Niezależne forum mieszkańców Kwidzyna i nie tylko :-)

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 185 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 13  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: E-czytamy?
PostNapisane: 6 grudnia 2010, o 12:52 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 lutego 2008, o 18:55
Posty: 2475
Lokalizacja: Gardeja / Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
Zainteresowałeś mnie teraz nie na żarty ;)

A masz może jako zaawansowany użytkownik jakiś link do księgarni z e-książkami, chciałbym zobaczyć jakie są pozycje dostępne i w jakich cenach, to może zdążę do Mikołaja list wysłać ;)

_________________
Od chwili tej aż do końca świata,w pamięci ludzkiej będziemy żyć: my, wybrańców garść, kompania braci.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: E-czytamy?
PostNapisane: 6 grudnia 2010, o 13:10 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 października 2006, o 12:24
Posty: 4882
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
Począwszy od: http://www.empik.com/ebooki , którego jestem klientem,
po: http://www.gandalf.com.pl/ebooks/, po wolne: http://www.wolnelektury.pl/katalog/
po: http://www.webook.pl/ , po prywatne biblioteki: http://www.fascynacje.cba.pl/
po darmowe zbiory bibliotek akademickich lub: http://www.nowabiblioteka.pl/
lub Bałtycką Bibliotekę cyfrową: http://bibliotekacyfrowa.eu/dlibra
( Tu polityczny kwiatek: http://www.eksiazki.org/2010/09/02/radn ... #more-1360
Ciekawe, dlaczego ja nie przepadam za tą partią :)

Darmowe polskie treści pojawiają się pomału też w Projekcie Gutenberg: http://www.gutenberg.org/browse/languages/pl

Jest tego tak wiele, że nie bardzo wiem, co Ci podpowiedzieć :)
Oczywiście, są też torrenty, gdzie nieco na bakier z prawem,
można znaleźć i skopiować prawie każdą książkę.

_________________
"Czym się różni człowiek cywilizowany od kulturalnego? Człowiek cywilizowany jeśli kopnie, to przeprosi, a człowiek kulturalny nie przeprosi, bo nie kopnie"


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: E-czytamy?
PostNapisane: 23 marca 2011, o 22:10 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 października 2006, o 12:24
Posty: 4882
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
Minęło już trochę czasu i można się pokusić o zreferowanie czytnikowego eksperymentu.
Zdążyłem już na nim przeczytać kilkanaście książek, zdążyłem skompletować całkiem
pokaźną bibliotekę, zdążyłem polubić e-czytanie. W połączeniu ze skatalogowaną
biblioteką na PC, e-książka wydaje się być wspaniałym rozwiązaniem dla nałogowego
czytacza. A papierowe pozostawiamy sobie albumy, przewodniki, poradniki itp,
wszystko, co zawiera ładne ilustracje lub wymaga kartkowania. Normalne książki
tekstowe, na czytniku czyta się wygodniej niż w oryginale papierowym.

Można też zaciągać w automacie wiele elektronicznych treści gazetowych:
Polityka, Wprost, Gazeta pomorska, Reczypospolita i wiele, wiele innych e-treści czyta się już
na czytniku. Wprawdzie moje tygodniki kupuję jeszcze w kiosku, ale to są ich ostatnie chwile.

OYO sprawuje się dobrze, ale poznałem nieco subtelniejszy model. Nazywa się Kindle.
Nie gada wprawdzie po polsku (na razie), ale wiele jego funkcji bardziej mi odpowiada.
OYO (w pełni sprawny, po trzech miesiącach używania) pójdzie na Allegro za sumę 300zł.
Znaczyło by to, że choć w ten oto sposób - czytniki znacznie tanieją :)
Chyba że znajdzie się w Kwidzynie chętny do nabycia czytnika, to ominie mnie wysyłka.

Może ja jakiś elektroniczny jestem. Od półtora roku palę wyłącznie e-papierosy,
e-książek już nie porzucę, e-dziewczynek jeszcze nie ma... :)


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.

_________________
"Czym się różni człowiek cywilizowany od kulturalnego? Człowiek cywilizowany jeśli kopnie, to przeprosi, a człowiek kulturalny nie przeprosi, bo nie kopnie"


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: E-czytamy?
PostNapisane: 17 czerwca 2011, o 23:44 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 października 2006, o 12:24
Posty: 4882
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
Polska społeczność czytnika Kindle i programu katalogująco-konwertującego Calibre działa bardzo prężnie.
Kindle, jeśli zechcesz - już mówi po polsku. Może Ci np przeczytać książkę.
Mój wprawdzie nie mówi, bo uważam że przyjemność jest z czytania a nie słuchania literatury, no ale taka możliwość już jest.

