Niezależne forum mieszkańców Kwidzyna i nie tylko :-)

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Własna działalność gospodarcza
PostNapisane: 25 lutego 2009, o 18:06 
Offline

Dołączył(a): 25 lutego 2009, o 17:55
Posty: 12
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Kobieta
Witam. Zastanawiam się nad prowadzeniem własnej działalności gospodarczej. Mam stałą pracę. Czy wiecie, jakie są stałe koszty ponoszone z tytułu prowadzenia takiej działalności?

Szukając informacji nt. DG, dotarłam do wyceny założenia firmy - 100 zł za wpis do ewidencji i 170 zł za rejestrację VAT. Czy na terenie Kwidzyna obowiązują takie stawki?

Jeśli będzie to firma jednooosobowa, czy radzicie, by deklarować bycie vatowcem? Prognozuję, że kokosów z tego nie będzie....


Ostatnio edytowano 25 lutego 2009, o 18:08 przez zołza, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 25 lutego 2009, o 18:14 
Offline

Dołączył(a): 23 listopada 2008, o 12:04
Posty: 200
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
Musisz ocenic co będzie lepsze vat czy np ryczałt bo są różne sposoby opodatkowania w zależności od dochodów jakie się osiąga.

Polecam wpisać w wyszukiwarce własna działalnośc gosp. i poczytać. Jest to w bardzo przystępny sposób opisane.

_________________
Pozdrawiam.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 25 lutego 2009, o 18:18 
Offline

Dołączył(a): 25 lutego 2009, o 17:55
Posty: 12
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Kobieta
Zanim zamieściłam posta tutaj, właśnie tak zrobiłam. Rzeczywiście, wyskoczyło mnóstwo stron zawierających odpowiedzi. W sumie - zdania są podzielone. Może ktoś prowadzi taką działalność i na własnych doświadczeń może doradzić?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 25 lutego 2009, o 18:22 
Offline

Dołączył(a): 23 listopada 2008, o 12:04
Posty: 200
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
http://www.eioba.pl/a1154/jak_zalozyc_w ... k_po_kroku

I możesz zabierać się do czytania :-)

_________________
Pozdrawiam.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 25 lutego 2009, o 18:36 
Offline

Dołączył(a): 25 lutego 2009, o 17:55
Posty: 12
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Kobieta
Dziękuję. :grin: Jednego nie mogę pojąć... z których składek zusowskich jestem zwolniona, jeśli mam stałą pracę, w której odprowadzane są składki?

Co do konta... naczytałam się, że banki wykorzystują przedsiębiorców, gdyż nie jest konieczne posiadanie odrębnego - firmowego - konta, o czym są przekonani właściciele małych przedsiębiorstw.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 25 lutego 2009, o 18:42 
Offline

Dołączył(a): 23 listopada 2008, o 12:04
Posty: 200
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
http://www.zus.pl/default.asp?p=1&id=35

Lektura nr 2 :grinka:

Konto możesz miec swoje jeżeli będzie to działalność jednoosobowa np osoby fizycznej.

Odpada społeczne zostaje tylko zdrowotne coś koło 200zł/ mc

_________________
Pozdrawiam.


Ostatnio edytowano 25 lutego 2009, o 18:49 przez adamblue, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 25 lutego 2009, o 18:49 
Offline

Dołączył(a): 22 marca 2006, o 08:53
Posty: 4262
Płeć: Kobieta
Jako osoba zatrudniona opłacasz tylko miesięcznie ubezpieczenie zdrowotne w kwocie około 200 złotych, czasem mniej.

Co do konta firmowego - nie zakładanie jest chyba tylko wymówką dla leniwych. Osobne konto firmowe pozwala w całości wrzucac wszelkie opłaty od przelewów (ZUS, podatki, opłaty faktur) w koszty. Poza tym raz w miesiącu robi się taki wydruk i zanosi do księgowej. Chyba najwygodniejsze w takim przypadku jest konto internetowe, wiele banków oferuje prowadzenie konta firmowego i osobistego jednocześnie. Przy koncie prywatnym ciężko jest już wyłuskac i udowodnic że dana opłata jest kosztem a nie wydatkiem prywatnym.

_________________
"Jedną z radości przyjaźni jest wiedza, komu powierzyć swój sekret" Alessandro Manzoni


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 25 lutego 2009, o 18:52 
Offline

Dołączył(a): 23 listopada 2008, o 12:04
Posty: 200
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
malgos napisał(a):
Osobne konto firmowe pozwala w całości wrzucac wszelkie opłaty od przelewów (ZUS, podatki, opłaty faktur) w koszty


Zgadzam się ale koleżanka nie wybrała jeszcze formy opodatkowania więc jeżeli wybierze ryczałt to nie musi wykazywać kosztów jako takich.

