Niezależne forum mieszkańców Kwidzyna i nie tylko :-)

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Droga Francuzow
PostNapisane: 4 maja 2011, o 21:14 
Offline

Dołączył(a): 19 lutego 2010, o 21:03
Posty: 29
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
Czesc.
Taka prosta zagadka ;-)

Dlaczego droga z ponizszej mapy ( miedzy Gardeja a Okragla Laka) nazywana jest droga francuzow ???


Obrazek

Pozdrawiam
J.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Droga Francuzow
PostNapisane: 4 maja 2011, o 21:38 
Offline

Dołączył(a): 10 kwietnia 2006, o 08:44
Posty: 7167
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
jaremo, możemy się pobawić w zgaduj zgadulę. :)

Nazwa pochodzi zapewne z okresu wojen napoleońskich.

Moja hipoteza - drogę wybudowali jeńcy francuscy.

_________________
Kwidzynopedia - nasza encyklopedia


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Droga Francuzow
PostNapisane: 5 maja 2011, o 11:31 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 lutego 2008, o 18:55
Posty: 2475
Lokalizacja: Gardeja / Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
Masz może tą mapę w całości i większej rozdzielczości?

Widzę w Gardei i jej okolicy 3 wiatraki, a wiem o dwóch i dwa są na mapie bodaj z 1922 roku. Z którego roku pochodzi ta mapa?

http://www.mapy.eksploracja.pl/messtisc ... arnsee.htm

tu są tylko dwa na północy i na wschodzie, nie ma tego na południowy zachód od Gardei

_________________
Od chwili tej aż do końca świata,w pamięci ludzkiej będziemy żyć: my, wybrańców garść, kompania braci.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Droga Francuzow
PostNapisane: 5 maja 2011, o 12:00 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 marca 2006, o 12:48
Posty: 13854
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
beria,
http://polski.mapywig.org/viewpage.php?page_id=7

Mapa to: P34 S28 ŁASIN-MARIENWERDER (Kwidzyn)

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Droga Francuzow
PostNapisane: 5 maja 2011, o 13:55 
Offline

Dołączył(a): 19 lutego 2010, o 21:03
Posty: 29
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
Cytuj:
Masz może tą mapę w całości i większej rozdzielczości?


Mam wydruk w skali 1:1 . Wielkosc to jakies 1m x 0.7m.


A ktory konkretnie fragment Cie interesuje ?


Obrazek


Pozdrawiam
J


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Droga Francuzow
PostNapisane: 5 maja 2011, o 14:02 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 lutego 2008, o 18:55
Posty: 2475
Lokalizacja: Gardeja / Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
drosik mi już pomógł :)

Na mapie są 4 wiatraki w okolicach Gardei, bardzo ciekawe :)

_________________
Od chwili tej aż do końca świata,w pamięci ludzkiej będziemy żyć: my, wybrańców garść, kompania braci.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Droga Francuzow
PostNapisane: 6 maja 2011, o 09:46 
Ta „Droga Francuzów”, to jeden z „korytarzy” komunikacyjnych jakie Napoleon zapewnił sobie po pokoju w Tylży (1807). Po utworzeniu Księstwa Warszawskiego zapewnił sobie wolną drogę przez terytorium pruskie z zachodu na wschód, co wykorzystywały w pośpiechu jego wojska także w odwrotnym kierunku, gdy uciekały spod Moskwy i Berezyny (zresztą niekoniecznie trzymając się uzgodnionych tras).
Ten szlak z Księstwa Warszawskiego przez Ziemię Chełmińską i przez Gardeję w stronę Okrągłej Łąki, to jedna z takich dróg. Gardejska „Droga Francuzów” zapewniała im łączność z przeprawą mostową w okolicach Grabówka, budowaną na Wiśle w 1807, jak i w latach 1812-13. Przez tamtą przeprawę „przewaliło się” łącznie ok. 400 tysięcy żołnierzy i 60 tysięcy koni z Wielkiej Armii cesarza Francuzów.
Piotr_J niedawno odkrył mi widoczne jeszcze pozostałości po regularnych szańcach i fosie przyczółku mostowego na prawym brzegu przeprawy:
http://maps.geoportal.gov.pl/webclient/ ... riant=ORTO
Tu był drugi kraniec "Drogi Francuzów" zaczynającej się w Gardei.

Miejsce przepraw pomiędzy lewym i prawym brzegiem Wisły w okolicach Grabówka wielokrotnie spełniało ważną rolę w różnych kluczowych momentach historii tych ziem, gdy przemieszczały się tu armie i wielkie grupy ludności.
To tutaj przeprawiano się przez Wisłę w czasie wojen „wielkiego elektora” ze Szwedami, jak i w czasie wojny siedmioletniej.
W latach 1773-1777 na rozkaz Fryderyka II zaczęto budować w tej okolicy twierdzę, a prace te przerwano, gdy zapadła decyzja o budowie fortyfikacji w Grudziądzu.
Nie przypadkowo więc w 1909 r. powstał tu most kolejowy.
Tą drogą po lodzie uciekali przed Armią Czerwoną mieszkańcy Marienwerder w dniach 27-28 stycznia 1945.
W planach dowództwa Układu Warszawskiego, to miejsce było też jedną z przygotowanych wielu przepraw wojsk radzieckich przez Wisłę, w zakładanej inwazji na Europę Zachodnią. Jeszcze ok. 20-tu lat temu w Nowym Dworze Kwidzyńskim można było oglądać składowane tam metalowe konstrukcje przęseł tej przewidywanej przeprawy przez Wisłę, Chwała Bogu niewykorzystane do zakładanych celów.

