Niezależne forum mieszkańców Kwidzyna i nie tylko :-)

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Panowie w ciemnych okularach
PostNapisane: 23 lutego 2011, o 22:52 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 czerwca 2007, o 22:03
Posty: 1213
Płeć: Mężczyzna
Darek napisał(a):
magzeust - nigdy Ciebie nie zrozumiem, ale spróbuj się uspokoić i bez ataków personalnych odnieść się do myśli przewodniej twórcy postu.
Cytowanie selektywne Twoje i Berii zaciemnia jedynie myśl główną :sad:


Witamy nowego moderatora :D :wink:

Odnosząc się do myśli przewodniej twórcy postu - największa różnica między wydarzeniami w Polsce z roku 81 to taka że w Libii brakuje ludzi którzy całym powstaniem choćby pozornie kierowali, z informacji jakie do mnie dotarły do tej pory o takich nie słyszałem.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Panowie w ciemnych okularach
PostNapisane: 25 lutego 2011, o 01:02 
Offline

Dołączył(a): 2 stycznia 2011, o 11:38
Posty: 58
Płeć: Nie wybrano
Beria, wiesz czemu Jaruzelski nie został do tej pory osądzony?
Bo historię piszą zwycięscy, i taka jest niestety gorzka prawda.

Pozdrawiam
Dominik


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Panowie w ciemnych okularach
PostNapisane: 25 lutego 2011, o 10:43 
Offline
Zbanowany
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 kwietnia 2007, o 18:03
Posty: 1425
Lokalizacja: Niedaleko. ;)
Płeć: Mężczyzna
Przy okazji filmu K. Staszewski popełnił mały wywiad z kilkoma ciekawymi zdaniami. Jeden fragment szczególnie przypomniał mi toczone tutaj dysputy:

Cytuj:
Ale mam nadzieję, że film zweryfikuje niczym nieumotywowaną nostalgię za czasami komuny, która zaczyna dominować pod hasłem: „fajnie było, wszyscy mieli mało, ale właściwie za Gierka było OK". Te bajki przekazują dzieciom rodzice. Może wszyscy zauważą, że idąc do szkoły albo do pracy, są pozbawieni wątpliwej przyjemności kontaktu z wojskami pancernymi lub piechotą. Dziś nikt w nikogo nie celuje z karabinu maszynowego znad wieżyczki czołgu.


http://www.rp.pl/artykul/617704_Moje-pi ... kiemu.html

_________________
I may be dumb, but I'm not stupid.
1st Hole in One - 07/03/10 Athgoe 8 par3 index 14!!!!


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Panowie w ciemnych okularach
PostNapisane: 26 lutego 2011, o 19:14 
Właśnie wróciłem z Gdańska z seansu filmu "Czarny Czwartek". Muszę przyznać, że film zrobił na mnie wrażenie. Opowiada on o rozruchach społecznych, które odbyły się w grudniu 1970 w Trójmieście w bezpośredniej reakcji na podwyżki cen żywności. Ciekawym jest fakt, iż film jest opowiedziany z perspektywy "szarego zjadacza chleba" i ukazana jest tragedia zwykłej "nierewolucyjnej" rodziny, która ma zwykłe, prozaiczne pragnienia. Szczerze polecam innym obejrzenie tej produkcji. Szkoda, że w Kwidzynie film będzie w Kinie dopiero 28 Marca.

http://www.youtube.com/watch?v=FpChZtmlKL8&feature=fvst


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Panowie w ciemnych okularach
PostNapisane: 26 lutego 2011, o 20:02 
Zewsząd słychać zapowiedzi, że to jest bardzo rzetelnie zrobiony film właśnie z perspektywy „szarego człowieka”, choć ukazane są tam także postacie ówczesnych polityków mających swój „wkład” w grudniową masakrę. Jest Gomułka (Pszoniak), Kliszko ( Fronczewski), Cyrankiewicz i Moczar.
Nie znam tylko motywacji reżysera, który pominął w filmie postać Stanisława Kociołka („Krwawy Kociołek ten kat Trójmiasta”), który wzywał stoczniowców pod lufy „erkaemów” Ludowego Wojska Polskiego w Gdyni, oraz nieobecnego (?) w tym filmie Jaruzelskiego, któremu wówczas to wojsko podlegało.
Też niecierpliwie czekam na projekcję filmu w Kwidzynie.
(Z pewnym zażenowaniem wspominam swą głupotę młodego człowieka, gdy w środę 16-go grudnia (przed „czarnym czwartkiem”) pojechałem z W-wy do Gdańska obejrzeć spalony komitet PZPR, o czym poprzedniego dnia doniosła „Wolna Europa”.)


