Niezależne forum mieszkańców Kwidzyna i nie tylko :-)

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 48 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Piszmy po polsku
PostNapisane: 16 października 2012, o 09:10 
Myślę, że wyraźnie widać jakąś literówkę czy czeski błąd albo tekst pisany bez możliwości technicznej wstawiania polskich znaków i te można przemilczeć. Robię błędy, szczególnie gdy piszę na kompie i pod wpływem pośpiechu, emocji i raczej wolałbym żeby ktoś zwrócił uwagę na moje błędy ale nie zmianę, edycję tekstu przez admina czy moda.
Mnie razi błędne zastosowanie zaimków i .
Przy okazji taka ciekawostka krążąca w internecie, napewno wielu z Was już to czytało
Zdognie z nanjwoymszi baniadmai perzporawdzomyni na bytyrijskch uweniretasytch nie ma zenacznia kojnoleść ltier przy zpiasie dengao sołwa. Newajżanszjie jest to, żbey prieszwa i otatsnia lteria byla na siwom mijsecu, ptzosałoe mgoą być w niaedziłe i w dszalym cąigu nie pwinono to sawrztać polbemórw ze zozumierniem tksetu. Dzijee sie tak datgelo, że nie czamyty wyszistkch lteir w sołwie, ale cłae sołwa od razu.


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Piszmy po polsku
PostNapisane: 16 października 2012, o 09:14 
Offline
Przyjaciel forum

Dołączył(a): 6 grudnia 2006, o 13:41
Posty: 14824
Lokalizacja: W-wa.
Płeć: Mężczyzna
Można również pisać litery, tylko do połowy ich wysokości. Tekst też jest zrozumiały :grin:


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Piszmy po polsku
PostNapisane: 16 października 2012, o 10:19 
Offline

Dołączył(a): 10 kwietnia 2006, o 08:44
Posty: 7167
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
brzydal napisał(a):
gemer napisał(a):
3-go (nota bene z takim błędem stoją tabliczki przy ulicy 3 maja w Kwidzynie) zamiast 3 lub 3. lub trzeciego.

W tym przypadku wydaje się być prawidłowym użycie końcówki "-go". Nie będzie nieporozumień typu "ulica trzeci maja" lub "ulica trzymaja"
Jeżeli włodarzom chodziło o nadanie nazwy ulicy mianem trzeciego maja, dodanie owej końcówki dyskretnie "nakierowuje" nas na nazwę.
Jeszcze dokładnie pogadam z mamą kolegi (polonistka) i spróbuję się nieco więcej wywiedzieć "w temacie" (ostatnio modny zwrot :D )


Zapisy ulic:
3 Maja
11 Listopada
15 Sierpnia
itd.
Zasada: Liczba bez końcówki -ego i nazwa miesiąca pisana wielką literą (wszystkie wyrazy w nazwie ulicy piszemy wielką literą) .

Cytuj:
Forma trzeci, trzeciego jest formą liczebnika porządkowego od liczebnika głównego trzy. Zasady odmiany liczebników porządkowych są w języku polskim takie same jak przymiotników (z jednym wyjątkiem: formy męskoosobowe mogą przyjmować tylko wyrazy pierwsi, drudzy, trzeci i czwarci).
W związku z tym, że nie mamy w polszczyźnie żadnych problemów z odmianą tych liczebników, reguła ortograficzna obowiązująca od 1936 r. mówi, że niepoprawne jest dopisywanie końcówek fleksyjnych po cyfrach rzymskich i arabskich oznaczających takie liczebniki. Zatem nie dodaje się końcówki przypadka lub końcowej części wyrazu do liczebnika pisanego cyfrą. Jan Miodek w Słowniku Ojczyzny Polszczyzny stwierdza wyraźnie, że formy typu 3-go maja są niepoprawne i określa je jako cyfrowo-literowe hybrydy (łac. hybrida ‘mieszaniec’).
Zgodnie z zasadą, że w nazwach ulic piszemy wielką literą wszystkie wchodzące w ich skład wszystkie wyrazy samodzielne (z wyjątkiem samego wyrazu ulica), poprawny zapis podanych nazw ulic jest następujący: ulica 3 Maja (lub w skrócie ul. 3 Maja) i ulica Konstytucji 3 Maja (lub w skrócie ul. Konstytucji 3 Maja).


http://www.polonistyka.fil.ug.edu.pl/?i ... 13&lang=pl

_________________
Kwidzynopedia - nasza encyklopedia


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Piszmy po polsku
PostNapisane: 16 października 2012, o 11:32 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 marca 2006, o 12:48
Posty: 13854
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
W temacie "końcówków" wrzucam fotkę z ronda 3 Maja


Załączniki:
DSC_5965 kopia.jpg
DSC_5965 kopia.jpg [ 161.1 KiB | Przeglądane 6366 razy ]

_________________
Obrazek
Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Piszmy po polsku
PostNapisane: 16 października 2012, o 15:05 
Offline

Dołączył(a): 10 kwietnia 2006, o 08:44
Posty: 7167
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
Heh, dwie tabliczki, obie z błędem. :P

Polska język, trudna język. :D

Dodam tylko, że wyraz "rondo" nie powinien być napisany wielką literą.

_________________
Kwidzynopedia - nasza encyklopedia


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Piszmy po polsku
PostNapisane: 17 października 2012, o 10:15 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 maja 2011, o 15:22
Posty: 98
Płeć: Mężczyzna
Piotr_J napisał(a):
Heh, dwie tabliczki, obie z błędem. :P

Polska język, trudna język. :D

Dodam tylko, że wyraz "rondo" nie powinien być napisany wielką literą.


