Niezależne forum mieszkańców Kwidzyna i nie tylko :-)

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 218 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 15  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Wysokość opłat za odbiór odpadów
PostNapisane: 16 listopada 2012, o 20:47 
Offline

Dołączył(a): 23 października 2009, o 15:39
Posty: 210
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
Burmistrz Kwidzyna, za naszym pośrednictwem, zwrócił się do mieszkańców o przekazywanie własnych spostrzeżeń: http://www.pulskwidzyna.pl/index.php?art=1435#article

_________________
MS


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów
PostNapisane: 16 listopada 2012, o 20:56 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 marca 2006, o 12:48
Posty: 13853
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
Poprzez oficjalną stronę kwidzyn.pl też się zwrócił:
Cytuj:
Od 1 lipca 2013 wejdzie w życie ustawa z dnia 1 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2012 r., poz. 391), Zgodnie z nową regulacją wszystkie gminy w Polsce będą odpowiedzialne za odbiór odpadów od swoich mieszkańców. W praktyce właściciele nieruchomości nie będą już podpisywać umów z firmami zajmującymi się wywozem odpadów, a jedynie wnosić osobiście, poprzez zarządcę nieruchomości lub spółdzielnię mieszkaniową opłatę z tytułu odbioru odpadów na rachunek Urzędu Miejskiego w Kwidzynie. Wpływy z tytułu opłat nie będą mogły zostać przeznaczone na inne cele niż organizacja sprawnego systemu odbioru odpadów, ich utylizacji oraz zapewnienie funkcjonowania sieci punktów zbiórki selektywnej (np. na sprzęty RTV lub AGD lub inne odpady niebezpieczne). Podmiot gospodarczy, który będzie odbierać od Państwa odpady zostanie wybrany w drodze przetargu publicznego zorganizowanego przez Urząd Miejski w Kwidzynie
Wysokość opłat za odbiór odpadów będzie wynikać ze stawek, które zostaną ustalone uchwałą Rady Miejskiej w Kwidzynie spośród czterech, przewidzianych przez ustawodawcę, możliwości jej naliczenia:

1. jako ryczałt od nieruchomości
2. w wysokości zależnej od powierzchni lokalu mieszkalnego
3. w wysokości zależnej od ilości zużytej wody w danej nieruchomości
4. w wysokości zależnej od liczby osób zamieszkujących nieruchomość

Czekamy na Państwa sugestie dotyczące wyboru poszczególnej metody określania stawki drogą telefoniczną pod numerem 55 64 64 783.

Zatem możecie zostawiać swoje uwagi w tym temacie, a ja osobiście postaram się je dostarczyć do gabinetu burmistrza.
A może dodać sondę?

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów
PostNapisane: 16 listopada 2012, o 21:16 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2 stycznia 2007, o 11:28
Posty: 274
Lokalizacja: Rakowiec
Płeć: Mężczyzna
Myślę, że sonda to najlepsze rozwiązanie. (bo nie można dodawać "głęboko przemyślanych komentarzy").

_________________
Każdy problem ma swoje rozwiązanie,
jeżeli nie ma rozwiązania, to nie ma problemu (znalezione w sieci).


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów
PostNapisane: 16 listopada 2012, o 21:20 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 marca 2006, o 12:48
Posty: 13853
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
W poniedziałek zadzwonię do UM i zapytam czy są zainteresowani opinią forumowiczów.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów
PostNapisane: 16 listopada 2012, o 21:50 
Offline

Dołączył(a): 23 października 2009, o 15:39
Posty: 210
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
Dla mnie jest oczywiste, że prośba pojawiła się również na oficjalnej stronie miasta (wtręt zupełnie niepotrzebny :wink: ). A dzwonienie do urzędu i pytanie się o opinie forumowiczów... cóż... czyżby nie byli oni kwidzyniakami? Odpowiedź może być tylko jedna.

_________________
MS


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów
PostNapisane: 16 listopada 2012, o 21:52 
Offline

Dołączył(a): 21 maja 2007, o 20:40
Posty: 3718
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
Jakaś głupota, żeby naliczać opłaty za śmieci od wielkości (metrażu) mieszkania.

Ja z żoną mieszkamy w mieszkami o powierzchni 65m.
Znam rodzinę sześcioosobową mieszkającą na 50 metrach.

Jestem ciekawy kto produkuje więcej odpadów (śmieci).

