Forum e-kwidzyn.pl
http://forum.e-kwidzyn.pl/

Własna działalność gospodarcza
http://forum.e-kwidzyn.pl/viewtopic.php?f=89&t=4811

Autor:  zołza [ 25 lutego 2009, o 18:06 ]
Tytuł:  Własna działalność gospodarcza

Witam. Zastanawiam się nad prowadzeniem własnej działalności gospodarczej. Mam stałą pracę. Czy wiecie, jakie są stałe koszty ponoszone z tytułu prowadzenia takiej działalności?

Szukając informacji nt. DG, dotarłam do wyceny założenia firmy - 100 zł za wpis do ewidencji i 170 zł za rejestrację VAT. Czy na terenie Kwidzyna obowiązują takie stawki?

Jeśli będzie to firma jednooosobowa, czy radzicie, by deklarować bycie vatowcem? Prognozuję, że kokosów z tego nie będzie....

Autor:  adamblue [ 25 lutego 2009, o 18:14 ]
Tytuł: 

Musisz ocenic co będzie lepsze vat czy np ryczałt bo są różne sposoby opodatkowania w zależności od dochodów jakie się osiąga.

Polecam wpisać w wyszukiwarce własna działalnośc gosp. i poczytać. Jest to w bardzo przystępny sposób opisane.

Autor:  zołza [ 25 lutego 2009, o 18:18 ]
Tytuł: 

Zanim zamieściłam posta tutaj, właśnie tak zrobiłam. Rzeczywiście, wyskoczyło mnóstwo stron zawierających odpowiedzi. W sumie - zdania są podzielone. Może ktoś prowadzi taką działalność i na własnych doświadczeń może doradzić?

Autor:  adamblue [ 25 lutego 2009, o 18:22 ]
Tytuł: 

http://www.eioba.pl/a1154/jak_zalozyc_w ... k_po_kroku

I możesz zabierać się do czytania :-)

Autor:  zołza [ 25 lutego 2009, o 18:36 ]
Tytuł: 

Dziękuję. :grin: Jednego nie mogę pojąć... z których składek zusowskich jestem zwolniona, jeśli mam stałą pracę, w której odprowadzane są składki?

Co do konta... naczytałam się, że banki wykorzystują przedsiębiorców, gdyż nie jest konieczne posiadanie odrębnego - firmowego - konta, o czym są przekonani właściciele małych przedsiębiorstw.

Autor:  adamblue [ 25 lutego 2009, o 18:42 ]
Tytuł: 

http://www.zus.pl/default.asp?p=1&id=35

Lektura nr 2 :grinka:

Konto możesz miec swoje jeżeli będzie to działalność jednoosobowa np osoby fizycznej.

Odpada społeczne zostaje tylko zdrowotne coś koło 200zł/ mc

Autor:  malgos [ 25 lutego 2009, o 18:49 ]
Tytuł: 

Jako osoba zatrudniona opłacasz tylko miesięcznie ubezpieczenie zdrowotne w kwocie około 200 złotych, czasem mniej.

Co do konta firmowego - nie zakładanie jest chyba tylko wymówką dla leniwych. Osobne konto firmowe pozwala w całości wrzucac wszelkie opłaty od przelewów (ZUS, podatki, opłaty faktur) w koszty. Poza tym raz w miesiącu robi się taki wydruk i zanosi do księgowej. Chyba najwygodniejsze w takim przypadku jest konto internetowe, wiele banków oferuje prowadzenie konta firmowego i osobistego jednocześnie. Przy koncie prywatnym ciężko jest już wyłuskac i udowodnic że dana opłata jest kosztem a nie wydatkiem prywatnym.

Autor:  adamblue [ 25 lutego 2009, o 18:52 ]
Tytuł: 

malgos napisał(a):
Osobne konto firmowe pozwala w całości wrzucac wszelkie opłaty od przelewów (ZUS, podatki, opłaty faktur) w koszty


Zgadzam się ale koleżanka nie wybrała jeszcze formy opodatkowania więc jeżeli wybierze ryczałt to nie musi wykazywać kosztów jako takich.

Autor:  malgos [ 25 lutego 2009, o 18:58 ]
Tytuł: 

Więc teraz trzeba zastanowic się nad wyborem - ryczałt czy VAT?
Ja wybrałam VAT. Przy zakupie papieru, sprzętu fotograficznego czy komputerowego, potrzebnego do wykonania danej pracy wrzucam te materiały w koszty.

Autor:  zołza [ 25 lutego 2009, o 18:58 ]
Tytuł: 

Dziękuję Wam bardzo... :grinka: Nie dość, że uzyskałam kilka interesujących mnie wskazówek, to jeszcze zmobilizowaliście mnie do poszukania we własnym zakresie. :grinka:

Autor:  adamblue [ 25 lutego 2009, o 19:09 ]
Tytuł: 

malgos napisał(a):
Więc teraz trzeba zastanowic się nad wyborem - ryczałt czy VAT?
Ja wybrałam VAT. Przy zakupie papieru, sprzętu fotograficznego czy komputerowego, potrzebnego do wykonania danej pracy wrzucam te materiały w koszty.


Wszystko musi przekalkulować we własnym zakresie tzn. czy będzie duża kwota odliczeń, jakie będą roczne obroty, czy klienci będą oczekiwali fvat czy tylko rachunku uproszczonego w przypadku ryczałtu. A nawet nie wiemy jaki to typ działalności :-)

zołza napisał(a):
jeszcze zmobilizowaliście mnie do poszukania we własnym zakresie.