Program Calibre posiada możliwość automatycznego ściągania pokaźnej ilości darmowych bieżących treści,
choć tygodniki są w wersjach z przed miesiąca (darmowo). Ale Rzeczpospolita i wiele innych tytułów jest świeżutka codziennie.

Tymczasem mój kiosk był uprzejmy się zlikwidować i zastanawiałem się gdzie teraz kupować tygodniki.
Okazało się że na amerykańskim Amazonie mogę zaprenumerować Politykę za sumę $3.99 miesięcznie, co oczywiście z ochotą uczyniłem,
oszczędzając w stosunku do wydania papierowego, bo za tę sumę mam 4 -5 numerów przesyłanych automatycznie bezpośrednio na czytnik.

Amazon ogłosił że sprzedaje już więcej ebooków niż książek papierowych. U nas księgarnie ruszają z ebookami powoli, ale już ruszają.
Era elektronicznych książek nadchodzi wielkimi krokami. Jedna z polskich księgarni tylko z ebookami http://ebook.pl/

Ciekawostka: mam w czytniku komunikację WiFi i 3G. Niby normalne, ale bieganie po internecie w przypadku Kindle jest niepłatne
(wszędzie, w Polsce i za granicą) - i to jest ciekawostką. Pewnie dlatego że z pozycji czytnika, bieganie po internecie to niezbyt wielka przyjemność
i wielu tego nie robi, no ale jest.


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.

_________________
"Czym się różni człowiek cywilizowany od kulturalnego? Człowiek cywilizowany jeśli kopnie, to przeprosi, a człowiek kulturalny nie przeprosi, bo nie kopnie"


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: E-czytamy?
PostNapisane: 18 czerwca 2011, o 08:53 
Offline

Dołączył(a): 10 kwietnia 2006, o 08:44
Posty: 7167
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
Cytuj:
bieganie po internecie w przypadku Kindle jest niepłatne
(wszędzie, w Polsce i za granicą) - i to jest ciekawostką.


To jest wielka zaleta tego urządzenia. Cały czas zastanawia mnie jak Amazon to rozwiązuje technicznie. Niby jest karta SIM, ale jak udało im się namówić operatorów do rezygnacji z opłat roamingowych, tego nie pojmuję.

Marian, jesteś już drugim zagorzałym zwolennikiem i użytkownikiem Kindle, którego znam. Obaj zachwalacie jego niesamowite możliwości. Widać coś w tym jest. Era e-booków nadchodzi.

Cytuj:
Kindle, jeśli zechcesz - już mówi po polsku. Może Ci np przeczytać książkę.


To też ciekawostka. Chciałbym usłyszeć próbkę głosu z syntezatora. Czy urządzenie ma wyjście np. słuchawkowe? Gdyby syntezator dobrze radził sobie z naszym językiem, to byłaby to nie lada gratka dla mnie. Z racji częstych wyjazdów mógłbym słuchać książek w samochodzie. Obecnie kupuję audiobooki, ale ceny są wyższe od e-booków i dostępność jest mniejsza.

_________________
Kwidzynopedia - nasza encyklopedia


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: E-czytamy?
PostNapisane: 18 czerwca 2011, o 12:50 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 października 2006, o 12:24
Posty: 4882
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
Piotrze, w Kindle nie ma karty SIM. Internet jest zaszyty programowo dla połączeń z całego świata do Amazon Kindle Store,
ale można w nieco utrudniony sposób łączyć się z dowolnym adresem. Najwygodniej jest wypisać sobie w edytorze
swoje ulubione adresy i przekonwertować stronę do mobi. Potem już otwieramy sobie danego ebooka z adresami
i wybieramy potrzebny nam adres i łączymy się z witryną. Ale pamiętaj, że mamy czarno-biały ekran 6" i utrudnioną nawigację.
Kindle umożliwia, lecz niezbyt nadaje się do ganiania po internecie.

