Niezależne forum mieszkańców Kwidzyna i nie tylko :-)

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Pompa ciepła sugestie.
PostNapisane: 3 października 2013, o 18:59 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 października 2008, o 05:50
Posty: 2681
Lokalizacja: zza roga
Płeć: Mężczyzna
Witam

Wiem, że są pierdylairy for i tematów w necie ale przebijać się przez przepychanki na muratorze mi się nie chce.
Jeżeli ktoś montował pompę ciepła, bądź ma wiedzę w tym zakresie prosiłbym o odpowiedź.
Szukam pompy do domu 119m2 z garażem 7m2. Docieplenie 15 cm styropianu. Pompa do Co i CWU.
Prosiłbym o pomoc bo mnie już głowa puchnie ;)

_________________
Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.

Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Pompa ciepła sugestie.
PostNapisane: 3 października 2013, o 19:29 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 czerwca 2013, o 05:49
Posty: 1218
Płeć: Mężczyzna
Najzwyklejszy dwufunkcyjny pociągnie bez problemu. Ja mam już 4 rok Vailanta i NO PROBLEM.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Pompa ciepła sugestie.
PostNapisane: 3 października 2013, o 19:39 
Offline
Przyjaciel forum

Dołączył(a): 20 czerwca 2007, o 06:05
Posty: 2430
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Nie wybrano
pszczelarz napisał(a):
Najzwyklejszy dwufunkcyjny pociągnie bez problemu. Ja mam już 4 rok Vailanta i NO PROBLEM.

Pszczelarz ja mam Vailanta od 12 i odpukać działa. Problem tylko w tym, że pytanie jest o pompę ciepła a to zupełnie urządzenie.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Pompa ciepła sugestie.
PostNapisane: 4 października 2013, o 09:06 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 stycznia 2008, o 15:42
Posty: 13
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
Witam,
Przerabiałem ten temat. Może w kilku punktach pytania na które musisz odpowiedzieć:
1. Jakie jest zapotrzebowanie budynku na energię. Taka informacja jest zamieszczona w świadectwie energetycznym budynku ( jeżeli budujesz - wymagane od 2009r, jeżeli wymieniasz system grzewczy w istniejącym budynku - warto wykonać) - mając informację o zapotrzebowaniu można dobrać moc pompy ( dobrze dobrana jest podstawą poprawnego działania)
2. Jakie są warunki na działce do wykonania dolnego źródła. Najlepiej jak bym rzucił okiem na mapę do celów projektowych, może uda się coś podpowiedzieć.
3. Jaki jest poziom wód gruntowych ( ma to duże znaczenie bo koszty wykonania dolnego źródła mogą się znacząco różnić) Jeżeli masz badanie geologiczne/geotechniczne to taka informacja też jest zamieszczona.
4. Jakie planujesz górne źródło ( grzejniki czy podłogówka), ma to bardzo duże znaczenie ! przy doborze pompy
To na początek.

Mam za sobą "kilka" spotkań z instalatorami którzy za wszelką cenę promowali firmy, których urządzenia instalują.
W oczekiwaniu na odpowiedź pozdrawiam.
Krzysiek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Pompa ciepła sugestie.
PostNapisane: 4 października 2013, o 13:17 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 października 2008, o 05:50
Posty: 2681
Lokalizacja: zza roga
Płeć: Mężczyzna
Witam

Dziękuję za odpowiedź.

1 Jeszcze nie robiłem.
2 Działka niewielka podeślę na PW lokację.
3 NIe mam pojęcia. W sumie domek stoi na niewielkim wzniesieniu.
4 Raczej grzejniki. Nie jest to jeszcze ustalone do końca.

