Witam, I BYŁEM 26 listopada w Gdańsku na: John Mc Laughlin „The 4th Dimension” John McLaughlin powócił do Polski na trzy koncerty w ramach cyklu Ikony Jazzu! Legenda jazzowej gitary, współtwórca kultowych formacji Mahavishnu Orchestra i Shakti, muzyk zespołów Milesa Davisa, Ala Di Meoli i Paco De Lucia, wystąpił w listopadzie w Gdańsku, i będzie w Warszawie oraz Krakowie.
John McLaughlin informacje Jego muzyka obejmuje wiele gatunków jazzu, które łączył z elementami rocka, flamenco i bluesa, hinduską muzyką klasyczną i zachodnią muzyką klasyczną, by stać się jedną z pionierskich postaci muzyki fusion. Został sklasyfikowany na 49 miejscu listy 100 najlepszych gitarzystów wszech czasów magazynu Rolling Stone. Jeff Beck i Pat Metheny nazwali go najlepszym żyjącym gitarzystą.
Projekt zespołu Johna Mc Laughlina „The 4th Dimension” łączy muzyków z różnych kultur i tradycji muzycznych, tworząc prawdziwy gwiazdozbiór. Muzyka tej grupy w unikalny sposób integruje różne wpływy kulturowe, zachowując jednocześnie jazzową spontaniczność.
John McLaughlin & The 4th Dimension w Polsce Artyści występują w Polsce w następującym składzie:
John McLaughlin – guitar Gary Husband – keyboards, drums Etienne Mbappe – bass Ranjit Barot – drums
Ten projekt - 4th Dimension się kończy. Może w 2023 John Mcaughlin przyjedzie z czymś nowym do Polski? Dziś grają w Krakowie II. BYŁEM 27 listopada w Gdańsku na: Henryk Miśkiewicz i przyjaciele, które odbył się w Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku.
Henryk Miśkiewicz i Przyjaciele w Gdańsku Henryk Miśkiewicz to na polskiej scenie jazzowej (i nie tylko) postać wyjątkowa. Należy do wąskiego grona najwybitniejszych saksofonistów altowych, ale gra także na sopranie i na klarnecie. W latach 70. i 80. jego saksofon było słychać na co drugiej polskiej płycie, wchodził w skład zespołów Jazz Carriers oraz Sun Ship, był solistą Studia Jazzowego Polskiego Radia, do dziś jest liderem formacji Full Drive. Spośród polskich muzyków jazzowych łatwiej byłoby wymienić tych, z którymi nie grał. Koncertował na całym świecie między innymi z Ewą Bem, Andrzejem Jagodzińskim, Jarosławem Śmietaną, Wojciechem Karolakiem i Adzikiem Sendeckim. Grał z takimi gwiazdami, jak Pat Metheny, Joe Lovano czy David Murrray. Jest wielokrotnym zwycięzcą plebiscytu Jazz Top magazynu „Jazz Forum” w kategorii saksofonu altowego i klarnetu, a także zdobywcą trzech Fryderyków (m.in. w kategorii Jazzowy Artysta Roku oraz Jazzowy Muzyk Roku).
Jan Ptaszyn Wróblewski obliczył, że z nikim nie grał dłużej niż z Henrykiem Miśkiewiczem, bo aż 45 lat. Przyszedł taki kudłaty dwudziestoparolatek do studia i z miejsca zaskoczył tym, że nuty czytał lepiej, niż książki czy gazety – wspomina Ptaszyn. I podkreśla fenomenalne zdolności improwizacyjne saksofonisty. Bo Henryk Miśkiewicz wycina na alcie nieziemskie solówki. I to zawsze. Na licznych płytach firmowanych własnym nazwiskiem oraz na niezliczonych, na których jego gra wynosi do stratosfery muzykę innych artystów. Bez względu na gatunek, bo Henryk ma w dorobku i pop, i rock, i bluesa, a nawet poezję śpiewaną, chociaż w sercu pozostaje rasowym, nowoczesnym jazzmanem. Wystąpili:
EWA BEM - śpiew DOROTA MIŚKIEWICZ - śpiew STANISŁAW SOYKA - śpiew JAN PTASZYN WRÓBLEWSKI – saksofon HENRYK MIŚKIEWICZ - saksofony MAREK NAPIÓRKOWSKI - gitary ANDRZEJ JAGODZIŃSKI - fortepian PIOTR ORZECHOWSKI „PIANOHOOLIGAN” – fortepian SŁAWOMIR KURKIEWICZ - kontrabas MICHAŁ MIŚKIEWICZ - perkusja
III można już kupować bilety na: Nigel Kennedy- koncert 20 kwietnia 2023 Filharmonia Bałtycka Nigel Kennedy jest obecnie najpopularniejszym skrzypkiem na świecie, a jego płyty sprzedają się w rekordowych nakładach. W pojedynkę wytyczył nowe szlaki dla kolejnych pokoleń artystów, którzy odnoszą sukcesy zarówno na polu muzyki poważnej, jak i popularnego mainstreamu. Jego wirtuozowska technika, unikalny talent i nieodparty sceniczny urok pozwoliły mu wnieść świeżą perspektywę zarówno do repertuaru klasycznego, jak też współczesnego.
Jego wybitny talent błyszczał już od dzieciństwa i gdy Kennedy miał siedem lat odkrył go sam wielki Yehudi Menuhin i zaproponował mu naukę w swojej szkole. Lecz Kennedy zostawia niezatarte ślady swojego talentu nie tylko w muzyce klasycznej. Legendarne stało się jego odświeżenie twórczości Jimiego Hendrixa, które na prośbę spadkobierców wielkiego gitarzysty nagrał na płycie będącej hołdem dla kultowego bluesmana. Przełomowy krążek The Kennedy Experience wypełniają improwizowane utwory oparte na kompozycjach Hendrixa. Wkład Kennedy'ego w świat muzyki rockowej obejmuje kolaboracje z wieloma artystami takimi jak: Sir Paul McCartney, Kate Bush, zespół The Who, czy wokalista Led Zeppelin Robert Plant.
pozdrawiam domek
|