Niezależne forum mieszkańców Kwidzyna i nie tylko :-)

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Moja ulica (w Sadlinkach)
PostNapisane: 3 stycznia 2009, o 20:25 
Gdybym miał wymienić wszystkie swoje ulice przy których mieszkałem, to biorąc pod uwagę ich liczbę, pewnie wypełniłbym tymi ulicami całkiem pokaźne miasteczko.
Urodziłem się przy ulicy Paradnej w Budsławiu, która dziś nosi nazwę „Siemnatsatowo Sientiabra” (czyli 17 września 1939 roku, na pamiątkę ubytku tych ziem ze stanu posiadania Rzeczypospolitej.)
Teraz mieszkam przy ulicy Kwidzyńskiej w Sadlinkach.
Pomiędzy tymi dwoma adresami zdążyłem zaliczyć w ciągu kilkudziesięciu lat prawie tyle samo tzw. meldunków. Mieszkałem więc w Budsławiu, w Oleszkach, w Wilnie, w wagonie repatriacyjnym przez Białystok, Warszawę i Poznań, w Krzesoborze, w Sopocie, Malborku, Ostródzie, Olsztynie, Kwidzynie, Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Kwidzynie, Elblągu i uff .. ostatnio wylądowałem z pewną ulgą w Sadlinkach przy ulicy Kwidzyńskiej i póki co bardzo sobie to chwalę.

Sadlinki, to typowa wieś ulicówka, czyli zabudowywana wzdłuż traktu i jak to formułuje encyklopedia:
Cytuj:
jednodrożna wieś o zwartej zabudowie po obu stronach drogi oraz przypadkowym układzie dróg bocznych. Wyglądem przypomina miejską ulicę.

To zdefiniowanie może konkurować z poglądem iż Sadlinki mają zabudowę widlicową, co obecnie demonstruje nam stacja benzynowa NEPTUN rozwidlająca główny trakt na Gardeję i na Okrągłą Łąkę.
Koncentrując się jednak na swojej ulicy, czyli na Kwidzyńskiej, należy tu po przejechaniu torów wymienić najważniejsze punkty:

- po lewej stanowisko rekreacyjne: stylizowane ławy, stoły i niestylizowane pojemniki na segregowane odpady,
- po prawej Urząd Gminy, skład opałowy, sklep przemysłowy i spożywczy, totolotek i poczta,
- po lewej stacja PKP, (ciekawe, czy rzeczywiście od marca już ożyje)
- po prawej przychodnia lekarska.
Tu następuje rozwidlenie drogi. Kiedyś stał tu pomnik poświęcony poległym w I Wojnie mieszkańcom Sedlinen, a teraz stoi reklama mojego sympatycznego ucznia z Lic. Zawodowego w Kwidzynie pana Krzysia, który jest lokalnym monopolistą w dziedzinie instalacji kominków i nie tylko, ale chyba w czymś mu podpadłem jako belfer w tamtych czasach, bo jakby olewał nieco moje zamówienie sprzed wielu tygodni . (Wprawdzie wymawia się wcześniejszym zleceniem ze dworu w Liczu, ale tam już po balu, więc jeśli się teraz nie obrazi to będzie dobrze.)
-Po prawej Apteka i Fryzjer. (Jeśli ktoś mnie szuka, to ja zaraz za Fryzjernią).
- Idąc dalej ul. Kwidzyńską mamy po lewej duży budynek przedwojennej instytucji, która nadawała ton w życiu ówczesnych Sadlinek. Są to dobrze utrzymane zabudowania siedziby Westpreussischen Tabakengenossenschaft i pokaźne magazyny tej niemieckiej spółki, która także na wiele lat już w naszych czasach dawała zatrudnienie tubylcom. Świadczą o tym nawet dziś oglądane suszarnie zapełnione kiściami tytoniowych liści.
Wracając jednak do mojej ulicy, to po prawej jest kolejny sklepik z art. gosp. domowego, a za nim sympatyczna kwiaciarnia i niemniej sympatyczny sklepik „U Teresy”, która matkuje klientom i wedle życzenia sprowadza na drugi dzień każdą wymyśloną wędlinę i inny towar, za którego jakość bierze pełna odpowiedzialność, a nie musi, bo to co oferuje na 25 metrach powierzchni sklepowej kasuje wszystkie kwidzyńskie markety (i nie pleśnieje w lodówce);
- po lewej Remiza Straży Pożarnej;
- po prawej jeszcze jeden sklepik w dawnej GS-owskiej knajpie, dalej plebania i kościół parafialny;
- i po lewej koniec, czyli - cmentarz.

