Niezależne forum mieszkańców Kwidzyna i nie tylko :-)

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Wojowniczy niezależny samorzadny obywatelski ruch kibiców
PostNapisane: 9 kwietnia 2010, o 17:31 
Nie chodzę na stadiony, a kibice kojarzą mi się głównie z kibolami i wszystkim co najgorsze, czyli z chamstwem, agresją i zagrożeniem nawet dla ludzi postronnych.
Ta moja awersja bierze się stąd, że wiedzę o kibicowaniu czerpię nie tyle z doświadczenia, co z przekazów prasowo-telewizyjnych, które do mnie docierają.
Coś już tam słyszałem o organizowaniu się ruchu kibiców piłkarskich, ale dziś po lekturze znalezionego artykułu o tym problemie przyszło mi coś jak przetarcie oczu.

Sprawa dotyczy rozwijającego się konfliktu pomiędzy koncernem ITI(TVN) i Gazety Wyborczej a Stowarzyszeniem Wiara Lecha Poznań i nie tylko.
Geneza i przebieg konfliktu są dokładnie opisane w tym obszernym artykule.
Ograniczę się zatem tylko do przytoczenia refleksji, które znacznie wybiegają poza problem kibicujących, a które zawiera ten artykuł.

Wojna, na którą wyruszyli kibice Lecha, to już nie zwykła zadyma, do jakich przywykliśmy.
Kibice Lecha już dowiedli, że potrafią organizować kampanie społeczne i akcje konsumenckie na olbrzymią skalę, obejmujące wszystkie wielkopolskie gminy. A w sprawie „GW” solidarność wyrażają kibice z całego kraju, czego dowodem transparenty na innych meczach.
Ostatnio z okazji rocznicy Powstania Wielkopolskiego kibice z Poznania odnaleźli, uporządkowali i złożyli wiązanki w około 2000 miejsc upamiętniających powstańców. Przy okazji patriotyczną działalność kibiców dostrzegli kombatanci - wspólny z Wiarą Lecha opłatek zorganizował Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej.
W ramach wielkiej akcji mikołajkowej kibice z Wiary Lecha dostarczyli paczki do 43 szpitali, domów dziecka i hospicjów. Ale obok akcji pozytywnych kibice Lecha potrafili też organizować obywatelski bojkot, czego dowiedli kilka lat temu. Ogłosili wówczas akcję konsumencką - bojkot piwa Kompanii Piwowarskiej. Marketingowcy Jana Kulczyka i spółki gorączkowo zaprzeczali, by ponieśli znaczące straty, jednak szybko zgodzili się na wiele postulatów kibiców.

Gdy koło 2000 r. klub Lech Poznań znalazł się w ruinie, m.in. w wyniku polityki „działaczy” z innej epoki, „kibolom” pozwolono włączyć się w jego odbudowę, oddając im zarządzanie częścią klubowej działalności – np. marketing, catering, ochronę czy dystrybucję biletów na mecze wyjazdowe. Efekty porównać może każdy – na poznańskim stadionie od lat nie ma rozrób, jest on pełen i przychodzą na niego całe rodziny. Gdy do klubu wszedł duży inwestor, pozostawił te zasady bez zmian, bo sprawdziły się.

Jest to najlepszy przykład budowy zdrowej lokalnej wspólnoty, najlepiej rozumianej samorządności, społeczeństwa obywatelskiego wreszcie.
Skala chamskiego robienia Polakom niechodzącym na mecze wody z mózgu w „antykibolskich” artykułach przekroczyła wszystko, co po 1989 r. pojawiało się w polskich mediach. Nie tylko w przypadku poznańskim.
„Społeczeństwo obywatelskie” – tym terminem media na czele z „GW” wycierały sobie po 1989 r. gęby, w rzeczywistości swą propagandą pacyfikując wszystko, co było oddolną i niekontrolowaną inicjatywą obywateli.
Na tej pustyni ruch kibicowski stał się bodaj jedynym wyrazem oddolnego, spontanicznego, niekontrolowanego samo organizowania się dość dużego odłamu społeczeństwa. Dlatego nie lubią go ci, którzy lubią wszystko mieć pod kontrolą. Dla władzy i finansowych zysków.

