Niezależne forum mieszkańców Kwidzyna i nie tylko :-)

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Torby "jednorazowego" użytku - "dwudziestomin
PostNapisane: 15 kwietnia 2008, o 21:14 
Offline

Dołączył(a): 22 marca 2006, o 08:53
Posty: 4262
Płeć: Kobieta
Szkoda że tylko w Gdańsku.


Cytuj:
Zabójcza folia w twoich rękach


Foliówki, które hurtowo wynosimy z supermarketów, potrzebne nam są średnio przez 20 minut, potem stają się bezużytecznym śmieciem. Ładujemy je do kosza, wynosimy do kontenera na śmieci, a stamtąd duży samochód wiezie je na wysypisko. Dalej historia jest prosta, przychodzi wiatr i foliówki romantycznie wędrują tą drogą w świat. Zdobią drzewa, zalegają w lasach i na ulicach, zapychają studzienki ściekowe, walają się po prostu wszędzie. Poszukujące jedzenia zwierzęta zjadają kawałki foliowych torebek i giną przez uduszenie.

Kiedy idziemy na spacer brzegiem morza i widzimy martwą mewę, myślimy, że służby sprzątające powinny natychmiast usuwać z naszych oczu te "wstrętne zwłoki". W najlepszym razie pojawi się u nas myśl - biedna mewa. Nie zastanawiamy się jednak nad tym, że tę biedną mewę zabiła torebka foliowa, w której tydzień wcześniej przynieśliśmy ze sklepu dwa bochenki chleba.
A nie musieliśmy. Mogliśmy przynieść zakupy w torbie z papieru albo wielorazowej, ekologicznej.
Zanim następnym razem bez zastanowienia chwycimy za foliówkę, powinniśmy wiedzieć, że my będziemy jej używać tylko przez chwilę, a środowisko będzie musiało z nią "żyć" przez kilkaset lat - tyle bowiem potrzeba czasu, by się rozłożyła.
Jednorazowe torby foliowe, u nas wciąż bardzo popularne, na świecie nie są już tak chętnie oglądane.
W Australii, na Alasce, w RPA czy Bangladeszu obowiązuje całkowity zakaz ich używania. Irlandia wprowadziła podatek od sprzedaży foliowych jednorazówek. Tak samo postąpiły Słowacja i Chiny.
U nas rozwiązań systemowych jeszcze nie ma, choć pojawiły się pierwsze próby uregulowania tej kwestii.
Do Sejmu trafił już obywatelski projekt ustawy wprowadzającej całkowity zakaz używania darmowych jednorazówek. Jego autorem jest Krzysztof Piątkowski z PiS, wiceprzewodniczący rady miejskiej w Łodzi, który w ubiegłym roku namówił łódzkich radnych do wprowadzenia takiego zakazu na terenie miasta.
Uchwałę Rady Miasta w Łodzi i innych miastach, które poszły za łódzkim przykładem, uchylali jednak wojewodowie, gdyż taki zakaz narusza gwarantowaną przez konstytucję swobodę prowadzenia działalności gospodarczej. Trzeba więc zmienić prawo "na górze".
- Chcemy skończyć z masowym i nieracjonalnym rozdawnictwem torebek służących do przenoszenia towarów, a nie do ich pakowania - tłumaczy autor autorskiego projektu nowelizacji ustawy o opakowaniach Krzysztof Piątkowski.
Projekt z tysiącem podpisów jest już na biurku marszałka Sejmu Bronisława Komo-rowskiego. Aby został rozpatrzony, wnioskodawca musi zebrać ich aż 100 tys. Ma na to czas do końca czerwca.
Łódzką inicjatywę popiera 16 innych miast. Gdańscy radni też są za takimi zmianami. Na swoje stronie internetowej prowadzą wielką akcję "Stop torbom foliowym", promującą sklepy, które wycofały się z rozdawania darmowych jednorazówek. Gdańscy włodarze, wraz z Zakładem Utylizacyjnym i Wydziałem Środowiska Urzędu Miejskiego w Gdańsku zorganizowali specjalną akcję edukacyjną "Dzień bez torebek foliowych", podczas której rozdali mieszkańcom kilkaset szmacianych i papierowych toreb na zakupy.
Wygląda więc na to, że walka z zalewem jednorazówek prowadzona jest ponad wszelkimi podziałami. Włączają się bowiem do niej politycy wszelkich opcji, a także konkretne sklepy i sieci marketów. Pionierem była tu sieć IKEA, która już rok temu całkowicie wycofała się z darmowych jednorazówek.
Jednak odgórne dyrektywy to nie wszystko. Tak naprawdę najwięcej zależy od nas samych. A co możemy zrobić?
25 lat temu ten problem w naszym kraju zupełnie nie istniał. Klient przychodził do sklepu z własną wielorazową, czasem służącą nawet kilka lat siatką i dla nikogo nie był to problem. Oczywiście świat idzie naprzód, wszystko się zmienia, ale może w tej konkretnej kwestii warto wrócić do wielorazowych toreb na zakupy. Tym bardziej, że za kilka złotych możemy kupić piękne ekotorby, za które musimy wprawdzie zapłacić, ale płacimy tylko raz, a używamy ich przez wiele miesięcy, a nawet lat. Inwestycja więc niewielka, zaledwie kilka zł. A zyski - ogromne. Czyste środowisko, oszczędność na wywózce śmieci, no i moda... Spójrzmy na resztę świata - tam zakupy wynosimy w torbach z papieru lub ekologicznych, materiałowych wielorazówkach.
Już jutro z "Polską Dziennikiem Bałtyckim" kupisz ładną ekologiczną torbę wielorazowego użytku.