Nie potrafię powiedzieć, co jest tam dalej. Może po tym, jak tu w końcu już trafię, a nie zapomną mi zapakować w ostatnią drogę włączonego laptopa, to opiszę Wam, co jest dalej.
Z takich nie sprawdzonych jeszcze przeze mnie informacji, to podobno na samym końcu mojej ulicy jest gdzieś tam Okrągła Łąka i jak mi wiadomo , tam pewna wszystkim nam znana para, Obrazek coś tam kombinuje.
Jeszcze tego konkretnie nie widziałem, jednak liczę, że z góry, lub z dołu, a może z boku, w przyszłości coś tam podejrzę i niechybnie podzielę się wrażeniami.

P.S. Jeszcze ostatniej jesieni miałem sposobność wyboru nowego miejsca zamieszkania. Nie mając żadnych konieczności , ani zobowiązań mogłem dokonać wyboru wodząc palcem po mapie.
Szukałem siedziby w pobliżu punktów, które będę odwiedzał: sklep (codziennie), kościół (co tydzień), przychodnia (jak najrzadziej). I za podpuchą forumowych przyjaciół w takim właśnie 100metrowym trójkącie wylądowałem.
Jest jeszcze jeden punkt, którego wcale sobie nie zamawiałem, ale mam taką oto niespodziankę po drugiej stronie swojej ulicy, a nazywa się NEPTUN i codziennie do 23:oo serwuje wszystko, a w tym i najtańszy w powiecie „browar” we wszystkich gatunkach.
Ale z tak błahego powodu nie będę się przecież już stąd przeprowadzał gdzie indziej. :wink:

A jak Wam się żyje na Waszych ulicach??


Załączniki:
Sadlinki-ul.-Kwidzyńska.jpg
Sadlinki-ul.-Kwidzyńska.jpg [ 252.92 KiB | Przeglądane 7840 razy ]
Kościół-parafialny-w-Sadlinkach.jpg
Kościół-parafialny-w-Sadlinkach.jpg [ 145.06 KiB | Przeglądane 7840 razy ]
Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 4 stycznia 2009, o 00:55 
Oczywiście ten zdrój koło mnie to nie żaden Neptun a DELFIN.


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 4 stycznia 2009, o 12:27 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 października 2007, o 16:23
Posty: 505
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: Mężczyzna
Budslavsky, widziałem Cie jeszcze w tamtym roku. 31 grudnia :D w autobusie jak jechałem do dziewczyny :D Ona też mieszka w Sadlinkach, lecz "na blokach" ;) W lato częściej tam bywałem, jak jeździłem do niej rowerem, pojeździć sobie z nią :) W kościele też raz byłem ;) Na komunii u kuzynki :) także te okolice i ulica Kwidzyńska są mi znane ;) Również byłem w tym sklepiku gdzie jest punkt lotto :D (nie wiem dokładnie czy to jest ulica Kwidzyńska)

No i oczywiście pociągiem często jeździłem... :roll:

Pozdrawiam :)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 4 stycznia 2009, o 13:24 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 maja 2006, o 19:52
Posty: 4180
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Kobieta
Budslavsky napisał(a):
A jak Wam się żyje na Waszych ulicach??

żyje się dobrze, choć nie tak malowniczko jak Tobie :) u mnie tylko naokoło blokowisko i warzywniak, który sprawia, że Rachel myśli, że na działkach mieszkam :D :D

_________________
"Mężczyźni są szalenie nielogiczni - twierdzą, że wszystkie kobiety są takie same. Lecz to nie przeszkadza im ciągle je zmieniać."
Gabrielle Colette :D g:zla


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 4 stycznia 2009, o 16:54 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 maja 2007, o 04:47
Posty: 63
Lokalizacja: Sadlinki
Płeć: Mężczyzna
Budslavsky, sorki małe sprostowanie Delfin dzieli ulice na Kwidzyńską , która doprowadzi Cię do Nebrowa Wielkiego przez Olszanice i Bronisławowo (do Okrągłej Łąki też ale niebezpośrednio) oraz Grudziądzką która prowadzi do Okrągłej Łąki lub Gardei. Do ulicy Kwidzyńskie pomiędzy OSP a starym cmentarzem (obecnie nowy cmentarzem) przynależał plac drzewny tartaku i to stosunkowo nie tak dawno. Po prawej stronie za kościołem jeszcze nie tak dawno był punkt skupu buraków cukrowych, cukrowni Malborka nieopodal dalej przed wojną była nikotyniarnia i do lat 80-tych działające suszarnie tytoni popularnie zwane ogniówkami. Po lewej stronie za cmentarzem była Agronomówka i komisariat MO.
Coś niecoś pamiętam bo od 1973 roku mieszkam na tej wspaniałej ulicy.