Soft polski do Kindle jest alternatywną, sprawnie działającą nakładką. Wielu ludzi ciągle nad tym pracuje i efekty są bardzo dobre.
Ja go u siebie nie instalowałem, bo nie potrzebuję polskiego lektora.
Próbę syntezatora masz tu : http://forum.eksiazki.org/amazon-com-ki ... t9817.html
Ktoś napisał, że syntezator mowy w Kindle jest porażką idei e-czytania. Wiele w tym racji, ale czasami w podróży autem może się przydać :)

Za to racz zauważyć, że każdy własny dokument Worda możesz sobie przekonwertować do formatu mobi i masz go zawsze na czytniku ze sobą.

Pozostaje jeszcze wstydliwy problem zabezpieczeń DRM. Polskie księgarnie sprzedają ebooki z takim zabezpieczeniem a Kindle ich nie czyta.
Problem rozwiązuje nakładka w programie Calibre. Jedno kliknięcie i mamy konwersję do formatu mobi bez DRM.

Jest też fajny temat z Kindlową gwarancją. Nawet jeśli zwalisz Kindle ze schodów i połamiesz ekran, to Amazon Ci go po prostu wymieni za darmo.
Widocznie procent takich działań jest nikły i im się to opłaci. Amazon zarabia na sprzedaży ebooków. Zauważ, naszą "Politykę" subskrybuję w Amazonie
a w Polsce na czytnik (poza niewygodnym PDF) jej nie dostanę. Gdy tymczasem w formacie mobi mogę swobodnie nawigować między spisem treści i rozdziałami.
Za chwilę, polską prasę będziemy kupować w Stanach. To jest ciekawostka.

Dlaczego tak się dzieje? Bo polscy dystrybutorzy boją się piractwa a Amazon nie. I bojąc się piractwa - zmuszają użytkowników czytników do piracenia tytułów,
które są u nas nieosiągalne w dystrybucji lub nadmiernie drogie. I obudzą się z ręką w nocniku gdy Amazon zabierze im rynek ebooków a użytkownicy czytników
będą mieli pełne biblioteki spiraconych tytułów.

_________________
"Czym się różni człowiek cywilizowany od kulturalnego? Człowiek cywilizowany jeśli kopnie, to przeprosi, a człowiek kulturalny nie przeprosi, bo nie kopnie"


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: E-czytamy?
PostNapisane: 18 czerwca 2011, o 14:14 
Offline
Zbanowany
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 kwietnia 2007, o 18:03
Posty: 1425
Lokalizacja: Niedaleko. ;)
Płeć: Mężczyzna
oki44 napisał(a):
w Kindle nie ma karty SIM. Internet jest zaszyty programowo dla połączeń z całego świata do Amazon Kindle Store,


Jest - proponuje zrzucic go z tych schodow to znajdziesz chip identyczny jak ten w kartach tel. Kindle korzysta z EDGE/GPRS. Nie ma mozliwosci wymiany, ale "karta" w nim jest. Z tym calym swiatem to tez bym nei przesadzal - sam Amazon twierdzi, ze gwarantuje darmowe polaczenie z okreslonej liczby panstw - zastrzegajac, ze czasem moze zarzadac oplaty za polaczenie jesli jestes poza "calym swiatem".

oki44 napisał(a):
Jest też fajny temat z Kindlową gwarancją. Nawet jeśli zwalisz Kindle ze schodów i połamiesz ekran, to Amazon Ci go po prostu wymieni za darmo.


Wymienia Ci go za darmo ale z kilkoma zastrzezeniami:
1. Wymienia Ci zepsuty element w uzadzeniu - na nowy lub naprawiony
2. Wymienia Ci cale uzadzenie - na nowe lub naprawione

a to wszystko pod warunkiem, ze uszkodzenie nie jest wynikiem uzywania nieprzewidzianego w instrukcji, wypadku, pozaru etc. To sa warunki podstawowej rocznej gwarancji - masz mozliwosc wykupienia dodatkowej gwarancji ktora juz pokrywa upadki ze schodow - ale nie jest to "standard" amazona.

Kindle to naprawde fajny wynalazek - szczegolnie ekran, ktory jest czytelny nawet w sloncu w przeciwienstwie do wiekszosci telefonow. Ale nie przesadzalbym z tym huraoptymizmem.

_________________
I may be dumb, but I'm not stupid.
1st Hole in One - 07/03/10 Athgoe 8 par3 index 14!!!!


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: E-czytamy?
PostNapisane: 18 czerwca 2011, o 20:40 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 października 2006, o 12:24
Posty: 4882
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
Cytuj:
Z tym calym swiatem to tez bym nei przesadzal

Jasne, Afryka i północna Rosja to biała plama. Amazon podaje że zasięg jest w ok. 100 krajach, a to nie cały świat.
Amazon podaje mapę zasięgu 3G: http://blogkindle.com/wp-content/upload ... verage.jpg
Na jezioraku szybki internet sięga z Iławy do Szałkowa. Potem słabnie.