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Panowie w ciemnych okularach
PostNapisane: 27 lutego 2011, o 15:57 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 lutego 2008, o 18:55
Posty: 2475
Lokalizacja: Gardeja / Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
"Gry uliczne" rozmontowano mniej więcej rok temu, trop tanich sensacji nie zawsze okazuje się słuszny. Oczywiście "Czarny czwartek" opowiada tragedię o większej skali, ale pewnie spojrzenie też z czasem zostanie zweryfikowane. :)

_________________
Od chwili tej aż do końca świata,w pamięci ludzkiej będziemy żyć: my, wybrańców garść, kompania braci.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Panowie w ciemnych okularach
PostNapisane: 28 lutego 2011, o 02:40 
Offline
Zbanowany
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 kwietnia 2007, o 18:03
Posty: 1425
Lokalizacja: Niedaleko. ;)
Płeć: Mężczyzna
beria napisał(a):
Oczywiście "Czarny czwartek" opowiada tragedię o większej skali, ale pewnie spojrzenie też z czasem zostanie zweryfikowane. :)


wiem, że jest późno, ale upewnij mnie, że dobrze zrozumiałem:

- To robotnicy zabijali wtedy niewinnych i bezbronnych milicjantów i innych czynnych obrońców porządku "demokracji ludowej"? Twórczość Grossa i zachwyty nad nią kilku środowisk można jeszcze próbować sobie tłumaczyć, ale rehabilitacji panów:Gomułki, Jaruzelskiego, Kliszki, Kociołka, Gierka, Moczara - moim zdaniem często niedocenianym i niepamiętanym w całym wydarzeniu, i kilku pomniejszych bandytów chyba nie uda się "przepchnąć." Na początek radził bym czepić się przeszłości Wałęsy - podpisał, jak wielu. Nie współpracował. Wielu ludzi podpisało, wielu nie współpracowało, i takim ludziom nie można nic zarzucać. Są uczciwi, sprawiedliwi, etc... Prawdopodobnie PO będzie musiała się posiłkować lewicą - której notowania rosną, więc i przedsmak "atmosfery" można skosztować. Wałęsa jest obecnie na fali, póki co reprezentuje linię partii. Byłoby nie w porządku gdyby potencjalny koalicjant - a w szczególności środowiska z tą lewicą kojarzone, mógłby negatywnie oceniać Człowieka legendę, który nigdy nie ukrywał swojego lewicowego oblicza. Ikony koalicjanta, gwaranta spokoju i porządku w dokumentach... wróć - zapomnijmy o ostatnim.

Tak więc lewica rozpocznie rehabilitację "wielu". PO zbytnio nie zaprotestuje - skoro nawet Wałęsa potrafił się zaprzyjaźnić z Kwaśniewskim, to dlaczego MY mamy rozpamiętywać jakieś drobnostki z przeszłości. Jaruzelski i Gierek już prawie są wnoszeni na ołtarze - ale z Gomułką i jego dzielnymi pomocnikami chyba się nie uda.

beria - teraz spytam się poważnie - Ty naprawdę wierzysz w to wszystko co tu nieraz wypisujesz? Rozumiem jeszcze lewaków którzy patrzą na pewne rzeczy inaczej niż ja. I choćbym nie wiem jak się nie zgadzał z ich "spojrzeniem" to szanuję ich za posiadanie swojego zdania - bo to ich niezbywalne prawo. Ale gdy czytam Ciebie to mam wrażenie, że po drugiej stronie siedzi człowiek sprzed 30 lat, który nie wie, że trochę się na tym świecie pozmieniało. Najgorsze jest to, że jako młody człowiek reprezentujesz pokolenie które tego naszego socjalizmu zbytnio nie pamięta, a mimo to mówisz "językiem" naszych "bohaterów". Nie chce mi się wierzyć, że jeszcze się gdzieś ktoś taki uchował. Na marginesie - ciekaw jestem dlaczego podważanie zbrodni "socjalistów" nie wzbudza tyle emocji co podobne "mądrości" wygłaszane przez NS?

