Niezależne forum mieszkańców Kwidzyna i nie tylko :-)

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Moje wywody o mierzeniu światła w portretach.
PostNapisane: 29 września 2009, o 19:43 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2008, o 23:54
Posty: 1567
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
Na początku zaznaczę że poniższy tekst jest zlepkiem informacji które krążą po sieci, są ogólnodostępne i szerzej opracowane.
Ja tylko zebrałem to w całość, skróciłem i wyciągnąłem co wg mnie najistotniejsze.

Mam nadzieję że się komuś przyda.



Do robienia portretów zazwyczaj używam punktowego pomiaru światła, nie wiem czy Wasze aparaty taki pomiar oferują - można to sprawdzić w instrukcji, tańsze aparaty oferują namiastkę tzw spota*. Prawdziwy spot mierzy światło z 1% kadru, najczęściej środka, w niższych modelach aparatów jest to około 10-20% kadru.



Jak działa światłomierz?

Bardzo prosto.
Światłomierz zakłada sobie coś i mierzy.


Co zakłada?
Zakłada że obiekt odbija 18% światła.

Tzn, tak było dopóki norma ANSI nie ustaliła tego na 12%. To w liczbach EV będzie dokładnie pół, pól działki przysłony mniej niż szara karta Kodaka (18%).

Więc prostując nasz światłomierz mierzy 12% odbitego światła przez obiekt.

Jeśli mi ktoś nie wierzy niech zrobi prosty test.
Włączy w aparacie spota, wypełni cały kadr białą kartką, następnie czarną. Oba zdjęcia wyjdą w identycznej szarości. Konkretnie w 12% szarości. Aparat nie rozróżnia kolorów i odcieni, światłomierz mierzy szarość i do takiego efektu sprowadził nasze kartki.

Żeby otrzymać poprawne odcienie trzeba wprowadzić korektę, w przypadku czarnej kartki zdjęcie niedoświetlić (żeby wyszła czarna), w przypadku białej kartki zdjęcie prześwietlić(analogicznie żeby uzyskać biel).




Skąd się kiedyś wzięło te 18% szarości i szara karta kodaka?
Ano stąd, że podobno statystycznie obiektów odbijających taką ilość światła jest najwięcej.



Czyli na tym etapie wykładu, w fotografii portretowej jeśli zmierzymy światło ze skóry modela i zrobimy takie zdjęcie powinniśmy otrzymać dobrze naświetloną klatkę. Niestety takowej nie otrzymamy, klatka wyjdzie nam niedoświetlona o około 1-1,5 EV.



Aby to wyjaśnić ucieknę się do systemu strefowego opracowanego przez Ansela Adamsa

Opracował on tzw system strefowy na potrzeby fotografii czarno białej, ale doskonale sprawdzający się w kolorowej fotografii.


Obrazek

Każdą strefę dzieli od siebie jeden EV

1 to całkowita czerń, 9 to czysta biel

2 to czerń z ledwo widocznymi detalami, 8 to jej odpowiednik w światłach


Nas będą interesować strefy 3 do 7 czyli 3,4,5,6,7 pięć stref, pięć EV (włącznie ze strefą 8 będzie to 6 EV) czyli tyle ile w fotografii ma pojemność tonalna filmu albo matrycy aparatu.

Dlaczego to takie ważne?
Bo strefa 3 daje nam pierwsze szczegóły w cieniach, a 7 ostatnie detale w światłach.


Najważniejsza jest jednak strefa nr 5 bo to właśnie jest 18% odbitego światła czyli to co kiedyś mierzyły światłomierze aparatów, tyle ile daje nam szara karta kodaka.

Teraz trzeba to wykorzystać w praktyce.

Jeśli dysponujemy szarą karta kodaka przy portretowaniu to mierzymy na nią światło spotem i wiemy że jesteśmy w strefie nr 5. Wprowadzamy poprawkę do 12% które mierzy nasz światłomierz (czyli przepalamy zdjęcie o pól EV).

Jeśli nie dysponujemy szarą kartą kodaka to jest prostszy sposób na wypracowanie sobie korekty.

Ludzka skóra jest to strefa 6. Mierzymy spotem skórę modela i prześwietlamy po to żeby pomiar sprowadzić do strefy nr 5 czyli tej którą kiedyś mierzyły światłomierze (o 1EV do normy 18%) dokładnie o 1,5 EV do naszych 12%.



Pułapka mała jest przy mierzeniu, w spota wkradnie się czasem coś jaśniejszego, albo niedokładnie zmierzymy to światło, bo model nam się przekręci. Ja prześwietlam o 1 i1/3 EV. Dla bezpieczeństwa.



