Niezależne forum mieszkańców Kwidzyna i nie tylko :-)

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 595 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 40  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Foteliki samochodowe.
PostNapisane: 12 lipca 2010, o 11:13 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 lipca 2010, o 10:44
Posty: 1030
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
Foteliki samochodowe... Niby jest nakaz ich stosowania a wystarczy stanąć na chwilę na byle jakim parkingu przy większym sklepie by z łatwością i przerażeniem stwierdzić jak często jest ten przepis łamany. Dzieci często przewożone są w samochodach bez fotelików, podobnie jak przed chwilą dokonane zakupu latają bezwładnie po tylnej kanapie. Rodzice oczywiście zapięci pasami, bo przecież tak trzeba! Zdarza się też nagminnie wśród naszej kwidzyńskiej społeczności używanie fotelików niezgodnie z przeznaczeniem. Dzieci w fotelikach bez zapiętych pasów, foteliki nie przypięte w aucie lub foteliki tak zużyte lub przerobione że cud iż to się jeszcze trzyma. Dlaczego tak się dzieje? Czy wynika to z naszej wrodzonej ignorancji dla wszystkiego co nakazane czy tez z braku wyobraźni, a może z racji lichego asortymentu w sklepach z artykułami dziecięcymi i niezbyt mówiąc delikatnie szeroką wiedzą sprzedawców?. Skutki nawet niegroźnej kolizji w ruchu miejskim dla dziecka podróżującego bez fotelika mogą i często są tragiczne. Jestem ojcem dwóch córek, jedna ma 12 lat druga 9 miesięcy i z tematem fotelików zmagam się od dłuższego czasu. Wiem sam jak bardzo ciężko trafić na informacje. A te nie zawsze są poprawne, często przekazywane z ust do ust na forum... Po za tym nie każdy ma, musi, lub lubi korzystać z internetu.
Ostatnio załatwiałem sprawy w przychodni i zaświtała mi w głowie pewna myśl żeby stworzyć w formie papierowej ulotki, krótkie kompedium dla rodzica,takie faq na kartce, i udostępnić je właśnie w przychodniach lekarskich (w poradniach pediatrycznych, ginekologicznych, punktach szczepień). Po pierwsze znajdowałyby się w miejscu z zasady wzbudzającym zaufanie. Po drugie w takich miejscach często tworzą się kolejki i ludzie wręcz szukają zajęcia (czegoś do poczytania). Wiem że od pomysłu do realizacji długa droga, mimo to wydaje mi się że byłby to prosty i skuteczny sposób na rozpowszechnianie informacji i podniesienie świadomości na temat bezpieczeństwa wśród rodziców. Po za tym chciałbym spróbować zainteresować lokalne władze i policję tym problemem. Co wy na to Kwidzyniacy? Pomożecie?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 12 lipca 2010, o 11:39 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 marca 2007, o 15:13
Posty: 2653
Lokalizacja: 85% Røros 15% Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
Pomożemy. Czego Ci Trzeba?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 12 lipca 2010, o 11:55 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 lipca 2010, o 10:44
Posty: 1030
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
Przede wszystkim wsparcia duchowego :) Po drugie wskazówek kogo w naszym mieście zaatakować z tym tematem. Brak mi doświadczenia i znajomości. Temat jest chyba wart by nad nim popracować i właśnie to mam zamiar zrobić. Pierwszym krokiem był mail do portalu fotelik.info, potem przyszła refleksja by działać lokalnie i na naszym kwidzyńskim poletku. Wszelkie dobre pomysły są mile widziane.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 12 lipca 2010, o 12:04 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 marca 2006, o 12:48
Posty: 13853
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
bitabob,
Przed wszystkim witaj na forum :)

Z doświadczenia wiem, że "najlepszą" formą dotarcia do takich ludzi jest terapia szokowa :!: Może zabrzmi to drastycznie, ale jak pokażesz na ulotce skutki, nieprzestrzegania przepisów to coś wskurasz...

