Niezależne forum mieszkańców Kwidzyna i nie tylko :-)

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Prawidłowy dobór fotelika
Ankieta wygasła 12 stycznia 2011, o 17:40
Dziecko jest zbyt małe do fotelika, główka powinna znajdować się w obrębie zagłówka. 0%  0%  [ 0 ]
Dziecko jest zbyt małe do fotelika, główka powinna znajdować się w obrębie zagłówka. 0%  0%  [ 0 ]
8 miesięczne niemowlę powinno podróżować tyłem do kierunku jazdy. Ten fotelik nie nadaje się dla dziecka widocznego na zdjęciu. 17%  17%  [ 3 ]
8 miesięczne niemowlę powinno podróżować tyłem do kierunku jazdy. Ten fotelik nie nadaje się dla dziecka widocznego na zdjęciu. 17%  17%  [ 3 ]
Dziecko waży ponad 9kg i można bezpiecznie przewozić je w tym foteliku gdyż jest on przeznaczony dla wagi od 9-36kg. 33%  33%  [ 6 ]
Dziecko waży ponad 9kg i można bezpiecznie przewozić je w tym foteliku gdyż jest on przeznaczony dla wagi od 9-36kg. 33%  33%  [ 6 ]
Liczba głosów : 18
Autor Wiadomość
 Tytuł: Prawidłowy wybór fotelika.
PostNapisane: 2 stycznia 2011, o 17:40 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 lipca 2010, o 10:44
Posty: 1030
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
Nie ukrywam że kwestia bezpieczeństwa dzieci w samochodzie bardzo mnie interesuje. Jak trudna to materia można przekonać się na każdym kroku obserwując jak wielkie problemy z właściwym doborem i montażem fotelika dla swojego dziecka ma spora część rodziców. Fotelik który widać na zdjęciu należy do kategorii I/II/III czyli od 9-36kg i montuje się go przodem do kierunku jazdy. Jest to dość popularna kategoria fotelików ze względu na to że rodzicom wydaje się iż wydadzą pieniądze raz i po sprawie. Popularna nie znaczy że najbezpieczniejsza, aczkolwiek ten konkretny model uzyskał 3* (3/5, dostateczny) w teście ADAC i oczywiście ma ważną homologację ECE R44. Dziecko ma około 8 miesięcy i waży ponad 9kg. Jak myślicie czy przewożenie dziecka w tym foteliku jest bezpieczne?


Załączniki:
89ba77c971048634.jpg
89ba77c971048634.jpg [ 50.37 KiB | Przeglądane 9841 razy ]

_________________
Kim jestem i czym się zajmuję? Jacek Chmurzyński, nie jestem sprzedawcą, jestem rodzicem interesującym się bezpieczeństwem dzieci, który postanowił działać lokalnie na rzecz poprawy bezpieczeństwa dzieci w samochodach.
Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Prawidłowy wybór fotelika.
PostNapisane: 2 stycznia 2011, o 20:25 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 marca 2006, o 12:48
Posty: 13853
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
Skoro dziecko waży 9 kg, to wydawać by się mogło, że jest to fotelik odpowiedni dla tego brzdąca.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Prawidłowy wybór fotelika.
PostNapisane: 2 stycznia 2011, o 23:45 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 lipca 2010, o 10:44
Posty: 1030
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
Jak już wspominałem na tym forum, wybór odpowiedniego fotelika to nie taka prosta sprawa. Kombinuj drosik, kombinuj ;) Waga i wiek dziecka to prawdziwe dane.

_________________
Kim jestem i czym się zajmuję? Jacek Chmurzyński, nie jestem sprzedawcą, jestem rodzicem interesującym się bezpieczeństwem dzieci, który postanowił działać lokalnie na rzecz poprawy bezpieczeństwa dzieci w samochodach.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Prawidłowy wybór fotelika.
PostNapisane: 5 stycznia 2011, o 10:04 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 lipca 2010, o 10:44
Posty: 1030
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
drosik napisał(a):
Skoro dziecko waży 9 kg, to wydawać by się mogło, że jest to fotelik odpowiedni dla tego brzdąca.