Poniżej przykładowe zdjęcia, wybaczcie ostrość, szumy i kadr bo zrobione na szybko żeby zobrazować zagadnienie:

pomiar punktowy ze skóry - bez korekcji
Obrazek

pomiar punktowy ze skóry - korekcja + 1,5 EV
Obrazek
exify zostawione

Teraz popatrzcie na odcień skóry, ciężko dyskutować że zdjęcie pierwsze jest poprawnie naświetlone, można oczywiście wyciągnąć w Rawie te półtora EV w górę lecz to co się potem stanie w cieniach (na bluzie małego) ciężko będzie zaakceptować.



Wracając do pomiaru strefowego. Zwróćmy uwagę, że to MY decydujemy w której strefie ma się znaleźć dana wartość tonalna. Świadomie chcemy żeby węgiel wyszedł czarny , ale ze szczegółami i umieszczamy go w 3 strefie. Świadomie chcemy żeby suknia panny młodej miała delikatną fakturę i umieszczamy ją w strefie 7 lub 8. No i odpowiednio do tego ustalamy naświetlanie klatki.

Wszystko co zmierzymy światłomierzem, a znajduje się poniżej strefy 5 trzeba niedopalić.
Wszystko zmierzone w strefach powyżej 5 (4,3,) trzeba prześwietlić.




Dlaczego ja tak przywiązuję wagę do poprawnego naświetlania, przecież ktoś może powiedzieć że można ekspozycję poprawić w PS, programie do wywoływania Rawów (ja robię tylko rawy i was do tego też gorąco zachęcam). Ano można ,ale z cieni za dużo nie wyciągniecie, w rozjaśnianych cieniach pojawi się posteryzacja, artefakty itd (dlaczego to temat na osobny artykuł). Przywiązuje do tego wagę żeby potem mieć pole manewru przy obrabianiu zdjęcia, konwersji do czerni i bieli. Żeby mieć "zapas" na histogramie.


Nie neguję pomiaru matrycowego ,czy też centralnie ważonego. w 99% sprawdzą się one doskonale, ale jeśli macie czas i możliwość spróbujcie tego co napisałem. Fajnie jest mieć wszystko pod kontrolą :D


Na koniec przykład obrobionej fotki na poziomie wywołania z RAW, fotka oczywiście robiona w powyższy sposób.

Obrazek
zdjęcie przykładowe, pokazujące jak można obrobić poprawnie naświetloną klatkę
(jestem w pełni świadomy, że głębia ostrości nie jest idealna), exif częściowo się ostał


*spot - z ang punkt

_________________
L is like LSD - You see more, feel more, and it's easy to become addicted :D

Świat byłby bezpieczniejszy, gdyby przed wejściem do samolotu trzeba by było zjeść kawałek bekonu.
NDIE


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 29 września 2009, o 20:31 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 marca 2006, o 12:48
Posty: 13853
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
Niby człowiek wie sporo, ale czytając własnie takie spostrzeżenia i wywody, jest sprowadzany mocno do parteru.

Dzieki punky

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 29 września 2009, o 20:40 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2008, o 23:54
Posty: 1567
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
Tylko jedna prośba.
Zamieściłem zdjęcia na imageshack, bo jak się dodaje załączniki na forum to nie można pod nimi dalej pisać (albo ja nie doszedłem jak to zrobić), gdyby któryś z modów przeniósł pliki na forum żeby nie zniknęły za jakiś czas z imageshack byłbym wdzięczny.

drosik napisał(a):
Niby człowiek wie sporo, ale czytając własnie takie spostrzeżenia i wywody, jest sprowadzany mocno do parteru.


Bez przesady.

Cytuj:
Dzieki punky


Będzie odzew - będą kolejne :D :D :D

_________________
L is like LSD - You see more, feel more, and it's easy to become addicted :D

Świat byłby bezpieczniejszy, gdyby przed wejściem do samolotu trzeba by było zjeść kawałek bekonu.
NDIE


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 29 września 2009, o 20:45 
Offline
Przyjaciel forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 marca 2006, o 12:48
Posty: 13853
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
punky napisał(a):
Będzie odzew - będą kolejne :D :D :D

No to fajnie :)

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 29 września 2009, o 22:19 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 października 2007, o 13:53
Posty: 598
Lokalizacja: Kwidzyn
Płeć: Mężczyzna
punky napisał(a):
Będzie odzew - będą kolejne :D :D :D



Ja też naturalnie czekam na dalszy ciąg.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  


-->

Forum e-kwidzyn jest własnością Stowarzyszenia Promocji Medialnej e-Kwidzyn. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum. Właściciel Forum nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zgłoś post do moderacji.