Należało by zaangażować naszych taksiaży, bo większość z nich przewozi dzieci bez odpowiednich fotelików.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 12 lipca 2010, o 12:39 
Offline

Dołączył(a): 10 kwietnia 2006, o 08:44
Posty: 7167
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
drosik napisał(a):
bo większość z nich przewozi dzieci bez odpowiednich fotelików.


Bo przepisy mówią, że w taxi nie trzeba używać. :-)

_________________
Kwidzynopedia - nasza encyklopedia


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 12 lipca 2010, o 12:46 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 marca 2006, o 12:48
Posty: 13853
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
Dlatego o nich napisałem. Gdyby namówić, którąś korporacje do współpracy to może udało by się załatwić wydruk ulotek wzamian za reklamę dla nich.

EDIT:
warto przeczytać o społecznych akcjach Liberty: https://www.libertydirect.pl/o_firmie/a ... eczne.html

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 12 lipca 2010, o 17:53 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 marca 2007, o 20:29
Posty: 2117
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
Dodam, że rodzic, który wiezie dziecko na tylnym siedzeniu bez fotelika uważa, że kiedy będzie ostrożnie jeździł, nic dziecku się nie stanie. Myśląc - ostrożnie, ma zapewne na myśli, że bez gwałtownych zrywów i hamowania, oraz zakręcania. Nie ma jednak żadnych gwarancji na to, że nie będzie zmuszony gwałtownie skręcić, lub zahamować z przyczyny zewnętrznej. Co wtedy, gdy mając na uwadze bezpieczeństwo dziecka, nie zrobi tego manewru nagle i kogoś pozbawi życia? Sytuacja bardzo podobna do jazdy pod wpływem alkoholu. Tu jednak z większą premedytacją, bo na trzeźwo.

_________________
Każda Ojczyzna ma swoich fanów


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 12 lipca 2010, o 18:52 
Uwagi kol.Kwidzownika i autorów poprzednich wypowiedzi są niezwykle istotne z uwagi na wytkniętą tu pewną nonszalancję rodziców zaniedbujących bezpieczeństwo swych milusińskich.
Dotyczy to dbałości o doraźne bezpieczeństwo najmłodszych. Obowiązują tu przepisy prawa i znane są zalecenia używania sprzętu ze stosownymi atestami jakości i bezpieczeństwa.
Jeśli myślisz o przyszłym zdrowym życiu swych dzieci i swoim w Kwidzynie, rozważ też tych kilka zdań poniżej:

[center]Jeśli nie masz swojego planu na życie, to będziesz żył według cudzego planu, który niekoniecznie musi być tobie przyjazny.
Żyj zdrowo, bez zagrożeń i wygodnie na ile to możliwe. Czy stać cię na prezenty wobec bogatszych regionów, by być ich wysypiskiem toksyn. Czy jest coś ważniejsze niż zdrowie twoje i twoich bliskich?
Jakie mogą być konkretne twoje korzyści z wojewódzkiej spalarni odpadów funkcjonującej w twoim mieście?
Tańsza energia? Niższe podatki? Nie bądź naiwny.
Jakość życia i bezpieczeństwo zdrowotne będzie się tu staczać bez szans powrotu do nie najlepszego obecnego stanu wyjściowego.
Uwierz w swoje decyzje, a będzie tak, jak na to pozwolisz.
[/center]


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 12 lipca 2010, o 22:01 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 lipca 2010, o 10:44
Posty: 1030
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
drosik napisał(a):
Dlatego o nich napisałem. Gdyby namówić, którąś korporacje do współpracy to może udało by się załatwić wydruk ulotek wzamian za reklamę dla nich.