_________________
Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.

Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Pompa ciepła sugestie.
PostNapisane: 4 października 2013, o 16:50 
Offline
Przyjaciel forum

Dołączył(a): 20 czerwca 2007, o 06:05
Posty: 2430
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Nie wybrano
Zwróć jeszcze uwagę ile to będzie Ci zużywać prądu. W swoim czasie się tym też interesowałem i konkluzja była taka, że na małe domu to się nie opłaca, właśnie ze względu na dość drogą eksploatacje i koszty początkowe. Oczywiście teoria może być już nieaktualna, bo trochę od tego czasu już minęło.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Pompa ciepła sugestie.
PostNapisane: 4 października 2013, o 20:26 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 6 listopada 2007, o 21:53
Posty: 79
Lokalizacja: kwidzyn
Płeć: Kobieta
Witam,
W takim razie jak już będziesz miał świadectwo będzie można przysiąść do tego konkretnie.
Na tą chwilę z tego co piszesz widzę, że jeśli chodzi o dolne źródło to raczej odpada poziome. Pionowe czyli odwierty są stosunkowo drogie. Ale to potwierdzę po tym jak zobaczę mapę działki. Bo może się okazać, że jest wystarczająco dużo miejsca na "bezpośrednie parowanie".
Górne źródło w formie grzejników nie jest moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem. Oczywiście pompy uzyskują temperaturę 65 stopni na wyjściu ale dużo lepiej to działa przy układach niskotemperaturowych ( instalacja podłogówki - dużo niższa temperatura układu). Pompa w zasadzie ta sama, która może zasilić grzejniki przy podłogówce pracuje na dużo niższych temperaturach a tym samym wydłuża się jej żywotność. Do tego warto pomyśleć o sprzęgle układu (bufor, który posłuży jako stabilizator temperatury układu) i nic więcej nie potrzeba. Ale to już trochę wybiegam do przodu.
Podeślij na maila mapę działki najlepiej z adaptacją budynku, no i jeszcze jakby się dało taką do celów projektowych ( z naniesionymi wysokościami - tak żebym zobaczył o jakiej różnicy poziomów mówimy) - powinieneś mieć coś takiego, to skupimy się na początek nad dolnym źródłem.
Co do zużycia prądu i innych kosztach, to do tego jeszcze dojdziemy. Poświęciłem tyle czasu, że nic mi nie umknęło ;)
Czekam i pozdrawiam:
Krzysiek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Pompa ciepła sugestie.
PostNapisane: 4 października 2013, o 20:31 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 stycznia 2008, o 15:42
Posty: 13
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
Witam,
Post powyżej wysłałem z konta żony.
Krzysiek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Pompa ciepła sugestie.
PostNapisane: 4 października 2013, o 21:17 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 marca 2007, o 15:13
Posty: 2653
Lokalizacja: 85% Røros 15% Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
Tak dla zastanowienia się zaproponuje kalkulacje ewentualnych kosztów eksploatacji pomp ciepła w PL ponieważ niezbyt ciekawie to wygląda. Co innego w Norwegii gdzie jakimś cudem cena 1KWh wynosi 0.26PLN. I tutaj niemal wszyscy mają pompy ciepła z wymiennikiem powietrze-powietrze. Jedynie ułamek procenta ludzi inwestuje w wiercenie w kamienisty grunt i wymienniki pionowe. Chyba o zakresie temperatur w Norwegii nie ma co wspominać...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Pompa ciepła sugestie.
PostNapisane: 4 października 2013, o 21:53 
Offline
Przyjaciel forum

Dołączył(a): 20 czerwca 2007, o 06:05
Posty: 2430
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Nie wybrano
Dlatego też o tym wspomniałem. Tak mały domek, jeżeli jest dobrze ocieplony ogrzać gazem (o ile jest dostęp) nie powinno być jakoś strasznie druzgocące dla portfela. Późniejsza obsługa też jest zdecydowanie prostsza. Osobiście znane mi są przypadki rycia całego ogrodu. Co prawda był to gruntowy wymiennik ciepła ale zaczął przeciekać i siły nie było.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Pompa ciepła sugestie.
PostNapisane: 5 października 2013, o 11:03 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 stycznia 2008, o 15:42
Posty: 13
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
Witam,
electro_nick napisał(a):
Tak dla zastanowienia się zaproponuje kalkulacje ewentualnych kosztów eksploatacji pomp ciepła w PL ponieważ niezbyt ciekawie to wygląda.

