Niezależne forum mieszkańców Kwidzyna i nie tylko :-)

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 64 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: 18 kwietnia 2010, o 22:46 
Piękny słoneczny dzień, chyba taki pierwszy tej wiosny, a tu prawie cały dzień przed telewizorem. Ale słoneczne dni jeszcze będą, a wydarzenie jakie oglądaliśmy z Krakowa było niepowtarzalne. Pogrzeb z istoty swej jest smutną uroczystością, lecz może być piękną i bardzo wzniosłą. Okazuje się, że można się zachwycać pogrzebem, zwłaszcza gdy budzi on jakieś uczucia wyższe i o dziwo pewną dumę. A dotyczy to także swego kraju jak i współrodaków. Przy okazji przypomniałem sobie opowieść swej Mamy, która opowiadała przebieg pogrzebu Piłsudskiego, znany jej z transmisji radiowej wysłuchanej gdzieś tam bliżej Smoleńska niż Krakowa.

Gdyby nie islandzki wulkan, to w Krakowie byłby dziś „cały świat”. Ale i tak było wiele delegacji zagranicznych, jak się okazało z niezawodnym mimo trudności, kompletem prezydentów z byłych państw członkowskich Układu Warszawskiego siedzących w równym szeregu zabytkowych stall Bazyliki Mariackiej.

Przebieg uroczystości jest znany. Mnie natomiast utkwiły z tych dni wrażenia, które uważam za najważniejsze. To jest nieomal bez wyjątku powszechne poruszenie społeczeństwa polskiego tragedią spod Smoleńska. Skala żalu i współczucia. Te tysiące ludzi w wielogodzinnych kolejkach, by tylko skłonić się przez moment przed trumnami. Godne zapamiętania są wypowiedzi zwykłych obywateli z tych kolejek, którzy deklarowali swoją przynależność do całkiem odmiennej opcji politycznej niż osoba, której po wielogodzinnej podróży i oczekiwaniu pragną oddać cześć jako zmarłej tragicznie głowie państwa. A większość tych ludzi i tak ma gdzieś wszystkie opcje lub nie zna się na nich, a w swym działaniu kieruje się raczej ogólną troską o Polskę i ma szacunek do niej, jej symboli i reprezentantów.
Widzieliśmy bardzo budujący obraz setek wspaniałych harcerzy utrudzonych swym posługiwaniem tym ludziom. To też jakaś nadzieja. Przemówienie p.o.Prezydenta Komorowskiego było najlepsze z możliwych. A jednak powiedział to Miedwiewowi: - jesteśmy wdzięczni za słowa i gesty dotyczące zbrodni w Katyniu, czekamy na działania.

Wobec uzmysławianego samego majestatu śmierci, oraz widoku bardzo godnych zachowań zdecydowanej większości obywateli – wszystkie spory i protesty dotyczące pochówku Prezydenckiej Pary na Wawelu stały się jakieś małostkowe, umilkły, lub skryły się za anonimowością.

W trakcie oglądania transmisji z uroczystości naszły mnie takie oto myśli. Pokolenie Polaków walczących o Polskę z najeźdźcami i okupantami w II wojnie światowej ma na Wawelu pomnik-grobowiec swego godnego przedstawiciela generała Sikorskiego.
Dzięki walce paru pokoleń żyjących w PRL, których wiele tysięcy reprezentantów wywalczyło pokojowo Polskę wolną jest teraz w wawelskiej krypcie pomnik tego czynu. Złożenie tam Prezydenta Kaczyńskiego, oprócz jego zasług ma też ten symboliczny wymiar. Wiadomo, że nie każdy z tym się zgadza, i każdy ma prawo mieć o tu odmienne zdanie. Żal, że nie każdy potrafi je wyrazić normalnie, bez szyderstw.