_________________
Z fal ta najgorzej huczy,
co się ma rozbić na piasku.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów
PostNapisane: 16 listopada 2012, o 21:58 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 marca 2006, o 12:48
Posty: 13853
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
simar napisał(a):
Dla mnie jest oczywiste, że prośba pojawiła się również na oficjalnej stronie miasta (wtręt zupełnie niepotrzebny :wink: ). A dzwonienie do urzędu i pytanie się o opinie forumowiczów... cóż... czyżby nie byli oni kwidzyniakami? Odpowiedź może być tylko jedna.

Oj tam, oj tam :) zadzwonie głównie po to by zapytać się o termin :)

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów
PostNapisane: 16 listopada 2012, o 22:20 
wydawalo mi sie oczywiste, ze ilosc smieci jest wprost proporcjonalna do ilosci mieszkancow domu/mieszkania.


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów
PostNapisane: 16 listopada 2012, o 22:30 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 marca 2006, o 12:48
Posty: 13853
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
catani napisał(a):
wydawalo mi sie oczywiste, ze ilosc smieci jest wprost proporcjonalna do ilosci mieszkancow domu/mieszkania.

a gdy będziesz miała dwójkę dzieci na studiach, też będzie takie oczywiste :?: żaden system nie jest idealny.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów
PostNapisane: 16 listopada 2012, o 23:00 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 czerwca 2007, o 18:07
Posty: 1361
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
Oczywiście, oprócz ,,nowej ceny" , którą będę musiał płacić za śmieci bardzo mnie interesuje czy w dalszym ciągu będzie się ,,opłacało" segregować śmieci.
U mnie ( domek jednorodzinny - 4 osoby) przy pełnej segregacji śmieci , zawartość pojemnika 120l wywożona jest raz na dwa tygodnie , zapełniony on jest w 80%. Za usługę płacę niecałe 32 zł.
Z tego co wiem nowa ustawa pozwala na wybór jednej i tylko jednej, spośród trzech metod, ustalenia jej wysokości: w oparciu o liczbę mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość; na podstawie powierzchni lokalu mieszkalnego; według ilości zużytej wody.
Moim zdaniem jeśli trzeba wybrać to albo od zużycia wody ( metoda najbardziej miarodajna lecz stwarza ona duże problemy biuralistom ), bądź od ilości mieszkańców.

Po wprowadzeniu nowych przepisów wiem jedno, taniej z pewnością nie będzie :cry:

_________________
> KTO PYTA NIE BŁĄDZI <


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów
PostNapisane: 16 listopada 2012, o 23:30 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 października 2006, o 12:24
Posty: 4882
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
Moim zdaniem wysokość opłaty powinna być wyliczana na podstawie ilości osób w danym mieszkaniu, bo to one generują odpady.
Oddzielnym problemem będzie segregacja śmieci. Motywacja finansowa jest najbardziej skuteczna, jak to teraz zorganizować?

_________________
"Czym się różni człowiek cywilizowany od kulturalnego? Człowiek cywilizowany jeśli kopnie, to przeprosi, a człowiek kulturalny nie przeprosi, bo nie kopnie"


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów
PostNapisane: 16 listopada 2012, o 23:35 
Offline

Dołączył(a): 21 maja 2007, o 20:40
Posty: 3718
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
aszastra napisał(a):

Moim zdaniem jeśli trzeba wybrać to albo od zużycia wody ( metoda najbardziej miarodajna lecz stwarza ona duże problemy biuralistom ), bądź od ilości mieszkańców.

Nie wiem czy taka miarodajna.
Masz dom.
W takim razie nie radzę Ci podlewać ogródka,trawnika. klombów z kwiatuszkami.
bo możesz wtedy za śmieci zapłacić :shock: ...... albo jeszcze więcej. :D

_________________
Z fal ta najgorzej huczy,
co się ma rozbić na piasku.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów
PostNapisane: 17 listopada 2012, o 00:00 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 marca 2007, o 15:13
Posty: 2653
Lokalizacja: 85% Røros 15% Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
A najlepiej na tym wyjdą gospodarstwa z własnym hydroforem. Tak naprawdę wg mnie to po prostu próba zamaskowania podwyżki-czy nagle się zmieni firma odbierająca śmieci? Czy teraz będzie wybór pomiędzy śmieciarzami z tej firmy a innej-nie. Wygląda to na napad na wolny rynek. Co teraz będzie-przetarg na wywóz i utylizacje odpadów, czyli znowu lody. Bo jak do tej pory z tego co pamiętam to był wybór kto i za ile odbiera śmieci. Czy teraz dla jednego domu który zapłaci jak za złoto za odpady 20-osobowej rodziny będzie specjalnie jeździć śmieciarka co drugi dzień? Nie sądzę. Ale przetarg to przetarg-szansa na lody, ekologiczne :573: !


