Niezależne forum mieszkańców Kwidzyna i nie tylko :-)

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 32 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: 29 listopada 2007, o 18:09 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 lutego 2007, o 16:38
Posty: 249
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
właśnie tego chciałbym uniknąć, ponieważ porozdzielanie wszystkiego tematycznie zabierze sens temu co chciałbym zasugerować w tym temacie. Nie wszystkie werandy, pompy, fasady, płaskorzeźby itd. są warte ich umieszczenia. Postarajmy się wyszukać tego co jest na co dzień zapomniane i zaniedbane a powinno być wyeksponowane i ocalone przed "remontem". Spróbujmy z "brzydkiego i pominiętego" Kwidzyna wyłuskać to co jeszcze mogłoby odżyć. Wydaje mi się to bardziej pociągające i sensowne niż taka sucha archiwizacja...
Na jednym ze zdjęć Grossvatera (grudziądzka_fot2.jpg albo słowiańska.jpg)w tym samym temacie widać dwie tym razem akurat werandy, które w odnowionych elewacjach sąsiednich budynków pozbawione zostały swojej pierwotnej roli ozdobnej jaką moim zdaniem niewątpliwie posiadają. Ale póki co jeszcze stoją i czekają..., jeszcze nie wszystko stracone. :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 29 listopada 2007, o 18:19 
Offline
Przyjaciel forum

Dołączył(a): 6 grudnia 2006, o 13:41
Posty: 14824
Lokalizacja: W-wa.
Płeć: Mężczyzna
Großvater napisał(a):
"piękno tracone"

Wszystko co nas otacza ginie tak szybko, a piękna jest wokół nas tak wiele, tylko trzeba je umieć dostrzec. :smile:


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 29 listopada 2007, o 23:54 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 lutego 2007, o 16:38
Posty: 249
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
No w sumie przekonałeś mnie :) Zwątpiłem chyba w zdolności forumowiczów. Jestem również za pomysłem żeby utworzyć temat "brzydki Kwidzyn" i zrobię to jak tylko zbiorę pierwszy materiał to wtedy będzie też łatwiej mówić co w tym temacie miałoby być moim zdaniem zawarte.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 6 kwietnia 2008, o 10:33 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 kwietnia 2006, o 15:28
Posty: 879
Lokalizacja: Łódź
Płeć: Mężczyzna
drosik napisał(a):


Drosik - znowu znalazłś moje "korzenie" :grin: . W tym domu mieszkała moja niania - Anastazja Kilian (na parterze) - często bywałem tam "na przechowaniu". O ile dobrze pamiętam, w podwórzu rzeczywiście miał pracownię chyba pan Sidor... (przepraszam, wiem że nomina sunt odiosa, ale chyba o nim pisze Budslavsky)

_________________
"...be yourself, no matter what they say ..."
(Sting)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 29 sierpnia 2010, o 16:52 
Co myślicie o temacie piece kaflowe? W domach już zazwyczaj królują kaloryfery i CO.


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 29 sierpnia 2010, o 16:54 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 stycznia 2010, o 13:35
Posty: 3643
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
mirror napisał(a):
W domach już zazwyczaj królują kaloryfery i CO.

i kominki :grin:


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 29 sierpnia 2010, o 16:57 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 października 2008, o 20:29
Posty: 1219
Lokalizacja: Berlin
Płeć: Kobieta
temat wskazany, ja mam kilka zdjec piecow :D

_________________
Życie jest piękne!


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Piękno tracone czyli pomysły
PostNapisane: 14 lipca 2011, o 09:18 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 lipca 2011, o 18:57
Posty: 5
Płeć: Nie wybrano
Witam,