Zauważyłem, że w pokazywanej dziś w TV krypcie z najnowszym sarkofagiem jest jeszcze tyle samo miejsca po jego przeciwnej stronie, i to bez uszczerbku dla metrażu głównego lokatora krypty, jakim jest Marszałek. Zanim ktoś następny zostanie tam złożony musi jednak spełnić oczywisty warunek podstawowy, czego życzę mu bez awantur i po jak najdłuższym życiu.


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 19 kwietnia 2010, o 05:27 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 października 2006, o 12:24
Posty: 4882
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
Budslavsky napisał(a):
Zauważyłem, że w pokazywanej dziś w TV krypcie z najnowszym sarkofagiem jest jeszcze tyle samo miejsca po jego przeciwnej stronie

Wyposażenie krypty będzie jeszcze uzupełniane o elementy upamiętniające pozostałych
poległych w katastrofie, więc prawa strona też będzie zagospodarowana a chyba także
zostaną umieszczone jakieś symbole katyńskie. Lepiej się więc na lokatora nie szykować :)

_________________
"Czym się różni człowiek cywilizowany od kulturalnego? Człowiek cywilizowany jeśli kopnie, to przeprosi, a człowiek kulturalny nie przeprosi, bo nie kopnie"


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 19 kwietnia 2010, o 20:18 
Lektura obowiązkowa i lektura dodatkowa, oraz głos pisarza.


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 19 kwietnia 2010, o 22:52 
Offline

Dołączył(a): 19 stycznia 2009, o 21:15
Posty: 264
Lokalizacja: Rio
Płeć: Mężczyzna
Czy ktoś zauważył, że orzeł na fladze okrywającej prezydencką trumnę w katedrze wawelskiej, ma głowę zwróconą w lewo? Czy może to ktoś potwierdzić, czy mi się tylko tak wydawało?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 20 kwietnia 2010, o 06:16 
Offline
Przyjaciel forum

Dołączył(a): 20 czerwca 2007, o 06:05
Posty: 2431
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Nie wybrano
Wydaje mi się, że wszystko jest ok.


Załączniki:
050905152059.jpg
050905152059.jpg [ 75.12 KiB | Przeglądane 6155 razy ]
10418218.jpeg
10418218.jpeg [ 138.85 KiB | Przeglądane 6155 razy ]
Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 20 kwietnia 2010, o 07:44 
Offline

Dołączył(a): 19 stycznia 2009, o 21:15
Posty: 264
Lokalizacja: Rio
Płeć: Mężczyzna
W Kościele Mariackim sztandar leżał prawidłowo, chodzi mi o katedrę na Wawelu, jak tam to wyglądało. Może ktoś ma zdjęcia? W prasie nie mogę znaleźć. Natomiast w tv widuję, że jest nieprawidłowo.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 20 kwietnia 2010, o 08:28 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 września 2007, o 12:25
Posty: 3435
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Kobieta
Sztandary były przytwierdzone do trumien, czyli cały czas tak samo.
Wolałabym, aby sztandar z godłem położyli odwrotnie. Głowa orła do głowy prezydenta.
Może zapamiętałeś jakieś zdjęcie obrócone?


Załączniki:
Rotation of 10418218_205.jpg
Rotation of 10418218_205.jpg [ 130.02 KiB | Przeglądane 6147 razy ]


Ostatnio edytowano 20 kwietnia 2010, o 08:34 przez Rachel, łącznie edytowano 1 raz
Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 20 kwietnia 2010, o 08:30 
Offline
Przyjaciel forum

Dołączył(a): 6 grudnia 2006, o 13:41
Posty: 14824
Lokalizacja: W-wa.
Płeć: Mężczyzna
Rachel napisał(a):
Wolałabym, aby sztandar z godłem położyli odwrotnie. Głowa orła do głowy prezydenta.


Dwa orły na raz, to już chyba przesada :-|


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 20 kwietnia 2010, o 08:48 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 września 2007, o 12:25
Posty: 3435
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Kobieta
Przesada? Może i tak, pewnie tak jest prawidłowo. Jednak wolałabym widzieć koronę niż ogon przy głowie. Przez to ułożenie nieśli orła nogami do przodu.