_________________
I may be dumb, but I'm not stupid.
1st Hole in One - 07/03/10 Athgoe 8 par3 index 14!!!!


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Panowie w ciemnych okularach
PostNapisane: 28 lutego 2011, o 09:56 
Zakładając, że "Jedynie prawda ... itd." należałoby uściślić rzeczywistą rolę Jaruzelskiego w Grudniu 1970.
Podjął się tego historyk Antoni Dudek:
Cytuj:
(…) w świetle tego co wiemy o roli Jaruzelskiego w tamtych wydarzeniach, trudno uznać go za równie odpowiedzialnego za strzelanie do robotników co Gomułka czy Kliszko. Generał oczywiście nie siedział wtedy w żadnym areszcie domowym – jak głosiła plotka upowszechniana przed laty przez jego wyznawców – ale też nie znajdował się w ścisłym kręgu decyzyjnym. Gomułka porozumiewał się wtedy bezpośrednio z przebywającym wówczas w Gdańsku wiceministrem obrony gen. Grzegorzem Korczyńskim – swoim starym towarzyszem jeszcze z czasów PPR.
Korczyński samodzielnie dowodził oddziałami wojska znajdującymi się w Trójmieście i jeśli liczył się tam w ogóle z czyimś zdaniem, to tylko Zenona Kliszki, który był najbliższym współpracownikiem Gomułki.
Jedyne co Jaruzelski mógł wówczas realnie zrobić to podać się do dymisji, ale to oczywiście przekreśliłoby jego błyskotliwą karierę i stało w sprzeczności z koniunkturalizmem, który naznaczył całą jego życiową drogę. Dlatego w pierwszych dniach rewolty na Wybrzeżu milczał i czekał na rozwój wydarzeń, podobnie jak kilku innych ludzi z ówczesnych władz PRL. Poza tym był już wówczas zaangażowany w krystalizujący się antygomułkowski spisek, który miał się ujawnić 19 grudnia 1970 r., gdy jego uczestnicy dowiedzieli się, że Kreml cofnął poparcie Gomułce i wskazał na Gierka.
… (Jaruzelski) po podaniu nieprawdziwych informacji, że sytuacja w kraju ulega pogorszeniu oświadczył: „Kandydatura tow. Gierka będzie z uznaniem przyjęta przez wojsko”. Gierek nie zapomniał Jaruzelskiemu tego wystąpienia: w nagrodę został wprowadzony w 1971 r. do Biura Politycznego i - co ważniejsze - uzyskał w kierowaniu armią taką swobodę, o jakiej jego poprzednicy na stanowisku ministra obrony mogli tylko marzyć. (http://antoni.dudek.salon24.pl/282632,j ... grudniu-70)


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Panowie w ciemnych okularach
PostNapisane: 1 marca 2011, o 01:00 
Offline
Zbanowany
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 kwietnia 2007, o 18:03
Posty: 1425
Lokalizacja: Niedaleko. ;)
Płeć: Mężczyzna
Budslavsky napisał(a):
Zakładając, że...


http://www.rp.pl/artykul/619583_-----po ... -----.html

_________________
I may be dumb, but I'm not stupid.
1st Hole in One - 07/03/10 Athgoe 8 par3 index 14!!!!


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Panowie w ciemnych okularach
PostNapisane: 30 marca 2011, o 20:33 
Wiadomość poufna. Tylko dla osób wybierających się na ostatnie projekcje filmu "Czarny Czwartek" jutro w Kwidzynie. (godz. 18:00 i 20:00).
Wysłuchałem zapowiedzi audycji radiowej, która za chwilę rozpocznie się w Polskim Radio w Programie II. Reżyser filmu opowiada o tym jak ten film próbowano powstrzymać i komu on do dziś przeszkadza.
Audycja już się zaczęła.


Góra
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron


-->

Forum e-kwidzyn jest własnością Stowarzyszenia Promocji Medialnej e-Kwidzyn. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum. Właściciel Forum nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zgłoś post do moderacji.