Nie ma letko :grinka:

Autor:  zołza [ 25 lutego 2009, o 19:14 ]
Tytuł: 

Przypuszczam, że klienci będą oczekiwali fvat. Zastanawiam się nad usługami bhp. Czy obroty będą duże? - śmiem wątpić. Stała praca = ograniczone możliwości prowadzenia szkoleń bhp. Dlatego nadal rozważam rozpoczęcie działalności gospodarczej, bo odnoszę wrażenie, że ponoszone koszty będą przewyższały dochód.

Autor:  adamblue [ 25 lutego 2009, o 19:21 ]
Tytuł: 

zołza napisał(a):
Zastanawiam się nad usługami bhp.


To moim skromnym zdaniem musisz "wskoczyć" na vat ponieważ twoimi klientami będą w większości firmy "vatowskie" i takich faktur będą od Ciebie wymagać a z drugiej strony przy mniejszych obrotach lepiej sprawdza się ryczałt (mniej do księgowania=taniej). Witamy w polskim biznesie :grinka: :grinka: :grinka:

Autor:  zołza [ 25 lutego 2009, o 19:24 ]
Tytuł: 

Haha :grinka: No właśnie... :grinka: Nie ma to jak rodzima przedsiębiorczość.... taki przyjazny rynek.... :-D

Autor:  lenka79 [ 30 marca 2009, o 21:19 ]
Tytuł: 

Wiem, że temat jakoś zamilkł, ale chyba trzeba zaznaczyć, że VAT ma się nijak do ryczałtu. Ryczałt dotyczy podatku dochodowego, a VAT jest zupełnie innym podatkiem.
A co do szkoleń BHP, bo rozumiem, że zołza zakłada rozpoczęcie tego typu działalności, to wszelkie formy szkolenia nie są oVATowane, czyli są zwolnione od tego podatku. Tak więc wejście do VATu w tym przypadku mija się z celem:)
Ale to tak moim skromnym zdaniem;)

Autor:  zołza [ 30 marca 2009, o 21:51 ]
Tytuł: 

Po rozmowach z mądrzejszymi ode mnie osobami stwierdziłam, że zacznę od ryczałtu. Na VAT zawsze zdążę wejść... :)
Dzięki lenka... utwierdziłaś mnie w mojej decyzji... :)

Autor:  lenka79 [ 30 marca 2009, o 21:59 ]
Tytuł: 

W razie pytań służę pomocą :-D

Autor:  zołza [ 30 marca 2009, o 22:20 ]
Tytuł: 

Dziękuję... :) Jak znam siebie - skorzystam! :) Zawszeć to miło porozmawiać z mądrymi.... :-D

Autor:  lenka79 [ 31 marca 2009, o 06:07 ]
Tytuł: 

I wzajemnie ;)

Autor:  merma [ 1 kwietnia 2016, o 14:26 ]
Tytuł:  Re: Własna działalność gospodarcza

Akurat konta bankowe to trzeba obserwować, patrzyć jak zmieniają się ceny i na tej podstawie podejmować decyzje. Parametry są modne, ale niektóre elementy jednak robią różnice. Niektóre konta mają darmowe przelewy internetowe, ekspresowe, międzynarodowe i inne operacje. Zerknijcie - http://www.dziennikwschodni.pl/artykuly ... ferte.html Ale trzeba to sprawdzać co jakiś czas.

Autor:  kornik [ 1 kwietnia 2016, o 14:43 ]
Tytuł:  Re: Własna działalność gospodarcza

Obrazek

Autor:  oki44 [ 1 kwietnia 2016, o 15:31 ]
Tytuł:  Re: Własna działalność gospodarcza

Największy problem z przejściem z pracy zewnętrznej na własną, jak świat światem,
zawsze odbywa się w głowie. To naprawdę dwa inne światy i bariera psychiczna
jest tu czynnikiem decydującym. Owszem, w perspektywie mamy potencjalnie
wyższe zarobki, ale nic za darmo. To co nas czeka to ODPOWIEDZIALNOŚĆ.
Bo sami odpowiadamy za swe poczynania, dobre lub złe, trafione, lub nie.
Odpowiadamy bardzo materialnie, bo albo mamy fajne pieniążki, albo
kupę długów do spłacenia. I nikt nam w tym nie pomoże.

Ale... do odważnych świat należy. Zatem zachęcam wszystkich do wzięcia
swego losu w swoje ręce. Mówi Wam to prywaciarz od urodzenia,
choć znacie zapewne statystyki: 100 zaczyna, 7 kontynuuje...

Autor:  Adamila021 [ 18 kwietnia 2017, o 14:52 ]
Tytuł:  Re: Własna działalność gospodarcza

Niestety trochę tych kosztów jest, dlatego musisz dobrze przeanalizować czy gra jest warta tego.

Autor:  sagitarius [ 18 kwietnia 2017, o 22:04 ]
Tytuł:  Re: Własna działalność gospodarcza

kornik napisał(a):
Obrazek

Tu przypomina mi się znane "przysłowie pszczół" -najmniejszy handelek jest lepszy niż największy szpadelek :D ;)

Strefa czasowa: UTC + 1
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/