Niezależne forum mieszkańców Kwidzyna i nie tylko :-)

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 48 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Stare cmentarze [dewastacja historii]
PostNapisane: 18 sierpnia 2012, o 18:15 
Offline

Dołączył(a): 18 sierpnia 2012, o 17:00
Posty: 5
Płeć: Nie wybrano
Mam pytenie o finkcjonujące w altach 1860-1879 cmentarze katloickie w Kwidzynie. Który z nich był najbliżej zlokalizowany wsi Owczarki (Schaeferei)? Czy istnieje jakiś spis osób które spoczęły na tym cmentarzu?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Stare cmentarze [dewastacja historii]
PostNapisane: 18 sierpnia 2012, o 21:28 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 marca 2007, o 15:13
Posty: 2653
Lokalizacja: 85% Røros 15% Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
Najbliżej to był cmentarz przy ulicy Piastowskiej http://kwidzynopedia.pl/index.php?title ... _Kwidzynie


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Stare cmentarze [dewastacja historii]
PostNapisane: 18 sierpnia 2012, o 22:32 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 października 2008, o 05:50
Posty: 2681
Lokalizacja: zza roga
Płeć: Mężczyzna
To ten co wrzucałem foty, a dalej ich nie ma na kwidzynopedii?
https://plus.google.com/u/0/photos/1143 ... 8880728097

Moje wcześniejsze foty są :] podpisane przez Małgoś :)

_________________
Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.

Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Stare cmentarze [dewastacja historii]
PostNapisane: 19 sierpnia 2012, o 20:22 
Offline

Dołączył(a): 18 sierpnia 2012, o 17:00
Posty: 5
Płeć: Nie wybrano
Dzięki za odpowiedź. Zdjęcia choć nie są najsympatyczniejsze dla tych którzy szukają swoich korzeni to jednak pozwalają przybliżyć kawałek historii. Dzięki za dobrą robotę, którą robicie na tym forum. Rozumiem że żadne zapisy odnośnie tego cmentarza poza tymi wskazanymi nie zachowały się. :(

A co z tym cmentarzem „Na Górkach”. Czy istnieją jakieś zapisy o nim- poza tymi na kwidzynopedii?

I jeszcze dwa pytania chociaż może powinny być w innym temacie: Jak wyglądały granice wsi Owczarki (Schaeferei)? Kiedy wieś stała się częścią miasta? Pod jaki Urząd Stanu Cywilnego Podlegała wieś wsi Owczarki (Schaeferei) przed włączeniem jej w granice miasta Kwidzyn i kiedy to było?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Stare cmentarze [dewastacja historii]
PostNapisane: 19 sierpnia 2012, o 23:33 
Schaferei włączono do gminy miejskiej Kwidzyn chyba :oops: w II połowie albo w końcu XIX w. więc musisz szukać w papierach Stadt- albo Kreis-Standesamt.
Mam dostęp do adressbuch'u z 1935 r. (z tą dzielnicą), więc gdybyś potrzebował dokładny adres poszukiwanej rodziny, to mogę Ci odnaleźć.


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Stare cmentarze [dewastacja historii]
PostNapisane: 21 sierpnia 2012, o 13:35 
Offline

Dołączył(a): 18 października 2006, o 19:38
Posty: 145
Lokalizacja: Marienwerder Wpr.
Płeć: Mężczyzna
a Owczarnia nie została włączona w granice Kwidzyna/ Marienwerder w 1936r. wraz z Marienau?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Stare cmentarze [dewastacja historii]
PostNapisane: 21 sierpnia 2012, o 19:55 
Możliwe, ale nie znam źródła z jakąś wzmianką o tym.


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Stare cmentarze [dewastacja historii]
PostNapisane: 21 sierpnia 2012, o 20:24 
Offline