Drzewko za makulaturę


Już w piątek (18.04) rusza akcja "Polska Dziennik Bałtycki" "Drzewo za makulaturę". W najbliższy piątek i sobotę, w godz. 9-17, czekamy na państwa w siedzibie naszej redakcji na Targu Drzewnym 9/11 w Gdańsku. Za każdą pięciokilogramową paczkę makulatury, którą przyniosą państwo do nas, my ofiarujemy Wam drzewko.
Dzięki hojności lasów państwowych do rozdania mamy aż 1500 sadzonek świerków, sosen, lip drobnolistnych, derenia jadalnego i białego, klonu ussuryjskiego, forsycji i jodły koreańskiej.

Podczas dwudniowej akcji będą mieli państwo okazję spotkać się z zawodowymi leśnikami, którzy odpowiedzą na wszystkie pytania, a także z ambasadorką tego wydarzenia - Iwoną Guzowską.

Prosimy o przynoszenie makulatury w pięciokilogramowych paczkach.


2 mln
tyle zwierząt ginie rocznie z powodu foliówek

38 mln

tyle dziennie torebek zużywamy w całym kraju

400 lat

tyle czasu rozkładają się torby foliowe



Przyłącz się!

Pisz do nas na adres: opinie@prasa.gda.pl lub na adres redakcji: ul. Targ Drzewny 9/11, 80-894 Gdańsk.
Odwiedź naszą stronę www.polskatimes.pl/ekologiczna

Magda Popek - POLSKA Dziennik Bałtycki


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 16 kwietnia 2008, o 09:31 
Offline

Dołączył(a): 10 kwietnia 2006, o 08:44
Posty: 7167
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
Ostatnio przytargałem do domu jakiś ciuch w torbie zbliżonej wytrzymałością do foliowej, wyglądającej jak foliowa (z tych grubszych). Na spodzie wyczytałem, że jest to torba ekologiczna ulegająca rozpadowi w ziemi po kilku miesiącach. Czy nie byłoby rozsądne wycofanie jednorazówek z marketów i wprowadzenie takich toreb za opłatą = kosztowi ich produkcji? Głównie chodzi mi o wytrzymałość takiej torby w porównaniu do torby papierowej.

