Niezależne forum mieszkańców Kwidzyna i nie tylko :-)

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 55 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: 25 lipca 2007, o 11:30 

Corzano napisał(a):
tradycyjne nauczanie Kościoła nie wyklucza zastosowania kary śmierci, jeśli jest ona jedynym dostępnym sposobem skutecznej ochrony ludzkiego życia przed niesprawiedliwym napastnikiem.

Nie będę bronił czy chwalił KK. Jedynie podam przykład zastosowania tego punktu: unieszkodliwienie terrorysty strzelającego do ludzi przez snajpera. Jest to wykonanie kary śmierci w sytuacji gdy "jest ona jedynym dostępnym sposobem skutecznej ochrony ludzkiego życia przed niesprawiedliwym napastnikiem".
Jeżeli napastnik został zatrzymany i osadzony w więzieniu taka sytuacja nie zachodzi. Tak więc wykonywanie kary śmierci na człowieku odizolowanym od społeczeństwa i przez to niemogącym wyrządzać następnych zbrodni pod ten punkt nie podlega.

Tytuł:
PostNapisane: 25 lipca 2007, o 11:34 

Ubiegłeś mnie Piotrze swoim powyższym postem.

Piotr_J,
Dziękuję bardzo.

Zobacz profil Wyślij e-mail  

Tytuł:
PostNapisane: 25 lipca 2007, o 11:56 

Masz rację Piotrze, jednak interpretacji tego zapisu może być mnóstwo.

Tytuł:
PostNapisane: 25 lipca 2007, o 12:09 

Oczywiście. Można by również pod to podciągnąć moje wyimaginowane zabójstwo przestępcy przyłapanego na gorącym uczynku. Tak czy inaczej każda śmierć jest zła, ale zdecydowanie wolę śmierć przestępcy w zamian za zachowanie życia jego ofiar.

Każda interpretacja tego zapisu powodująca śmierć przestępcy przy braku bezpośredniego zagrożenia dla jego ofiar jest dla mnie niedopuszczalna.

Tytuł: Życie jest jak świeca. Tak łatwo je zdmuchnąć.
PostNapisane: 25 lipca 2007, o 12:40 
Na szczęście, pływamy tu tylko w teorii, w teologii itp. A w praktycznym i konkretnym wymiarze nie wyobrażam sobie sprzeciwu do tego zdania:
Piotr_J napisał(a):
Tak czy inaczej każda śmierć jest zła, ale zdecydowanie wolę śmierć przestępcy w zamian za zachowanie życia jego ofiar.

Tytuł:
PostNapisane: 25 lipca 2007, o 13:46 

Ja jestem przeciwnikiem kary śmierci, ale nie uważam, że "każda śmierć jest zła". Nie byłem nigdy świadkiem, ale czytałem o śmierciach dobrych, a nawet pięknych.
Chyba popłynąłem za daleko od głównego nurtu, więc nie kontynuuję.

Tytuł:
PostNapisane: 25 lipca 2007, o 14:13 

Corzano, przepraszam za skrót myślowy. Chciałem napisać, że każde zadanie śmierci innej osobie jest złe, lecz jestem w stanie usprawiedliwić przypadki, o których pisałem wyżej.

Tytuł:
PostNapisane: 25 lipca 2007, o 15:57 

kwidzownik napisał(a):
"To be, or not to be"

Fajnie, że posłużyłeś się tym cytatem. Chciałbym bardzo krótko. Nie Ty będziesz o tym decydował (moje pobożne życzenie). Nie Ty i nie ja i nikt inny.

"Bóg daje, Bóg zabiera"

Czy odczuwasz przez siebie przepływającą wolę boską. Uważasz, że jesteś medium. Ty czy ktokolwiek inny? Czy ktokolwiek żyjący dotarł do tego etapu, żeby decyzja o czymś co przychodzi spoza nas należała do nas? Czy potrafisz dać życie?? Potrafisz?? Czemu potrafisz je zabrać?? Bóg dał nam wolę i możliwość zabrania życia. Ale tylko w jednym celu... Może domyślisz się w jakim...

Tytuł:
PostNapisane: 25 lipca 2007, o 17:07 

tomik_uno napisał(a):
Czy potrafisz dać życie?? Potrafisz?? Czemu potrafisz je zabrać??

Mówiąc krótko: wegetarianizm dla wszystkich!
:grinka:

Tytuł:
PostNapisane: 25 lipca 2007, o 17:33 

tomik_uno napisał(a):
Nie Ty będziesz o tym decydował

To nie tylko twoje życzenie, ale moje zasady ograniczają mnie do obrony własnej i moich bliskich bez użycia metod pozbawiających życia innych. Tego można być pewnym. Z tego powodu nie pracuję zawodowo tam, gdzie jednym z obowiązków jest posiadanie broni palnej, i jakiejkolwiek służącej ku zagrożeniu życia. Jestem jednak zwolennikiem kary śmierci orzekanej przez sąd opierający swoją decyzję na zasadach Bożych. Z uwzględnieniem możliwości wybaczenia, ale z zastrzeżeniem orzeczenia najwyższego wymiaru dla beznadziejnych przypadków.