Idąc dalej Twoim tokiem myślenia można śmiało założyć że dziecko mogłoby podróżować nadal w foteliku 0-13 kg montowanym tyłem. Brzdąc waży zaledwie 9 kg a foteliki grupy 0+ są przecież do 13 kg.

_________________
Kim jestem i czym się zajmuję? Jacek Chmurzyński, nie jestem sprzedawcą, jestem rodzicem interesującym się bezpieczeństwem dzieci, który postanowił działać lokalnie na rzecz poprawy bezpieczeństwa dzieci w samochodach.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Prawidłowy wybór fotelika.
PostNapisane: 5 stycznia 2011, o 10:24 
Offline

Dołączył(a): 17 listopada 2010, o 12:59
Posty: 75
Płeć: Mężczyzna
Co z tego że zainstalujemy w aucie fotelik, który w teścia ADAC'a ma 4 punkty jak złoży nam się klatka i zmiażdży wszystko co napotka na drodze... Oczywiście dobry fotelik jest ważny ale nie można myśleć że jak kupimy markowy fotelik to już jest ok. Samochód musi mieć ISOFIX a przy bocznym uderzeniu i tak nie wiemy czy drzwi nie wpadną do środka i nie zabiorą ze sobą Naszego pasażera...

_________________
"Kto nie był buntownikiem za młodu, ten na starość będzie sk*rwysynem." - Józef Piłsudski.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Prawidłowy wybór fotelika.
PostNapisane: 5 stycznia 2011, o 11:33 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 marca 2006, o 12:48
Posty: 13853
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
klapek napisał(a):
Samochód musi mieć ISOFIX



Cytuj:
Do tej pory nauczaliśmy, że system ISOFIX, czyli dwa metalowe zaczepy, które pozwalają szybko i pewnie zamontować fotelik w samochodzie bez użycia pasów stanowi gwarancję bezpieczeństwa. Niestety, wyniki ostatnich testów pokazują, że nawet foteliki montowane przy użyciu ISOFIX mogą być skrajnie niebezpieczne. To koniec "ery ślepego zaufania" do ISOFIX. Pamiętaj zatem, aby przed zakupem fotelika ZAWSZE sprawdzić jego wyniki w niezależnych testach: http://fotelik.info/pl/testy/

Cały artykuł

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Prawidłowy wybór fotelika.
PostNapisane: 5 stycznia 2011, o 11:59 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 lipca 2010, o 10:44
Posty: 1030
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
Dokładnie tak jak pisze drosik cytując fotelik.info. Isofix niestety nie jest już wyznacznikiem bezpieczeństwa. Po za tym drogi klapku nie jestem pewien czy do końca rozumiesz działanie systemu isofix. Faktem jest że jest to system, który w znacznym stopniu przyczynia się do eliminacji błędów montażowych które często popełniają rodzice montując fotelik pasem 3 punkty. Poza za tym załóżmy że prezentowany fotel na zdjęciu miałby isofix, czy podniosło by to bezpieczeństwo dziecka nawet jeśli fotelik jest dla niego nieodpowiedni?
Ja to widzę tak.
1. Niezależne testy zderzeniowe ocena minimum 3.
2. Dopasowanie fotela do warunków fizycznych dziecka (waga, wzrost, wiek).
3. Dopasowanie fotela do auta i jego prawidłowy montaż.
4. Prawidłowe zapięcie dziecka w foteliku.
Kierując się tymi prostymi zasadami w znacznym stopniu podniesiemy bezpieczeństwo naszego dziecka w aucie.

I na koniec pytanie specjalnie dla Klapka. Czy każdy fotelik isofix można zamontować w każdym samochodzie wyposażonym w ten system?

_________________
Kim jestem i czym się zajmuję? Jacek Chmurzyński, nie jestem sprzedawcą, jestem rodzicem interesującym się bezpieczeństwem dzieci, który postanowił działać lokalnie na rzecz poprawy bezpieczeństwa dzieci w samochodach.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Prawidłowy wybór fotelika.
PostNapisane: 6 stycznia 2011, o 10:22 
Offline

Dołączył(a): 17 listopada 2010, o 12:59
Posty: 75
Płeć: Mężczyzna
Gdy kupowałem w 2004r dwu letnią Lagunę to przekonywano mnie o cudownym ISOFIX'ie - wszystko idzie do przodu i to co było super 5 lat temu dziś jest bee. Dzięki drosik za artykuł. Pisząc swój post chciałem podkreślić wielkie znaczenie samochodu, bo mając najlepszy fotelik nie zyskamy NIC jeśli "złoży" Nam się klatka...