Co do jednorazówek fruwających z wysypiska, to Gdańsk powinien zastanowić się nad wprowadzeniem kompleksowego rozwiązania podobnego do naszego w Gilwie. U nas jednorazówki podobnie jak butelki plastikowe, puszki itp. są prawie w całości oddzielane od odpadów trafiających na wysypisko. Miałem okazję dokładnie obejrzeć zakład w Gilwie przed jego uruchomieniem. Robi wrażenie.

_________________
Kwidzynopedia - nasza encyklopedia


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 16 kwietnia 2008, o 10:09 
Offline

Dołączył(a): 22 marca 2006, o 08:53
Posty: 4262
Płeć: Kobieta
Często w sklepie bywam bez "toreb" ale plastiki biorę raczej w ostateczności. Jakoś wolę zapłacić te 0,99 i załadować towar do "tektury" :roll: Problem jedynie w tym że nie wszystkie sklepy oferują torby papierowe :???:


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 16 kwietnia 2008, o 11:30 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 października 2006, o 12:24
Posty: 4882
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
A ja chadzam do sklepów z własnymi, ekologicznymi torbami płóciennymi otrzymanymi z Eko-Inicjatywy :D
...Zaraz od kogoś oberwę... :oops:

_________________
"Czym się różni człowiek cywilizowany od kulturalnego? Człowiek cywilizowany jeśli kopnie, to przeprosi, a człowiek kulturalny nie przeprosi, bo nie kopnie"


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 16 kwietnia 2008, o 11:39 
Offline

Dołączył(a): 10 kwietnia 2006, o 08:44
Posty: 7167
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
oki44 napisał(a):
torbami płóciennymi


Ile ich zabierasz? Na moje zakupy potrzebowałbym ich z 20. :-D Nie mam czasu na codzienne zakupy :-D

_________________
Kwidzynopedia - nasza encyklopedia


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 16 kwietnia 2008, o 11:58 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 października 2006, o 12:24
Posty: 4882
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
Zdziwisz się Piotrze, ale na zakupy "samochodowe" posiadam dwie olbrzymie torby płócienne
(nie z Eko-Inicjatywy), które są tak pojemne, że ledwo mam siłę zataszczyć je do auta :-D
Przecież nie jest problemem wozić w bagażniku takie torby, prawda :?:

_________________
"Czym się różni człowiek cywilizowany od kulturalnego? Człowiek cywilizowany jeśli kopnie, to przeprosi, a człowiek kulturalny nie przeprosi, bo nie kopnie"


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 16 kwietnia 2008, o 12:35 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 listopada 2006, o 22:21
Posty: 1001
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Kobieta
Należałoby też zmienić trochę zwyczaje pań/panów w sklepie. Czy zauważyliście, że potarfią każdy produkt pakować oddzielnie?... Jak się nie zareaguje to mozna przynieść każdy owoc w innej torebce. :twisted:

_________________
Drobiazg nieraz, a ślady jak w śniegu....
W. Myśliwski


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 16 kwietnia 2008, o 16:13 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 kwietnia 2007, o 00:14
Posty: 1798
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
Gdzieś w sieci spotkałem się z opinią, z której wynikało że faktycznie, torby papierowe szybciej ulegają rozkładowi niż foliowe reklamówki, ale jednocześnie sam proces produkcji papieru wyrządza środowisku większe szkody niż produkcja foli (chodziło o używany w procesie produkcji papieru kwas i chlor). W ostatecznym rozrachunku to torebki foliowe miały stanowić mniejsze zło niż papierowe (nie wiem czy przypadkiem ten news nie pochodził z naszego forum). Nie mam zielonego pojęcia o procesie produkcji obu materiałów i myślę że chyba najlepiej gdyby w temacie wypowiedział się jakiś obeznany z tematem chemik. Podejrzewam że trudno będzie udowodnić w tym wątku ewentualną wyższość torebki foliowej nad papierową z uwagi na silne lobby "papierników" na forum :grinka:

_________________
Gdy tak wspominam ten miniony czas
Jak dobrze że to nie poszło w las
Dużo bym dał by przeżyć to znów
Wehikuł czasu - to byłby cud


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 16 kwietnia 2008, o 16:19 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2 stycznia 2007, o 11:28
Posty: 274
Lokalizacja: Rakowiec
Płeć: Mężczyzna
Zawsze możesz wybrać się na zwiedzanie IP i sam się przekonać - ile i jakich "kwasów "się używa, oraz co wypuszcza się do Wisły i atmosfery. ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 16 kwietnia 2008, o 16:38 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 kwietnia 2007, o 00:14
Posty: 1798
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
marmeg napisał(a):
Zawsze możesz wybrać się na zwiedzanie IP i sam się przekonać - ile i jakich "kwasów "się używa, oraz co wypuszcza się do Wisły i atmosfery. ;)


Taaa, i zobaczę oraz usłyszę to co pan przewodnik w imieniu zarządu będzie mi do przekazania. :grinka: Chociaż sama wycieczka na pewno byłaby ciekawa.

_________________
Gdy tak wspominam ten miniony czas
Jak dobrze że to nie poszło w las
Dużo bym dał by przeżyć to znów
Wehikuł czasu - to byłby cud


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 16 kwietnia 2008, o 17:04 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 marca 2006, o 11:13
Posty: 3425
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
Großvater napisał(a):
nie wiem czy przypadkiem ten news nie pochodził z naszego forum)


Zapewne masz na myśli ten artykuł w Financial Times.

Porcellus

_________________
Forum jest jak bagno,
kilku nie kuma, reszta rechocze.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 16 kwietnia 2008, o 18:17 
malgos napisał(a):
Jakoś wolę zapłacić te 0,99 i załadować towar do "tektury" :roll: Problem jedynie w tym że nie wszystkie sklepy oferują torby papierowe :???:

mysle ze jest jeszcze jeden problem-nie wszystkich stac na dolozenie do zakupow te 0.99 zl :neutral:


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 16 kwietnia 2008, o 18:20 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 listopada 2006, o 22:21
Posty: 1001
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Kobieta
catani napisał(a):
mysle ze jest jeszcze jeden problem-nie wszystkich stac na dolozenie do zakupow te 0.99 zl
- przecież wystarczy wyrobić nawyk noszenia torby ze sobą - wtedy ten problem zniknie...

_________________
Drobiazg nieraz, a ślady jak w śniegu....
W. Myśliwski


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 16 kwietnia 2008, o 18:26 
Offline

Dołączył(a): 22 marca 2006, o 08:53
Posty: 4262
Płeć: Kobieta
catani napisał(a):
nie wszystkich stac


zawsze możesz "nie wszystkim" zafundować :-)
Ewentualnie rozwiązanie Agnieszki - wydatek jednorazowy.

_________________
"Jedną z radości przyjaźni jest wiedza, komu powierzyć swój sekret" Alessandro Manzoni


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 16 kwietnia 2008, o 18:49 
Być może główny problem polega na tym, że "nie wszystkich stać" nawet na myślenie o tych sprawach, a w konsekwencji i na jakikolwiek gest antyfoliowy.
Już się stało, że flagą naszych czasów (w Polsce i nie tylko) jest łopocąca na krzaku foliowa torba. Trudno uwierzyć w skuteczność akcji, ale dla własnej higieny psychicznej chodźmy po zakupy ze szmatą, a w sklepach pakujmy w papier.


Góra
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  


-->

Forum e-kwidzyn jest własnością Stowarzyszenia Promocji Medialnej e-Kwidzyn. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum. Właściciel Forum nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zgłoś post do moderacji.