Obecny bojkot kibiców ma więc znaczenie nie tylko dla kibiców. Jego ewentualny sukces może stać się ważnym wydarzeniem społecznym – dowodem, że w czasach dyktatury wielkich koncernów medialnych oddolne organizowanie się zwykłych ludzi ma sens.

Myślę, że dla takich kibiców wypada pokibicować nawet nie-kibicom.

Tytuł:
PostNapisane: 9 kwietnia 2010, o 17:53 
Budslavsky napisał(a):
wiedzę o kibicowaniu czerpię nie tyle z doświadczenia, co z przekazów prasowo-telewizyjnych, które do mnie docierają

Tyle razy juz powarzalismy z Casanem ,żeby nie wierzyc w to co pokazuja media.Ich działania sa ukierunkowane tylko na przyciagniecie widza,pokazanie tego co bedzie miało duzą oglądalnosc,a że nie ma to nic wspólnego z prawda to nie ma zadnego znaczenia.
Budslavsky napisał(a):
Coś już tam słyszałem o organizowaniu się ruchu kibiców piłkarskich, ale dziś po lekturze znalezionego artykułu o tym problemie przyszło mi coś jak przetarcie oczu

Cieszę się Panie Jerzy,mam nadzieje że kolejne osoby pójdą Pana śladem.

Co do ITI.....ten koncern wydał ogólną wojnę całemu środowisku kibicowskiemu w Polsce.Mając takie narzędzia jak telewizja TVN i TVN 24,portal Onet.pl co chwila próbują
nakreslac obraz kibica-bandyty,degenerata .Dlaczego? "
Budslavsky napisał(a):
Dlatego nie lubią go ci, którzy lubią wszystko mieć pod kontrolą. Dla władzy i finansowych zysków.
Własnie dlatego.Własciciel ITI(i niestety Legii Warszawa) Mariusz Walter to stary zatwardziały komunista.W jego swiatopogladzie nie ma miejsca na niezalezne społeczne ruchy.
Jesli ktos bedzie miał ochote i czas to zapraszam do odwiedzin tej strony: www.koniec-iti.eu Tam jest napisana cała prawda o ITI i ich działaniach.

Tytuł:
PostNapisane: 10 kwietnia 2010, o 22:29 

Nawet pan nie wie, jak ucieszył pan ludzi w tym mieście, którzy od pewnego, dłuższego czasu próbują to uświadomić. My nie jesteśmy antyspołeczni, my walczymy o wolność słowa. Kibice Legii o wiele dłużej walczą już z koncernem ITI, Gazetą WYBIÓRCZĄ i innymi pokrewnymi mediami, które mówiąc krótko ściemniają. Bojkot tegoż koncernu posuwa się coraz bardziej bo jego włodarze, próbują wyplenić prawdziwych fanów ze stadionów i pragną ich zastąpić konsumentami z pudełkiem pop-corn'u i colą w rękach. Taka jest smutna prawda.

Wracając jeszcze do akcji fanów Lecha z pamięcią o powstaniu,tu też fani Legii działają od dawna, od dawna sprzątają pomniki poległych powstańców, od dawna pomagają również tym którzy przetrwali walkę o wolna Polskę. Zaraz pewnie, ktoś się odezwie, że znowu o tej Legii, otóż tak, będę o niej wspominał do momentu aż społeczność Kwidzyna nie uświadomi sobie w pełni, że w Kwidzynie są kibice tego klubu i nie są oni "bandytami", którym zależy tylko na awanturach, przykładem, ostatni mecz z Pomezanią, po którym przeczytać można artykuły w gazetach, że po meczu policja wyłapywała "pseudokibiców" (osobiście mam obrzydzenie do tego określenia), a to tylko znowu marna policyjna prowokacja.

Zobacz profil Wyślij e-mail  

Tytuł:
PostNapisane: 11 kwietnia 2010, o 12:20 

Popieram bojkot ITI. jak to kolega legionista mówi - ITI- SPIER****J :twisted: a tak serio, to kibicowanie jest dla ludzi. Znam wielu kibiców, którzy kochają swoje drużyny czystą miłością i nie przychodzą na stadiony w celu wyrywania ławek. a z tą komercjalizacją, słuszna uwaga. Życzę wygranej wojny z koncernem.