Tytuł:
PostNapisane: 25 lipca 2007, o 17:49 

kwidzownik napisał(a):
sąd opierający swoją decyzję na zasadach Bożych

Buahahaa, których zasadach? Chrześcijanie mają swoje, Muzułmanie mają swoje, Hindusi jeszcze inne itd., itd., a jeszcze nie słyszałem by sędziom montowano telefony z bezpośrednim połączeniem do Najwyższego.

kwidzownik napisał(a):
zastrzeżeniem orzeczenia najwyższego wymiaru dla beznadziejnych przypadków.

Tylko powiedz mi, po co? Co to zmieni, skoro taki bandzior odsiadują dożywocie i tak już nikomu krzywdy nie zrobi. Czy tylko po to by dać uciechę gawiedzi czekającej na sensacyjki w gazetach?

Tytuł:
PostNapisane: 25 lipca 2007, o 21:53 

Piotr_J napisał(a):
Buahahaa, których zasadach?

Wiem, że nie sposób dojść do porozumienia na tle religijnym z kimś reprezentującym inną religię. A już w ogóle zakrawa na paradoks oczekiwanie na porozumienie z ateistą. Przedstawiając mi do wyboru kilka religii wyznań różnych kultur chciałeś zapewne podkreślić swój uniwersalizm w tym zakresie. Uzewnętrzniłeś tym sposobem postawę typowo ateistyczną. Ja z kolei nie mam zamiaru wyginać się na wszystkie strony tylko z tego powodu, że taki masz kaprys. Rozwiązywanie paradoksów, to nie moja domena. Od kiedy człowiek ignorując Boga, postanowił sam decydować co dobre, a co złe, sam też powinien owe paradoksy rozwiązywać. Taka jego dola. Ja wolę kierować się radami Bożymi. Jakiego Boga, to niech będzie dla ciebie tajemnicą, jeśli taka twoja wola. Przeżyjesz tyle, co ja, to może odczujesz potrzebę poznania tego właściwego. Siema.

Tytuł:
PostNapisane: 25 lipca 2007, o 22:54 

Corzano napisał(a):
wegetarianizm dla wszystkich

Raczej nie o tym mowa :) Choć niektórzy bardziej cenią życie zwierzątek i roślinek.

kwidzownik napisał(a):
chciałeś zapewne podkreślić swój uniwersalizm w tym zakresie

Ja tego tak nie odebrałem. Według Ciebie mamy patrzeć tylko na nasze zasady i nimi sie kierować w tym temacie?? Chcesz się ograniczać w tak istotnej kwestii??
Czy kiedy rozmawiasz z obcojęzyczną osobą to nie próbujesz nawiązać kontaktu? Nie starasz sie znaleźć porozumienia?
Czemu przy temacie życia i śmierci obstajesz tylko przy swoich zasadach zatem? W tej mierze jeszcze istotniejszą sprawą jest tolerancja. To może niech tylko świadkowie będą karani poprzez pozbawianie życia. Skoro takie są ich zasady. Nasze katolickie są inne, żydowskie są inne a plemienne inne. A może powinniśmy właśnie plemienne potraktować jako te najtrafniejsze. A co? Niech ścinają głowę za kradzież tapira albo bukłaka wody.

Nasza cywilizacja. Nasza czyli ogólna, nas wszystkich, bez względu na cokolwiek. Dotarła do takiego punktu, że nie ma potrzeby nikogo za nic zabijać. Potrafimy stworzyć bardziej humanitarny wymiar kary. A na domiar jesteśmy w stanie wykorzystać ową karę na własny użytek, bądź na poczet rekompensaty.

A co będzie dalej (po naturalnej śmierci) to już sobie (potencjalnie) wyznawcy różnych wierzeń niech regulują. Sad ostateczny, katharsis, Hades czy cokolwiek innego. Każdy otrzyma to na co zapracował. I zostawmy to zaświatom, i nie róbmy z siebie ważniejszych niż jesteśmy.

Tytuł:
PostNapisane: 26 lipca 2007, o 05:09 

tomik_uno napisał(a):
Corzano napisał(a):
wegetarianizm dla wszystkich

Raczej nie o tym mowa

Dlaczego? Przecież Twoje pytania dotyczą dawania i odbierania życia, a więc przynajmniej całej fauny.

Tytuł:
PostNapisane: 26 lipca 2007, o 06:52 

kwidzownik napisał(a):
może odczujesz potrzebę poznania tego właściwego

Na szczęście większość z nas dysponuje odpowiednią ilością połączeń neuronalnych w mózgu pozwalających na swobodne myślenie i posiadanie tego co wielu nazywa "wolną wolą" aby wiedzieć co jest właściwe i słuszne zarówno w kwestiach wiary i boga jak i kulinarnych, motoryzacyjnych, upodobań seksualnych i wszelkich innych. W gronie takich ludzi niegrzecznie jest sugerować, że zna się te właściwe zasady a inni muszą je (właściwe reguły dyktowane przez właściwego Boga) dopiero poznać.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 55 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1