Niezależne forum mieszkańców Kwidzyna i nie tylko :-)

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 124 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Kwidzyńskie pomniki
PostNapisane: 11 kwietnia 2006, o 15:25 
Offline

Dołączył(a): 10 kwietnia 2006, o 08:44
Posty: 7167
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
malgos napisał(a):
kwidzyn8.jpg


Przy okazji tej fotki zagadka: Czy wiecie jaka jest historia dział stojących na zamku i gdzie stały w 1945 roku?

(wydzieliłam część postu http://www.e-kwidzyn.pl/forum/viewtopic.php?p=373#373 jako początek nowego, interesującego tematu ... malgos)


Ostatnio edytowano 1 stycznia 1970, o 01:00 przez Piotr_J, łącznie edytowano 2 razy

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 11 kwietnia 2006, o 15:50 
Offline

Dołączył(a): 22 marca 2006, o 08:53
Posty: 4262
Płeć: Kobieta
A tutaj :wink:


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 12 kwietnia 2006, o 07:38 
Offline

Dołączył(a): 10 kwietnia 2006, o 08:44
Posty: 7167
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
malgos napisał(a):
A tutaj


No to mnie zaskoczyłaś Malgos :shock: Tej fotki nie znałem zupełnie. Wiesz może skąd się działa tam wzięły? Zdobyczne? W jakiej bitwie? Z opowiadań dziadka wiem, że po 1945 stały również na kołach w miejscu gdzie teraz jest SP nr 6 (był tam jakiś pomnik). Zostały przeniesione do zamku w czasie przygotowywania terenu pod szkołę (przed 1966). Czy może ktoś to potwierdzić?

_________________
Kwidzynopedia - nasza encyklopedia


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 15 kwietnia 2006, o 09:50 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 kwietnia 2006, o 15:28
Posty: 879
Lokalizacja: Łódź
Płeć: Mężczyzna
Piotr_J napisał(a):
Zostały przeniesione do zamku w czasie przygotowywania terenu pod szkołę (przed 1966).


Na pewno wcześniej - Kwidzyn i muzeum pamiętam od ok. 1962 roku - armaty już tam były


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 15 kwietnia 2006, o 10:03 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 kwietnia 2006, o 15:28
Posty: 879
Lokalizacja: Łódź
Płeć: Mężczyzna
Małgosiu - interesuje mnie natomiast, czy są gdzieś jakieś zdjęcia obelisku, który pamiętam z dzieciństwa - stał na skwerze przy prokuraturze (była tam też w okolicy przychodnia lekarska) - nie pamietam nazw ulic - zresztą (orientując się z waszych postów) pozmieniały się ich nazwy.
Podobno był wybudowany dla uczczenia bitwy pod Tannenbergiem - pamiętam go w miarę dobrze - niestety, pod koniec lat 60 lub 70tych został zburzony.
Byłbym wdzięczny za jakąś fotkę :grin:
Pozdrawiam. Aleksander


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 15 kwietnia 2006, o 13:26 
Offline

Dołączył(a): 22 marca 2006, o 08:53
Posty: 4262
Płeć: Kobieta
Aleksander napisał(a):
(...)stał na skwerze przy prokuraturze (była tam też w okolicy przychodnia lekarska) (...)
(...)Podobno był wybudowany dla uczczenia bitwy pod Tannenbergiem (...)


Nie wiem czy nie chodzi Ci o ten pomnik (stał w parku - koło dzisiejszego budynku Sądu, przychodni, dawnego szpitala i szkoły). Nie wiem natomiast kiedy został zburzony i z podpisu na zdjęciach jakie posiadam wychodzi iż był poświęcony Bismarckowi.

Odnośnie armat na zamkowym dziedzińcu - zdjęcie zdaje się zostało zrobione w latach 60-tych, nie jestem tylko w stanie ustalić dokładnego przedziału (poszukam jeszcze przy najbliższej okacji jakiś fotek w rodzinnym albumie).