EDIT:
warto przeczytać o społecznych akcjach Liberty: https://www.libertydirect.pl/o_firmie/a ... eczne.html


Foteliki w taksówkach jak najbardziej. Tyle tylko że z racji nie do końca przemyślanych przepisów, taksówkarze nie mają obowiązku przewozić dzieci w fotelikach. Korporacje raczej nie palą się do zmiany tego stanu rzeczy. Akcja o której wspominasz jest akcją sponsorowaną...Mnie ani raczej nie stać na sponsorowanie kwidzyńskich taksówkarzy. Drugie rozwiązanie to upowszechnianie informacji na temat fotelików wśród samych rodziców i zaszczepienie w nich zasady "brakuje fotelika, nie jadę". Być może jestem zbytnim optymistą, ale gdyby każdy rodzic chcąc przewieźć swoje dziecko taksówką zażądał by była wyposażona w fotelik, a w razie jego braku "grzecznie podziękował" za usługę to może coś by zmieniło i zadziałała potęga rynku :) A tak rodzice godzą się na brak fotelików w u taksówkarzy ku uciesze tych drugich. Więc najpierw edukacja rodziców...a potem zobaczymy ;) Na razie zastanawiam się jak ten pomysł przedstawić lokalnym władzom.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 12 lipca 2010, o 22:21 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 lipca 2010, o 10:44
Posty: 1030
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
drosik napisał(a):
bitabob,
Przed wszystkim witaj na forum :)

Z doświadczenia wiem, że "najlepszą" formą dotarcia do takich ludzi jest terapia szokowa :!: Może zabrzmi to drastycznie, ale jak pokażesz na ulotce skutki, nieprzestrzegania przepisów to coś wskurasz...


Nie do końca zgadzam się z Tobą. Terapia jak najbardziej tak, bo to co się teraz w Kwidzynie wyprawia jest chore. Naprawdę wystarczy chwila na parkingu by zobaczyć cuda. Nie mam zamiaru szokować. Poza tym nie wydaje mi się aby to było skuteczne. Większość ludzi w mówi sobie że to ich przecież nie dotyczy bo jeżdżą na małe dystanse, ostrożnie i powoli. A poza tym ilu świadomie myśli o wypadku wsiadając do samochodu. Mamy tendencję do myślenia że zdarzyć się może coś komu innemu, ale nie nam. A tak przy okazji zerknijcie pod ten lin. Kampania całkowicie "pokojowa", bez drastycznych scen, a niezwykle skuteczna (podobno). Na mnie ten film zrobił piorunujące wrażenie...KAMPANIA Embrace Life


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 13 lipca 2010, o 01:50 
Offline

Dołączył(a): 12 września 2009, o 21:37
Posty: 17
Lokalizacja: kwidzyn
Płeć: Kobieta
witajcie,a coscie sie czepili taxi?a moze nie wsiadac do autobusu i grzecznie podziekowac gdy nie bedzie mial fotelika?Pomyslcie w ten sposob-co ma zrobic taksowkarz kiedy dzieci bedzie trojka?Gdzie pomiescic bagaze klijetow jadacych bez dzieci kiedy foteliki beda w bagazniku?