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów
PostNapisane: 17 listopada 2012, o 00:09 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 czerwca 2007, o 18:07
Posty: 1361
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
krzyzak napisał(a):
aszastra napisał(a):

Moim zdaniem jeśli trzeba wybrać to albo od zużycia wody ( metoda najbardziej miarodajna lecz stwarza ona duże problemy biuralistom ), bądź od ilości mieszkańców.

Nie wiem czy taka miarodajna.
Masz dom.
W takim razie nie radzę Ci podlewać ogródka,trawnika. klombów z kwiatuszkami.
bo możesz wtedy za śmieci zapłacić :shock: ...... albo jeszcze więcej. :D


W domkach jednorodzinnych w większości przypadków pobór wody na ogród mierzony jest przez drugi licznik ( nie liczy się jej do ścieków - mam nadzieję, że i nie liczyło by się jej do śmieci :) ).
Każda z trzech metod ma swoje wady i zalety , niestety jedna z nich wejdzie do użytku :) .
Z tą ustawą wiążę się także wiele innych problemów , chociażby tylko jedna firma może wygrać przetarg na wywóz zanieczyszczeń - nie musi ona pochodzić z danego miasta czy też powiatu, a co za tym idzie niektórzy stracą pracę :sad:

_________________
> KTO PYTA NIE BŁĄDZI <


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Wysokość opłat za odbiór odpadów
PostNapisane: 17 listopada 2012, o 07:59 
Cytuj:
Z tą ustawą wiążę się także wiele innych problemów , chociażby tylko jedna firma może wygrać przetarg na wywóz zanieczyszczeń - nie musi ona pochodzić z danego miasta czy też powiatu, a co za tym idzie niektórzy stracą pracę
Niekoniecznie. Może być tak, że miasto zostanie podzielone na sektory, rejony. Poza tym są jeszcze inne gminy w naszym powiecie, które też będą musiały to wprowadzić. Obowiązek tych zmian dotyczy całego kraju.
Mnie najbliższa jest opcja od ilości mieszkańców. Jednak nie liczę na uczciwość ludzi bo można w takim systemie oszukiwać tym bardziej, że niedługo zniknie nakaz meldunkowy i jak wtedy ustalić ile osób zamieszkuje w poszczególnych mieszkaniach czy nieruchomościach. Tak więc najbardziej optymalna jest wersja z naliczaniem proporcjonalnym do zużycia wody. Brakuje mi opcji ryczałtu od mieszkańca danej gminy i wtedy chyba byłoby najuczciwiej.
Cytuj:
Bo jak do tej pory z tego co pamiętam to był wybór kto i za ile odbiera śmieci.
I wiele osób korzystało z tego i nie wybierało nic. W mieście Kwidzynie tego problemu praktycznie nie ma, bo na bieżąco są sprawdzane umowy na odbiór śmieci a jak jest w gminach to wiedzą wszyscy, którzy np. lubią spacerować po lesie. Często też zdarza się, że mieszkańcy okolicznych gmin, którzy np. pracują w Kwidzynie, przywożą smieci do miasta i podrzucają do pojemników osiedlowych(jeśli jest do nich dostęp) a często po prostu wyrzucają pod tzw. zamykane boksy na śmieci. Przez to zwiększały się koszty wywozu dla spółdzielców, mieszkańców zasobów komunalnych czy wspólnot. Bywa też, że wpychają worki ze śmieciami do pojemników ulicznych. Może rozliczanie będzie nie do końca sprawiedliwe ale skończą się dzikie wysypiska a mieszkamy przecież na tej samej planecie wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za jej stan :razz:


Góra
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 218 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 15  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron


-->

Forum e-kwidzyn jest własnością Stowarzyszenia Promocji Medialnej e-Kwidzyn. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum. Właściciel Forum nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zgłoś post do moderacji.