Niezależne forum mieszkańców Kwidzyna i nie tylko :-)

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Analfabeci są wśród nas
PostNapisane: 19 listopada 2007, o 12:09 
Oczywiście nie u nas na forum, ale w całej ojczyźnie.
Cytuj:
Niestety, coraz powszechniejszym zjawiskiem jest obecność pośród nas analfabetów wtórnych, czyli osób, które zatraciły umiejętność czytania i pisania.

Z badań przeprowadzonych przez socjologów w ubiegłym roku wynika, że 42 proc. Polaków nie rozumie niemal nic z tego, co czyta, a 35 proc. rozumie niewiele. Co gorsza, liczba ta niebawem może się zwiększyć.

Źródło: Metro
.............................
Moje pytanie brzmi następująco: Czy analfabeci powinni mieć prawa wyborcze?

PS. I jakiż to ze mnie demokrata, (jak to wykazał test, który wypełniałem jednak bardzo rzetelnie), jeśli takie pytania chodzą mi po głowie? :roll:


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 19 listopada 2007, o 12:37 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 października 2006, o 12:24
Posty: 4882
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
Budslavski, a jak myślisz? Dlaczego na karcie wyborczej stawia się x ?
Oni to przewidzieli już dawno. :-D :-D :-D

_________________
"Czym się różni człowiek cywilizowany od kulturalnego? Człowiek cywilizowany jeśli kopnie, to przeprosi, a człowiek kulturalny nie przeprosi, bo nie kopnie"


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 19 listopada 2007, o 12:52 
Ale na czym polega ich wybór rubryki, w której stawiają X .
Wskazuje im to palec partyjnego męża zaufania z komisji, czy "chybił trafił",
które grozi trafionymi albo i chybionymi rządami? :-)


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 19 listopada 2007, o 13:05 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 listopada 2006, o 22:21
Posty: 1001
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Kobieta
Budslavsky napisał(a):
analfabetów wtórnych, czyli osób, które zatraciły umiejętność czytania i pisania.

Budslavsky napisał(a):
Czy analfabeci powinni mieć prawa wyborcze?

Kampania wyborcza opiera się głównie na słuchu - więc niby wszytsko jest ok :-D

_________________
Drobiazg nieraz, a ślady jak w śniegu....
W. Myśliwski


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 19 listopada 2007, o 13:21 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 września 2007, o 12:25
Posty: 3435
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Kobieta
Budslavsky napisał(a):
trafionymi albo i chybionymi rządami


Drogi Budslavski każde doświadczenie czegoś uczy.
Gdyby Kaczyńscy nie doszli dwa lata temu do władzy nigdy nie dowiedzielibyśmy się, do czego są zdolni.
Jak w tym porzekadle: „Gdyby człowiek wiedział, że się przewróci to by usiadł.” Jednak gdyby wcześniej usiadł nigdy by się nie przekonał czy by się przewrócił gdyby tego nie zrobił.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 19 listopada 2007, o 15:21 
agniesz-ka napisał(a):

Kampania wyborcza opiera się głównie na słuchu - więc niby wszystko jest ok :-D

Niby ok, ale jak:
Cytuj:
42 proc. Polaków nie rozumie niemal nic z tego, co czyta, a 35 proc. rozumie niewiele
to zapytam: dlaczego ma rozumieć to co słyszy? :wink:

Rachel napisał(a):
każde doświadczenie czegoś uczy.

Zgoda. Też uważam, że rządy PiS-u pod wodzą Kaczyńskiego były niefortunne, choć czegoś tam Polaków nauczyły.
Dotkliwie przeżywam różne rozczarowania, więc nie stać mnie na obdarzanie zbyt wielkim kredytem polityków wyniesionych jedynie na fali krytyki poprzedników. Oczywiście,nie ma co tu się spieszyć w ocenach i "nowi" mają jeszcze czas pokazać do czego są zdolni i co potrafią.
Jednak nieufny do polityki jako takiej dmucham na zimne i obawiam się innej odmiany "kaczyzmu". Póki co, to cisza o sprawach zasadniczych i trudnych realiach życia codziennego społeczeństwa, a wzorem poprzedników rozpoczyna się wrzawę i bicie piany na tematy , które miały być zamknięte, bo nic nie wnoszą. Dożyjemy - zobaczymy. Gdy widzicie polityka trzymajcie się za portfel i patrzcie mu na łapki. :grinka:


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 19 listopada 2007, o 15:31 
Offline
Przyjaciel forum

Dołączył(a): 6 grudnia 2006, o 13:41
Posty: 14824
Lokalizacja: W-wa.
Płeć: Mężczyzna
Rachel napisał(a):
Drogi Budslavski każde doświadczenie czegoś uczy.