_________________
589


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 13 lipca 2010, o 07:18 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 lipca 2010, o 10:44
Posty: 1030
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
Nikt nie czepia się taxi. Po za tym jeśli jakiś rodzic uważa że chce przewozić dziecko bez fotelika lub jak sugerujesz autobusem to sam bierze odpowiedzialność za podjęte ryzyko i w razie wypadku poniesie konsekwencje tej decyzji. Niestety dziecko również doświadczy jej skutków.. Odpowiedzialność leży po stronie rodziców a nie taksówkarzy. Ja posiadam samochód jak i odpowiedni fotelik. Zdarza się że podróżuję taksówką i wtedy montuję fotelik który posiadam, co czasami spotyka się z oporem taksówkarza. A jadąc do innego miasta szukam taksówki z fotelikiem. W wielu miastach można zamówić taką taksówkę. A co do wożenia fotelików w bagażniku to nikt tego nie robi. Dzwonię, zamawiam z fotelikiem, pan taksówkarz jedzie na bazę, zabiera fotelik i przyjeżdża do mnie. To proste. Jadąc do innego miasta, planuję podróż i tak jak nie zapominam zabaweczek, trzech butelek i torby pieluch tak samo nie zapomnę sprawdzić jakie taksówki są w danym mieście. Już słyszę głos, który powie co mają zrobić rodzice którzy nie mają fotelika bo nie mają samochodu. Jedno nie wyklucza drugiego. Bo nie uwierzę że nie korzystają z samochodów rodziny, znajomych lub właśnie taksówek. Fotelik można kupić nawet nie mając samochodu...przepisy tego nie zabraniają ;). Zaraz ktoś powie że to kosztuje... No cóż kosztuje wszystko. To ciekawe że na wózek, pościel do łóżeczka lub inne czasem zbędne gadżety często wydajemy krocie a na fotelik... Są ludzie i ja takich znam, którzy wcale nie są majętni, nie są neurotykami, nie mają samochodu a dziecko lub dzieci przewożą tylko w fotelikach. Jak ich nazwać? Rodzicami odpowiedzialnymi? I właśnie dlatego zacząłem na forum ten temat. Nie po to by kogoś zmieniać, tylko po to by odpowiedzialnym rodzicom pomóc znaleźć użyteczne informacje bo często czują się zagubieni w ich gąszczu. Więc jeśli ktokolwiek z forumowiczów może mi pomóc to proszę o konkrety a nie dyskusję na temat czy taksówka jest lepsza od autobusu ;). Dbajmy o małych Kwidzyniaków :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 13 lipca 2010, o 08:26 
Offline

Dołączył(a): 12 września 2009, o 21:37
Posty: 17
Lokalizacja: kwidzyn
Płeć: Kobieta
W innych miastach taxi jedzie na baze zabiera fotelik potem jedzie po Ciebie i zawozi na miejsce.I wszystko to za 7 zl? :oops:

_________________
589


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 13 lipca 2010, o 09:15 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 września 2007, o 12:25
Posty: 3435
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Kobieta
Tak. Dbajmy o małych Kwidzyniaków, ale myliłby się ten, kto sądzi, że jego pociecha jest bezpieczna, bo używamy fotelika.
Cytuj:
Ten fotelik doskonale chroni, ale tylko przed mandatem. (...) Według polskich organizacji konsumenckich na 470 modeli fotelików samochodowych, które można kupić w Polsce, tylko około 200 jest bezpiecznych dla dziecka.

Więcej na ten temat: http://uwaga.onet.pl/32657,news,,niebez ... ortaz.html


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 13 lipca 2010, o 09:57 
Offline
Przyjaciel forum

Dołączył(a): 20 czerwca 2007, o 06:05
Posty: 2430
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Nie wybrano
Rachel napisał(a):
ale myliłby się ten, kto sądzi, że jego pociecha jest bezpieczna, bo używamy fotelika.

Dokładnie. W momencie kiedy kupowałem fotelik dla córki, był on bardzo chwalony przez sprzedawców i posiadał jakieś tam super atesty i nagrody nawet jakieś zdobył, że taki extra jest. Na dzień dzisiajszy na wielu forach jest bardzo dużo informacji o nim i o tym jak się kiepsko spisuje w praktyce, ile dzieciaków ucierpiało w nim podróżując. Fotelik ma bardzo kiepskie trzymanie boczne i skutki ewentualnego uderzenia w bok auta dla dziecka mogą być ciężkie. Czas go wymienić na coś lepszego. Pacjent to Deltim Mały Podróżnik.


Załączniki:
c_big1745414.jpg
c_big1745414.jpg [ 24.98 KiB | Przeglądane 31097 razy ]
Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 595 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 40  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron


-->

Forum e-kwidzyn jest własnością Stowarzyszenia Promocji Medialnej e-Kwidzyn. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum. Właściciel Forum nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zgłoś post do moderacji.