Załączniki:
Poland_President_Plane_Crash__mpiotrowski_wp-sa_pl_5.jpg
Poland_President_Plane_Crash__mpiotrowski_wp-sa_pl_5.jpg [ 110.47 KiB | Przeglądane 6138 razy ]
Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 20 kwietnia 2010, o 08:50 
Offline

Dołączył(a): 19 stycznia 2009, o 21:15
Posty: 264
Lokalizacja: Rio
Płeć: Mężczyzna
Widzę, że do ułożenia flag nie przywiązywano zbytniej uwagi, a szkoda, bo zdjęcia poszły w świat i nie da sie tego cofnąć. Flagę kładziono na trzy sposoby.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 20 kwietnia 2010, o 09:24 
Tak dla informacji:
http://www.pl.info.pl/IHW_WWW/index.php ... 32&idt=125


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 20 kwietnia 2010, o 13:30 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 października 2007, o 02:39
Posty: 497
Lokalizacja: Ryjewo
Płeć: Mężczyzna
Przecież wszystko pasuje - trumny były zwrócone 'głową' w stronę ołtarza, w kondukcie były niesione i wiezione 'nogami do przodu'. Więc głowa orła była tam gdzie głowa nieboszczyka.
Trochę mylący jest kształt trumien, stąd może dziwne wrażenie.
Co do biało-czerwonej na trumnie M. Kaczyńskiej, to gdzieś mi świta, że biały kolor powinien być 'od serca' nieboszczyka, czyli po jej lewej, a naszej prawej - oczywiście patrząc od przodu.

_________________
Republika marzeń...


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 20 kwietnia 2010, o 14:42 
Offline

Dołączył(a): 19 stycznia 2009, o 21:15
Posty: 264
Lokalizacja: Rio
Płeć: Mężczyzna
Tylko czasem pasuje. Na zdjęciu reflexes'ea jest źle. spójrz, gdzie orzeł ma ogon. Na fot. Rachel nie patrz, bo to lustrzane odbicie.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 20 kwietnia 2010, o 16:45 
Grzechu napisał(a):
Co do biało-czerwonej na trumnie M. Kaczyńskiej, to gdzieś mi świta, że biały kolor powinien być 'od serca' nieboszczyka, czyli po jej lewej, a naszej prawej - oczywiście patrząc od przodu.
linia dzieląca flage ma przebiegac na srodku trumny,a biała strona flagi ma byc na sercu zmarłego.Wszystko jest opisane na stronie do której dałem link.pzdr


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 20 kwietnia 2010, o 20:03 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 marca 2006, o 08:55
Posty: 2969
Lokalizacja: 214
Płeć: Mężczyzna
TVN24.pl napisał(a):
- Zgodnie z etykietą flagową wszystko jest w porządku - poinformował nas Alertowicz A.N. Prawidłowo leżała także flaga narodowa na trumnie pierwszej damy. Biały kolor flagi powinien znajdować się nad sercem zmarłego. Analogicznie do układu flagi ułożony powinien być proporzec z godłem. To dla oczu zmarłego układ flagi powinien być prawidłowy. Alertowicz odsyła nas do dokumentu Biura Analiz Sejmowych opisującego etykietę flagową.

Flaga którą przykryta jest trumna to Proporzec Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Identycznym proporcem przykryta była trumna marszałka Józefa Piłsudskiego. W czasie, gdy trumna Lecha Kaczyńskiego była wystawiona Pałacu Prezydenckim, proporzec leżał na niej bokiem.


Załączniki:
bas_flaga.PDF [132.63 KiB]
Pobrane 465 razy
Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 64 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  


-->

Forum e-kwidzyn jest własnością Stowarzyszenia Promocji Medialnej e-Kwidzyn. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum. Właściciel Forum nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zgłoś post do moderacji.