Tytuł:
PostNapisane: 16 kwietnia 2010, o 11:16 

I kolejny przykład, że kibice to też ludzie.

Cytuj:
Kibice uczcili pamięć ofiar tragedii

W czwartek około godziny 13:30 delegacje kibiców 13 klubów (w tym m.in. przedstawiciele Legii Warszawa) przybyły do Pałacu Prezydenckiego przy Krakowskim Przedmieściu, by złożyć hołd ofiarom sobotniej tragedii samolotowej pod Smoleńskiem.

Fani wpisywali się do ksiąg kondolencyjnych oraz składali wieńce w sali, w której wystawione zostały trumny Prezydenta Polski, Lecha Kaczyńskiego oraz jego małżonki, Marii Kaczyńskiej.

Do Pałacu Prezydenckiego przybyli przedstawiciele kibiców następujących klubów: Legii Warszawa, Olimpii Elbląg, Lecha Poznań, Cracovii Kraków, Arki Gdynia, Lechii Gdańsk, Wisły Kraków, ROW-u Rybnik, Jagiellonii Białystok, Rakowa Częstochowa, Widzewa Łódź, Kotwicy Kołobrzeg i Stomilu Olsztyn.

Dziś fani zrzeszeni w OZSK i SKLW będą pełnili wartę honorową w Pałacu Prezydenckim.

Tytuł:
PostNapisane: 16 kwietnia 2010, o 12:25 

BombeL1916 napisał(a):
I kolejny przykład, że kibice to też ludzie.

Oczywiście że to też ludzie. Nie ma najmniejszej wątpliwości.
A takie gesty zgody i pojednanie już mieliśmy.
http://www.wikipasy.pl/Msza_Pojednania

Tylko na jak długo?
http://www.sport.pl/sport/1,69628,2696279.html
http://krakow.gazeta.pl/krakow/1,43588,2647499.html
Itd......

Tytuł:
PostNapisane: 16 kwietnia 2010, o 13:10 
............czemu czułem ze ten temat powróci w obecnej sytuacji??Pozwole sobie krótko opisac jak to było z tym niby "pojednaniem"...Jaka atmosfera zapanowała po smierci |Ojca Swiętego każdy pamieta.W Krakowie z którym Papiez był bardzo związany kluby piłkarskie Wisła,Cracovia i Hutnik ciesza sie bardzo sporą widownia, dlatego tez ludzie sympatyzujący z tymi klubami tez brali udział w róznych mszach ,marszach i czuwaniach.Oczywiscie wielu było w barwach klubowych.Dlatego tez media zaczeły lansowac na siłe "pojednanie dla Papieza".Szczególny prym wiodły w tym telewizja TVN i Gazeta"Wybiórcza".......taka akcja spotkała sie z zainteresowaniem zwykłych sympatyków natomiast srodowisko stricte kibicowskie podchodziło do niej z duzą rezerwą. Było tez wielu przeciwników jak np kibice Gdanskiej Lechii ktorzy stwierdzili otwarcie ,że taka akcja nie ma sensu bo animozje klubowe miedzy fanatykami są za duze.Co było pozniej wiadomo....pare dniu spokoju i nagle TRACH!!!!najpierw sie godzili ,a teraz sie leją,krzyczały wielkie nagłowki w gazecie i w tv......Prawda o pojednaniu jest jedna:była to akcja wylansowana przez niektóre media zeby zarobic kase i to spora.Najpierw napiszemy jak sie kibice godzą,nakład sie sprzeda,pozniej napiszemy jak sie napi......aja,nakład tez sie sprzeda.Prosta kalkulacja. Na koniec ciekawostka:po smierci Ojca Swietego ta sama "gazeta" lansowała akcje "nie płacze po papiezu" czego komentowac nie trzeba.Ale kiedy w ubiegłym roku kibice Legii powiesili na stadionie transparent"nie płakałem po Wejchercie"(własciciel klubu) w tej samej "gazecie" rozległy sie głosy obuzenia nad zdziczeniem kibiców........