Dołączył(a): 18 sierpnia 2012, o 17:00
Posty: 5
Płeć: Nie wybrano
W tym właśnie sęk. Akta USC miejscowości Kwidzyn począwszy od 1874 roku znajdują się w Archiwum Państwowym w Malborku. Znając dokładną datę urodzin mojego przodka oraz imiona jego rodziców zwróciłem się o udostępnienie odpisu aktu urodzenia. Ku mojemu zdziwieniu (3 krotnie było to sprawdzane) nie znaleziono nic na temat mojego przodka jego rodziców i 6 rodzeństwa żadnych podobnie brzmiących nazwisk. Zasugerowano mi że dane mogą znajdować się w może w innym archiwum ponieważ wcześniej wieś nie należała do Kwidzyna. Próbuję ustalić tą wersję i dlatego dopytuję od kiedy Schaeferei (Marienwerder, Westpreußen) zaczęła należeć do Kwidzyna i czy możliwe jest aby akta tej wsi znajdowały się w innym miejscu niż akta Kwidzyna. Może niefortunnie rozpocząłem tą dyskusję tutaj ale jedno z rodzeństwa mojego przodka zmarło w 1862 roku a rodzina mieszkała wówczas w Schaeferei.

-- 21 sierpnia 2012, o 21:48 --

Dzięki za chęć pomocy i sprawdzenia w książce adresowej, ale obawiam się ze 1935 rok to zbyt późno chociaż może się mylę. Szukam jakichkolwiek śladów nazwisk Czodrowski, Szczodrowski, Tzczodrowski Szadrowski (to jwst to samo nazwisko) oraz Bröling Brehling oraz Warzyńska. Dzieci rodzone w Owczarni chrzczone w katolickimi kościele Kwidzynie.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Stare cmentarze [dewastacja historii]
PostNapisane: 21 sierpnia 2012, o 20:49 
Offline

Dołączył(a): 1 listopada 2009, o 20:19
Posty: 40
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Kobieta
Paladyn napisał(a):
W tym właśnie sęk. Akta USC miejscowości Kwidzyn począwszy od 1874 roku znajdują się w Archiwum Państwowym w Malborku. Znając dokładną datę urodzin mojego przodka oraz imiona jego rodziców zwróciłem się o udostępnienie odpisu aktu urodzenia. Ku mojemu zdziwieniu (3 krotnie było to sprawdzane) nie znaleziono nic na temat mojego przodka jego rodziców i 6 rodzeństwa żadnych podobnie brzmiących nazwisk. Zasugerowano mi że dane mogą znajdować się w może w innym archiwum ponieważ wcześniej wieś nie należała do Kwidzyna. Próbuję ustalić tą wersję i dlatego dopytuję od kiedy Schaeferei (Marienwerder, Westpreußen) zaczęła należeć do Kwidzyna i czy możliwe jest aby akta tej wsi znajdowały się w innym miejscu niż akta Kwidzyna. Może niefortunnie rozpocząłem tą dyskusję tutaj ale jedno z rodzeństwa mojego przodka zmarło w 1862 roku a rodzina mieszkała wówczas w Schaeferei.


Witaj,
Może pomogę z innej strony :)
Czy byli katolikami? Jeśli tak to czy możesz podać datę urodzin przodka? Może być na aisa@op.pl

Pozdrawiam
Asia


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Stare cmentarze [dewastacja historii]
PostNapisane: 22 sierpnia 2012, o 07:21 
Paladyn napisał(a):
Szukam jakichkolwiek śladów nazwisk Czodrowski, Szczodrowski, Tzczodrowski Szadrowski (to jwst to samo nazwisko) oraz Bröling Brehling oraz Warzyńska.
Szczodrowski Paweł w 1912 roku mieszkał w dzielnicy Schaeferei przy ul. Gorkener Allee pod nr. 39.
W 1921 i w 1935 mieszkał przy tej samej ulicy pod nr. 45.
Ul. Gorkener Alle to dzisiejsza ul.Warszawska, (Riesenburger Weg, Hindenburg Str., Rokossowskiego). Zmieniła się numeracja budynków i sama zabudowa okolicy, co można porównać na załączonych mapkach.

(Włączenie Schaeferei do obszaru administracyjnego Kwidzyna chyba nastąpiło pomiędzy 1906 a 1912 rokiem, co wnoszę z porównania Adressbuch'ów z tych lat. W "Dzieje miasta - Kwidzyn" jest tylko informacja o przyłączeniu do miasta kolejnych osiedli 25 kwietnia 1907 r.)