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 15 kwietnia 2006, o 15:30 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 kwietnia 2006, o 15:28
Posty: 879
Lokalizacja: Łódź
Płeć: Mężczyzna
TAK :!: - to ten - i komu to przeszkadazało ? Dziękuję - widzę, że masz całkiem niezłe archiwum fotograficzne... :grin:
Ten obelisk jest jednym z zapamiętanych przeze mnie fragmentów miasta w dzieciństwie. Wydaje mi się (piszę co pamiętam z bardzo wczesnego dzieciństwa), że stał przynajmniej do 1967 roku (wtedy wyjechaliśmy z Kwidzyna na dobre).
Drugi elemnt, który dobrze pamiętam, bo zrobił na mnie wrażenie, to grób marynarza na nieistniejącym już starym cmentarzu (nie napiszę, przy jakiej ulicy, bo nie wiem :grin: jak ona się teraz nazywa), zamienionym obecnie na park - pomnik przypominał złamany maszt okrętu, a marynarz nazywał się Karl Zaorski - szukałem tej tablicy na kwidzyńskim cmentarzu, w miejscu, gdzie są złożone płyty nagrobne, ale nie znalazłem... Szkoda - niestety, nie zachowała się po nim żadna fotografia w naszym domowym archiwum.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 15 kwietnia 2006, o 16:07 
Offline

Dołączył(a): 22 marca 2006, o 08:53
Posty: 4262
Płeć: Kobieta
Aleksander napisał(a):
TAK :!: - to ten - i komu to przeszkadazało ? Dziękuję - widzę, że masz całkiem niezłe archiwum fotograficzne... :grin:


Dziękuję - to efekty kilkuletnich poszukiwań...

Aleksander napisał(a):
Ten obelisk jest jednym z zapamiętanych przeze mnie fragmentów miasta w dzieciństwie. Wydaje mi się (piszę co pamiętam z bardzo wczesnego dzieciństwa), że stał przynajmniej do 1967 roku (wtedy wyjechaliśmy z Kwidzyna na dobre).


W międzyczasie udało mi się uzyskać informację iż stał mniej więcej do połowy lat siedemdziesiątych.

Aleksander napisał(a):
Drugi elemnt, który dobrze pamiętam, bo zrobił na mnie wrażenie, to grób marynarza na nieistniejącym już starym cmentarzu (nie napiszę, przy jakiej ulicy, bo nie wiem :grin: jak ona się teraz nazywa), zamienionym obecnie na park - pomnik przypominał złamany maszt okrętu, a marynarz nazywał się Karl Zaorski - szukałem tej tablicy na kwidzyńskim cmentarzu, w miejscu, gdzie są złożone płyty nagrobne, ale nie znalazłem... Szkoda - niestety, nie zachowała się po nim żadna fotografia w naszym domowym archiwum.


Wydaje mi się że chodzi Ci o cmentarz (faktycznie przekształcony w park) naprzeciw szpitala, złamany maszt dość często był elementem nagrobków marynarzy - czasami gdzieś spotykam zdjęcia, niestety nie pamiętam teraz gdzie... :oops:


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 15 kwietnia 2006, o 16:11 
Offline

Dołączył(a): 22 marca 2006, o 08:53
Posty: 4262
Płeć: Kobieta
Jeszcze jedna fotka ze strony http://www.kwidzyn.mm.pl/~majlo/galerie/index3.html


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 15 kwietnia 2006, o 16:19 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 kwietnia 2006, o 15:28
Posty: 879
Lokalizacja: Łódź
Płeć: Mężczyzna
Przejrzałem tą galerię - całkiem niezła dokumnetacja fotograficzna - jaka szkoda, że ratusz i stare miasto nie doczekało lepszych czasów.
Przy okazji - czy jest jakaś decyzja w sprawie tego wspólczesnego "koszmarku" postawionego przy katedrze ? Biorąc pod uwagę wykopaliska i otoczenie, to pomysł z wystawieniem jakiejś współczesnej chałupy niezbyt się włodarzom miasta udał (chyba że ma być "w stylu").
Cmentarz był chyba trochę dalej w stronę miasta (to co się znajdowało naprzeciw szpitala za moich czasów zwane było "małpim gajem") - bardziej na przeciwko koszar, ale przy tej samej ulicy. Piszę "chyba", bo te odległości wraz z moim wiekiem ulegały skróceniu :grin:


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 15 kwietnia 2006, o 16:55 
Offline

Dołączył(a): 22 marca 2006, o 08:53
Posty: 4262
Płeć: Kobieta
Aleksander napisał(a):
(...) Przy okazji - czy jest jakaś decyzja w sprawie tego wspólczesnego "koszmarku" postawionego przy katedrze ? Biorąc pod uwagę wykopaliska i otoczenie, to pomysł z wystawieniem jakiejś współczesnej chałupy niezbyt się włodarzom miasta udał (chyba że ma być "w stylu").