Bardzo pouczająca zagadka.


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Droga Francuzow
PostNapisane: 6 maja 2011, o 19:51 
Offline

Dołączył(a): 19 lutego 2010, o 21:03
Posty: 29
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
Bingo !.

Naprawde swietne wytlumaczenie.

Pozdrawiam
J.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Droga Francuzow
PostNapisane: 11 maja 2011, o 08:40 
Poszukując odpowiedzi na postawioną zagadkę "Drogi Francuzów" przewertowałem dostępne sobie opracowania historii powiatu, tak polskie, jak i niemieckie. Niestety nigdzie nie spotkałem się z tą nazwą. Zatem muszę się przyznać, że moja odpowiedź na zagadkę pochodzi "z czapy", inaczej mówiąc z głowy, czyli z niczego, albo z iluminacji.
Byłbym wdzięczny za wskazanie lektury, z której Kolega czerpał swoją wiedzę o "drodze Francuzów" poza cytowaną mapą.

Coś analogicznego do „drogi Francuzów” pojawiło się także w dzisiejszej Polsce, a mianowicie „droga rosyjska”. http://nauka.dziennik.pl/hitech/galeria ... zdjec.html
Cytuj:
Wkrótce ma się to jednak zmienić. Oby do tego czasu plac Konstytucji nie zamienił się w plac Czerwony.


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Droga Francuzow
PostNapisane: 11 maja 2011, o 10:39 
Offline

Dołączył(a): 10 kwietnia 2006, o 08:44
Posty: 7167
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
Cytuj:
Zatem muszę się przyznać, że moja odpowiedź na zagadkę pochodzi "z czapy", inaczej mówiąc z głowy, czyli z niczego, albo z iluminacji.


Właśnie miałem Cię zapytać o źródło, bo przebieg jakoś mi nie pasuje do teorii o drodze do przeprawy mostowej. :)

_________________
Kwidzynopedia - nasza encyklopedia


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Droga Francuzow
PostNapisane: 20 maja 2011, o 20:27 
Offline

Dołączył(a): 19 lutego 2010, o 21:03
Posty: 29
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
Budslavsky napisał(a):
Poszukując odpowiedzi na postawioną zagadkę "Drogi Francuzów" przewertowałem dostępne sobie opracowania historii powiatu, tak polskie, jak i niemieckie. Niestety nigdzie nie spotkałem się z tą nazwą. Zatem muszę się przyznać, że moja odpowiedź na zagadkę pochodzi "z czapy", inaczej mówiąc z głowy, czyli z niczego, albo z iluminacji.
Byłbym wdzięczny za wskazanie lektury, z której Kolega czerpał swoją wiedzę o "drodze Francuzów" poza cytowaną mapą.




WItam.
Powiem Ci szczerze, ze teraz troche zbiles mnie z tropu. Historia , ktora slyszalem i dotyczyla wlasnie "drogi francuzow" tyczyla sie przemarszu wojsk napoleonskich wlasnie w latach 1812. Dowiedzialem sie, ze "byc moze" jest to przedluzenie NAPOLEONS STRASSE biegnacej przez Tuchole do Nowego nad Wisla i dalej wlasnie przez Okragla Lake do Sadlinek. Myslalem, ze masz moze jakies solidne podstawy do swojej wypowiedzi dlatego przyjalem Twoja odpwiedz za pelniejsza i podparta jaka bibliografia :-) Mialem pytac o zrodla i zglebic temat...
W takim razie zagadka nierozwiazana i stala sie zagadka dla mnie samego :-)
Jakby ktos odnalazl jakies solidne zrodla mowiace o tej drodze to bede bardzo wdzieczny...


Ponizej link do fragmentu ukazujacego wlasnie NAPOLEONS STRASSE...

Obrazek


J.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Droga Francuzow
PostNapisane: 21 maja 2011, o 19:33 
Offline

Dołączył(a): 19 lutego 2010, o 21:03
Posty: 29
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
jaremo napisał(a):
NAPOLEONS STRASSE biegnacej przez Tuchole do Nowego nad Wisla i dalej wlasnie przez Okragla Lake do Sadlinek.
.


Oczywiscie mialo byc :
NAPOLEONS STRASSE biegnacej przez Tuchole do Nowego nad Wisla i dalej wlasnie przez Okragla Lake do Gardei...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron


-->

Forum e-kwidzyn jest własnością Stowarzyszenia Promocji Medialnej e-Kwidzyn. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum. Właściciel Forum nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zgłoś post do moderacji.