Niezależne forum mieszkańców Kwidzyna i nie tylko :-)

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
 Tytuł: Życie w PRL-u; absurdy i nie tylko...
PostNapisane: 22 kwietnia 2009, o 15:28 
Przyjaciel forum

Prawdę powiedziawszy mam wątpliwości gdzie ten temat zamieścic, więc jeżeli on się tu nie kwalifikuje, to proszę o przeniesienie we właściwe miejsce.

Do wprowadzenia zaś tego tematu skłoniłoy mnie papierowe znalezisko (moje własne) z dnia 5 listopada 1981 r. Kompletnie nie pamiętałam, że zachowałam jego kopię pisaną oczywiście przez kalkę (Droga Młodzieży! Encyklopedia/słownik daje odpowiedz co to jest kalka :lol:

Zawiera ono moje dane, miejscowośc i datę (Kwidzyn, dn. 5.11.81) i jest adresowane do szefa firmy, w której w owym czasie pracowałam.

Przytaczam jego treśc:

Zwracam się z uprzejmą prośbą o zaprenumerowanie na r. 1982 przez (i tu nazwa owej firmy) i na rachunek (i tu nazwa tej firmy) niżej wymienionych czasopism i gazet.

Równowartościa tego rachunku proszę mnie obciążyc, a należną kwotę zobowiązuję się wpłacic na rachunek (i tu nazwa firmy) natychmiast po otrzymaniu noty.

Z prośbą powyższą zmuszona jestem zwrócic się z tego powodu, że na rok 1982 urzędy pocztowe nie będą przyjmowac prenumeraty od indywidualnych osób, natomiast w dalszym ciągu "Ruch" przyjmuje prenumeraty od jednostek gospodarki uspołecznionej.

1. Polityka
2. Kultura
3. Kobieta i Życie
4. Antena
5. Dziennik Bałtycki
6. Czas
7. Kurier Polski
8. Ekspres Wieczorny
9. Życie Warszawy.

Moja prośba została spełniona i jest do niej dołączona nota księgowa z dnia 15.12.1981 r. wystawiona przez firmę na moje nazwisko o treści:

Obciążyliśmy 5080
Zgodnie z zamówieniem Ob. na prasę prywatną roczną 10 pozycji obciążamy kwotą pięc tysięcy osiemdziesiąt złotych.
Należnośc prosimy wpłacic na nasze konto w (i tu nazwa Banku i nr konta).

Dalej podpisy sporządzającego, głównego księgowego i szefa firmy.

A trzecim znaleziskiem z tego kompletu jest dowód wpłaty z dnia 7.01.82 r. na kwotę 5.081,- zł.

I wiecie co? Gdyby nie przypadkowe odnalezienie tych papierów, to bym w ogóle nie pamiętała, że takie były absurdy z zaprenumerowaniem prasy. Na szczęście szef był wyrozumiały i żadnych przeszkód nie czynił.

I już nie przypomnę sobie jaki tytuł w ostatniej chwili dopisałam na oryginale, skoro obciążenie było za 10 pozycji, a na kopii przez kalkę mam ich 9.

Na pewno nie był to Tygodnik Powszechny, który czytywałam regularnie, bo za prenumeratę tegoż Tygodnika szef mógł iśc "na spowiedź" do Białego Domku, czyli do Komitetu PZPR mieszczącego się na roku ówczesnej ul. 1 Maja i Chopina (później mieścił się tam ZOZ, czyli Zakład Opieki Zdrowotnej, a obecnie - po otrzymaniu nowej elewacji - wprowadziły się różne firmy), a ponadto miałam zaprzyjaźnioną Panią w kiosku, która za drobne dowody wdzięczności (dwa lata temu niejaki Pan Zb. Z. chyba by CBA przysłał słysząc o takich dowodach mojej "przestępczej działalności" regularnie mi odkładała "pod ladę" jedyny otrzymywany egz. Tygodnika).

Jeżeli ktoś ma jeszcze podobne ciekawostki, to chyba chętnie obejrzymy i przeczytamy, a ja na pewno, więc proszę bardzo je ujawnic :smile:

Strefa czasowa: UTC + 1