_________________
"Kto nie był buntownikiem za młodu, ten na starość będzie sk*rwysynem." - Józef Piłsudski.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Prawidłowy wybór fotelika.
PostNapisane: 6 stycznia 2011, o 10:31 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 lipca 2010, o 10:44
Posty: 1030
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
Powoli. ISOFIX jest jak na razie najlepszym i najpewniejszym europejskim systemem mocowania fotelików. W połączeniu z dobrym fotelikiem skutecznie podnosi bezpieczeństwo dziecka. Celem artykułu na fotelik.info nie jest przekonanie że isofix jest do niczego. Celem jest uświadomienie rodzicom ze nie można ślepo wierzyć homologacji i nawet najwymyślniejszym nowinkom technicznym. Nieważne jaki fotelik kupujemy, na pasy czy na isofix. warto sprawdzić wyniki niezależnych testów, bo nawet wśród fotelików na isofix zdarzają się buble.. Sam system moim zdaniem jest bardzo skuteczny i gdybym mógł zastosowałbym go na pewno.

-- 6 sty 2011, 2011 09:42 --

klapek napisał(a):
Gdy kupowałem w 2004r dwu letnią Lagunę to przekonywano mnie o cudownym ISOFIX'ie - wszystko idzie do przodu i to co było super 5 lat temu dziś jest bee. Dzięki drosik za artykuł. Pisząc swój post chciałem podkreślić wielkie znaczenie samochodu, bo mając najlepszy fotelik nie zyskamy NIC jeśli "złoży" Nam się klatka...

Co do isofix to napisałem wyżej. Polecam i jeszcze raz polecam isofix. Jednak, co zostało podkreślone w artykule który cytował drosik, bardzo ważne jest sprawdzenie niezależnych testów zderzeniowych przed zakupem fotelika. Bo okazuje się że foteliki dopuszczone do sprzedaży nie nadają się do przewozu dzieci, niezależnie czy posiadają isofix czy też nie.
Poniekąd zgadzam się z Tobą klapek. Bezpieczeństwo dziecka w aucie nie ogranicza się do fotelika. Składa się na nie wiele elementów i zasad. Począwszy od sprawnego technicznie samochodu a skończywszy na tym że nawet apteczka pierwszej pomocy pozostawiona na tylnej półce pod szyba, podczas wypadku zamiast ratować może zabić....tak samo jak źle dobrany i zamontowany fotelik.

_________________
Kim jestem i czym się zajmuję? Jacek Chmurzyński, nie jestem sprzedawcą, jestem rodzicem interesującym się bezpieczeństwem dzieci, który postanowił działać lokalnie na rzecz poprawy bezpieczeństwa dzieci w samochodach.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Prawidłowy wybór fotelika.
PostNapisane: 10 stycznia 2011, o 16:50 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 lipca 2010, o 10:44
Posty: 1030
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
:D Chyba zadałem pytanie na złym forum... 2664 użytkowników i tylko 7 odpowiedzi. To chyba prawda że rodzi się coraz mniej dzieci, a baby boom to ściema. :D

A może pomimo, jak sądzą niektórzy banalności tematu, jest zbyt trudne? Śmiało! Odpowiadajcie.

_________________
Kim jestem i czym się zajmuję? Jacek Chmurzyński, nie jestem sprzedawcą, jestem rodzicem interesującym się bezpieczeństwem dzieci, który postanowił działać lokalnie na rzecz poprawy bezpieczeństwa dzieci w samochodach.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Prawidłowy wybór fotelika.
PostNapisane: 12 stycznia 2011, o 17:28 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 lipca 2010, o 10:44
Posty: 1030
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
Ankieta wygasła. Prawidłowa odpowiedz brzmi:
8 miesięczne niemowlę powinno podróżować tyłem do kierunku jazdy. Ten fotelik nie nadaje się dla dziecka widocznego na zdjęciu.

