Niezależne forum mieszkańców Kwidzyna i nie tylko :-)

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 39 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Jest takie drzewo w Kwidzynie
PostNapisane: 13 maja 2007, o 11:27 
Łażąc z wnuczęciem po parku, przypomniałem sobie napomnienie PanaHawranka, że nade wszystko na tym świecie, najbardziej powinniśmy sobie cenić muzykę wiatru w drzewach. A oglądając swoje pomniki przyrody przypomniało mi się także pewne pojedyncze niezwykłe drzewo w Kwidzynie.

Jest to wyjątkowy okaz przyrodniczy, w pełni zasługujący na miano pomnika przyrody, którego status uzyskał dopiero przed 15 laty. Nie licząc karłowatych mutantów ogrodniczych tego gatunku jest to jedyny okaz w powiecie kwidzyńskim.

Miłorząb dwuklapowy zwany japońskim, choć właściwie pochodzi z Chin. Kwidzyński miłorząb jest drzewem prawdziwie okazałym. Chociaż przydano mu nieciekawe murowane i zbyt bliskie sąsiedztwo, to i tak imponująco prezentuje pokaźną, bo niespełna dwumetrową średnicę pnia wysokiego na ok. 30 metrów! Jak to w ogóle z drzewami bywa, to i nasz miłorząb jest szczególnie malowniczy jesienią w deszczu jasnożółtych liści o ciekawym kroju, niepowtarzalnym u innych gatunków. Drugi, najbliżej rosnący możemy zobaczyć w Malborku przy ul.Sprzymierzonych (też jedyny w tamtym powiecie).
Niezwykłe cechy przyrodnicze miłorzębu oraz jego przydatność leczniczą podaje encyklopedia.

Wracając z kwietniowego koncertu zrobiłem fotkę drzewa jeszcze nagiego bez listowia, której nie pokazuję, nie tylko dlatego, że jest byle jaka, lecz naśladując tu innych chciałbym zakończyć zagadką:
W którym miejscu rośnie ten miłorząb?

Ci, którym to zadanie jest zbyt banalne i proste może wiedzą, czy jest to osobnik dendrologiczny męski, czy żeński, na co ja nie znam odpowiedzi. Tak z marszu bez pomocy bibliotecznej i bez wizji lokalnej, to pewnie w Kwidzynie nikt nie zna płci tego drzewa. Nie zdążył mi tego powiedzieć mój wszystkowiedzący kwidzyński ekspert przyrodniczy, do niedawna popularny w mieście "kolega mgr inż.", bo wziął i umarł znienacka w zeszłym roku.


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 13 maja 2007, o 11:46 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 marca 2006, o 11:13
Posty: 3425
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
Budslavsky napisał(a):
W którym miejscu rośnie ten miłorząb?


W Kwidzynie mamy dwa pomnikowe miłorząby: jeden w okolicy Słowiańskiej, a drugi w okolicach Urzedu Miasta.
Obydwa spełniają Twoje wymagania, ale mam wrażenie, że chodzi Ci o ten Słowiański.

Porcellus

_________________
Forum jest jak bagno,
kilku nie kuma, reszta rechocze.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 13 maja 2007, o 11:55 
Offline
Przyjaciel forum

Dołączył(a): 6 grudnia 2006, o 13:41
Posty: 14824
Lokalizacja: W-wa.
Płeć: Mężczyzna
Porcellus,
a nie miłorzęby, bo nie wiem :grinka:


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Jest takie drzewo w Kwidzynie
PostNapisane: 13 maja 2007, o 12:17 
Porcellus napisał(a):
W Kwidzynie mamy dwa pomnikowe miłorząby: jeden w okolicy Słowiańskiej, a drugi w okolicach Urzedu Miasta.
Obydwa spełniają Twoje wymagania, ale mam wrażenie, że chodzi Ci o ten Słowiański.

Porcellus


Wypada mi tylko się zarumienić, co czynię ze wstydem :oops:
Pod ręką mam publikację z 1994 r., gdzie pomnikowy jest tylko miłorząb pomiędzy Słowiańską a kinem "Tęcza" a o tym koło Urzędu Miejskiego dowiedziałem się dopiero teraz.


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 13 maja 2007, o 14:13 
Offline

Dołączył(a): 10 kwietnia 2006, o 08:44
Posty: 7167
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
Jest, jest. Szkoda, źe nie chodziłeś do Przedszkola nr 5, którego juź nie ma. Nasze przedszkolanki wiedziały sporo o okazie w parku za UM. Wiem o nim z przedszkola więc juź jakies 25 lat.

_________________
Kwidzynopedia - nasza encyklopedia


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 13 maja 2007, o 14:29 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 marca 2006, o 11:13
Posty: 3425
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
Darek napisał(a):
a nie miłorzęby, bo nie wiem


Też byłem bliski tej wersji, ale internet mówi mi inaczej :grinka: :grinka:

Porcellus

_________________
Forum jest jak bagno,
kilku nie kuma, reszta rechocze.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 13 maja 2007, o 16:11 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 listopada 2006, o 22:21
Posty: 1001
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Kobieta
Hmmm. ... jeśli w dopełniaczu jest oboczność to czemu jej nie ma w liczbie mnogiej.... zagwostka do wyjaśnienia :-/


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 13 maja 2007, o 16:38 
Offline
Przyjaciel forum

Dołączył(a): 6 grudnia 2006, o 13:41
Posty: 14824
Lokalizacja: W-wa.
Płeć: Mężczyzna
agniesz-ka,
Jaja se Porcellus, robi a Ty wierzysz mu dziewczyno, jasne że byka strzelił :grinka: :grinka: :grinka:


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 13 maja 2007, o 17:02 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 listopada 2006, o 22:21
Posty: 1001
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Kobieta
Podpadało mi, że Porcellus opiera się na necie :-D :-D :-D


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 13 maja 2007, o 17:37 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 marca 2006, o 11:13
Posty: 3425
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
Dobra, dobra właśnie to szybkie podpieranie się netem wyszło mi bokiem.
Odpaliłem "Słownik ortograficzny" PWN
i oczywiście:
miłorząb -rzębu, -rzębie; -rzęby, -rzębów

Przepraszam i powiem po warszawsku - się dużo piesze, się czasem byka walnie.