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Stare cmentarze [dewastacja historii]
PostNapisane: 22 sierpnia 2012, o 22:20 
Offline

Dołączył(a): 18 sierpnia 2012, o 17:00
Posty: 5
Płeć: Nie wybrano
Dziękuję za liczne wskazówki, które co tu dużo mówić zaskoczyły mnie i zburzyły dotychczasowe domniemania. Teraz muszę je przetrawić i szykując dalej odpowiedxzieć kim nbyli dla nas i czy byli z nami rodziną.
Zachęcony szukaniem w spisach mieszkańców też coś znalazłem w spisie z roku 1909
nijakiego o nijakim Schadowskim Bernhrdzie Buchhalter zamieszkłay bismark strasse 11.

-- 22 sierpnia 2012, o 23:22 --

Budslavsky- czy jet z Tobą jakiś kontakt na PW lub email? :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Stare cmentarze [dewastacja historii]
PostNapisane: 22 sierpnia 2012, o 23:09 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 lipca 2007, o 16:55
Posty: 734
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
Paladyn napisał(a):
Dziękuję za liczne wskazówki, które co tu dużo mówić zaskoczyły mnie i zburzyły dotychczasowe domniemania. Teraz muszę je przetrawić i szykując dalej odpowiedxzieć kim nbyli dla nas i czy byli z nami rodziną.
Zachęcony szukaniem w spisach mieszkańców też coś znalazłem w spisie z roku 1909
nijakiego o nijakim Schadowskim Bernhrdzie Buchhalter zamieszkłay bismark strasse 11.

-- 22 sierpnia 2012, o 23:22 --

Budslavsky- czy jet z Tobą jakiś kontakt na PW lub email? :)


Na początek proponuję przeprowadzenie "małego śledztwa wewnątrz rodzinnego". Trudne ale zawsze jakieś informacje są do wyciągnięcia od nestorów rodu. Zazwyczaj zasłaniają się pamięcią ale odległe czasy pamiętają lepiej jak to co wczoraj jedli na kolację :grin: .
Nazwiska, imiona (czasami dwa), daty i miejsca urodzin i śmierci, małżeństwa, dzieci, miejscowości i inne przydatne informacje. I małymi kroczkami od siebie, będziesz cofał się w czasie.
Powodzenia i wytrwałości w poszukiwaniach :smile:

Przydatne na początek;
http://www.agad.archiwa.gov.pl/genealogia/poradnik.html
http://www.archiwa.gov.pl/pl/dla-uytkow ... znych.html
http://genealog.mrog.org/odsylacze_spisy.html
http://genealodzy.pl/PNphpBB2-printview ... t-45.phtml

_________________
====================
=======================
==========================


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Stare cmentarze [dewastacja historii]
PostNapisane: 23 sierpnia 2012, o 05:44 
@Paladyn
Odbierz maila.


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Stare cmentarze [dewastacja historii]
PostNapisane: 24 sierpnia 2012, o 13:13 
Offline

Dołączył(a): 1 listopada 2009, o 20:19
Posty: 40
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Kobieta
Witajcie,
Zasugerowałam Paladynowi, że większe majątki ziemskie miały własne USC. Bo tak faktycznie było i teraz pytanie, czy w okolicach Schaeferei był taki majątek? Wiem, że USC było w miejscowości Bystrzec. Jakieś propozycje ? :)

Pozdrawiam
Asia


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Stare cmentarze [dewastacja historii]
PostNapisane: 26 sierpnia 2012, o 09:47 
Offline

Dołączył(a): 1 listopada 2009, o 20:19
Posty: 40
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Kobieta
Budslavsky napisał(a):
(Włączenie Schaeferei do obszaru administracyjnego Kwidzyna chyba nastąpiło pomiędzy 1906 a 1912 rokiem, co wnoszę z porównania Adressbuch'ów z tych lat. W "Dzieje miasta - Kwidzyn" jest tylko informacja o przyłączeniu do miasta kolejnych osiedli 25 kwietnia 1907 r.)


Witaj,
Włączenia oficjalnie dokonano dopiero 1 kwietnia 1936 roku. Może tu chodzi o całościowe dołączenie wszystkiego?
No i druga rzecz, Schaeferei należało do USC w Marienau (Michałowo). Jednak już od 1910 zapisy dokonywane były w USC w Kwidzynie. Może ta informacja przyda się do uzupełnienia do Kwidzynopedii :)

Pozdrawiam
Asia


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 48 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron


-->

Forum e-kwidzyn jest własnością Stowarzyszenia Promocji Medialnej e-Kwidzyn. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum. Właściciel Forum nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zgłoś post do moderacji.