Bardo ładny zwrot, no to się uczmy mistrz może tyko pokazać jak można w tyłek dostać.
Ale jak tego uniknąć tego już nie pokaże.
Z całym szacunkiem do Ciebie Bdslavsky .


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 19 listopada 2007, o 16:00 
Darku z Tobą też się zgadzam. Przecież nie moge ukrywać, że w życiowym wieloboju mi nie idzie. Mam zauważoną przez Ciebie bardzo wąską specjalizację:
Cytuj:
jak można w tyłek dostać
i uporczywie pogłębiam ją ze zrozumieniem, lecz nie wynika z tego żadna wiedza, bym mógł pokazać
Cytuj:
jak tego uniknąć.

Chyba, że zamieniłbym się z kimś innym na głowę (chętniej na d..ę). Zdradzę, że na razie mam spokojny sen i zdolność patrzenia ludziom prosto w oczy, choć nie mam z tego wymiernego i przeliczalnego zysku. :-)


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 19 listopada 2007, o 20:17 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 marca 2007, o 20:29
Posty: 2117
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
Dodam może z mojej beczki, że demokratyczne wybory, to eldorado dla osób, które mają zamiar kierowania ludźmi dla własnej korzyści. Nawet, kiedy wykazują ofiarność partyjną, to po to, by na tym korzystać dla własnego dobra i sukcesu, głównie materialnego. Wytykanie palcem niegramotnych, jako winnych niewłaściwej selekcji adeptów do władzy, to trochę spore nieporozumienie. Przecież, od kiedy istnieje demokracja, nie udało się jeszcze dobrać takiego rządu gdziekolwiek, który by satysfakcjonował większość wyborców, a przecież są narody o dosyć wysokim średnim IQ. Patrząc jednak na nasz kraj, jednoczący się, by coś tam obalać, zawsze dzielił się, kiedy trzeba było budować. Czego to dowodzi? Analfabetyzmu? Nie byłbym tak surowy dla naszych ziomków, bo jakaś świadomość obywatelska w nich istnieje, a akty odbiegające od normy, to raczej determinacja, niż bezmyślność. Po prostu brak gotowych rozwiązań nie pozwala na inne spojrzenie na sprawowanie władzy. Dokładając jeszcze do tego ogólnie pojętą solidarność społeczną, można wywnioskować, że każdy chce zmian na lepsze, ale to lepsze każdy rozumie w inny sposób. Nawet ci totalnie dyslektyczni chcieliby mieć stałe dochody w bardziej godnych warunkach, niż przez szperanie w śmietnikach.
Ogólny wniosek, jaki mi się nasuwa na podstawie tego, co wypracowała już do dzisiaj III Rzeczpospolita, to broń Boże, nie wzorować się na jakichkolwiek obcych nacjach, by modelować nasze społeczeństwo. Ono nie da się na dłuższą metę uformować na modłę chińską, czy japońską, czy niemiecką, czy jakąkolwiek inną. To skansen, który trzeba kultywować tutejszymi warunkami kulturowymi. Na razie, po wielkich przemianach jest w szoku, ale po czterdziestu latach prób obróbki zrobi swoje i zaś problem gotowy. Ostatnio ukierunkowano te tendencje mamidłem wspólnoty europejskiej. Degrengolada,, jaka już teraz zaczyna się wyłaniać z tego tytułu, nie wróży nic dobrego. Może się mylę i obym się mylił, ale...