Porcellus

_________________
Forum jest jak bagno,
kilku nie kuma, reszta rechocze.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 13 maja 2007, o 18:03 
Offline
Przyjaciel forum

Dołączył(a): 6 grudnia 2006, o 13:41
Posty: 14824
Lokalizacja: W-wa.
Płeć: Mężczyzna
Porcellus napisał(a):
się czasem byka walnie

A wal sobie chłopie, nikt pretensji nie ma, pocieszające w tym jedno że Cię ktoś czyta :grinka: :grinka: :grinka:


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Jest takie drzewo w Kwidzynie
PostNapisane: 15 maja 2007, o 16:39 
Ponieważ zawarto już konsens w kwestii : miłorząb, -rzębu itd.,możemy przejść dalej.
Z kwidzyńskich miłorzębów znałem i zapamiętałem tylko ten za „Tęczą”, bo jak się go zobaczy w jaskrawożółtej szacie, to robi wrażenie. Ciekawy mógłby być foto-albumik miejscowych drzew pomnikowych w różnych porach roku.
Jak się okazuje, do 16 drzew ze spisu z 1994 doszły nowe pomnikowe okazy, choć nie sądzę, by przez ten czas, któreś z drzew przelicytowało swym wzrostem np. dąb na Dębowej.

Poza interesującymi przyrodniczo, są też w mieście drzewa z przeszłością historyczną. Lustrując je :wink: (oczywiście, wedle już poprawnych zasad ustalonych przez Trybunał), przypominam sobie historię zasadzenia dębu na Pl. Plebiscytowym (wówczas Flottwell Platz) w 1902 r.(?) przez cesarzową Luizę.
Niestety, nie mogę przytoczyć tu żadnego źródła, bo pamiętam tylko fotografię w jakimś czasopiśmie, uwieczniającą to wydarzenie. Nie wiem z jakiej to okazji moja sąsiadka z pobliskich Kadyn przybyła wówczas do Kwidzyna.
Chodzi tu o dąb rosnący w metalowym ogrodzeniu naprzeciw cokołu ze Staszicem.

A przy okazji inna kwestia: W miejscu pomnika Staszica stał podobny w formie pomnik Fryderyka Schillera, którego imię przez jakiś czas nosiła stojąca za jego plecami szkoła.
Czy ktoś zna fotografię tamtego pomnika Schillera? Ciekawe też, gdzie się podziało jego popiersie. Kiedyś podejrzewałem, że to mój człowiek z marmuru, ale pomijając już, że to zupełnie ktoś inny, to nie nosi on żadnych śladów przebywania pod chmurką na wolnym powietrzu, co mnie uspokaja, że chyba nie pochodzi z jakiegoś nagrobka.


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 16 maja 2007, o 13:31 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 lipca 2006, o 21:43
Posty: 357
Lokalizacja: Sadlinki/Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
A ja powiem, że "jest też takie drzewo" co nazywa się platan i jest na bank jedno w Kwidzynie (no ... chyba, że ktoś sobie na własnej posesji zasadził) Również jest bardzo rzadkie i całkiem okazałe - a te kwidzyńskie szczególnie. Rośnie samotnie na sporej połaci terenu. Ongiś miało jeszcze więcej miejsca, ale i tak jest dobrze. Oby tylko nikt nie połakomił się o ten skrawek ziemi i platanka nie "eksmitował".

Małą zagadkę z tego zrobię i zapytam gdzie znajduje się owy okaz. Żeby natomiast nie było za łatwo to nie podałem pełnej nazwy tegoż drzewa.

_________________
Szczęście jest czymś, co przychodzi pod wieloma postaciami, więc któż je może rozpoznać? E.H.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 19 maja 2007, o 17:25 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 września 2006, o 23:01
Posty: 263
Lokalizacja: KWIDZYN
Płeć: Mężczyzna
A ja mam takie pytanko:
W Kwidzynkowie rośnie cała masa kasztanowców, w większości kwitnących na biało; Ile i gdzie rosną kasztanowce kwitnące na czerwono?
(Jest maj można poszukać)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 19 maja 2007, o 17:34 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 września 2006, o 23:01
Posty: 263
Lokalizacja: KWIDZYN
Płeć: Mężczyzna
A to te miłorząbki (jeszcze bez liści)


Załączniki:
teczowa `1.JPG
teczowa `1.JPG [ 39.38 KiB | Przeglądane 10389 razy ]
Warszawska 19.JPG
Warszawska 19.JPG [ 41.86 KiB | Przeglądane 10389 razy ]
Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 39 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  


-->

Forum e-kwidzyn jest własnością Stowarzyszenia Promocji Medialnej e-Kwidzyn. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum. Właściciel Forum nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zgłoś post do moderacji.