Tytuł:
PostNapisane: 16 kwietnia 2010, o 13:20 
NOWY(L) cokolwiek chciałeś przekazać w swoim wpisie zostało pogrzebane przez brak czytelności.
Ja rozumiem, że emocje są wielkie, ale proszę Cię... Na klawiaturze jest coś takiego jak spacja i enter.

Tytuł:
PostNapisane: 16 kwietnia 2010, o 13:31 
Przyjaciel forum

Przede wszystkim trzeba oddzielić kibiców od fanatyków-fanatyzm w każdej dziadzinie źle się zazwyczaj kończy...

Tytuł:
PostNapisane: 16 kwietnia 2010, o 14:41 

Ja tam Nowego zrozumiałem bardzo dobrze, a w swoim wcześniejszym wpisie nie miałem na celu przedstawienie kolejnego "pojednania", a to, że kibice (w tym wypadku fanatycy, co mi osobiście nie kojarzy się źle) zachowują się po ludzku i nie kojarzmy ich tylko z tymi właśnie nagłówkami "Pseudokibice po raz kolejny atakują". Jakby fan był ku*wa z jakiejś al-kaidy. Wybaczcie wulgaryzmy.

Tytuł:
PostNapisane: 16 kwietnia 2010, o 15:09 
Dobra postarałem sie zeby mój wpis był bardziej czytelny.Cieszy mnie Krzysiu ,że powaznie zabrałeś śię do swoich obowiązków. Oby tak dalej. :grinka: tamten post proszę usunąć.

[edytowany przez Canario - Poznaj moją dobroć. Następny taki post będzie oznaczony "czerwonym szalikiem" ]

Czemu czułem, że ten temat powróci w obecnej sytuacji?

Pozwolę sobie krótko opisać jak to było z tym niby "pojednaniem"
Jaka atmosfera zapanowała po śmierci Ojca Świętego to każdy pamięta.
W Krakowie z którym Papież był bardzo związany, kluby piłkarskie Wisła, Cracovia i Hutnik cieszą się bardzo sporą widownią, dlatego też ludzie sympatyzujący z tymi klubami brali udział w różnych mszach, marszach i czuwaniach.
Oczywiście wielu było w barwach klubowych.
Dlatego też media zaczęły lansować na siłe "pojednanie dla Papieża".

Szczególny prym wiodły w tym telewizja TVN i Gazeta"Wybiórcza"
Taka akcja spotkała się z zainteresowaniem zwykłych sympatyków, natomiast środowisko stricte kibicowskie podchodziło do niej z dużą rezerwą. Było też wielu przeciwników jak np: kibice gdańskiej Lechii, którzy stwierdzili otwarcie, że taka akcja nie ma sensu bo animozje klubowe między fanatykami są za duże.

Co było później - wiadomo: parę dniu spokoju i nagle TRACH!!!!
Najpierw się godzili, a teraz się leją" - krzyczały wielkie nagłówki w gazecie i w tv.
Prawda o pojednaniu jest jedna: była to akcja wylansowana przez niektóre media, żeby zarobić kasę i to sporą.
Najpierw napiszemy jak się kibice godzą, nakład się sprzeda, później napiszemy jak się napi......aja -nakład też się sprzeda. Prosta kalkulacja.

Na koniec ciekawostka: po śmierci Ojca Świętego, ta sama "gazeta" lansowała akcję "nie płaczę po papieżu", czego komentować nie trzeba.
Ale kiedy w ubiegłym roku kibice Legii powiesili na stadionie transparent "nie płakałem po Wejchercie"(właściciel klubu) w tej samej "gazecie" rozległy się głosy oburzenia nad zdziczeniem kibiców.

Ostatnio edytowano 16 kwietnia 2010, o 19:01 przez NOWY(L), łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: 16 kwietnia 2010, o 15:42 
Przyjaciel forum

Kochani, zawsze tak będzie w każdej dziedzinie życia.
Będą normalni kibice i entuzjaści, będą porąmbańcy i wandale.
W kościołach będą normalni wierni, będą nawiedzone mohery.
W partiach będą normalni działacze, będą też kanalie żądne kasy i występów w TV.

