 6 grudnia 2006, o 13:41
Posty: 14824
Lokalizacja: W-wa.
Płeć: Mężczyzna
Cytuj:
Nie, bohater pijał tylko colę :)
ale kpt. mógłby pisać ortograficznie :grinka:


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  


-->

Forum e-kwidzyn jest własnością Stowarzyszenia Promocji Medialnej e-Kwidzyn. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum. Właściciel Forum nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zgłoś post do moderacji.