_________________
Każda Ojczyzna ma swoich fanów


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 19 listopada 2007, o 22:50 
Mimo szczerych chęci i znacznego trudu, zadanego sobie, by przeczytać ze zrozumieniem powyższy tekst, to okazałem się tytułowym analfabetą, bo nic nie kumam z mocno powikłanego wywodu Pana Kolegi.
A to co do mnie dotarło musi budzić stanowczy sprzeciw.
Wprawdzie potwierdza się tu moje przypuszczenie, że w wyborach niecnie wykorzystuje się niegramotnych, ale w następnym zdaniu nie widzisz Panie Kolego w tym problemu, bo rzekomo
Cytuj:
„od kiedy istnieje demokracja, nie udało się jeszcze dobrać takiego rządu gdziekolwiek, który by satysfakcjonował większość wyborców”.
Szkoda tu fatygi, by przytaczać przykłady większościowego, czy wręcz masowego poparcia dla demokratycznie wybranych rządów poczynając od kanclerza Hitlera do ekip rządzących współcześnie.
W naszym klimacie nie pasuje żaden inny porządek niż demokracja. Rzecz w tym, by nie była ona deformowana przez jakieś sezonowe ustrojstwa zaprzeczające jej istocie, ani przez manipulowanie „niegramotnymi”. Znane są instrumenty chroniące demokrację i zmuszające obywatela do refleksji i świadomych wyborów. A to: większościowa ordynacja, jednomandatowe okręgi, realny mechanizm odwoływania wybrańców, ograniczenia immunitetów itp. Nienowe to wynalazki, znane i stosowane gdzie indziej, tylko nie u nas, gdzie trwa zgodne porozumienie wszystkich znaczących partii, by odkładać je „na święty nigdy”, gdyż gawiedź łatwiej jest zwodzić.
Cytuj:
Ogólny wniosek, jaki mi się nasuwa na podstawie tego, co wypracowała już do dzisiaj III Rzeczpospolita, to broń Boże, nie wzorować się na jakichkolwiek obcych nacjach, by modelować nasze społeczeństwo. (...)To skansen, który trzeba kultywować tutejszymi warunkami kulturowymi.(...). Ostatnio ukierunkowano te tendencje mamidłem wspólnoty europejskiej.
Jeśli to nie jest przepisane ze „Strażnicy”, to doradzałbym Panu Koledze krótki kurs jednak u studenciaków na nowym forum politycznym www.e-polityk.org .


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 20 listopada 2007, o 06:18 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 marca 2007, o 20:29
Posty: 2117
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
Wiem, że z obawy, by nie być posądzanym o sympatyzowanie jakiemuś z niepopularnych poglądów, trzeba udawać, że się nic nie rozumie z tego, co on reprezentuje. Tak tworzy się wrażenie, jakoby był oparty na kompletnej bzdurze. Jeżeli jednak się nie rozumie, to stawia się pytania, a nie stwierdzenia krytyczne, bo takie są konsekwencje tej pozy. Każda opinia opiera się na zrozumieniu zagadnienia, które omawia. Nie dajmy się zwariować modą relatywizmu, który w polityce triumfuje, jak mało co. Wystarczy, żeby prawdę odrzucić, jak kręgosłup, który usztywnia naturalną postawę i już można pływać w morzu dowolności. A wszystko po to, by było nadal ciemno, bo w ciemności łatwiej zwodzić.
Może bym tego nie napisał, ale ośmielił mnie do powyższej wypowiedzi przytyk, mający na celu sugerowanie mi bezmyślności. A przecież aluzja, że mogłem moją wypowiedź przepisać ze Strażnicy, to przykład bezmyślnego posługiwania się erzacnarzędziami wziętymi ze źródeł jadowicie walczących ze Strażnicą. Bezmyślnymi, bo wystarczy trochę pomyśleć, by stwierdzić, że tego, co zamieściłem, nie da się napisać bez osobistego zaangażowania w temat.

_________________
Każda Ojczyzna ma swoich fanów


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 20 listopada 2007, o 09:12 
Nasuwają się tu proste wnioski. Jako jeden z dwóch dorosłych facetów, którzy pomyślnie ukończyli jakieś tam szkoły, mówią w tym samym języku, podejrzewam tu niemiłą dla siebie niespodziankę.
Składam litery i czytam wypowiedź poszukując w niej sensu i logiki. Gdy mi się to nie udaje próbuję to opisać jak umiem. Interlokutor odwdzięcza mi się kompletnym brakiem zrozumienia, choć litery składać też przecież umie.
I tu podejrzewam, że co najmniej jeden z nas zasila owe „42 proc. Polaków nie rozumiejących niemal nic z tego, co czyta” (a może i tego co pisze ? :-| ).
Nie wykluczam tu swego udziału w tych procentach, bo jakoś bardziej mi pasuje być alfabetą niż alfą i omegą. :-)


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 20 listopada 2007, o 09:22 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 marca 2007, o 20:29
Posty: 2117
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
Mimo tych politycznych wycieczek wiem dobrze, że mnie zrozumiałeś. Jako współtowarzyszowi forum, proponuję nie robić sobie nawzajem nieuzasadnionych aluzji poniżających poglądy. Może mi nie wypada pouczać przewyższającego mnie wykształceniem i wiekiem, ale nigdy za dużo rad. :grin:

_________________
Każda Ojczyzna ma swoich fanów


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  


-->

Forum e-kwidzyn jest własnością Stowarzyszenia Promocji Medialnej e-Kwidzyn. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum. Właściciel Forum nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zgłoś post do moderacji.