Inicjatywa Christala jest ze wszech miar godna szacunku. Utrwalanie wizerunku miasta, dobrego czy złego, warte jest uznania, choć osobiście podpisuję się pod cytatem, użytym przez Budlavsky'ego, że cykl "brzydki Kwidzyn" lepiej może nazwać: "...ocalić od zapomnienia". Jak zwał, tak zwał - wychodzi na jedno. Nie jestem nikim wyjątkowym, ale myślę przy takich okazjach o zjawisku, które nie przeczy szlechetnej inicjatywie dokumentowania miasta, jedynie ją wspiera. Trafilo do mnie zdanie Darka, który napisał o umiejętności dostrzegania piękna. Moje ulubione powiedzenie brzmi: "Piękno jest w oczach tego, który patrzy" i choć pewnie znacie tę prawdę, chętnie ją powtarzam.
Nie piszę o tym przypadkowo. Mam zamiar zwrócić Waszą uwagę w stronę Kwidzyna takiego, jakim pamiętają go najstarsi z mieszkańców. W ich oczach i opowieściach odnajdziecie wiele wiedzy, a co najważniejsze - uczucia. Sam mam ogromną ilość wspomnień z dzieciństwa, a znam starszych od siebie. Warto rozmawiać ze starszymi ludźmi. Uzyskamy doskonałe uzupełnienie humanistycznej idei Christala, wzbogacone o elementy wizerunku naszego miasta, które odejdą wraz z nimi. Nie jestem młodzieńcem, lecz od dawna lubię rozmawiać ze starszymi, zaś Kwidzyn z ich przekazów jest jeszcze piękniejszy niż ten, który przywracam we własnych wspomnieniach. Żywe słowo nadal jest ponadczasową, wiecznie otwartą księgą. Oki czy Krzyzak, pamietają zapewne ulicę Targową, tonącą w zapachy mięty z Herbapolu, lecz kiedyś ruszą w wędrówkę bez kresu i żadny film, ani najlepsza fotografia nie przypomni nikomu tego wszechobecnego zapachu. Oby żyli jak nadjdlużej. Dopóki są z nami, żyje pamięć o Kwidzynie z dawnych lat. Cykle fotograficzne także są naszym skarbem, za co chwała Christalowi.

Adam

-- 14 lipca 2011, o 08:23 --

PS. Przepraszam za tzw. "literówki" - błędy literowe. To moja słabość. Mam nadzieję, że nie zniekształciły sensu całości.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Piękno tracone czyli pomysły
PostNapisane: 14 lipca 2011, o 11:25 
adam zalewski napisał(a):
Mam zamiar zwrócić Waszą uwagę w stronę Kwidzyna takiego, jakim pamiętają go najstarsi z mieszkańców. W ich oczach i opowieściach odnajdziecie wiele wiedzy, a co najważniejsze - uczucia. Sam mam ogromną ilość wspomnień z dzieciństwa, a znam starszych od siebie.
I to jest najcenniejsze.
Dokumentowanie miasta poprzez odtwarzanie nie tylko jego widoków utrwalonych na fotografiach, lecz i jego mieszkańców, klimatu i zapachów, które wspominasz. To chyba ostatni moment na zebranie tego wszystkiego, zanim czas wykopie kolejną lukę międzypokoleniową.
Znane są oficjalne życiorysy osób znaczących w mieście. Niewiele w nich jest przekazu ze smaku życia tutaj przed paroma dziesiątkami lat. Dodawały mu kolorytu przeróżne „barwne ptaki” o nietuzinkowym, często ekscentrycznym charakterze, (jak choćby: „Kobza”, „mgr inż. Olek”, „Lutek” i inni), których nie znajdujemy w lokalnych leksykonach. Znałeś ich przecież wielu.

Różni im podobni wprawdzie niczego w mieście nie zbudowali, ani nie założyli, ale bez nich życie w mieście byłoby nudne jak przemówienie na akademii.
Witając Cię tu nie tylko ja jeden wiążę z Twoim przybyciem duże nadzieje. Sam wiem już coś o tym i to bardzo osobiście, że sama umiejętność pykania w klawiaturę niewiele ma wspólnego z pisarstwem, jeżeli "klawiatura komputera PC nie jest połączona z jednostką centralną" zwaną talentem pisarskim. Podziwiając Twą biegłość pióra w klimatach amerykańskich, czekałem kiedy wreszcie spożytkujesz ją zagłębiając się w minione klimaty naszego "Twin Peaks" nad rzeczką Liwą.

Jak sam widzisz, forum jest znakomitym poligonem autopsychoterapii (obyczajowej, politycznej, emocjonalnej et cetera) dla wielu z nas i po to ono jest. Jednak, gdy czas już rozwieje nasze bieżące dyrdymałki, to jako godna uwagi pozostanie tylko owa dokumentacja miasta, o której tu mówimy.