A co do reklamacji, moja wiedza opiera się na postach polskich użytkowników. Opinie są rewelacyjne.
Mój Kindle się nie zepsuł i oby tak dalej :)

_________________
"Czym się różni człowiek cywilizowany od kulturalnego? Człowiek cywilizowany jeśli kopnie, to przeprosi, a człowiek kulturalny nie przeprosi, bo nie kopnie"


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: E-czytamy?
PostNapisane: 18 czerwca 2011, o 21:38 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 listopada 2006, o 22:21
Posty: 1001
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Kobieta
oki44, no ale z Gallem Anonimem to przesadziłeś... Każda biblioteka ma... ;)

_________________
Drobiazg nieraz, a ślady jak w śniegu....
W. Myśliwski


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: E-czytamy?
PostNapisane: 18 czerwca 2011, o 23:02 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 października 2006, o 12:24
Posty: 4882
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
No przecież nie wiem, pewnie ma :) W bibliotece ostatni raz byłem w krótkich spodenkach.
Niestety, nigdy nie byłem systematyczny, a to kłóciło się z bibliotekowym reżimem.

Ale policzyłem sobie pobieżnie, że w swym życiu kupiłem około 1000 książek.
połowę tego oddałem jakiemuś Domowi Dziecka, pozostałe jeszcze mam.
Przypomniałem sobie że moją samodzielnie przeczytaną książką był Król Maciuś I.
Z olbrzymią przyjemnością ściągnąłem sobie ją dziś na czytnik by powspominać.
Ktoś złośliwy mógłby powiedzieć, że z wiekiem się dziecinnieje :D

Biblioteka Projektu Gutenberga posiada około 2730 tytułów wydanej po polsku klasyki polskiej
i światowej w formacie mobi. Wszystko to mogę sobie ściągnąć na czytnik w każdej chwili
i prawie w każdym miejscu, oczywiście za free :)
W Kindle mam ich katalog. Wystarczy włączyć 3G, wybrać szukaną pozycję i poprzez Amazon
po minucie mam ją na czytniku. Tu znów ciekawostka. Taka ilość klasyki po polsku jest tylko
w Kindlowym formacie mobi. W preferowanym przez polskie księgarnie epub jest ich znacznie mniej.

_________________
"Czym się różni człowiek cywilizowany od kulturalnego? Człowiek cywilizowany jeśli kopnie, to przeprosi, a człowiek kulturalny nie przeprosi, bo nie kopnie"


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: E-czytamy?
PostNapisane: 21 lipca 2011, o 21:00 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 października 2006, o 12:24
Posty: 4882
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
Powolnego, ale jednak, postępu w e-czytaniu, ciąg dalszy:
Cytuj:
Podręczniki obowiązkowo w formie elektronicznej
Dodany: 20 lipca 2011, uaktualniony: 20 lipca 2011

Wprowadzenie obowiązku opracowywania przez wydawców podręcznika w formie elektronicznej zakłada przekazana do konsultacji zewnętrznych nowelizacja rozporządzenia w sprawie dopuszczania do użytku w szkole programów wychowania przedszkolnego i programów nauczania oraz dopuszczania do użytku szkolnego podręczników. Oznacza to, że podręczniki będą mogły być wydane w formie papierowej wraz z towarzyszącą jej formą elektroniczną lub wyłącznie w formie elektronicznej. Tylko materiały edukacyjne dla klas I-III szkoły podstawowej, ze względu na specyfikę tego etapu edukacji, będą mogły być wydane wyłącznie w formie papierowej.

Inną zaproponowaną w nowelizacji zmianą jest ograniczenie możliwości składania wniosku o dopuszczenie do użytku szkolnego kolejnych wydań podręcznika zmienionych w części nie większej niż 20 proc. objętości - wydawca będzie mógł złożyć taki wniosek dopiero po upływie 3 lat od dnia dopuszczenia podręcznika do użytku szkolnego. Ograniczy to możliwość udostępniania co roku przez wydawców nowszych wersji podręcznika, które nie różnią się zasadniczo od wersji poprzedniej. Umożliwi to szersze korzystanie z podręczników kupowanych na rynku wtórnym i pomoże w ujednoliceniu wersji podręcznika stosowanego w oddziale klasowym.