Tutaj http://www.e-kwidzyn.pl/forum/viewtopic.php?t=76 jest troszkę więcej o starówce i proponuję aby dyskusję dotyczącą "koszmarku" prowadzić w tamtym dziale :wink:

Aleksander napisał(a):
Cmentarz był chyba trochę dalej w stronę miasta (to co się znajdowało naprzeciw szpitala za moich czasów zwane było "małpim gajem") - bardziej na przeciwko koszar, ale przy tej samej ulicy. Piszę "chyba", bo te odległości wraz z moim wiekiem ulegały skróceniu :grin:


To co się nazywało popularnie "małpim gajem" znajdowało się obok cmentarza naprzeciw szpitala a za dawną masarnią miejską (Wilhelm Park), wąwóz, mały strumyczek, betonowy krąg (stawek?) przy samej linii kolejki wąskotowej - to elementy które na pewno wielu pamięta... :grin:
Natomiast cmentarz ewangelicki naprzeciwko koszar został zlikwidowany w latach siedemdziesiątych, niestety nie mam żadnych zdjęć z tegoż, chociaż jak teraz patrzę na fotografie które umieściłam wyżej to ich opis wskazuje właśnie na ten o którym Ty piszesz... (Evang. Friedhof)


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 16 kwietnia 2006, o 00:59 
Offline

Dołączył(a): 10 kwietnia 2006, o 08:44
Posty: 7167
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
Aleksander napisał(a):
od ok. 1962 roku - armaty już tam były


Ok, pytanie tylko czy rzeczywiście przez jakiś czas stały w miejscu gdzie teraz jest SP6 a jeżeli tak to co to był za pomnik?

_________________
Kwidzynopedia - nasza encyklopedia


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 16 kwietnia 2006, o 01:14 
Offline

Dołączył(a): 22 marca 2006, o 08:53
Posty: 4262
Płeć: Kobieta
Piotr_J napisał(a):
Ok, pytanie tylko czy rzeczywiście przez jakiś czas stały w miejscu gdzie teraz jest SP6 a jeżeli tak to co to był za pomnik?


To właśnie jest zagadka - w okolicy dzisiejszej sp6 były dwa pomniki - komu były poświęcone i co się z nimi stało :?:


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 16 kwietnia 2006, o 02:01 
Offline

Dołączył(a): 10 kwietnia 2006, o 08:44
Posty: 7167
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
Ten Denkmal koło wieży ciśnień - lewy dolny róg to chyba pomnik żołnierzy rosyjskich tylko nie jestem pewien z której wojny. Małgoś, możesz potwierdzić?

Drugi - nie mam pojęcia.

_________________
Kwidzynopedia - nasza encyklopedia


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 21 kwietnia 2006, o 19:13 
Offline

Dołączył(a): 22 marca 2006, o 08:53
Posty: 4262
Płeć: Kobieta
Piotr_J napisał(a):
Ten Denkmal koło wieży ciśnień - lewy dolny róg to chyba pomnik żołnierzy rosyjskich tylko nie jestem pewien z której wojny. Małgoś, możesz potwierdzić?

Drugi - nie mam pojęcia.


Szczerze mówiąc jeśli chodzi o pomnik obok wieży ciśnień to raczej wątpię aby był on poświęcony żołnierzom rosyjskim, nie w niemieckim mieście na mapie z 1938 roku :???:

Natomiast pomnik przy dzisiejszej ulicy Moniuszki (dawna Heinrich von Plauen Strasse), mógł być poświęcony właśnie temu wielkiemu mistrzowi krzyżackiemu, być może w roku 1933 przy okazji obchodów 700-lecia miasta.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 124 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  


-->

Forum e-kwidzyn jest własnością Stowarzyszenia Promocji Medialnej e-Kwidzyn. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum. Właściciel Forum nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zgłoś post do moderacji.