Życie to ciągłe zderzenia przeciwności :grinka:

Tytuł:
PostNapisane: 17 kwietnia 2010, o 10:18 

nie, nie nie... nie sprowadzajcie tej dyskusji do banału na temat kibiców - czy są dobrzy czy źli. tu w ogóle nie chodzi o to.

mnie osobiście nie interesuje w ogóle piłka nożna (ale tak zupełnie!). nie interesują mnie ani kibice legii, ani lecha i tak długo jak długo nie łamią prawa i nie są dla mnie zagrożeniem szkoda mi czasu żeby zwracać na nich uwagę.

budslavsky napisał o tym co jest rzeczywiście interesujące. o tym że ruchy społeczne mogą mieć charakter nie tylko lewacki, nie tylko pokojowy nie tylko komuno-liberalny. takie ruchy w oczach michnikowszczyzny są oczywiście pogwałceniem zasad społeczeństwa obywatelskiego. są nimi.. tylko dlatego że nie wpisują się w lansowany przez GW model, widzący obywatelskość tylko jako powszechną zgodę i życzliwość, poszerzone nieznacznie na krytykę (ostrą, ale przecież tak słuszną)nacjonalizmu, konsumpcjonizmu, globalizacji i degradacji środowiska.

a tu "psikus" wedle lansowanych przez gazetę wzorów tworzy się ruch który nie tylko nie wpisuje się w jej założenia programowe, ale wyraźnie nią gardzi.

jak na deszcz w czasie suszy czekam na takie ruchy i na prawdziwy konflikt! tylko przez ostre zwarcie ma szanse wytworzyć się w Polsce względna równowaga światopoglądowa i Świadomość.
świadomości nie nauczymy się z książek ani z filmów, nic nie zmieni recytowanie "czym jest tolerancja" dopóki nie będziemy mieli nocy św. Bartłomieja. dopiero doświadczywszy na własnej skórze co znaczy "zabijać" się za poglądy, będziemy mogli stwierdzić że wiele konfliktów jest nierozwiązywalnych i szacunek należy się ludziom bez względu na ich poglądy, przekonania itd..

nierozwiązywalność konfliktów nie będzie już znaczyła zamiatania ich pod dywan - jak robi to często gazeta i inne środowiska walczące [sic!] z wojną polsko-polską, dbające o dobre imię bohaterów i tolerancję wobec innych upodobań. ta tolerancja jest tak długo pusta jak długo jest siłą wymuszana przez postępowe elity na ciemnej masie. jak długo to gazeta decyduje, które ruchy społeczne są poprawne a które nie są. które należy wspierać, a z którymi walczyć.

do boju wiaro lecha, spalcie agorę!

Każdy może, prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się. Tak więc... tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie tych naszych, prawda, punktów, które stworzymy.

Tytuł:
PostNapisane: 17 kwietnia 2010, o 10:33 

Takie moje luźne przemyślenia.

Mnie zastanawia jedno.
Mam znajomego lat około 55, starszy szanowany pan - zagorzały kibic naszych szczypiornistów. Nie jeździ na mecze w szalikach, nie nosi barw klubowych, nie demonstruje się ze swoja miłością do drużyny, za to na co dzień chodzi w garniturze.
Jak przegra jego drużyna z godnością oklaskuje zwycięzców.
Mało kto z jego kolegów z pracy wie że jest na każdym meczu naszych.

Jakoś on nie czuje potrzeby pisania na forach o swojej miłości, nie czuje potrzeby bojkotowania ITI czy TVN. Nie czuje potrzeby mówienia o tym całemu światu i robieniu wokół siebie szumu medialnego czy jakiegokolwiek.

Jest po prostu Kibicem, ale przede wszystkim CZŁOWIEKIEM.

Patrząc na jego podejście i to opisywane w tym temacie widzę pewne różnice.

Świat byłby bezpieczniejszy, gdyby przed wejściem do samolotu trzeba by było zjeść kawałek bekonu.
NDIE

Tytuł:
PostNapisane: 17 kwietnia 2010, o 10:48 

NOWY(L), któryś kibic na forum, miał, albo ma w podpisie link do filmu w którym przemawia przewodniczący klubu kibica Legi. Mówi o zalegalizowaniu materiałów pirotechnicznych na stadionach... sama styl jego wypowiadania trochę mnie bawił i trochę zniechęcił..

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1