Niezależne forum mieszkańców Kwidzyna i nie tylko :-)

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
 Tytuł: Historia alternatywna
PostNapisane: 5 września 2009, o 08:49 
Jest to rodzaj pewnej fantastyki, posiadającej walor prawdopodobieństwa, choć niemożliwy do udowodnienia.
Cytuj:
Jak dzisiaj wyglądałaby Polska, gdyby w 1939 roku nie wybuchła wyniszczająca II wojna światowa? - zastanawia się Piotr Gursztyn, publicysta DZIENNIKA. Mielibyśmy autostrady, a w Warszawie kilka linii metra. Ale wcale nie jest pewne, czy Polska byłaby krainą mlekiem i miodem płynącą.
Autor dokonuje projekcji trendów istniejących w II Rzeczpospolitej, jej społeczeństwie, gospodarce i kulturze, gdyby nie było tej wojny. Fantastyka o niewielkim stopniu prawdopodobieństwa i pomijająca uwarunkowania międzynarodowe, ale jak dla mnie, ciekawsza niż inne science fiction.
A poza tym Marienwerder byłby cały i można by go zwiedzać z paszportem.
(w DZIENNIKU)

Tytuł:
PostNapisane: 5 września 2009, o 21:41 

Wśród tej fantastyki dotyczącej historii alternatywnej, jest też opcja że to III Rzesza wygrywa wojnę. I tę wizję jakoś łatwiej mi sobie wyobrazić. Jeździło by się wygodnymi, bezpiecznymi Autobahnen, m.in. przez most w Opaleniu … tzn. Münsterwalde. Przed zadbanymi domkami i kamienicami stałyby rzędem ople, volkswageny, audi, bmw oczywiście nowiutkie a nie poskładane z 3-4 różnych aut. Emeryci i renciści spędzaliby wakacje w dowolnym miejscu na ziemi. W szkołach uczono by o wyższości rasy aryjskiej nad innymi narodowościami i o tym że holokaust to fikcja – jakby w ogóle o nim wspominano. I najważniejsza sprawa, II wojna światowa przedstawiana byłaby jako wojna obronna zainicjowana przez bandytów z Polski przez atak na radiostację w Gliwicach. Niestety ten raj na ziemi byłby dostępny tylko dla niewielu z Nas, należących do rasy Aryjskich Nadludzi.
Na szczęście to tylko fikcja i to My spijamy śmietankę zwycięstwa .. no może nie tak do końca spijamy. Już jako wolne państwo Polskie nie potrafimy zadbać o swoje interesy przede wszystkim przez utrzymanie dobrych stosunków z najbliższymi, strategicznymi sąsiadami RFN i Rosją. Niestety historia pokazuje że jako naród jesteśmy w krytycznych momentach historii gotowi do zjednoczenia i bohaterskich zrywów, ale jak trochę popuści się Nam pasa to tylko kłótnie, wzajemne oskarżenia i prywata. Zresztą znane jest powiedzenie: gdzie dwóch Polaków tam trzy zdania. Dla mnie wielką niewiadomą jest jak mogłyby się potoczyć losy Polski gdyby nie ostatnia wojna. Aż tak wybujałej wyobraźni to ja nie mam. :grinka:

Wehikuł czasu - to byłby cud

Tytuł:
PostNapisane: 5 września 2009, o 22:31 
Przyjaciel forum

Großvater napisał(a):
Dla mnie wielką niewiadomą jest jak mogłyby się potoczyć losy Polski gdyby nie ostatnia wojna. Aż tak wybujałej wyobraźni to ja nie mam.

Jest pewien Pan, którego wyobraźnią można by obdzielić całe oddziały ludzi. Swoim zwyczajem poszedł o krok dalej i stworzył 3 równoległe światy. Do poczytania: Człowiek z Wysokiego Zamku

Tytuł:
PostNapisane: 5 września 2009, o 23:33 
aaahhhh - Philip K. Dick, geniusz w czystej postaci. "Trzy Stygmaty..." to dzieło, które wywarło na mnie ogromne wrażenie.

Strefa czasowa: UTC + 1