A to co widać na zdjęciu na pierwszy rzut oka, to głowa dziecka jest poza zagłówkiem. Pomijając fakt że tak małe dziecko powinno podróżować tyłem do kierunku jazdy, to ten fotelik jest zwyczajnie za duży.


Dzieci w tym wieku mają zbyt słabo wykształcone mięśnie wokół szyi i kręgosłupa. Sam kręgosłup również nie jest na tyle mocny by wytrzymać przeciążenia podczas wypadku. Z tego względu pozycja przodem do kierunku jazdy dla tak małego dziecka jest niebezpieczna. Przyjmuje się że dziecko powinno podróżować tyłem do czasu osiągnięcia wagi co najmniej 13kg. Dotychczas uważano że minimum to skończone 12 miesięcy (często takie są zalecenia producentów). Jednak rozwój biomechaniki i przeprowadzane badania wskazują jednoznacznie na pozycję tyłem do kierunku jazdy jako najbezpieczniejszą. Najwięcej w tym względzie dzieje się w Szwecji gdzie dzieci przewozi się tyłem nawet do 4 roku życia. W polskich warunkach często zdarza się iż przesadzenie dziecka jest celem samym w sobie. A wożenie dziecka tyłem do kierunku jazdy kończy się na foteliku grypy 0+ i to zazwyczaj zbyt wcześnie. Rodzice często uważając że dziecku jest ciasno i niewygodnie w foteliku 0+, przesadzają je do fotelika przodem mimo niebezpieczeństwa zanim dziecko osiągnie graniczną wagę 13 kg. A kiedy zmienić fotelik 0+ na większy? Większy nie znaczy tylko przodem, są foteliki montowane tyłem o zakresie wagowym 9-18 kg
Podstawowe kryteria zmiany fotelika na większy to:

1. waga dziecka przekracza dopuszczalny limit dla danego fotelika
2. dla fotelików 0-13 kg - głowa, a dla pozostałych fotelików - linia oczu wystają ponad górną krawędź oparcia fotelika
3. pasy uprzęży fotelika nie dają się poprawnie zapiąć,
(problem zbyt krótkich pasów pojawia się głównie w wąskich fotelikach 0-13 kg, najczęściej w okresie zimowym)

Wystające nóżki dziecka nie są przesłanką do zmiany fotelika.
Dziecko w foteliku 0-13 kg może dotykać nóżkami oparcia siedzenia samochodowego. Jeżeli jego głowa nie wystaje powyżej górnej krawędzi fotelika, dziecko mieści się w przedziale wagowym fotelika, a pasy dają się prawidłowo zapiąć, to dziecko powinno nadal używać danego fotelika. W żadnym wypadku nie stanowi to kryterium zmiany fotelika na większy.


Dla żądnych wiedzy artykuł na portalu fotelik.info http://fotelik.info/pl/art/od_kiedy_fotelik_przodem_do_kierunku_ruchu,12.html

_________________
Kim jestem i czym się zajmuję? Jacek Chmurzyński, nie jestem sprzedawcą, jestem rodzicem interesującym się bezpieczeństwem dzieci, który postanowił działać lokalnie na rzecz poprawy bezpieczeństwa dzieci w samochodach.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Prawidłowy wybór fotelika.
PostNapisane: 20 stycznia 2011, o 10:06 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 lipca 2010, o 10:44
Posty: 1030
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
Często kupujemy fotelik w sklepie internetowym lub na aukcji, pozbawiając się w ten sposób możliwości "przymiarki". Po zakupie okazuje się że albo dziecko nie pasuje do fotelika, albo fotelik do auta. Poniżej zdjęcia ilustrujące ten problem. Dziecko na zdjęciu waży ok. 14 kg, a jego wiek to około 2,5 roku. Teoretycznie powinien pasować fotelik 9-36. Fotele tej kategorii są bardzo popularne wśród rodziców ze względu na cenę i długi okres użytkowania. W tym przypadku pomimo wieku i wagi dziecka, które wydają się być odpowiednie by zastosować model z grupy I/II/III, okazuje się że dziewczynka jest zwyczajnie zbyt niska. Jej głowa znajduje się poza zagłówkiem i nie będzie właściwie chroniona. Takie dobranie fotela nie jest właściwe i grozi poważnymi konsekwencjami dla zdrowia dziecka. Nie dowodzi to że fotele jakiejś kategorii są lepsze lub gorsze. O tym świadczą niezależne testy zderzeniowe. Przykład ten jasno pokazuje jak ważne jest aby przymierzyć fotel przed zakupem.