Kolego nad kalkulacją będzie można usiąść dopiero po tym jak zostanie wybrane konkretne urządzenie, które mogłoby zostać zainstalowane. Jak zapewne wiesz w zależności od urządzenia różne jest zapotrzebowanie na energię jak również różne współczynniki COP można uzyskać - ściśle uzależnione od zastosowanego dolnego źródła. Na tą chwilę pracujemy nad tym jakie dolne źródło można wykorzystać. Może się okazać, że uwarunkowania terenu pozwalają tylko na najdroższe rozwiązanie. I na tym etapie będzie trzeba zastanowić się nad sensem zastosowania takiego systemu ogrzewania. Wydaje mi się, że nie ma co mieszać w głowie również informacją o pompach powietrze-powietrze, które w naszych warunkach nie zadziałają w okresie zimowym.
reflexes napisał(a):
Tak mały domek, jeżeli jest dobrze ocieplony ogrzać gazem (o ile jest dostęp) nie powinno być jakoś strasznie druzgocące dla portfela

Nic mi nie wiadomo, żeby był dostęp do gazu. GSXR założył temat o pompach ciepła i pewnie w tym temacie chce usłyszeć kilka konkretów a nie słuchać o przypadkach rycia ogrodu. Kolego osobiście też znam przypadek wysadzenia pieca miałowego.
Tego typu instalację powinna wykonać ekipa z doświadczeniem a nie pan Janek.

Pomijając to wszystko jeżeli macie Panowie wiedzę w temacie pomp to może wspólnymi siłami pomożemy koledze.
Pozdrawiam: Krzysiek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Pompa ciepła sugestie.
PostNapisane: 5 października 2013, o 11:30 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 października 2008, o 05:50
Posty: 2681
Lokalizacja: zza roga
Płeć: Mężczyzna
Panowie ... proszę... po to zakładałem ten temat, by dowiedzieć się czegoś, od kogoś kto się na tym zna.
Nie potrzeba mi kolejnego tematu z 20 stronami gdzie na drugiej już jest jatka i teorie z kosmosu.
Gazu nie mam i mieć nie będę. Mam taką małą awersję i tyle. Palić miałem czy węglem nie chcę, leniwy jestem i tyle.

_________________
Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.

Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Pompa ciepła sugestie.
PostNapisane: 5 października 2013, o 11:35 
Offline
Przyjaciel forum

Dołączył(a): 6 grudnia 2006, o 13:41
Posty: 14824
Lokalizacja: W-wa.
Płeć: Mężczyzna
GSXR to nie lepiej gadać z fachowcamihttp://forum.muratordom.pl/forumdisplay.php?73-Pompy-ciep%C5%82a. ?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Pompa ciepła sugestie.
PostNapisane: 5 października 2013, o 11:48 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 października 2008, o 05:50
Posty: 2681
Lokalizacja: zza roga
Płeć: Mężczyzna
Darek, właśnie ze względu na tą fachowość. Czasami nie wiem o czym nawet piszą.

_________________
Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.

Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Pompa ciepła sugestie.
PostNapisane: 5 października 2013, o 11:50 
Offline
Przyjaciel forum

Dołączył(a): 6 grudnia 2006, o 13:41
Posty: 14824
Lokalizacja: W-wa.
Płeć: Mężczyzna
GSXR napisał(a):
Czasami nie wiem o czym nawet piszą.


Nie przesadzaj ja w tydzień poznałem dokładnie budowę swojego motocykla. :D


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron


-->

Forum e-kwidzyn jest własnością Stowarzyszenia Promocji Medialnej e-Kwidzyn. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum. Właściciel Forum nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zgłoś post do moderacji.