Niezależne forum mieszkańców Kwidzyna i nie tylko :-)

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Anastazja Kilian
PostNapisane: 26 stycznia 2023, o 19:44 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 kwietnia 2006, o 15:28
Posty: 879
Lokalizacja: Łódź
Płeć: Mężczyzna
Chciałbym poprosić Was o pomoc - poszukuję jakichkolwiek informacji i śladów po Anastazji Kilian. Ostatnie miejsce zamieszkania w Kwidzynie to mieszkanie na parterze w domu przy ul. Chopina 17 (przy skrzyżowaniu z ul.Kopernika) - w tym domu, w miejscu gdzie teraz jest garaż, był dawniej warsztat kamieniarski pana Sidora (chyba tak miał na nazwisko - tyle pamiętam z dzieciństwa). Anastazja, głównie znana jako "Kilianka" była przez wiele lat moją nianią i opiekunką, kiedy mieszkaliśmy w Kwidzynie. Wiem, że wcześniej pracowała jako sprzątaczka w szkole pielęgniarek przy ul. Chopina. Przyjaźniła się z sąsiadką z piętra - panią Kopp (lub Kopf), ale ona - z tego co wiem - już też nie żyje
Ostatni kontakt z Kilianką miałem w latach 70-tych, potem kontakt się urwał, podejrzewamy że zmarła - już wtedy była starszą osobą. Niestety, próby znalezienia jej grobu spełzły na niczym - próbowałem przez internet, ale niestety - nic. Jakby nigdy nie istniała.
Może ktoś z Was, lub Waszych znajomych będzie coś wiedział?

_________________
"...be yourself, no matter what they say ..."
(Sting)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Anastazja Kilian
PostNapisane: 1 marca 2023, o 14:55 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 czerwca 2013, o 05:49
Posty: 1218
Płeć: Mężczyzna
Aleksander napisał(a):
Chciałbym poprosić Was o pomoc - poszukuję jakichkolwiek informacji i śladów po Anastazji Kilian. Ostatnie miejsce zamieszkania w Kwidzynie to mieszkanie na parterze w domu przy ul. Chopina 17 (przy skrzyżowaniu z ul.Kopernika) - w tym domu, w miejscu gdzie teraz jest garaż, był dawniej warsztat kamieniarski pana Sidora (chyba tak miał na nazwisko - tyle pamiętam z dzieciństwa). Anastazja, głównie znana jako "Kilianka" była przez wiele lat moją nianią i opiekunką, kiedy mieszkaliśmy w Kwidzynie. Wiem, że wcześniej pracowała jako sprzątaczka w szkole pielęgniarek przy ul. Chopina. Przyjaźniła się z sąsiadką z piętra - panią Kopp (lub Kopf), ale ona - z tego co wiem - już też nie żyje
Ostatni kontakt z Kilianką miałem w latach 70-tych, potem kontakt się urwał, podejrzewamy że zmarła - już wtedy była starszą osobą. Niestety, próby znalezienia jej grobu spełzły na niczym - próbowałem przez internet, ale niestety - nic. Jakby nigdy nie istniała.
Może ktoś z Was, lub Waszych znajomych będzie coś wiedział?


Aleksandrze, Ksiądz Proboszcz z Parafii na Słowackiego nazywa się Kilian (Janusz) z tym tylko ze On pochodzi z Trzciana (znam go od lat 70-tych) , być może być to jakaś Jego krewna ,w sumie rzadko go obecnie widuję ,ale nieomieszkam spytać o tę Osobę, kiedy to nastąpi to Sam niewiem ,ale mam w pamięci jak coś


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Anastazja Kilian
PostNapisane: 1 marca 2023, o 16:23 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 kwietnia 2006, o 15:28
Posty: 879
Lokalizacja: Łódź
Płeć: Mężczyzna
Dzięki - nie sądzę co prawda, żeby ten ksiądz był jej rodziną, bo ona o ile pamiętam - miała dwóch braci, którzy zginęli w czasie wojny (jeden był w WP, drugi w Wehrmachcie - jak to na Pomorzu) - ale może z tytułu dostępu do dokumentów parafialnych będzie mógł się czegoś więcej dowiedzieć. Wiem jeszcze, że podobno miała znaleźć się na "Gustlofie", ale w ostatniej chwili zrezygnowała, albo już się nie załapała. W każdym razie zapytaj proszę!
Bardzo Ci dziękuję.

_________________
"...be yourself, no matter what they say ..."
(Sting)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Anastazja Kilian
PostNapisane: 1 marca 2023, o 22:09 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 listopada 2007, o 11:12
Posty: 282
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
Aleksander napisał(a):
Przyjaźniła się z sąsiadką z piętra - panią Kopp (lub Kopf), ale ona - z tego co wiem - już też nie żyje


Pani Koppowa rzeczywiście mieszkała na pięterku w oficynie kamienicy przy ul. Chopina 17. Przez wiele lat była zatrudniona w kiosku z warzywami, który stoi (do dziś, choć już jest to raczej smętna ruina) na rogu Warszawska/Spółdzielcza. W ciemnych latach późnego PRL-u sprzedawała marchewkę, kapustę, gnijące kartofle, a w głodowych latach 80-tych - musztardę, oranżadę w proszku i rarytasy - kisiele i galaretki... Towarów tych było jednak tak mało, że ludzie wracający po 15.00 z pracy musieli się zadowolić... chwilką pogawędki ze sprzedawczynią.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Anastazja Kilian
PostNapisane: 3 marca 2023, o 11:19 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 kwietnia 2006, o 15:28
Posty: 879
Lokalizacja: Łódź
Płeć: Mężczyzna
Jeżeli jest szansa na porozmawianie z kimś kto te panie znał, dajcie znać - bardzo chciałbym odnaleźć ślad po Kiliance i zapalić świeczkę na jej grobie (nigdzie w internecie nie znalazłem śladu jej nagrobka) - jestem jej to winny, a mam wrażenie, że coś przegapiłem.

_________________
"...be yourself, no matter what they say ..."
(Sting)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Anastazja Kilian
PostNapisane: 28 marca 2023, o 20:19 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 czerwca 2013, o 05:49
Posty: 1218
Płeć: Mężczyzna
Aleksander napisał(a):
Dzięki - nie sądzę co prawda, żeby ten ksiądz był jej rodziną, bo ona o ile pamiętam - miała dwóch braci, którzy zginęli w czasie wojny (jeden był w WP, drugi w Wehrmachcie - jak to na Pomorzu) - ale może z tytułu dostępu do dokumentów parafialnych będzie mógł się czegoś więcej dowiedzieć. Wiem jeszcze, że podobno miała znaleźć się na "Gustlofie", ale w ostatniej chwili zrezygnowała, albo już się nie załapała. W każdym razie zapytaj proszę!
Bardzo Ci dziękuję.


Dziś akurat spotkałem ks. Janusza i pogadaliśmy. Ma owszem Ciocię która w latach 70-tych wyjechała do Niemców i żyje do dziś ,sędziwa już kobieta ,ale Ona była żonata (wdowa obecnie) i ma syna .Wydaje się że to raczej inna osoba, ale możesz spróbować skontaktować się mailowo z Januszkiem wchodząc na stronę parafii i mailem przedstawić sprawę.To fajny gość .
Tu link https://www.mbkwidzyn.pl/kontakt/


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  


-->

Forum e-kwidzyn jest własnością Stowarzyszenia Promocji Medialnej e-Kwidzyn. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum. Właściciel Forum nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zgłoś post do moderacji.