_________________
Pozdrowienia
Krzych
www.airbar.pl
www.kksvis.pl
==========================
"Mam chinkę i nie zawaham się jej użyć !!! "


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 4 stycznia 2009, o 18:43 
Felo napisał(a):
widziałem Cie
Następnym razem przedstaw się, to pogadamy jak forumowicz z forumowiczem.
Krzycha D też pozdrawiam :607:


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 4 stycznia 2009, o 18:54 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 maja 2007, o 04:47
Posty: 63
Lokalizacja: Sadlinki
Płeć: Mężczyzna
Budslavsky napisał(a):
Krzycha D też pozdrawiam :607:

pozdrawiam :607: :piwo:

_________________
Pozdrowienia
Krzych
www.airbar.pl
www.kksvis.pl
==========================
"Mam chinkę i nie zawaham się jej użyć !!! "


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 5 lutego 2009, o 21:18 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 września 2007, o 08:59
Posty: 178
Lokalizacja: Sadlinki
Płeć: Mężczyzna
Krzychu D Pozdrawiam znamy się bardzo dobrze... i jako to starsi mieszkańcy Sadlinek a zapomnieliśmy o jeszcze jednym budyneczku na ulicy Kwidzyńskiej .. Stara kużnia tuż koło dawnej gospody GS.....


Załączniki:
102_6110.jpg [206.93 KiB]
Pobrane 1136 razy
102_6112.jpg [148.09 KiB]
Pobrane 1136 razy
Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 5 lutego 2009, o 21:49 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 maja 2007, o 04:47
Posty: 63
Lokalizacja: Sadlinki
Płeć: Mężczyzna
Andriu napisał(a):
Krzychu D Pozdrawiam znamy się bardzo dobrze... i jako to starsi mieszkańcy Sadlinek a zapomnieliśmy o jeszcze jednym budyneczku na ulicy Kwidzyńskiej .. Stara kużnia tuż koło dawnej gospody GS.....


Andriu i ja również pozdrawiam
Tak tak to już skleroza nas dopada :-D
hammm a za gospodą GS "Zacisze" jeszcze były magazyny GS-u

_________________
Pozdrowienia
Krzych
www.airbar.pl
www.kksvis.pl
==========================
"Mam chinkę i nie zawaham się jej użyć !!! "


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 5 lutego 2009, o 22:19 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 września 2007, o 08:59
Posty: 178
Lokalizacja: Sadlinki
Płeć: Mężczyzna
Tego napewno nie pamiętamy.... Bo to stare dzieje Kriegerdenkmal ....Pomnik z okresu I woj światowej i jego umiejscowienie w Sadlinkach...


Załączniki:
254auj.JPG [66.53 KiB]
Pobrane 1103 razy
Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 6 lutego 2009, o 23:20 
Offline
Przyjaciel forum

Dołączył(a): 7 stycznia 2009, o 00:51
Posty: 255
Lokalizacja: Ziemia Kwidzyńska
Płeć: Kobieta
Budslavsky napisał(a):
A jak Wam się żyje na Waszych ulicach??


Eee... ja tam żyję na podwórku :-) I tylko bez żadnych skojarzeń proszę ;) Z podwórka i na podwórkuslychac jak pustułki skrzeczą, a bażanty kroczą bądź się wygrzewają (latem oczywiście), można popatrzec jak ptaki rożnorodne żyją w doskonałej komitywie z psami wydziobując z garów resztki pakarmowe, a psy ani drgą.

Widac tez jak sikorki słoninę skubią, jak inne ptactwo w karmniku i ogrodzie wysypywaną ptasią karmą się obżera, jak para synogarlic siedzi na bramie i piórka wzajemnie czyści, słychac jak kosy, których jest zatrzęsienie, przepięknie koncertują, że o koncerach wrobli i mazurków (też dokarmianych) nie wspomnę.

Na mojej zaś ulicy jest chyba większy ruch niż u Ciebie, więc wolę podwórko, też bez skojarzeń proszę ;) ale ciszę się, że masz tak ładną ulicę!

Przybędę, to zlustruję... A Ty niebawem też będziesz miał podwórko, czego życzę i oby ożyło ono jak najprędzej!

_________________
Cuiusvis hominis est errare, nullius nisi insipientis in errore perseverare - Każdy człowiek może się mylic, ale tylko glupiec trwa przy błędzie.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron


-->

Forum e-kwidzyn jest własnością Stowarzyszenia Promocji Medialnej e-Kwidzyn. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum. Właściciel Forum nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zgłoś post do moderacji.