Podręczniki będą mogły być teraz dopuszczane do użytku szkolnego w następujących formach:

a) w formie papierowej i stanowiącej jej odpowiednik formie elektronicznej (obie będą podlegały jednoczesnemu dopuszczeniu do użytku szkolnego),

b) tylko w formie papierowej (dotyczy podręczników przeznaczonych dla I etapu edukacyjnego)

c) tylko w formie elektronicznej.

Zgodnie z dotychczas obowiązującymi przepisami, podręczniki były dopuszczane w formie papierowej. W 2009 roku MEN dopuściło możliwość wydawania podręczników w wersji elektronicznej. Do tej pory skorzystali z niej wydawcy kilkudziesięciu podręczników. Obecnie proponuje się, aby każdy podręcznik opracowany w formie papierowej - z wyłączeniem podręczników przeznaczonych do edukacji wczesnoszkolnej i do nauczania języków obcych nowożytnych w edukacji wczesnoszkolnej - posiadał swój elektroniczny odpowiednik, przy czym forma elektroniczna powinna być tożsama pod względem treści z formą papierową. Dzięki takiemu rozwiązaniu uczeń będzie mógł nabyć - wybrany uprzednio przez nauczyciela - podręcznik w formie papierowej lub w formie elektronicznej, w zależności od własnych preferencji, ceny podręcznika oraz posiadania dostępu do urządzeń umożliwiających korzystanie z określonej elektronicznej formy podręcznika.

Nowe przepisy umożliwią również wydawcom uzupełnienie oferty o elektroniczne formy już używanych w szkołach podręczników.

Komputer oraz technologie informacyjne i komunikacyjne towarzyszą edukacji już od przeszło 10 lat. Według danych GUS dotyczących wykorzystania technologii informacyjno-komunikacyjnych w 2010 roku ponad 90 proc. gospodarstw domowych z dziećmi w wieku poniżej 16 lat posiada w domu komputer, w tym 83 proc. ma dostęp do Internetu. Założyć więc można, że korzystanie z nowych technologii i Internetu jest dla dużej części uczniów codziennością.

Zródło: Ministerstwo Edukacji Narodowej
http://men.gov.pl/index.php?option=com_ ... Itemid=292

_________________
"Czym się różni człowiek cywilizowany od kulturalnego? Człowiek cywilizowany jeśli kopnie, to przeprosi, a człowiek kulturalny nie przeprosi, bo nie kopnie"


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: E-czytamy?
PostNapisane: 29 września 2011, o 18:57 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 października 2006, o 12:24
Posty: 4882
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
Wasze postulaty, by czytnik książek był tańszy, pomału realizuje amerykański Amazon.

Obecna cena Kindle Classic WIFI:
$109 + $20,98 (przesyłka do Polski) = $129,98. :D

Artykuł:
http://swiatczytnikow.pl/wszystko-co-tr ... fi-za-109/

_________________
"Czym się różni człowiek cywilizowany od kulturalnego? Człowiek cywilizowany jeśli kopnie, to przeprosi, a człowiek kulturalny nie przeprosi, bo nie kopnie"


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: E-czytamy?
PostNapisane: 29 września 2011, o 19:01 
To w związku z premierą nowego tabletu od Amazona - Kindle Fire.
Więcej na: http://www.amazon.com/gp/product/B0051QVESA

Najtańszy Kindle za 79 USD.


Góra
  
 
 Tytuł: Re: E-czytamy?
PostNapisane: 29 września 2011, o 19:07 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 października 2006, o 12:24
Posty: 4882
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
Cytuj:
Najtańszy Kindle za 79 USD.

I tak i nie. Za $79 można kupić Kindle z reklamami i tylko w Stanach.
Na naszym rynku jest stan taki jak podałem.

_________________
"Czym się różni człowiek cywilizowany od kulturalnego? Człowiek cywilizowany jeśli kopnie, to przeprosi, a człowiek kulturalny nie przeprosi, bo nie kopnie"


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: E-czytamy?
PostNapisane: 29 września 2011, o 19:13 
Doczekaliśmy się polskiego ITunes to może doczekamy się i Kindle za 79 dolców. Cywilizacja nadchodzi :)


Góra
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 185 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 13  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  


-->

Forum e-kwidzyn jest własnością Stowarzyszenia Promocji Medialnej e-Kwidzyn. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum. Właściciel Forum nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zgłoś post do moderacji.