_________________
Pozdrawiam.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 25 lutego 2009, o 18:58 
Offline

Dołączył(a): 22 marca 2006, o 08:53
Posty: 4262
Płeć: Kobieta
Więc teraz trzeba zastanowic się nad wyborem - ryczałt czy VAT?
Ja wybrałam VAT. Przy zakupie papieru, sprzętu fotograficznego czy komputerowego, potrzebnego do wykonania danej pracy wrzucam te materiały w koszty.

_________________
"Jedną z radości przyjaźni jest wiedza, komu powierzyć swój sekret" Alessandro Manzoni


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 25 lutego 2009, o 18:58 
Offline

Dołączył(a): 25 lutego 2009, o 17:55
Posty: 12
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Kobieta
Dziękuję Wam bardzo... :grinka: Nie dość, że uzyskałam kilka interesujących mnie wskazówek, to jeszcze zmobilizowaliście mnie do poszukania we własnym zakresie. :grinka:


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 25 lutego 2009, o 19:09 
Offline

Dołączył(a): 23 listopada 2008, o 12:04
Posty: 200
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
malgos napisał(a):
Więc teraz trzeba zastanowic się nad wyborem - ryczałt czy VAT?
Ja wybrałam VAT. Przy zakupie papieru, sprzętu fotograficznego czy komputerowego, potrzebnego do wykonania danej pracy wrzucam te materiały w koszty.


Wszystko musi przekalkulować we własnym zakresie tzn. czy będzie duża kwota odliczeń, jakie będą roczne obroty, czy klienci będą oczekiwali fvat czy tylko rachunku uproszczonego w przypadku ryczałtu. A nawet nie wiemy jaki to typ działalności :-)

zołza napisał(a):
jeszcze zmobilizowaliście mnie do poszukania we własnym zakresie.


Nie ma letko :grinka:

_________________
Pozdrawiam.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 25 lutego 2009, o 19:14 
Offline

Dołączył(a): 25 lutego 2009, o 17:55
Posty: 12
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Kobieta
Przypuszczam, że klienci będą oczekiwali fvat. Zastanawiam się nad usługami bhp. Czy obroty będą duże? - śmiem wątpić. Stała praca = ograniczone możliwości prowadzenia szkoleń bhp. Dlatego nadal rozważam rozpoczęcie działalności gospodarczej, bo odnoszę wrażenie, że ponoszone koszty będą przewyższały dochód.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 25 lutego 2009, o 19:21 
Offline

Dołączył(a): 23 listopada 2008, o 12:04
Posty: 200
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
zołza napisał(a):
Zastanawiam się nad usługami bhp.


To moim skromnym zdaniem musisz "wskoczyć" na vat ponieważ twoimi klientami będą w większości firmy "vatowskie" i takich faktur będą od Ciebie wymagać a z drugiej strony przy mniejszych obrotach lepiej sprawdza się ryczałt (mniej do księgowania=taniej). Witamy w polskim biznesie :grinka: :grinka: :grinka:

_________________
Pozdrawiam.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 25 lutego 2009, o 19:24 
Offline

Dołączył(a): 25 lutego 2009, o 17:55
Posty: 12
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Kobieta
Haha :grinka: No właśnie... :grinka: Nie ma to jak rodzima przedsiębiorczość.... taki przyjazny rynek.... :-D


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 30 marca 2009, o 21:19 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 lutego 2009, o 21:48
Posty: 75
Lokalizacja: stąd
Płeć: Kobieta
Wiem, że temat jakoś zamilkł, ale chyba trzeba zaznaczyć, że VAT ma się nijak do ryczałtu. Ryczałt dotyczy podatku dochodowego, a VAT jest zupełnie innym podatkiem.
A co do szkoleń BHP, bo rozumiem, że zołza zakłada rozpoczęcie tego typu działalności, to wszelkie formy szkolenia nie są oVATowane, czyli są zwolnione od tego podatku. Tak więc wejście do VATu w tym przypadku mija się z celem:)
Ale to tak moim skromnym zdaniem;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron


-->

Forum e-kwidzyn jest własnością Stowarzyszenia Promocji Medialnej e-Kwidzyn. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum. Właściciel Forum nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zgłoś post do moderacji.