Chyba że traktujemy to rondo jako początek zdania.
Ostatnio córka moja przyniosła ze szkoły (na szczęście nie swój) taki oto zapis: Jusew. Miało to być popularne imię męskie :shock:

_________________
Człowiek człowiekowi wilkiem, a kiwi kiwi kiwi.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Odp: Piszmy po polsku
PostNapisane: 17 października 2012, o 10:19 
Nie dziwi mnie to.
Dość często przeglądam pewne forum, na którym odsetek młodych osób piszących posty jest bardzo wysoki.
To w jaki sposób piszą i jakie błędy ortograficzne popełniają woła o pomstę do nieba.Problemy z koncowkami czy używanie jakiś buziek zamiast znaków interpunkcyjnych to już norma u nich .


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Piszmy po polsku
PostNapisane: 17 października 2012, o 18:11 
Offline

Dołączył(a): 13 maja 2010, o 14:24
Posty: 355
Lokalizacja: Røros/Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
Zastanawiała mnie kiedyś pewna sprawa i teraz mi się przypomniała. Jak to jest z rondami? Mianowicie dajmy na przykład rondo Generała Stefana Grota-Roweckiego. Nie powinno być to rondo imienia Generała Stefana Grota-Roweckiego? To mało istotne, ale zastanawia mnie czy powinno się "dawać" zasłużonym Polakom ronda czy nadawać im ich imiona i nazwiska?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Piszmy po polsku
PostNapisane: 17 października 2012, o 19:12 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 marca 2006, o 12:48
Posty: 13854
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
Darek2K,
rzuć okiem tutaj: viewtopic.php?p=102360#p102360

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Piszmy po polsku
PostNapisane: 17 października 2012, o 19:17 
Offline

Dołączył(a): 13 maja 2010, o 14:24
Posty: 355
Lokalizacja: Røros/Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
Drosik przejrzałem temat i nie ma tam odpowiedzi na moje pytanie :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Piszmy po polsku
PostNapisane: 17 października 2012, o 19:20 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 marca 2006, o 12:48
Posty: 13854
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
Ale jest tam coś na co chyba nie zwróciłeś uwagi ;)

Cytuj:
Druga sprawa to nazwa ronda. "Grot" to pseudonim (zresztą nie jedyny) Stefana Pawła Roweckiego, a nie pierwszy człon jego nazwiska. Tak więc poprawny zapis powinien brzmieć raczej Stefana Roweckiego "Grota" lub Stefana "Grota" Roweckiego.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Piszmy po polsku
PostNapisane: 17 października 2012, o 19:25 
Offline

Dołączył(a): 13 maja 2010, o 14:24
Posty: 355
Lokalizacja: Røros/Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
Tak jest, ale mi chodzi ogólnie o nazewnictwo rond w naszym mieście. Czy nie powinno być wpisane przed nazwiskiem "rondo imienia". To się tyczy również wszystkich pozostałych rond :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Odp: Piszmy po polsku
PostNapisane: 18 października 2012, o 10:43 
Offline

Dołączył(a): 10 kwietnia 2006, o 08:44
Posty: 7167
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
NOWY(L) napisał(a):
Nie dziwi mnie to.
Dość często przeglądam pewne forum, na którym odsetek młodych osób piszących posty jest bardzo wysoki.
To w jaki sposób piszą i jakie błędy ortograficzne popełniają woła o pomstę do nieba.Problemy z koncowkami czy używanie jakiś buziek zamiast znaków interpunkcyjnych to już norma u nich .


A może warto zacząć od siebie? Popracuj nad interpunkcją. W powyższej wypowiedzi znalazłem sześć błędów interpunkcyjnych, choć polonista mógłby jeszcze coś znaleźć. :D

Polecam:
http://www.eti.pg.gda.pl/katedry/kio//P ... unkcja.pdf

Darek2K napisał(a):
Tak jest, ale mi chodzi ogólnie o nazewnictwo rond w naszym mieście. Czy nie powinno być wpisane przed nazwiskiem "rondo imienia". To się tyczy również wszystkich pozostałych rond :)


Domyślnie jest imienia, więc nie ma sensu za każdym razem pisać wyrazu "imienia". :)

Co do ronda "Grota", to moje zdanie zostało wyrażone w cytacie wstawionym przez Drosika. :)

_________________
Kwidzynopedia - nasza encyklopedia


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Odp: Piszmy po polsku
PostNapisane: 18 października 2012, o 11:01 
A czy ja gdzieś napisałem ,że jestem "pan idealny"?? Często piszę z telefonu więc czasami brakuje gdzieś kropki , przecinka czy kreseczki ;) Przynajmniej staram się zwracać na to uwagę.


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Piszmy po polsku
PostNapisane: 18 października 2012, o 11:06 
Offline

Dołączył(a): 10 kwietnia 2006, o 08:44
Posty: 7167
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
Może ci młodzi też piszą z telefonu? :) Pewnie biedactwa nie mają Firefox-a, który podkreśliłby im błędy. :D

_________________
Kwidzynopedia - nasza encyklopedia


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 48 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  


-->

Forum e-kwidzyn jest własnością Stowarzyszenia Promocji Medialnej e-Kwidzyn. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum. Właściciel Forum nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zgłoś post do moderacji.