Załączniki:
Komentarz: fotelik grupa I/II/III 9-36kg
fotelik 9-36 .jpg
fotelik 9-36 .jpg [ 104.07 KiB | Przeglądane 9469 razy ]
Komentarz: fotelik grupa 0/I 0-18kg
Fotelik 9-18.jpg
Fotelik 9-18.jpg [ 114.3 KiB | Przeglądane 9469 razy ]

_________________
Kim jestem i czym się zajmuję? Jacek Chmurzyński, nie jestem sprzedawcą, jestem rodzicem interesującym się bezpieczeństwem dzieci, który postanowił działać lokalnie na rzecz poprawy bezpieczeństwa dzieci w samochodach.
Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Prawidłowy wybór fotelika.
PostNapisane: 20 stycznia 2011, o 14:44 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 lipca 2010, o 10:44
Posty: 1030
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
Zdjęcia raz jeszcze...


Załączniki:
Komentarz: fotelik grupa I/II/III 9-36kg
fotelik 9-36 .jpg
fotelik 9-36 .jpg [ 104.07 KiB | Przeglądane 9502 razy ]
Komentarz: fotelik grupa 0/I 0-18kg
Fotelik 9-18.jpg
Fotelik 9-18.jpg [ 114.3 KiB | Przeglądane 9502 razy ]

_________________
Kim jestem i czym się zajmuję? Jacek Chmurzyński, nie jestem sprzedawcą, jestem rodzicem interesującym się bezpieczeństwem dzieci, który postanowił działać lokalnie na rzecz poprawy bezpieczeństwa dzieci w samochodach.
Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Prawidłowy wybór fotelika.
PostNapisane: 2 lutego 2011, o 11:19 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 marca 2006, o 12:48
Posty: 13853
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
bitabob,
Możesz mi podpowiedzieć, jak przewozić dziecko ze złamaną nogą :?: gips jest założony od pachwiny, aż po same palce i mam nie lada zagadkę jak jechać z dzieckiem do lekarza :roll:

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Prawidłowy wybór fotelika.
PostNapisane: 2 lutego 2011, o 13:24 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 lipca 2010, o 10:44
Posty: 1030
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
Dowiadywałeś sie o mozliwość transportu karetką?
A teraz poważnie. Dziecko na pewno powinno podróżować w foteliku. Niestety nie stworzono fotelików specjalnie dla dzieci ze złamaniami. Rozumiem że staw kolanowy jest usztywniony i noga sterczy niczym iglica pałacu kultury. Ciężko tak coś doradzic wirtualnie ale oto co ja bym uczynił (przynajmniej próbował). Jeśli dziecko podróżuje przodem do kierunku jazdy:
dziecko do fotelika na tylną kanapę, fotel pasażera na maxa do produ (wyłaczamy go z użytkowania), można pochylić jego oparcie na max do przodu zyskasz trochę miejsca. Jeśli noga potrzebuje podparcia można spróbować oprzec ją o przedni fotel. Może jakaś podpórka...np koc zwinięty w wałek.
Dziecko podruzujące tyłem...no to juz kłopot. Piszesz że do pachwiny w gipsie. Zatem rozumiem że staw biodrowy działa ;) Noga w górę i pozostaje bezpiecznie oprzec ją o oparcie kanapy.

Daj znać jak sobie poradziłeś... sam jestem ciekaw. No cóż życie czasem komplikuje najprostsze sprawy.

_________________
Kim jestem i czym się zajmuję? Jacek Chmurzyński, nie jestem sprzedawcą, jestem rodzicem interesującym się bezpieczeństwem dzieci, który postanowił działać lokalnie na rzecz poprawy bezpieczeństwa dzieci w samochodach.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron


-->

Forum e-kwidzyn jest własnością Stowarzyszenia Promocji Medialnej e-Kwidzyn. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum. Właściciel Forum nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zgłoś post do moderacji.