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Piękno tracone czyli pomysły
PostNapisane: 14 lipca 2011, o 12:01 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 lipca 2011, o 18:57
Posty: 5
Płeć: Nie wybrano
Jakże sentymentalną strunę potrącileś w moim sercu, wspominajac tych ludzi! Te kilka wersów, które skleciłem, miało być także ukłonem w stronę pamięci o takich jak oni. Czym jest miasto? Budynki, ulice...przede wszystkim ludzie. Cieszę się, że odebrałeś tak subtelnie moje intencje. Mogłem się zresztą tego spodziewać,Drogi Budslavsky.

Pozdrawiam

Adam


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Piękno tracone czyli pomysły
PostNapisane: 14 lipca 2011, o 12:10 
Offline

Dołączył(a): 10 kwietnia 2006, o 08:44
Posty: 7167
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
Od dawien dawna chodzi mi po głowie zbieranie opowieści osób starszych. W dobie cyfrowych nagrywadeł każdy z nas powinien wyciągnąć kamerę czy dyktafon, usiąść z bliskim z rodziny, czy znajomym i zagaić - opowiedz mi swoją historię... A potem ju z tylko cierpliwie słuchać.

Canario był prekursorem, kiedy nagrywał podcast z Jurkiem. Ja próbuję tego z moją babcią. Zbierajmy te historie i dzielmy się nimi.

_________________
Kwidzynopedia - nasza encyklopedia


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Piękno tracone czyli pomysły
PostNapisane: 14 lipca 2011, o 12:20 
Piotr_J napisał(a):
Canario był prekursorem, kiedy nagrywał podcast z Jurkiem.


Z chęcią bym to dalej kontynuował, jeżeli tylko Budslavsky znajdzie dla mnie czas. Będzie materiał do nowego projektu, o którym niedługo się dowiecie :)


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Piękno tracone czyli pomysły
PostNapisane: 11 maja 2012, o 21:27 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 kwietnia 2006, o 15:28
Posty: 879
Lokalizacja: Łódź
Płeć: Mężczyzna
Piotr_J napisał(a):
Od dawien dawna chodzi mi po głowie zbieranie opowieści osób starszych. W dobie cyfrowych nagrywadeł każdy z nas powinien wyciągnąć kamerę czy dyktafon, usiąść z bliskim z rodziny, czy znajomym i zagaić - opowiedz mi swoją historię... A potem ju z tylko cierpliwie słuchać.

Taki cykl wypowiedzi nagranych, z możliwością odsłuchania był organizowany w Łodzi przez stowarzyszenie "Topografie" w którym m.in. udziela się mój syn (stąd wiem). Nagrywali wspomnienia najstarszych osób pamiętających Łódź, potem stworzyli wystawę ze zdjęciami, a pod każdym zdjęciem był sprzęt ze słuchawkami - można było "na żywo" posłuchać głosu danej osoby.
Myślę, że taka inicjatywa w Kwidzynie też miała by sens, choć wiele osób związanych z historią miasta już odeszło... Ale może właśnie dlatego warto o to powalczyć.

_________________
"...be yourself, no matter what they say ..."
(Sting)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Piękno tracone czyli pomysły
PostNapisane: 31 sierpnia 2016, o 11:58 
Offline
Przyjaciel forum

Dołączył(a): 7 stycznia 2009, o 00:51
Posty: 255
Lokalizacja: Ziemia Kwidzyńska
Płeć: Kobieta
Odkopalam ten watek, bo zainteresowani spotkaniami i wspomnieniami osób wiekowych mogą wybrac sie 24 listopada do Szkoly Podstawowej w Tychnowach na zakończenie Inicjatywy Lokalnej " Ocalić od zapomnienia". W programie m.in. zaprezentowanie publikacji " Ocalić od zapomnienia", zwiedzanie "Żywego Muzeum", prezentacja osób - mieszkańców i ich osobistych historii.

_________________
Cuiusvis hominis est errare, nullius nisi insipientis in errore perseverare - Każdy człowiek może się mylic, ale tylko glupiec trwa przy błędzie.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Piękno tracone czyli pomysły
PostNapisane: 31 sierpnia 2016, o 14:59 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 marca 2006, o 12:48
Posty: 13853
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
O której godzinie?

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 32 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  


-->

Forum e-kwidzyn jest własnością Stowarzyszenia Promocji Medialnej e-Kwidzyn. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum. Właściciel Forum nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zgłoś post do moderacji.